Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, giorgos4ever είπε

Το έχω δει να συμβαίνει μπροστά στα μάτια μου

Ειναι ψιλοστανταρ οτι γινεται,δε γινεται να το λενε 100 ατομα και να ειναι και οι 100 ψευτες.

Απλα ειναι τακτικη πρωτα απο ολων της ACS.

Στο καταστημα της ΓΤ που δουλευα εγω δεν γινοταν,αν γινοταν θα το ηξερα.

Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δεν το κανουν αλλα υποκαταστηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ειναι ψιλοστανταρ οτι γινεται,δε γινεται να το λενε 100 ατομα και να ειναι και οι 100 ψευτες.

Απλα ειναι τακτικη πρωτα απο ολων της ACS.

Στο καταστημα της ΓΤ που δουλευα εγω δεν γινοταν,αν γινοταν θα το ηξερα.

Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δεν το κανουν αλλα υποκαταστηματα.

Το γνωρίζω, αυτό γράφω και πίσω. Ξέρεις τι είναι να βλέπεις τον courier πως ήρθε, να περιμένεις να χτυπήσει το κουδούνι για να παραλάβεις και αντ' αυτού να σκάει sms από την εταιρία και να λέει αδυναμία παράδοσης? αξία ανεκτίμητη!

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos4ever είπε

Το γνωρίζω, αυτό γράφω και πίσω. Ξέρεις τι είναι να βλέπεις τον courier πως ήρθε, να περιμένεις να χτυπήσει το κουδούνι για να παραλάβεις και αντ' αυτού να σκάει sms από την εταιρία και να λέει αδυναμία παράδοσης? αξία ανεκτίμητη!

Πρεπει να ειναι ωραια εμπειρια,δεν ξερω πως θα αντιδρουσα σε κατι τετοιο εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ειναι ψιλοστανταρ οτι γινεται,δε γινεται να το λενε 100 ατομα και να ειναι και οι 100 ψευτες.

Απλα ειναι τακτικη πρωτα απο ολων της ACS.

Στο καταστημα της ΓΤ που δουλευα εγω δεν γινοταν,αν γινοταν θα το ηξερα.

Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δεν το κανουν αλλα υποκαταστηματα.

Ναι σε άλλα της ΓΤ το κάνουν, μιλώντας από προσωπικές εμπειρίες. Είναι χειρότεροι από την ACS.

Επίσης, τους έχω δει λάιβ να παίζουν σχεδόν αμερικάνικο ποδόσφαιρο με τα δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Πρεπει να ειναι ωραια εμπειρια,δεν ξερω πως θα αντιδρουσα σε κατι τετοιο εγω..

Παραδόξως ήμουν πολιτισμένος. Μπορεί να έπαιξε και ρόλο το ότι δεν περίμενα κάποια αγορά δικιά μου αλλά ένα ρούτερ από τον τότε πάροχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ναι σε άλλα της ΓΤ το κάνουν, μιλώντας από προσωπικές εμπειρίες. Είναι χειρότεροι από την ACS.

Επίσης, τους έχω δει λάιβ να παίζουν σχεδόν αμερικάνικο ποδόσφαιρο με τα δέματα.

Τα γνωριζω και τα 2.
Δεν εχω δει τετοιες συμπεριφορες στο καταστημα,αν και εχω δει διανομεα να πεταει δεμα στον αποθηκαρια πανω σε τσακωμο,δεν ξερω αν μετραει :P
Και εμενα ομως μου εχουν σπασει στη ΓΤ 3 δικα μου δεματα σαν παραληπτης,οποτε πλεον τα βαρια τα στελνουμε με ΚΤΕΛ,και τα αλλα ΚΑΛΑ ΠΑΚΕΤΑΡΙΣΜΕΝΑ,σας το τονιζω αυτο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τα γνωριζω και τα 2.
Δεν εχω δει τετοιες συμπεριφορες στο καταστημα,αν και εχω δει διανομεα να πεταει δεμα στον αποθηκαρια πανω σε τσακωμο,δεν ξερω αν μετραει :P
Και εμενα ομως μου εχουν σπασει στη ΓΤ 3 δικα μου δεματα σαν παραληπτης,οποτε πλεον τα βαρια τα στελνουμε με ΚΤΕΛ,και τα αλλα ΚΑΛΑ ΠΑΚΕΤΑΡΙΣΜΕΝΑ,σας το τονιζω αυτο!!

Έχω δει και σε πρόσφατη εμπειρία από ΓΤ Καλλιθέας στη Θησέως, ενώ περίμενα στην ουρά, εν μέσω καραντίνας, για να παραλάβω το δέμα μου.

