Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, CaptainChris said:

Εγω έκανα πρόσφατα αίτηση στην Cosmote για την οπτική ίνα στο σπίτι. Διαχειριστής στην πολυκατοικία μου είναι εταιρεία, μου είπαν να βάλω μια ανακοίνωση στην είσοδο ότι θα περάσουν οπτική ίνα και θα είναι οκ. Εγω τους έγραψα και ότι δεν έχει να επιβαρυνθούν οι ιδιοκτήτες και οι ένοικοι σε τίποτα και ότι αν κάποιος θέλει να βάλει κι αυτός τρέχει αυτή η προσφορά και μπορούν να επωφεληθούν. Πριν μια εβδομάδα ήρθε ο εργολάβος και το συνεργείο έκαναν την εγκατάσταση, μάλιστα μαζέψαν και τα σκουπίδια τούς και καθάρισαν την οικοδομή στο τέλος, πρίν από δύο μέρες ήρθαν από την Cosmote και έκαναν την σύνδεση μέσα στην οικοδομή και τωρα περιμένω να έρθουν και στο σπίτι να κάνουν την σύνδεση. Κανενας από την οικοδομή δεν μου είπε τίποτα, ένας μόνο με ρώτησε αν μπορεί να βάλει με άλλη εταιρεία. Φυσικά και μπορεί.

Το συνεργείο είναι υποχρεωμένο να βάλει οπτική ίνα και κουτάκι σε κάθε όροφο και αυτό θα κάνουν. Γραψε μια ανακοίνωση και βαλτην στην είσοδο όπου θα περιγράφεις το τι θα γίνει και ότι δεν θα επιβαρυνθεί κάνεις τίποτα ούτε πρέπει κάποιος να συνδεθεί, ανάφερε ότι τρέχει και η προσφορά τώρα. Αν ο διαχειριστής επιμένει να μην υπογράφει ο εργολάβος θα τον βάλει να υπογράψει ότι αυτός φταίει πού δεν μπορεί να εγκατασταθεί οπτική ίνα στην οικοδομή. Το ποίο πιθανόν είναι να αλλάξει γνώμη μετά.

Έχω την εντύπωση πως οταν κάνεις την αίτηση πρέπει να έχεις την υπογραφή από τον δισχειριστή και όχι μετά. Στην δική σου περίπτωση ηταν εταιρεία αλλά εδώ αν πέσει σε ξεροκέφαλο δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, να κάνω μια χαζή ερώτηση. Στο sfbb δείχνει να μην υπάρχει διαθεσιμότητα στην οδό που μένω για οπτικές ίνες. Στην περιοχή που είμαι έχουν μερικές οδοι οπτική ίνα. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις αίτηση στην κοσμοτε να τους πεις θέλω να βάλω οπτική ίνα  (για να συμμετέχεις στο πρόγραμμα της επιδότησης), ή περνάνε τις οπτικές ίνες όπου αυτοί θέλουν; Και αν τους το ζητήσω υπάρχει κάποιο κόστος για να γίνει η εγκατάσταση των οπτικών ινών; Εγώ έχω οτε αν παίζει ρόλο βέβαια ότι είσαι πελάτης τους. Σας ευχαριστώ 

 

ΥΓ. Σε σημερινή μου αναζήτηση στη σελίδα της κοσμοτε για διαθεσιμότητα οπτικών ινών, με βάση του τηλεφώνου μου γράφει για πακέτα με οπτική ίνα ενώ με βάση τη διεύθυνση μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμες οι οπτικές ίνες. Εγώ έχω 100ρα αλλά με χαλκό. Απλά ρωτάω για να μπορέσω να αποκτήσω την επιδότηση. Ευχαριστώ και πάλι 

Επεξ/σία από mrvaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mrvaggos είπε

ή περνάνε τις οπτικές ίνες όπου αυτοί θέλουν;

Αυτό ισχύει.

Περιμένεις μέχρι να εμφανιστεί διαθεσιμότητα στη διεύθυνσή σου (τόσο στο site του OTE όσο και στο sfbb.gr)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αυτό ισχύει.

