Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την πάτησα και εγώ με την acs.Εχω στείλει τιμολόγια στη λογίστρια από τις 16 του μήνα και είναι κολλημένα από τις 18 στο hub.Δεν βλέπω να προλαβαίνω να κάνω την περιοδική δήλωση ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση ρε παιδιά, σε περίπτωση που επίτηδες, (το τονίζω, επίτηδες, για να σου τη σπάσει επειδή τους έβαλες αρνητική βαθμολογία στο Google για παράδειγμα) δεν σου παραδίδει δέμα με αντικαταβολή η εταιρεία κουριερ, γράφοντας μόνη της ψέματα ότι ήρθε 2 φορές στον παραλήπτη και αρνήθηκε αυτός την παραλαβή του, τι κάνουμε; Καταγγελία μπορούμε κάπου και που; Γιατί αν πάω από το κατάστημα, θα σας γράψω από το κελί μετά 😁

Τελικά, έπρεπε να πάω από το κατάστημα και να παραλάβω το δέμα, ακούγοντας ένα σωρό π@παριές, όπως "λάθος πληκτρολόγηση κωδικού μη παραλαβής", "δεν ξέρω γιατί δεν ήρθε για παράδοση ο υπάλληλος ξανά", και συγνώμη ουδεμία! Είμαι δε άξιος θαυμασμού για την υπομονή μου για την μη αλλαγή διακόσμησης εκεί μέσα τελικά..... 

Επεξ/σία από topmar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, moure είπε

Την πάτησα και εγώ με την acs.Εχω στείλει τιμολόγια στη λογίστρια από τις 16 του μήνα και είναι κολλημένα από τις 18 στο hub.Δεν βλέπω να προλαβαίνω να κάνω την περιοδική δήλωση ΦΠΑ.

βαλε και εσυ μια ηλεκτρονικη τιμολογιση να τις τα στελνεις σε pdf μεσω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Τωρα η acs μου έστειλε οτι δεν εντοπίζεται η διεύθυνση μου. Τι ειναι αυτο πάλι?

πριν 3 μερες με βρηκαν κανονικα & χθες οχι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σου ερχεται κατι συστημενο δεν υποτιθεται οτι ο courier στο φερνει σπιτι σου; Αναφερομαι στα ΕΛΤΑ.

Επισης πλεον ζητανε ταυτοτητα σε ολα τα δεματα; Ακομα και απο bangood να αγορασω, παντου ζητανε ταυτοτητα για να μου δωσουν το δεμα. Βεβαια αυτο ειναι καλο, αλλα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα του απλου tracked με του συστημενου. Το συστημενο εχει επιπλεον εγγυηση αν παθει ζημια ή χαθει; Και τι γινεται αν αρνηθει να παραλαβει ο αλλος; Στο συστημενο επιστρεφει πισω στον αποστολεα και στο απλο, παραμενει στα ΕΛΤΑ μεχρι να παρακρατηθει;

Τελος, ποια η διαφορα να στειλεις ενα μικροδεμα ( μεχρι 2 κιλα δλδ ) με επιστολικο χαρακτηρα και ως δεμα; Υπαρχει διαφορετικη μεταχειριση; Στελνονται με διαφορετικο μεσο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Οταν σου ερχεται κατι συστημενο δεν υποτιθεται οτι ο courier στο φερνει σπιτι σου; Αναφερομαι στα ΕΛΤΑ.

Επισης πλεον ζητανε ταυτοτητα σε ολα τα δεματα; Ακομα και απο bangood να αγορασω, παντου ζητανε ταυτοτητα για να μου δωσουν το δεμα. Βεβαια αυτο ειναι καλο, αλλα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα του απλου tracked με του συστημενου. Το συστημενο εχει επιπλεον εγγυηση αν παθει ζημια ή χαθει; Και τι γινεται αν αρνηθει να παραλαβει ο αλλος; Στο συστημενο επιστρεφει πισω στον αποστολεα και στο απλο, παραμενει στα ΕΛΤΑ μεχρι να παρακρατηθει;

Τελος, ποια η διαφορα να στειλεις ενα μικροδεμα ( μεχρι 2 κιλα δλδ ) με επιστολικο χαρακτηρα και ως δεμα; Υπαρχει διαφορετικη μεταχειριση; Στελνονται με διαφορετικο μεσο;

Στα Ελτα στο φερνει ο ταχυδρομος στο σπιτι.. Αλλιως αν δεν σε βρει  θα σου αφησει καποιο χαρτι στην εισοδο της πολυκατοικιας  για  να πας να το παραλαβεις απο το καταστημα  μονο με την ταυτοτητα σου... Εγγυηση αν χαθει;; Που;  Ζημια αναλογα αν δεν το νομιζω να σε καλυπτει γιατι δεν γνωριζουν τι εχει μεσα.. Θα πρεπει να ρωτησεις σε καποιο καταστημα ολα αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

Δε νομιζω να με βρει ουτε τη δευτερη μερα ο οδηγος γιατι η διευθυνση παραδοσης ειναι στη Κρητη,αλλα αμα με βρει θα τον παραδεχτω.

