Προς το περιεχόμενο

Προμήθεια εγγραφής Winbank


tasarass77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
13 ώρες πριν, agnostos13 είπε

 

Δεν φτάνει που στέλνανε στον κόσμο ενημερωτικά οτι πιθανόν να έχουν πέσει θύματα υποκλοπής των στοιχείων της κάρτας τους και να πάνε σε κατάστημα για αντικατάσταση (με χρέωση φυσικά).

Το συγκεκριμένο δεν ισχύει, μου ακύρωσαν την καρτα πριν λίγες βδομάδες και 31/12 πηγα έβγαλα καινούρια χωρίς χρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπαίνω να δω και εγώ αν έχω χρέωση. 

Δεν έχω χρέωση 5 ευρώ για το ebanking. 

Αλλά έχω χρέωση 6 ευρω με αιτιολογία ΑΝΑΝΈΩΣΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ.

Είναι λογική αυτή η χρέωση; έγινε και σε κάποιον άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alan boy είπε

Μπαίνω να δω και εγώ αν έχω χρέωση. 

Δεν έχω χρέωση 5 ευρώ για το ebanking. 

Αλλά έχω χρέωση 6 ευρω με αιτιολογία ΑΝΑΝΈΩΣΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ.

Είναι λογική αυτή η χρέωση; έγινε και σε κάποιον άλλο; 

Ναι ειναι,εγινε θεσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alan boy είπε

Υπήρχε και πέρσι αυτή η χρέωση; 

Το 2019 απο καποιο μηνα και μετα ΝΑΙ.

Νομιζω Νοεμβριο ή Οκτωβριο 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρεώθηκα και εγώ, στο fb έχει σελίδα που απαντάνε... τα έχωσα. Υπάρχουν φήμες για μηχανογραφικό λάθος. Θα τα σηκώσω όλα και θα τους στείλω το αποδεικτικό στο fb. μόνο με γενική κατακραυγή θα σταματήσουν το κλέψιμο. Είναι σαν να έρχεται ένας πορτοφολάς πρωτοχρονιά και να σου παίρνει 5 ευρώ από την τσέπη. Αισχρό... και 6 για αλλαγή κάρτας μόλις λήξει ενώ οι άλλες τράπεζες δεν τις έχουν αυτές τις χρεώσεις, τσεκαρισμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από χρονια να δειτε λαθη που ειχαν γινει ...

Χιλιαδες ευρω εκαναν φτερα από λογαριασμούς ετερικους αλλα και προσωπικων επιχειρήσεων .

Καποιος στο τηλεφωνο ειχε πει : "Πριν παθω εγκεφαλικο ειπα να ρωτησω πρωτα"

Επεστραφησαν βεβαια αλλα ειχαν δημιουργησει τεραστιο πρόβλημα ακομα και σε μισθοδοσίες υπαλληλων επιχειρησεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fastpanas είπε

χρεώθηκα και εγώ, στο fb έχει σελίδα που απαντάνε... τα έχωσα. Υπάρχουν φήμες για μηχανογραφικό λάθος. Θα τα σηκώσω όλα και θα τους στείλω το αποδεικτικό στο fb. μόνο με γενική κατακραυγή θα σταματήσουν το κλέψιμο. Είναι σαν να έρχεται ένας πορτοφολάς πρωτοχρονιά και να σου παίρνει 5 ευρώ από την τσέπη. Αισχρό... και 6 για αλλαγή κάρτας μόλις λήξει ενώ οι άλλες τράπεζες δεν τις έχουν αυτές τις χρεώσεις, τσεκαρισμένο. 

φίλε μου πριν γράψεις ότι είναι "τσεκαρισμένο" καλό θα ήταν να κάνεις έναν σχετικό έλεγχο στο διαδίκτυο

η χρέωση 6 ευρώ για την ανανέωση χρεωστικής κάρτας ισχύει σε όλες τις τράπεζες (αν διάβαζες ανακοινώσεις/ειδήσεις θα το μάθαινες) είναι εντολή από την Τράπεζα της Ελλάδος και ισχύει για όλες τις τράπεζες

όπως επίσης ότι πρέπει να σου στέλνουν έξτρα κωδικό ασφαλείας με γραπτό μήνυμα (SMS) ή με άλλο τρόπο για συναλλαγές μέσω διαδικτύου

