Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, james01gr είπε

οι επιστροφές στα eshop (τα απαράδοτα που λέμε) χρεώνονται ελάχιστα αλλά η ζημιά για το μαγαζί έχει γίνει καθώς

1/πληρώνεις την παράδοση
2/δεσμεύεται το εμπόρευμα που θα σου γυρίσει πίσω σε 10-15 ημέρες

Ακριβως ετσι ειναι !!! Που να δειτε τι πριξιμο αυτον τον καιρο παιζει στις ρεσεψιον απο τους eshopers απο δεματα που αργουν να παραδοθουν. Αυτοι ισως και να χειροτεροι απο τους παραληπτες .Υποθετω τωρα δε γνωριζω επ ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, randomcat είπε

Μα δεν τα παίρνω από αποθήκες που γράφουν "DHL" απ' έξω. Τα δέματα και τα χαρτάκια τους είναι "DHL" αλλά σε παραπέμπουν να παραλάβεις από μικρές κούριερ με τις οποίες συνεργάζονται.

Το καλοκαίρι αγόρασα ένα βαρύ κουτί υπολογιστή από Γερμανία (caseking.de) το οποίο ήρθε με DHL. Μου άφησαν το γνωστό κίτρινο χαρτάκι τους που έγραφε για αδυναμία παράδοσης. Έγραφε επίσης ότι το κουτί μου βρίσκεται στην τάδε οδό σε κάποια GOLDWIND courier και ότι μπορώ να καλέσω την DHL στο τάδε νούμερο για νέο ραντεβού παράδοσης (έχω κρατήσει το χαρτάκι εάν θες φωτογραφία για να πειστείς), αλλά μάλλον το γράφουν απλά για να είναι καλυμμένοι νομικά. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν πρόκειται να το ξαναφέρουν και ότι πρέπει να πάω εγώ πλέον να το πάρω. Δεν είναι η πρώτη φορά που με στέλνουν σε συνεργάτες τους για να πάρω κάτι που δεν μου έφεραν ποτέ.

Edit: Ο υπάλληλος της Goldwind ομολόγησε και ο ίδιος ότι η DHL γα**έται και δεν φέρνει αρκετά πράγματα και μου είπε ότι πρέπει να αισθάνομαι και τυχερός διότι αν τα έφερνε all the way θα έπρεπε να είχα πληρώσει πολύ παραπάνω (???)...

Ε οποτε ειναι οπως η Fedex/TNT που Αθηνα εχουν την Orbit και η DPD που Αθηνα εχει τωρα την ACS, πρακτικα Δεν παραλαμβαινεις απο DHL με λιγα λογια.

Οταν μπαινουν και 3οι στην μεση αστα να πανε (και λογικο να λενε οτι η DHL φταιει δεν ειναι χαζοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Όταν μπαινουν και 3οι στην μεση αστα να πανε (και λογικο να λενε οτι η DHL φταιει δεν ειναι χαζοι).

Εγώ με DHL μίλησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου φέρουν το δέμα. Φυσικά και η απάτη είναι της DHL. Δεν υπάρχουν ελαφρυντικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως όλα τραγικά. Speedex μακράν η χειρότερη. Ειδικα στην Ροδο.  Κατι που παρατήρησα. Παραγγέλνω από ελληνικο κατάστημα έρχεται με Ελτα Courier κλασικά το μυνημα να περασω να το παραλάβω, Μάλιστα η μια φορα ήταν και συμβόλαιο από cosmote δεν το φέρανε να το υπογράψω αλλά έπρεπε να τρέχω εκεί. Όταν όμως παραγγελνω απο Amazon ερχετε παλι με Eλτα Courier οι ίδιοι σκιζονται αμεσως να το φερουν στο σπιτι χωρις μυνηματα και τα σχετικα. Μονο μεσα στο οριο που λεει το Amazon. Δεν ξερω εαν το Amazon τους βαζει χερι και οι ελληνες οχι. 

H ACS είναι απόσταση από το σπίτι μου 60 μετρα. Οσες φορες εχω παραγγειλε και ερχονται με ACS δεν ηρθανε ποτε. Παντα μυνημα. Και το μυνημα φυσικα Viber για να μην χρεωθουμε. Και μετα εχουν την απαιτηση να τους αξιολογησεις κιολας. Το μεγαλυτερο που τους εχω βαλει ειναι 2.  