Screenshot (163).png

Γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνο στην εταιρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο ΑΘηνα Καλαματα παραλαμβανω κανονικα με Γενικη και Ταχυμεταφορες,αντε να ειχα μια μερα καθυστερηση σε 2 δεματα απο τα 15 που εχω λαβει.

Αυτα αφορουν δεματα απο ιδιωτη σε ιδιωτη.

Μια αποστολη που εχω κανει παντως με Ταχυμεταφορες προς Αθηναι απο τις 16,σημερα διακινηθηκε απο το καταστημα των Αθηνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα!Περιμένω δέμα απο Square-Enix Store Ευρώπης απο 25 Μαρτίου όπου είχαν ξεκινήσει οι διαδικασίες συλλογής και φτάσαμε 22 Απριλίου για να φτάσει Ελλάδα μέσω της Colissimo απο Γαλλία.Και τώρα μπλέξαμε με τα ΕΛΤΑ Courier.....Μου το είχαν πάει Κωνσταντινουπόλεως 177 στο Μεταξουργείο απο τη Παρασκευή 25 Απριλίου.Πήγα ο ίδιος απο εκεί να παραλάβω αφού με είχαν διαβεβαιώσει οτι βρίσκεται εκεί το δέμα απλά έπρεπε να το ψάξουν μόνο στην αποθήκη τους για να μου το δώσουν,και φυσικά δε το βρήκαν ποτέ.Έχει φύγει με φορτηγό για το Ρουφ μου είπαν.Ίσως λόγο του οτι είναι ογκώδες δέμα μου είπαν και ζυγίζει κάπου στα 5.5 κιλά.Η κυρία εκεί,υπεύθυνη φαντάζομαι,με διαβεβαίωσε οτι μεθαύριο θα μου το φέρουν σίγουρα 100%.Δλδ αυτή τη Πέμπτη.Αλλά εγώ πάλι 100% αμφιβάλλω...Ξέρει κανείς απο προσωπική εμπειρία πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό το αστείο γενικά;Και αν επίσης γίνεται να παραλάβω ο ίδιος απο εκεί απο το Κέντρο Διαλογής Δεμάτων στον Ταύρο/Δωρίδος 5/Ρουφ;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nikolasimo είπε

Καλημέρα και απο εμένα!Περιμένω δέμα απο Square-Enix Store Ευρώπης απο 25 Μαρτίου όπου είχαν ξεκινήσει οι διαδικασίες συλλογής και φτάσαμε 22 Απριλίου για να φτάσει Ελλάδα μέσω της Colissimo απο Γαλλία.Και τώρα μπλέξαμε με τα ΕΛΤΑ Courier.....Μου το είχαν πάει Κωνσταντινουπόλεως 177 στο Μεταξουργείο απο τη Παρασκευή 25 Απριλίου.Πήγα ο ίδιος απο εκεί να παραλάβω αφού με είχαν διαβεβαιώσει οτι βρίσκεται εκεί το δέμα απλά έπρεπε να το ψάξουν μόνο στην αποθήκη τους για να μου το δώσουν,και φυσικά δε το βρήκαν ποτέ.Έχει φύγει με φορτηγό για το Ρουφ μου είπαν.Ίσως λόγο του οτι είναι ογκώδες δέμα μου είπαν και ζυγίζει κάπου στα 5.5 κιλά.Η κυρία εκεί,υπεύθυνη φαντάζομαι,με διαβεβαίωσε οτι μεθαύριο θα μου το φέρουν σίγουρα 100%.Δλδ αυτή τη Πέμπτη.Αλλά εγώ πάλι 100% αμφιβάλλω...Ξέρει κανείς απο προσωπική εμπειρία πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό το αστείο γενικά;Και αν επίσης γίνεται να παραλάβω ο ίδιος απο εκεί απο το Κέντρο Διαλογής Δεμάτων στον Ταύρο/Δωρίδος 5/Ρουφ;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημερα... Θα κανεις λιγο υπομονη και θα δεις... Περιμενε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελτα κούριερ ε; Περίμενα δέμα από Θες/νίκη και από 14 Απριλίου ήταν κολλημένο σε κέντρο συλλογής στην Αθήνα. Δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή φυσικά. Παρέλαβα στο Μαρούσι προχθές! Καλημέρα να στείλεις με αυτούς, θα βρεθείς τσακωμένος. Στην ίδια περίοδο και μέσω άλλων εταιρειών, στην επόμενη ή μεθεπόμενη εργάσιμη παρέλαβα. Κουράγιο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΤΑ courier φαίνεται ότι όντως κατέρρευσαν αυτή την περίοδο περισσότερο απ' όλες. Έκανα παραγγελίες όλο αυτό το διάστημα, ACS,  Speedex και ΕΛΤΑ courier. Όλες καθυστέρησαν αλλά ειδικά μετά την Μ. Εβδομάδα έστρωσαν. Από ΕΛΤΑ Courier περιμένω ένα δέμα (αντικαταβολή) από τις 13.04 ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ για παράδοση εντός Αθηνών και 27.04 άλλαξε σε ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ και άλλο ένα με ΕΛΤΑ Αυθυμερόν (γελάω απλά!) από τις 21.04 (πληρωμένο) και κολλημένο από τις 22.04 σε ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...