Περιμένεις μέχρι να εμφανιστεί διαθεσιμότητα στη διεύθυνσή σου (τόσο στο site του OTE όσο και στο sfbb.gr)

Οκκ σε ευχαριστώ για την απάντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Ειμαι  από επαρχία και συγκεκριμένα από Καρπενήσι . Για να μην πολυλογώ και κουράζω θα πω μόνο έχω μια οδύσσεια κοντά στους 4 μήνες προσπαθώντας να βάλω και γώ οπτική χωρίς όμως να τα έχω καταφέρει . Συγκεκριμένα δεν μπορώ να βάλω κάνοντας χρήση και του κουπονιού από SFBB καθώς δεν υπάρχει η διεύθυνση μου μέσα εκεί . 
Ετσι λοιπόν το παράτησα μέχρι που διάβασα ότι πλέον θα δίνετε το κουπόνι και μέσω συντεταγμένων για αυτούς που φαίνεται στο σύστημα ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ οποτε ευελπιστώ τις επόμενες εβδομάδες να τα καταφέρω. 
Το οξύμωρο είναι ότι το καλώδιο της οπτικής κρέμεται στον τοίχο μου ….

IMG_0568.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο σωληνας που περναει μεσα η οπτικη δεν εχει καλωδιο. Τι καλωδιο ειναι αυτο βγαλε μια φωτο πιο κοντα να δουμε. 

κανονικα μεσα στο σωληνα αφηνουν μια αναμονη ενα ημιδιαφανο σωληνακι κενο για να σου περασουν μεσα σε αυτο την οπτικη και να μην τραυματιστει. Αν σε σενα βγαινει καλωδιο κανονικο μαλον κατι αλλο ειναι

Επεξ/σία από ReBeLoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μαύρο που ξεχωρίζει λίγο είναι το καλώδιο. 
Εχουν περαστεί σε όλο αυτό στενό κανονικά δεν τίθεται θέμα περί αυτού . 
Οπως προανέφερα ο ΟΤΕ μπορεί να με αναβαθμίσει σε 100 ή 200 χωρίς όμως τη χρήση κουπονιού καθώς θα πρέπει να γίνει η διεύθυνση εμπορικά διαθέσιμη πετσί ώστε να φανεί και στο SFBB.

Επειδή μίλησα και με τον εργολάβο κι είδαμε μαζί το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν για την χαρτογράφηση , όντως η συγκεκριμένη διεύθυνση αναφέρεται σαν ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι καλωδιο με χαλκο δεν ειναι οπτικη. Η οπτικη ειναι συγκεκριμενο καλωδιο πολυ ψιλο και στο περνανε οταν κανεις αιτηση και ερθει ο εργολαβος οχι οταν αφηνουν αναμονες. Εσυ εχεις κανει αιτηση ?

κανονικα να σου δωσω να καταλαβεις επρεπε ο σωληνας να ειναι ταπομενος χωρις να εχει μεσα καποιο καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4 λήγει η διετία για το voucher από sfbb και μου έκαναν τηλεφωνική προσφορά με +2ευ 
Παίζει να γυρίσω τη γραμμή στο όνομα της συζύγου και να πάρω νέο vouncer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και έκανε την σύνδεση και μέσα στο σπίτι και πλέον έχω FTTH officially.

Την αίτηση την έκανα 17 Φεβρουαρίου και δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα σε κανένα από τα στάδια.

Αναμένω να δω τον 1ο λογαριασμό καθώς και το πότε λήγει το συμβόλαιο μιας και μου επιβεβαιώσανε πως δεν θα πάρει ανανέωση 2ετία. Μέχρι στιγμής μια χαρά το internet και νομίζω έχω 4-5 ms χαμηλότερο ping.

p.s Ρώτησα τον τεχνικό αν πλέον υπάρχει η έννοια του fast path/ interleave αλλά δεν γνώριζε, μήπως έχει κάποιος ιδέα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 minutes ago, Xvipes said:

p.s Ρώτησα τον τεχνικό αν πλέον υπάρχει η έννοια του fast path/ interleave αλλά δεν γνώριζε, μήπως έχει κάποιος ιδέα?

Όχι δεν υπάρχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2022 στις 10:07 ΠΜ, morgoth_gr είπε

Παράταση 6 μηνών στο πρόγραμμα επιδότησης 

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3623166/paratasi-gia-tis-epidotiseis-optikis-inas-maxi-me-tin-ee-gia-ta-nea-programmata

 

Παράταση στην παράταση, αντί να δούνε τα αίτια που το πρόγραμμα τρέχει χρόνια χωρίς να έχουν ξοδευτεί ακόμη τα χρήματα. Καμία πράξη που να μετριάσει την γραφειοκρατία που υπάρχει, γιατί άλλωστε όταν υπάρχει η "λύση" της παράτασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...