(fun fact: ως πεζός δεν είσαι ασφαλής σε εκείνα τα πεζοδρόμια στην Θησέως γιατί τα καβαλάνε τα μηχανάκια της ΓΤ και ACS... και που και που και κανάς ντελιβεράς)

Η είσοδος της αποθήκης είναι ακριβώς δίπλα από την είσοδο για τους πελάτες και συχνά ανοιχτή. Ο διανομέας με το που μπαίνει εκσφενδονίζει τα δέματα στα ενδότερα, τα αφήνει να πέσουν σε ελεύθερη πτώση από τα χέρια του, τα κλωτσάει κ.λπ.

Το πρόβλημα είναι ότι ως πελάτης που παραγγέλνω δεν έχω και ιδιαίτερες επιλογές για την παράδοση... που και να είχα δεν ξέρω τι θα διάλεγα... ΓΤ, ACS, ΕΛΤΑ ή DHL ας πούμε? Όλες γτπ είναι

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, randomcat είπε

Έχω δει και σε πρόσφατη εμπειρία από ΓΤ Καλλιθέας στη Θησέως, ενώ περίμενα στην ουρά, εν μέσω καραντίνας, για να παραλάβω το δέμα μου.

(fun fact: ως πεζός δεν είσαι ασφαλής σε εκείνα τα πεζοδρόμια στην Θησέως γιατί τα καβαλάνε τα μηχανάκια της ΓΤ και ACS... και που και που και κανάς ντελιβεράς)

Η είσοδος της αποθήκης είναι ακριβώς δίπλα από την είσοδο για τους πελάτες και συχνά ανοιχτή. Ο διανομέας με το που μπαίνει εκσφενδονίζει τα δέματα στα ενδότερα, τα αφήνει να πέσουν σε ελεύθερη πτώση από τα χέρια του, τα κλωτσάει κ.λπ.

Το πρόβλημα είναι ότι ως πελάτης που παραγγέλνω δεν έχω και ιδιαίτερες επιλογές για την παράδοση... που και να είχα δεν ξέρω τι θα διάλεγα... ΓΤ, ACS, ΕΛΤΑ ή DHL ας πούμε? Όλες γτπ είναι

Τους καταλαβαινω . απλα δεν ειναι σωστο να ξεσπας σε κατι ξενο λαθος για μενα.Προσωπικα δεν εχω φερθει τοσο ασχημα σε δεμα . τυπου να το κοπανησω απο τα νευρα ποτε.

Μεσα στα νευρα τους ξεσπαν στα δεματα λογικο αφου εχουν τρελαθει. Δε μπορεις να καταλαβεις τι σιχτιρια ριχνουν καθε μερα και τι παναγιες και τι χριστους.Εχουν τον καθε ενα να τους τη λεει στην παραλαβη του δεματος .Εχουν 1002 καπιοι εχουν και μαλακες αφεντικα. αστα να παν .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Τους καταλαβαινω . απλα δεν ειναι σωστο να ξεσπας σε κατι ξενο λαθος για μενα.Προσωπικα δεν εχω φερθει τοσο ασχημα σε δεμα . τυπου να το κοπανησω απο τα νευρα ποτε.

Μεσα στα νευρα τους ξεσπαν στα δεματα λογικο αφου εχουν τρελαθει. Δε μπορεις να καταλαβεις τι σιχτιρια ριχνουν καθε μερα και τι παναγιες και τι χριστους.Εχουν τον καθε ενα να τους τη λεει στην παραλαβη του δεματος .Εχουν 1002 καπιοι εχουν και μαλακες αφεντικα. αστα να παν .

Καταλαβαίνω. Δεν τα βάζω ποτέ με τους υπαλλήλους, εκτός και αν με κοροϊδέψουν στα μούτρα μου.

