Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Melven είπε

Μια ερώτηση για να δω αν τα εχω καταλάβει σωστά μπορει καποιος που το εχει κάνει να μου πει αν είναι σωστά τα παρακάτω??

Η επιδότηση που παρέχει το κουπόνι είναι

  1. 13€/μήνα για 2 χρόνια για το πάγιο του FTTH προγραμματος του παρόχου που θα επιλέξω.
  2. 48€ κόστος σύνδεσης  
  3. όλα τα έξοδα εγκατάστασης όλων των εργολάβων που θα χρειαστούν???? ή μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό ? Επίσης γίνονται οι εργασίες και φτανουν τις γραμμές σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας by default ? ουσιαστικά το κόστος προσπαθώ να καταλάβω της εγκατάστασης πόσο πάει και αν το γλυτώνουμε ολόκληρο ή μέρος του. Σε καποιο site διάβασα για ενα ποσό 360€ αλλα δεν είμαι σίγουρος τι αφορά καθως δεν το βρίσκω στο sfbb.gr

 

Ο εργολάβος είναι υποχρεωμένος να περάσει οπτική σε κάθε όροφο. Δεν πληρώνεις τίποτα. 

Έχω παράδειγμα από το δικό μου σπίτι που έχει 3 ορόφους- 6 διαμερίσματα αλλά και από το πατρικό μου, πολυκατοικία με 7 ορόφους - 17 διαμερίσματα. Και στις 2 περιπτώσεις περάστικε η οπτική σε κάθε όροφο εντελώς δωρεάν. το μόνο κόστος ήταν 2 νεράκια και 2 καφεδάκια που κέρασα τους τεχνικούς, να είμαστε και λίγο άνθρωποι....

το 1 και 2 όπως τα λες. στο sfbb σου δείχνει τελική τιμή και αν το κόστος σύνδεσης είναι 50 ευρώ και πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ στο γράφει στο sfbb. Σπάνιο αλλά γίνεται.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SKRUTZ είπε

Ο εργολάβος είναι υποχρεωμένος να περάσει οπτική σε κάθε όροφο. Δεν πληρώνεις τίποτα. 

Έχω παράδειγμα από το δικό μου σπίτι που έχει 3 ορόφους- 6 διαμερίσματα αλλά και από το πατρικό μου, πολυκατοικία με 7 ορόφους - 17 διαμερίσματα. Και στις 2 περιπτώσεις περάστικε η οπτική σε κάθε όροφο εντελώς δωρεάν. το μόνο κόστος ήταν 2 νεράκια και 2 καφεδάκια που κέρασα τους τεχνικούς, να είμαστε και λίγο άνθρωποι....

το 1 και 2 όπως τα λες. στο sfbb σου δείχνει τελική τιμή και αν το κόστος σύνδεσης είναι 50 ευρώ και πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ στο γράφει στο sfbb. Σπάνιο αλλά γίνεται.

 

οκ σε ευχαριστώ πολύ, αυτη ήταν η βασική μου απορία.θα προχωρήσω και εγω να το τσιμπήσω το κουπόνι να τελειώνουμε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά που βλέπω πλεον σε σχέση με την προηγούμενη φορά, είναι ότι πλεον δεν υπάρχει επιλογή 100άρας ταχύτητας. και στον ΟΤΕ και WIND δεν εμφανίζει πρόγραμμα με TV. μόνο 2 προγράμματα και μόνο για internet. Στην Νova εμφανίζει περισσότερες επιλογές με ΕΟΝ αλλά όλες με 200άρα που είναι ποιο ακριβές από την 100άρα που είχα πάρει με 33 ευρώ.

Να σημειώσω εδώ πως όταν είχα κάνει την αίτηση στο κατάστημα της NOVA με το voucher για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες με είχαν ενημερώσει πως θα έχω και 3 μήνες δώρο. Μέχρι στιγμής έχουν έρθει 2 λογαριασμοί Ιούνιος και Ιούλιος και είναι μηδενικοί.  

Επεξ/σία από SKRUTZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και απο μένα. Το voucher πρέπει να χρησιμοποιηθεί απο τον ενοικιαστή, η δεν παίζει ρόλο; Έχω την σύνδεση  στο όνομά μου τώρα, αλλά φαίνομαι σαν φιλοξενούμενος. Μπορώ να κάνω εγώ αίτηση για το voucher;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αίτηση γίνεται με το ΑΦΜ σου, απλά πρέπει να μπει στο όνομα που υπάρχει στο voucher η σύνδεση.