Επεξ/σία από Ravager
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φέρανε ένα ποδήλατο με ελτα κουριερ- ένα κιβώτιο μακρόστενο αλλά όχι όσο το πλάτος του ποδηλάτου. Σε αντίθεση με τις άλλες φορές, για πρώτη φορά στα χρονικά, με πήρανε τηλέφωνο ΠΡΙΝ για να κανονίσουμε την παράδοση, προφανώς λόγω όγκου του κιβωτίου- άρα όταν προφανώς δεν παίζει να πας να το πάρεις μάλλον προσπαθούν όντως να κάνουν την παράδοση.

Κατά τ'άλλα σχεδόν ποτέ δεν με βρίσκουν σπίτι, πάντα μου το παίζουν δύσκολοι όταν λέω ότι μπορώ να παραλάβω μετά τις 4 λόγω εργασίας ενώ πάντα όλα τα μαγαζιά λένε παράδοση μέχρι τις 5. Δεν το συζητώ για τηλέφωνο, είναι το μόνιμο μου σχόλιο στις παραγγελίες και προφανώς το αγνοούν επιδεικτικά..

Spoiler

Το γέλιο είναι ότι ο τύπος ήρθε και είχε το κιβώτιο όρθιο! Μου έδειξε δυο τρύπες-χερούλια που είχε εντοπίσει για να με διευκολύνει στο κουβάλημα, με ρώτησε κιόλας αν θέλω βοήθεια.. Πήρα το κιβώτιο, απόρρησα που ήταν έτσι, αναρωτήθηκα αν όντως τα βέλη έδειχναν αυτή την κατεύθυνση μεταφοράς ως σωστή, τσπ ήμουν χαρούμενος που ήρθε και δεν έδωσα σημασία εκείνη τη στιγμή. Λίγο μετά που το έβαλα σπίτι είδα ότι είχε παντού περιμετρικά βέλη που δείχνανε τη σωστή κατεύθυνση όπως επίσης και λαβές παντού παντού..Πως αυτός ο άνθρωπος κατάφερε να το ξεφορτώσει όρθιο λες και ήταν ψυγείο χωρίς να δει τπτ και με χαρά μου έδειξε και τις λαβές που βρήκε..απορώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, janus5555 είπε

μου φέρανε ένα ποδήλατο με ελτα κουριερ- ένα κιβώτιο μακρόστενο αλλά όχι όσο το πλάτος του ποδηλάτου. Σε αντίθεση με τις άλλες φορές, για πρώτη φορά στα χρονικά, με πήρανε τηλέφωνο ΠΡΙΝ για να κανονίσουμε την παράδοση, προφανώς λόγω όγκου του κιβωτίου- άρα όταν προφανώς δεν παίζει να πας να το πάρεις μάλλον προσπαθούν όντως να κάνουν την παράδοση.

Κατά τ'άλλα σχεδόν ποτέ δεν με βρίσκουν σπίτι, πάντα μου το παίζουν δύσκολοι όταν λέω ότι μπορώ να παραλάβω μετά τις 4 λόγω εργασίας ενώ πάντα όλα τα μαγαζιά λένε παράδοση μέχρι τις 5. Δεν το συζητώ για τηλέφωνο, είναι το μόνιμο μου σχόλιο στις παραγγελίες και προφανώς το αγνοούν επιδεικτικά..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το γέλιο είναι ότι ο τύπος ήρθε και είχε το κιβώτιο όρθιο! Μου έδειξε δυο τρύπες-χερούλια που είχε εντοπίσει για να με διευκολύνει στο κουβάλημα, με ρώτησε κιόλας αν θέλω βοήθεια.. Πήρα το κιβώτιο, απόρρησα που ήταν έτσι, αναρωτήθηκα αν όντως τα βέλη έδειχναν αυτή την κατεύθυνση μεταφοράς ως σωστή, τσπ ήμουν χαρούμενος που ήρθε και δεν έδωσα σημασία εκείνη τη στιγμή. Λίγο μετά που το έβαλα σπίτι είδα ότι είχε παντού περιμετρικά βέλη που δείχνανε τη σωστή κατεύθυνση όπως επίσης και λαβές παντού παντού..Πως αυτός ο άνθρωπος κατάφερε να το ξεφορτώσει όρθιο λες και ήταν ψυγείο χωρίς να δει τπτ και με χαρά μου έδειξε και τις λαβές που βρήκε..απορώ!