Για εμένα φταίει κυρίως το κράτος. Πρέπει να υπάρχουν standards για τις κούριερ που να τηρούνται, ανάλογα και με την έκταση των περιοχών που έχουν αναλάβει να εξυπηρετούν. Δηλαδή πως υπάρχουν έλεγχοι από το υγειονομικό για την εστίαση, έτσι να υπάρχουν έλεγχοι και για τις κούριερ... έχεις αναλάβει λοιπόν παραδόσεις σε όλη την Ελλάδα? Θα πρέπει να έχεις τόσο στόλο από οχήματα, τέτοια οχήματα, τόσες αποθήκες, τέτοιες αποθήκες, και τα δέματα να είναι έτσι στοιβαγμένα κ.λπ. ... και αν γίνει έλεγχος και η αποθήκη σου είναι ένα μπουρδέλο τότε πάρε πρόστιμο. Σου κλείνω τελείως το μαγαζί αν δεν είσαι εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γενική Ταχυδρομική εδώ στο Ηράκλειο της Κρήτης είναι επιεικώς απαράδεχτοι. Παίρνω κάθε βδομάδα δέματα χωρίς κανένα πρόβλημα με Speedex, ACS και ELTA Courier χωρίς κανένα πρόβλημα, αντιθέτως όταν είναι να παραλάβω με την ντροπή των Couriers, Δηλαδή την Γ.Τ. με πιάνει τρόμος και εκνευρισμός. Κατ’ αρχήν δεν μπορείς να τους μιλήσεις στο τηλέφωνο διότι μονίμως είναι κατειλημμένο… η κατεβασμένο, τις προάλλες, έτσι από περιέργεια έβαλα το αυτόματο σύστημα στο computer μου να τους παίρνει κάθε 5 λεπτά για 6 ώρες, δηλαδή 72 κλήσεις και ήταν πάντα κατειλημμένο. Ασε που πάω από εκεί στις 9 το πρωί και μου λένε ότι έχει μεν έρθει αλλά δεν έχει σκαναριστεί ακόμα, πάω μετά από μια ώρα και μου λένε πάλι ότι λόγω όγκου δεμάτων δεν έχει σκαναριστεί ακόμα, ζητάω να δω κάποιον υπεύθυνο ο οποίος έρχεται και διαπιστώνει ότι το δέμα μου έχει φύγει από τις 09:10. Έχω παραπονεθεί στα κεντρικά τους στην Αθήνα, ακόμα και στην UPS που αναμφίβολα είναι μεγάλη και αξιόπιστη εταιρία που έχει την ατυχία στην Ελλάδα να συνεργάζεται με την Γ.Τ. αλλά πάντα μου λένε ότι θα τους στείλουν ειδοποίηση να με πάρουν τηλέφωνο όταν το δέμα μου είναι στα χέρια τους. Ξέρετε πόσες φορές με πήραν τηλέφωνο;…. ΚΑΜΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Οι οποιοι ιδιοι καταναλωτες, γιατι αυτο ειστε φιλε μου,καταναλωτες,βριζουν τις κουριερ που δεν παραδιδουν εγκαιρα οτι βλακεια εχουν αγορασει.
Και επειδη συνηθως τα δεματα γραφουν επανω τι ειναι,μιλαμε για βλακειες.
Καμια αναγκη,μα καμια,στο λεω απο πρωτο χερι.Οποτε κοψε λιγο το παραμυθι,εχουμε κουραστει.

Λιγος σεβασμος και υπομονη,γιατι δεν παλευεται πλεον το φερσιμο σας.

Καταναλωτές είμαστε, δεν λέμε κάτι άλλο. Αυτοί οι καταναλωτές όμως είναι που σας δίνουν δουλειά τους περασμένους μήνες που πολλοί είδαν τα μαγαζιά τους να κλείνουν, να μη βρίσκουν δουλειά και να μην ξέρουν τι θα τους φέρει το αύριο. Αλλά οι κούριερ πρέπει να την έχουν δει πολύ υπεράνω για να μη θέλουν πελάτες και να τους διώχνουν, γιατί οι πελάτες σας δεν είναι τα eshop που έχουν καρτέλα, είναι οι καταναλωτές που τους παραδίδετε.

Και ναι ο,τι βλακεία και αν έχω αγοράσει από τη στιγμή που υπάρχει neutrality οφείλει η κούριερ που το έχει αναλάβει να του συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο και να μου το φέρει ΓΡΗΟΓΟΡΑ και στη ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ, ταχυμεταφορά πληρώνω αλλιώς ζητούσα να το στείλουν με ΚΤΕΛ και πήγαινα να το πάρω εγώ (που την ίδια μέρα φεύγει και φτάνει). Τώρα αν κάποιος βλέπει καθυστερήσεις 1 εβδομάδας, 2 εβδομάδων μετά χαρτάκι δεν σας βρήκαμε (άλλο αστείο και αυτό) και πέρνα να το πάρεις από το κατάστημα και θεωρεί ότι αυτή είναι εικόνα για ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ το ξαναλέω, τότε έχουμε πολύ διαφορετικές απόψεις για το πως πρέπει να είναι τα πράγματα.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ποιος όρισε εσένα και κάθε ένα να κρίνει τι υπάρχει μέσα στα κουτιά και να κρίνει αν είναι χρήσιμο και αναγκαίο για μένα και στην τελική αν αξίζει να περιμένω ή όχι. Ας βγουν και ας πουν ότι λόγω φόρτου διακινούμε μόνο τα παρακάτω απαραίτητα είδη, αλλά όχι επειδή έτσι χάνεται η μερίδα του λέοντος.