όπως και ότι οι ανέπαφες συναλλαγές μέχρι 25 ευρώ έχουν όριο τα 150 ευρώ (συνολικά) τότε θα ζητήσει PIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fastpanas είπε

χρεώθηκα και εγώ, στο fb έχει σελίδα που απαντάνε... τα έχωσα. Υπάρχουν φήμες για μηχανογραφικό λάθος. Θα τα σηκώσω όλα και θα τους στείλω το αποδεικτικό στο fb. μόνο με γενική κατακραυγή θα σταματήσουν το κλέψιμο. Είναι σαν να έρχεται ένας πορτοφολάς πρωτοχρονιά και να σου παίρνει 5 ευρώ από την τσέπη. Αισχρό... και 6 για αλλαγή κάρτας μόλις λήξει ενώ οι άλλες τράπεζες δεν τις έχουν αυτές τις χρεώσεις, τσεκαρισμένο

EUROBANK

2.3.3 Eπιβάρυνση επανέκδοσης Κάρτας (λόγω απώλειας, φθοράς, κλοπής) 6,00 € ‒ ‒

2.3.4 Eπιβάρυνση 5ετούς ανανέωσης κάρτας 6,00 €

 

Alpha bank

14.4

Έξοδα διαχείρισης κάρτας

Πάγιο

5

Εισπράττεται σε περίπτωση απώλειας, φθοράς και ανανέωσης κάρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fastpanas είπε

χρεώθηκα και εγώ, στο fb έχει σελίδα που απαντάνε... τα έχωσα. Υπάρχουν φήμες για μηχανογραφικό λάθος. Θα τα σηκώσω όλα και θα τους στείλω το αποδεικτικό στο fb. μόνο με γενική κατακραυγή θα σταματήσουν το κλέψιμο. Είναι σαν να έρχεται ένας πορτοφολάς πρωτοχρονιά και να σου παίρνει 5 ευρώ από την τσέπη. Αισχρό... και 6 για αλλαγή κάρτας μόλις λήξει ενώ οι άλλες τράπεζες δεν τις έχουν αυτές τις χρεώσεις, τσεκαρισμένο. 

Ολες χρεώνουν τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

φίλε μου πριν γράψεις ότι είναι "τσεκαρισμένο" καλό θα ήταν να κάνεις έναν σχετικό έλεγχο στο διαδίκτυο

η χρέωση 6 ευρώ για την ανανέωση χρεωστικής κάρτας ισχύει σε όλες τις τράπεζες (αν διάβαζες ανακοινώσεις/ειδήσεις θα το μάθαινες) είναι εντολή από την Τράπεζα της Ελλάδος και ισχύει για όλες τις τράπεζες

όπως επίσης ότι πρέπει να σου στέλνουν έξτρα κωδικό ασφαλείας με γραπτό μήνυμα (SMS) ή με άλλο τρόπο για συναλλαγές μέσω διαδικτύου

όπως και ότι οι ανέπαφες συναλλαγές μέχρι 25 ευρώ έχουν όριο τα 150 ευρώ (συνολικά) τότε θα ζητήσει PIN.

Συμφωνώ απόλυτα και  εθνική και alphabank και Πειραιώς αυτόματη ανανέωση και χρέωση κάρτας πλέον.

Ευκαιρία λοιπόν όλοι να δούμε τον τιμοκατάλογο της εκάστοτε τράπεζας και τα ψιλά γράμματα.

Επίσης όσοι πληρώσαμε στο άνοιγμα λογαριασμού και ξαναχρεωθηκαμε 5€ έχουμε απόδειξη? εγώ θυμάμαι το 2012 που με εκλιπαρουσε η υπάλληλος να κάνω winbank και μου έδωσε γραπτή απόδειξη σε κίτρινο χρώμα ( παίρνανε bonus μάλλον), αλλά φυσικά ξεθαψα το χάρτινο βιβλιαριο της Πειραιώς και δεν λέει τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει σε κάποιον αντιλογισμός και επιστραφούν ας ενημερώσει για να τσεκάρουμε όλοι. Πριν λίγο καιρό που σε χρέωνε διπλά ποσά, θα το διόρθωναν μονοί τους υποτίθεται αλλά όταν πήρα τηλ το κάνανε άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, daniel's_saving_grace said:

Κι εμείς πήραμε και λένε κάναμε λάθος, θα τα πιστώσουμε πίσω.

