Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Dennisbest είπε

Ξέρετε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το κουπόνι για αναβάθμιση υπάρχουσας ftth σύνδεσης σε μεγαλύτερη;

Η οποία υπάρχουσα είναι ήδη με κουπόνι; Θα μου έκανε τρελή εντύπωση αν έπαιζε τέτοιο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, MSc CCDSP said:

Η οποία υπάρχουσα είναι ήδη με κουπόνι; Θα μου έκανε τρελή εντύπωση αν έπαιζε τέτοιο σενάριο.

Από όσο γνωρίζω μπορείς να το κάνεις αυτό. Το κουπόνι είναι έκπτωση στον λογαριασμό αν έχεις ftth και όχι για κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει διαθεσιμότητα στο sfbb.gr για κουπόνι στην περιοχή μου από τους NOVA, WIND και OTE. Δυστυχώς αυτήν την στιγμή έχω συμβόλαιο με την Vodafone 50mbps το οποίο λήγει 11/2023. Αν επικοινωνήσω με την Vodafone υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι ή αν θέλω να προχωρήσω σε εγκατάσταση θα πρέπει να πάω αναγκαστικά με έναν από τους 3 που δίνουν ήδη;

Επεξ/σία από red7genius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, MSc CCDSP είπε

Η οποία υπάρχουσα είναι ήδη με κουπόνι; Θα μου έκανε τρελή εντύπωση αν έπαιζε τέτοιο σενάριο.

Η υπάρχουσα είναι χωρίς κουπόνι. Ουσιαστικά έκανα την αίτηση τον Μάιο που δεν ήταν ενεργό το πρόγραμμα για την επιδότηση και μου ενεργοποιήθηκε η γραμμή πριν μια εβδομάδα. Τώρα προσπαθώ να κάνω αίτηση με κουπόνι για αναβάθμιση και δεν τη δέχονται...

Επεξ/σία από Dennisbest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρόμοια κατάσταση μάλλον θα βιώσω και γώ ….

Αρχες Ιουνίου μετά από πολλές περιπέτειες αποφάσισα να κάνω τη μετάβαση σε οπτική και γώ και αφού δε υπήρχε πλέον η δράση SFBB και η διεύθυνση μου δεν περιεχόταν εξαρχής .

Ξαφνικα διαβάζω τις προάλλες για την επανεκκίνηση του προγράμματος και προς έκπληξη μου πλέον βρίσκετε κι η διεύθυνση μου μέσα . Εν τ μεταξύ έχω υπογράψει από πριν όλα τα απαραίτητα έγγραφα και ήμουν στη φάση που θα ερχόταν ο εργολάβος για τις εργασίες στο σπίτι μου. 
Περνω τηλέφωνο άμεσα το τμήμα προσφορών της COSMOTE και αναζητώ την κοπέλα όπου έγινε η αίτηση . Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να μιλησω μαζί της και της εξήγησα το πρόβλημα και με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να γίνει ακύρωση της υπάρχουσας και ενεργοποίηση της καινούριας και με χρήση κουπονιού στα 200mbs με 32€ περίπου. Βέβαια θα αργούσε λίγο να έρθουν τα έγγραφα .

Πλεον έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες από το συνεργείο στο σπίτι και μένει μόνο να έρθουν από την COSMOTE για την ολοκλήρωση . Έγγραφα δεν έχω παραλάβει καινούργια και περιμένω μια ακόμη επικοινωνία από τη συγκεκριμένη υπάλληλο για το πως πρέπει να χειριστώ την κατάσταση από δω και πέρα . Πιθανότατα να μην αφήσω και να τρενάρω όσο μπορώ από τη μεριά μου το προσωπικό της COSMOTE ώστε να μην ενεργοποιηθεί η γραμμή .

Απο την άλλη πάλι ίσως να πάω και στο κατάστημα όπου ο προϊστάμενος είναι οικογενειακός φίλος και να δω αν μπορεί να μου προτείνει κάτι από τη μεριά του .

 

Οποια ιδέα εμπειρία καλοδεχούμενη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zillakarpen είπε

Μια παρόμοια κατάσταση μάλλον θα βιώσω και γώ ….

Αρχες Ιουνίου μετά από πολλές περιπέτειες αποφάσισα να κάνω τη μετάβαση σε οπτική και γώ και αφού δε υπήρχε πλέον η δράση SFBB και η διεύθυνση μου δεν περιεχόταν εξαρχής .

Ξαφνικα διαβάζω τις προάλλες για την επανεκκίνηση του προγράμματος και προς έκπληξη μου πλέον βρίσκετε κι η διεύθυνση μου μέσα . Εν τ μεταξύ έχω υπογράψει από πριν όλα τα απαραίτητα έγγραφα και ήμουν στη φάση που θα ερχόταν ο εργολάβος για τις εργασίες στο σπίτι μου. 
Περνω τηλέφωνο άμεσα το τμήμα προσφορών της COSMOTE και αναζητώ την κοπέλα όπου έγινε η αίτηση . Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να μιλησω μαζί της και της εξήγησα το πρόβλημα και με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να γίνει ακύρωση της υπάρχουσας και ενεργοποίηση της καινούριας και με χρήση κουπονιού στα 200mbs με 32€ περίπου. Βέβαια θα αργούσε λίγο να έρθουν τα έγγραφα .

Πλεον έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες από το συνεργείο στο σπίτι και μένει μόνο να έρθουν από την COSMOTE για την ολοκλήρωση . Έγγραφα δεν έχω παραλάβει καινούργια και περιμένω μια ακόμη επικοινωνία από τη συγκεκριμένη υπάλληλο για το πως πρέπει να χειριστώ την κατάσταση από δω και πέρα . Πιθανότατα να μην αφήσω και να τρενάρω όσο μπορώ από τη μεριά μου το προσωπικό της COSMOTE ώστε να μην ενεργοποιηθεί η γραμμή .