Παράδειγμα σε εμένα η σύνδεση που είχα στο σπίτι ήταν στο όνομα μου, επειδή όμως ήθελα να πάει στης γυναίκας μου, 'επρεπε το voucher να βγει στο ΑΦΜ της, όπως και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Έχω την 100αρα την σύνδεση από COSMOTE, μπορώ να την αναβαθμίσω από τώρα (λήγει 18/11/2022) στα 200mbps που την έχει σε προσφορά η Cosmote στα 31.90€;

Ναι αναβαθμίζεις κανονικά για όσο ισχύει το κουπόνι. Μετά τις 18/11 πας σε full price (δεσμεύεσαι με 2 χρόνια αν αναβαθμίσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα λήγει το συμβόλαιο μου αρχές Οκτωβρίου από την cosmote 24αρα γραμμή

Για καλή μου τύχη ξαναβγήκε το κουπόνι  sfbb και το δικαιούμαι,οπότε θέλω να βαλω fthh(έχει μπει στην περιοχή)

Έχω καταλήξει σε 2 επιλογές

1)wind 200αρα 29€/μήνα κ 2) cosmote 100αρα 28,9/€, ποιο προτείνεται και όποιος ξέρει ας μου πει ποια ρούτερ δίνει ο κάθε πάροχος

Επειδή θέλω να τρέξω τις διαδικασίες,πόσο περίπου  χρόνο(μέρες η μήνες) χρειάζεται για να ολοκληρωθεί όλοι η εγκατάσταση οπτικής ίνας κλπ?

Την έγκριση από τον διαχειριστή την παίρνει ο πάροχος όταν θα έρθει για τον έλεγχο(τεχνικός)?

Χρειάζεται να προβώ σε κάποια διαδικασία,να αγοράσω κάποιο εξάρτημα κάτι? Η όλα γίνονται από τον πάροχο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

Επεξ/σία από Nikoskara123x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ θα σου κάνω ανάποδα το ερώτημα

ποιος έχει την υποδομή στην περιοχή σου?

αν είναι ίδιος με αυτόν που θες να κάνεις την σύνδεση

γλυτώνεις τυχόν μπελάδες

η διαδικασία έχει ως εξής εν συντομία

έρχεται ο μηχανικός κάνει σχέδιο που θα γίνει η εγκατάσταση (παρουσία δική σου εφόσον είσαι ο ιδιοκτήτης και του διαχειριστή) σας δίνει τα έγγραφα για υπογραφές

και μετά ξεκινάνε οι εργασίες

επίσης προς όλους-ες

όσοι-ες έχετε κάλυψη από την δράση να το εκμεταλλευτείτε και να βάλετε οπτικές ίνες από τους παρόχους.

αξίζει δεν θα το μετανιώσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ θα σου κάνω ανάποδα το ερώτημα

ποιος έχει την υποδομή στην περιοχή σου?

αν είναι ίδιος με αυτόν που θες να κάνεις την σύνδεση

γλυτώνεις τυχόν μπελάδες

η διαδικασία έχει ως εξής εν συντομία

έρχεται ο μηχανικός κάνει σχέδιο που θα γίνει η εγκατάσταση (παρουσία δική σου εφόσον είσαι ο ιδιοκτήτης και του διαχειριστή) σας δίνει τα έγγραφα για υπογραφές

και μετά ξεκινάνε οι εργασίες

επίσης προς όλους-ες

όσοι-ες έχετε κάλυψη από την δράση να το εκμεταλλευτείτε και να βάλετε οπτικές ίνες από τους παρόχους.

αξίζει δεν θα το μετανιώσετε.

Στην περιοχή μου την οπτική ίνα την καλύπτει η Vodafone 

Απλά ανέφερα τις άλλες 2 για άλλους λόγους

1)την cosmote γιατί έχω ήδη και πιστεύω θα είναι πιο εύκολο να γίνει όλη η διαδικασία

Και πολύ σημαντικό εγώ στο σπίτι θα πάω αρχές Σεπτεμβρίου και αρχές Οκτωβρίου λήγει το συμβόλαιο οπότε δεν ξέρω αν πάρει παραπάνω μέρες τι θα κάνω με το ίντερνετ

2) την  wind διότι στην ίδια τιμή παίρνω 200αρα αλλά δεν ξέρω πως είναι η wind σαν πάροχος

Μένω ισόγειο οπότε λογικά όλη η διαδικασία θα είναι πιο γρήγοροη και πιο εύκολη (πιστεύω)

Άρα κατά μέσο όρο από όσο λένε περίπου 40μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κάνε σύντομα ότι κάνεις γιατί η δράση sfbb.gr σταματάει και δεν ξέρει κανείς τι θα γίνει στην συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...