Δε σου εκαναν τη χαρη που στο εφεραν απλα τα ογκωδη κοιταν να τα ξεφορτωθουν και να μη ταλαιπωρουνται και οι παραληπτες. Τα ογκωδη γεμιζουν χωρο στην αποθηκη και αν μεινουν ειναι μεγαλο προβλημα. Με αυτη τη λογικη στο εφεραν κ μονο. αν δε σε εβρισκαν τηλεφωνικα θα εμενε πισω και θα επερνες το μυνημα αδυναμια παραδοσης λογικα.

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Εγώ με DHL μίλησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου φέρουν το δέμα. Φυσικά και η απάτη είναι της DHL. Δεν υπάρχουν ελαφρυντικά.

Και εγω με DPD μιλαω στο τηλεφωνο αλλα η παραδοση γινεται μεσω ACS. Το ιδιο και με Fedex/TNT αλλα γινεται με Orbit.

Αν το φορτηγακι που ερχεται σπιτι σου ΔΕΝ ειναι κιτρινο με το σημα της DHL τοτε δεν στα παραδιδει η DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ravager είπε

Παραγγέλνω από ελληνικο κατάστημα έρχεται με Ελτα Courier κλασικά το μυνημα να περασω να το παραλάβω

Υπαρχει και η πιθανοτητα του eshop να πληρωνει μεταφορικα απο γκισε σε γκισε,που ειναι πιο φθηνα.

3 ώρες πριν, Ravager είπε

Όταν όμως παραγγελνω απο Amazon ερχετε παλι με Eλτα Courier οι ίδιοι σκιζονται αμεσως να το φερουν στο σπιτι χωρις μυνηματα και τα σχετικα.

Εδω πιθανοτατα να εχουν πληρωθει για παραδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Επειδη βλεπω και γραφεται συχνα αυτη η θεωρια,κανεις δε θελει 10-15 λεπτα για να δωσει δεμα,πας,χτυπας,αφηνεις το δεμα και πας στο επομενο,το οποιο ειναι 2-3 λεπτα πιο κατω.

Εγω σε κεντρικο  δρομολογιο εχω παραδωσει 110 δεματα στο 6ωρο  και μετα ειχα και χρονο για να περιμενω να μου ερθουν ειδοποιησεις για παραλαβες,οποτε αφηστε τις "λογικες" σας. 

Σε πιο αραιοκατοικημενη περιοχη εχω διακινησει ( παραδοσεις/αγνωστες διευθυνσεις/απων/θα περασουν ) 100 στο 8ωρο.

Αυτα που γραφεις εσυ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. 80 δεματα παραδιδουν ΑΝΕΤΑ  τα αυτοκινητα στο 6ωρο,ποσο μαλλον τα μηχανακια.

Τωρα για τα χαρτακια, ειναι ανετα πανω απο 250,αν η δουλεια του ειναι να μοιραζει πιο πολλα χαρτακια παρα δεματα.

φιλε μου δεν θα σταθώ καθόλου στα νούμερα , υπέθεσα με δέκα περίπου λεπτά ανά δέμα που είναι ένας normal χρόνος για να μην σκοτωθεί κανεις στο δρόμο και μαζί με το ανέβα κατέβα , υπογραφές και τα σχετικά , αποκεί και πέρα αν είναι λιγότερα οι περοσσότερα λίγο με νοιάζει , αυτό που με νοιάζει είναι ότι μοιράζεται χαρτάκια αντί για δέματα και και εκτος ότι το έχω εξακριβώσει μονος μου μου το επιβεβαιώνεις και εσύ , ACS Καλλιρόης έχει να μου παραδώσει δέμα στο μαγαζί πάνω από δυο χρονια , πάντα το ίδιο παραμύθι , και όχι δεν έχω κόψει την acs οποιος θέλει με acs του στέλνω γιατί για να παραλάβουν να κλείσουν τι πώληση σκοτώνονται να έρθουνε , έχω σταματήσει να συνεργάζομαι όμως με αυτούς που θα μου στείλουν με acs , γιατί τι νύφη τι πληρώνει ο παραλήπτης , 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, randomcat είπε

Εγώ με DHL μίλησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου φέρουν το δέμα. Φυσικά και η απάτη είναι της DHL. Δεν υπάρχουν ελαφρυντικά.