Απο την άλλη πάλι ίσως να πάω και στο κατάστημα όπου ο προϊστάμενος είναι οικογενειακός φίλος και να δω αν μπορεί να μου προτείνει κάτι από τη μεριά του .

 

Οποια ιδέα εμπειρία καλοδεχούμενη !!!!

Για να περαστεί το κουπόνι πρέπει να ακυρωθεί η αίτηση. Για να ακυρωθεί η αίτηση πρέπει να πληρώσεις. Οπότε δύσκολο το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά όντως μετά από επικοινωνία με την κοπέλα που κανένα εξαρχής την σύνδεση μου είπε ότι από τη στιγμή που έχει έρθει συνεργείο στο σπίτι για τοποθέτηση της οπτικής είναι πλέον αδύνατο να ακυρωθεί η προηγούμενη αίτηση . Μόνο αν ο τεχνικός το δήλωνε σαν πρόβλημα όποτε θα ακυρωνόταν και θα μπορούσαμε ξανά εκ νέου . Βέβαια ο τεχνικός το έχει ήδη δηλώσει σαν τελειωμένο αλλά εκτός από αυτό δεν είναι σίγουρος για το ποσό θα μπορούσε να συμφωνήσει με αυτό και τι προβλήματα θα του δημιουργούσε ….

Πραγματικα κρίμα αν σκεφτεί κανείς ότι έχω από πέρυσι τον Αύγουστο να περάσω οπτική με κουπόνι και επειδή δεν έβγαζε τη διεύθυνση μου το είχα παγώσει . Αργότερα που τελείωσε η δράση και δεν υπήρχε κάποια αναφορά αποφάσισα να το βάλω και προς έκπληξη μου μετά από μερικές ημέρες όχι μόνο η δράση ξεκίνησε ξανά αλλά πλέον βρίσκετε και η διεύθυνση μου στις διαθέσιμες …..

Επεξ/σία από zillakarpen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι συνδρομητής νόβα και έχει λήξει το συμβόλαιο.vdsl100 πιάνω 75.
Υπάρχει υποδομή fiber στην πολυκατοικία .
Η νόβα προσφέρει χωρίς κουπόνι το 200αρι fthh 33 ευρώ.
Ενώ με κουπόνι είναι 31/μήνα.
Αφού άνοιξε το sfbb πάλι το ερώτημα είναι τι κερδίζω με το κουπόνι παραπάνω εκτός της διαφοράς των 2 ευρώ?
Μήπως καλύτερο εξοπλισμό?
Μήπως με το κουπόνι θα γίνει η σύνδεση πιο γρήγορα?
Επίσης δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ταχύτητας? Ένας ιδιοκτήτης που έβαλε 200αρι σε άλλο όροφο πιάνει με ethernet 175 είναι οκ?
  Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, zaico said:

Ενώ με κουπόνι είναι 31/μήνα.

29 νομίζω κι 1 πάγιο δώρο.

Επίσης επιδοτεί εγκατάσταση, δεν ξέρω αν χωρίς αυτό ζήταγε κάτι η Nova.

Καμμία άλλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Thresh είπε

29 νομίζω κι 1 πάγιο δώρο.

Επίσης επιδοτεί εγκατάσταση, δεν ξέρω αν χωρίς αυτό ζήταγε κάτι η Nova.

Καμμία άλλη διαφορά.

Δεν είδα ότι το μείωσε στα 29.

Δεν μου είπαν για χρέωση εγκατάστασης. 

Προφανώς για την ταχύτητα θα είναι ότι κάτσει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, zaico said:

Προφανώς για την ταχύτητα θα είναι ότι κάτσει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. 

H ταχύτητα λόγω οπτικής είναι τέρμα, 200Mbps.

Np!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Thresh είπε

H ταχύτητα λόγω οπτικής είναι τέρμα, 200Mbps.

Np!

Καλησπέρα. Πήρα τελικά το κουπόνι. Σε ότι αφορά τις εταιρείες (εστιάζω σε NOVA και  cosmote) εκτός από την διαφορά τιμής ( 3 ευρώ πιο φθηνή η NOVA στο 200αρι ) εφόσον  χρησιμοποιούν την ίδια υποδομή οπτικής υπάρχει κάποια άλλη διαφοροποίηση πέραν του support, προσφορών ? Μήπως αγνοώ κάποιο τεχνικό δεδομένο που επηρεάζει την σύνδεση ανάλογα με την εταιρεία? Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, zaico said:

Καλησπέρα. Πήρα τελικά το κουπόνι. Σε ότι αφορά τις εταιρείες (εστιάζω σε NOVA και  cosmote) εκτός από την διαφορά τιμής ( 3 ευρώ πιο φθηνή η NOVA στο 200αρι ) εφόσον  χρησιμοποιούν την ίδια υποδομή οπτικής υπάρχει κάποια άλλη διαφοροποίηση πέραν του support, προσφορών ? Μήπως αγνοώ κάποιο τεχνικό δεδομένο που επηρεάζει την σύνδεση ανάλογα με την εταιρεία? Ευχαριστώ.  

Η Nova δίνει router με ενσωματωμένο ΟΝΤ (Optical Network Terminal) ενώ οι άλλοι δίνουν ξεχωριστό router και ONT, το οποίο προτιμώ για να μπορώ να βάζω ότι router θέλω στη θέση αυτού του παρόχου.

Κατα τα άλλα, ίδια υποδομή ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...