Α, εντάξει τότε, μια χαρά no prob. Αφού θα τα πιστώσουν πίσω δεν πειράζει, ας αδειάσουν τους λογαριασμούς μας να κλείσουν τις τρύπες τους και σε καμιά βδομάδα ας τα βάλουν πίσω, φιλαράκια είμαστε. Βέβαια, άμα καθυστερήσεις κανά δυο μερούλες να πληρώσεις την πιστωτική σου, τον τρως τον τόκο, τώρα φαντάζομαι θα τα επιστρέψουν με το νόμιμο τόκο, σωστά;

8 hours ago, christakos07 said:

Ψυχραιμία στα πλήθη. Το τοπίο φαίνεται ξεκάθαρο, αφού μυρίζει από χιλιόμετρα σφάλμα της τράπεζας. Θα πιστωθεί το ποσό σύντομα σε όλους φαντάζομαι(συμπεριλαμβανομένου του γραφόντα).

Όσοι όμως ονειρεύεστε καταγγελίες, ελπίζω κάπου εκεί τριγύρω να έχετε πρόχειρους τους συμφωνηθέντες όρους που υπογράψατε στο κατάστημα.

Μιας και αποτελώ περίεργο ον, κάθισα και σκέφτηκα(plus διάβασα ) και είδα πως μας αγαπάει η Πειραιώς(αλλά όχι μόνο η Πειραιώς). Oπότε προτείνω να πάτε στην "παράγραφο 3.5" των όρων χρήσης που με κάποιον τρόπο κάπου, κάπως, κάποτε συμφωνήσατε.

Τι λένε οι συμφωνηθέντες όροι, φίλε; Ότι σου σηκώνουν λεφτά όποτε θέλουν «λόγω λάθους»; Και τι φάση μετά, τα λάθη δεν πληρώνονται;*

Δηλαδή αν δεν ήταν €5 και ήταν €5000 θα ήταν ίδια η άποψή σου;

8 hours ago, christakos07 said:

Δε θα τα ξαναπληρώσεις. Αποτελεί συστημικό λάθος, οπότε και θα επιστραφούν.

Που και που γίνονται σφάλματα, αφού τα πληροφοριακά συστήματα δεν είναι αυτόνομα, αλλά απαιτείται και πρότερη ανθρώπινη σκέψη/εργασία. Που και που η σκέψη οδηγεί σε λάθη.

Νομίζω ότι η λογική της αυτοματοποίησης είναι να μην επεμβαίνει ανθρώπινο χέρι, αλλά δεν παίρνω κι όρκο!

 

*Επίσης, έχει τύχει να κάνω καταλάθος πληρωμή σε άλλο λογαριασμό και όταν τους είπα να το διορθώσουν, μου είπαν «δεν γίνεται, ψάξε να τον βρεις». Ο υπάλληλος της τράπεζας προφανώς υπακούει σε άλλους νόμους και τα διορθώνει τα λάθη του χωρίς τίμημα. Εννοείται καταγγελία όποιος έχει δει χρεώση στο λογαριασμό του.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alan boy είπε

Υπήρχε και πέρσι αυτή η χρέωση; 

Την προηγούμενη χρονιά δεν υπήρχε αυτή η χρέωση. Καινούριο φρούτο

1 ώρα πριν, fastpanas είπε

χρεώθηκα και εγώ, στο fb έχει σελίδα που απαντάνε... τα έχωσα. Υπάρχουν φήμες για μηχανογραφικό λάθος. Θα τα σηκώσω όλα και θα τους στείλω το αποδεικτικό στο fb. μόνο με γενική κατακραυγή θα σταματήσουν το κλέψιμο. Είναι σαν να έρχεται ένας πορτοφολάς πρωτοχρονιά και να σου παίρνει 5 ευρώ από την τσέπη. Αισχρό... και 6 για αλλαγή κάρτας μόλις λήξει ενώ οι άλλες τράπεζες δεν τις έχουν αυτές τις χρεώσεις, τσεκαρισμένο. 

Συμφωνώ, άντε για κλείσιμο λογαριασμών, έτσι κι αλλιώς τόκους δεν βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...