Φυσικά δεν αντιλέγω για το περιστατικό σου, απλά μου φαίνεται περίεργο..

Έχω πάρει πάρα πολλά δέματα από Γερμανία και επειδή δεν είμαι ποτέ σπίτι τις ώρες παράδοσης, παίρνω τηλέφωνο και κανονίζω να έρθει την επόμενη μέρα στην δουλειά μου.

Αυτό μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι στην SHELL της γειτονιάς μου έχει 10 κουτιά η DHL που ανοίγουν με pin που σου στέλνει η εταιρία και τους λέω την επόμενη μέρα να μου τα αφήσουν εκεί.

Έτσι από περιέργεια, γράψε μου το tracking number εδώ ή σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Υπαρχει και η πιθανοτητα του eshop να πληρωνει μεταφορικα απο γκισε σε γκισε,που ειναι πιο φθηνα.

Εδω πιθανοτατα να εχουν πληρωθει για παραδοση.

για ένα eshop είναι χαζό για κάποια λεπτά να μην περιλάβει παράδοση στον τελικό παραλήπτη ή να τα παραδίδει στο γκισέ

 

10 ώρες πριν, apos2008 είπε

Ακριβως ετσι ειναι !!! Που να δειτε τι πριξιμο αυτον τον καιρο παιζει στις ρεσεψιον απο τους eshopers απο δεματα που αργουν να παραδοθουν. Αυτοι ισως και να χειροτεροι απο τους παραληπτες .Υποθετω τωρα δε γνωριζω επ ακριβως.

προσωπικά στο λέω, εάν για Αττική η παράδοση πάει μετά από 3 ημέρες από την στιγμή που στέλνεις την παραγγελία, σε πρήζουν οι πελάτες εάν είναι πληρωμένο ή απλά δεν παραλαμβάνουν εάν πρόκειται για αντικαταβολή. υπάρχουν πολλοί που έχουν ανασφάλειες για απάτη (όταν δεν αγοράζουν από ''επώνυμο'' κατάστημα) ενώ κάποιοι παραγγέλνουν προϊόντα που τα θέλουν άμεσα την τελευταία στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα χαρτάκια δηλαδή το αντιμετωπίζουν και άλλοι? Μέχρι στιγμής με ACS και με Orbit ενώ όλη μέρα είμαι στο σπίτι και δουλεύω, μου σκάνε μήνυμα κλασσικά οτι ήμουν απών. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό πίσω απο αυτό. Αν ήταν να τρέχω στο μαγαζί τους να παραλάβω, δεν θα παράγγελνα με παράδοση στο σπίτι....θα πήγαινα εγώ ο ίδιος να παραλάβω το προιόν μου απο εκεί που το παράγγειλα. Τώρα θα μου πεις είναι όλα κλειστά που θα πας, αλλά αυτό το τροπάρι παίζει εδώ και χρόνια όχι μόνο τώρα που αυξήθηκε ο φόρτος εργασίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, j_karigiannis είπε

Αυτό με τα χαρτάκια δηλαδή το αντιμετωπίζουν και άλλοι? Μέχρι στιγμής με ACS και με Orbit ενώ όλη μέρα είμαι στο σπίτι και δουλεύω, μου σκάνε μήνυμα κλασσικά οτι ήμουν απών. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό πίσω απο αυτό. Αν ήταν να τρέχω στο μαγαζί τους να παραλάβω, δεν θα παράγγελνα με παράδοση στο σπίτι....θα πήγαινα εγώ ο ίδιος να παραλάβω το προιόν μου απο εκεί που το παράγγειλα. Τώρα θα μου πεις είναι όλα κλειστά που θα πας, αλλά αυτό το τροπάρι παίζει εδώ και χρόνια όχι μόνο τώρα που αυξήθηκε ο φόρτος εργασίας.

είναι και θέμα εξοπλισμού. ένα μηχανάκι μπορεί να μοιράσει 80 χαρτάκια (όπως λέει και ένας φίλος παραπάνω που προφανώς γνωρίζει) όμως πόσα δρομολόγια χρειάζεται ένα αυτοκίνητο για να παραδώσει αυτά τα 80 δέματα (και όχι χαρτάκια); η κούριερ θα μοιράσει 80 χαρτάκια, οι 50-60 θα πάνε να παραλάβουν (καθώς πολλοί δεν δουλεύουν και θα τοδουν και ευκαιρία για να βγουν από το σπίτι) και θα μοιράσει τελικά μόνο τα 20-30. τιμολογεί κανονικά την παράδοση στον αποστολέα ενώ έχει εξοικονομήσει αυτοκίνητο, καύσιμα και έναν με δύο εργαζόμενους που θα χρειαζόταν να απασχολεί για να παραδώσει αυτά τα δέματα.

αυτό με τα χαρτάκια παίζει να γίνεται ανάλογα με τις αποστολές και το πόσο επιβαρυμένα είναι τα τοπικά καταστήματα των κούριερ. προφανώς κάποιοι το κάνουν μόνιμα (δεν πιστεύω πως είναι κεντρική γραμμή αλλά τοπικά μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, james01gr είπε

είναι και θέμα εξοπλισμού. ένα μηχανάκι μπορεί να μοιράσει 80 χαρτάκια (όπως λέει και ένας φίλος παραπάνω που προφανώς γνωρίζει) όμως πόσα δρομολόγια χρειάζεται ένα αυτοκίνητο για να παραδώσει αυτά τα 80 δέματα (και όχι χαρτάκια); η κούριερ θα μοιράσει 80 χαρτάκια, οι 50-60 θα πάνε να παραλάβουν (καθώς πολλοί δεν δουλεύουν και θα τοδουν και ευκαιρία για να βγουν από το σπίτι) και θα μοιράσει τελικά μόνο τα 20-30. τιμολογεί κανονικά την παράδοση στον αποστολέα ενώ έχει εξοικονομήσει αυτοκίνητο, καύσιμα και έναν με δύο εργαζόμενους που θα χρειαζόταν να απασχολεί για να παραδώσει αυτά τα δέματα.

αυτό με τα χαρτάκια παίζει να γίνεται ανάλογα με τις αποστολές και το πόσο επιβαρυμένα είναι τα τοπικά καταστήματα των κούριερ. προφανώς κάποιοι το κάνουν μόνιμα (δεν πιστεύω πως είναι κεντρική γραμμή αλλά τοπικά μόνο)

Αυτο ακριβως παει βαση φορτου και προσωπικου .Αν πχ εχει ενα πρακτορειο εχει 5 διανομεις και αυτοι οι 5 πανε ο καθενας σε διαφορετικες περιοχες το δικο τους δρομολογιο και στις νορμαλ συνθηκες γινονται καθε μερα αφιξη 500 δεματα και ξαφνικα τριπλασιαζονται και παν στα 2000 πχ τοτε αυτοι οι 5 δε προλαβαινουν να δωσουν ουτε τα μισα σε ενα 8 ωρο ακομα και 10 ωρο .Οποτε το κολπο ποιο ειναι ? αφου εχουμε τοσα πολλα κ αυριο θα εχουμε και αλλα τοσα παρε εσυ διανομεα νουμερο 1 πχ μοιρασε οσα ποιο πολλα χαρτακια μπορεις για να βγει ποιο ευκολα η δουλεια. Αν υπαρχει ελλειψη ατομων το κανουν αυτο. Υποθετω τωρα με το μυαλο μου ισως αυτο να γινεται δε ξερω πως λειτουργει ο καθε ενας . δεν εχει το καθε πρακτορειο τον ιδιο φορτο.Σε επαρχιες η ACS μπορει να δουλευει αψογα και σε μικροκατοικημενες πολεις.Το ειπα και πριν οσο ποιο πολυς πλυθισμος=ποιο μεγαλος φορτος για το εκαστοτε πρακτορειο.παντως αν ψαξετε στο Indeed υπαρχουν για αγγελιες που ζηταν κουριερ. Εδω ακομα ζηταν και με δικο τους μηχανακι  που αυτο δεν επιτρεπεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το χαρτάκι στο κουδούνι το έχω υποστεί πολλές φορές. Όταν μου το κάνουν τους περνώ τηλέφωνο και τους λέω " ότι αν θέλουν να πάρουν τα λεφτά τους να τσακίσουν και να μου το παραδώσουν αμέσως. Περιττω να σας πω στο Πάντα αγοράζω με ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΉ.!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...