Από όσο καταλαβαίνω πρέπει να είσαι εργαζόμενος σε κούριερ και όντως περνάτε δύσκολα αυτές τις μέρες, δεν επιτίθεμαι σε σένα προσωπικά, μη τους καλύπτεις όμως. Όλοι ξέρουμε πως συμπεριφέρονταν ακόμα και πολύ πριν την καραντίνα, η απληστία και η έλλειψη οργάνωσης έγιναν πολύ πιο έντονα τώρα, δεν εμφανιστήκαν τώρα. Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ όποιον θα φωνάξει στον κούριερ επειδή άργησε το δέμα του μέρες, δεν φταίει αυτός, φταίει σίγουρα όμως η εταιρεία για τους χειρισμούς της, δεν δίνω συγχώρεση λόγω lockdown.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, apos2008 είπε

Αν ειχε Voucher απο κουριερ επανω σιγουρα σ ηρθε με κουριερ μετα αν οχι θα σ ηρθε απο τους ιδιους.

Ναι από τους ίδιους ήρθε. Σιγά μην αφήσει πάλι την Acs να τους χαντακωσει όπως την προηγούμενη φορά. Τώρα περιμένω και από media markt μια σκούπα να δούμε πότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ν. Ριτσος είπε

Η Γενική Ταχυδρομική εδώ στο Ηράκλειο της Κρήτης είναι επιεικώς απαράδεχτοι. Παίρνω κάθε βδομάδα δέματα χωρίς κανένα πρόβλημα με Speedex, ACS και ELTA Courier χωρίς κανένα πρόβλημα, αντιθέτως όταν είναι να παραλάβω με την ντροπή των Couriers, Δηλαδή την Γ.Τ. με πιάνει τρόμος και εκνευρισμός. Κατ’ αρχήν δεν μπορείς να τους μιλήσεις στο τηλέφωνο διότι μονίμως είναι κατειλημμένο… η κατεβασμένο, τις προάλλες, έτσι από περιέργεια έβαλα το αυτόματο σύστημα στο computer μου να τους παίρνει κάθε 5 λεπτά για 6 ώρες, δηλαδή 72 κλήσεις και ήταν πάντα κατειλημμένο. Ασε που πάω από εκεί στις 9 το πρωί και μου λένε ότι έχει μεν έρθει αλλά δεν έχει σκαναριστεί ακόμα, πάω μετά από μια ώρα και μου λένε πάλι ότι λόγω όγκου δεμάτων δεν έχει σκαναριστεί ακόμα, ζητάω να δω κάποιον υπεύθυνο ο οποίος έρχεται και διαπιστώνει ότι το δέμα μου έχει φύγει από τις 09:10. Έχω παραπονεθεί στα κεντρικά τους στην Αθήνα, ακόμα και στην UPS που αναμφίβολα είναι μεγάλη και αξιόπιστη εταιρία που έχει την ατυχία στην Ελλάδα να συνεργάζεται με την Γ.Τ. αλλά πάντα μου λένε ότι θα τους στείλουν ειδοποίηση να με πάρουν τηλέφωνο όταν το δέμα μου είναι στα χέρια τους. Ξέρετε πόσες φορές με πήραν τηλέφωνο;…. ΚΑΜΙΑ.

Σε ολο αυτο το χαμο που γινεται . δε μπορουν να ξερουν που ειναι το δεμα σου ειναι και παλετες που δεν τις εχουν σκαναρει για να μπουν στη θεση τους τα πραγματα.Για αυτο γινεται αυτο.Βεβαια αν δεν εχουν οργανωση και τα πεταν οπου να ναι μες στην αποθηκη και δε τα στοιβαζουν ανα περιοχη η δε τους νοιαζει μετα γινεται χειροτερη η καταστση.Αλλα αν δεν εχεις το δυναμικο με 2000 δεματα τη μερα πχ δε μπορεις να το κανεις αυτο σε χρονο ντε τε.

7 ώρες πριν, randomcat είπε

Καταλαβαίνω. Δεν τα βάζω ποτέ με τους υπαλλήλους, εκτός και αν με κοροϊδέψουν στα μούτρα μου.

Για εμένα φταίει κυρίως το κράτος. Πρέπει να υπάρχουν standards για τις κούριερ που να τηρούνται, ανάλογα και με την έκταση των περιοχών που έχουν αναλάβει να εξυπηρετούν. Δηλαδή πως υπάρχουν έλεγχοι από το υγειονομικό για την εστίαση, έτσι να υπάρχουν έλεγχοι και για τις κούριερ... έχεις αναλάβει λοιπόν παραδόσεις σε όλη την Ελλάδα? Θα πρέπει να έχεις τόσο στόλο από οχήματα, τέτοια οχήματα, τόσες αποθήκες, τέτοιες αποθήκες, και τα δέματα να είναι έτσι στοιβαγμένα κ.λπ. ... και αν γίνει έλεγχος και η αποθήκη σου είναι ένα μπουρδέλο τότε πάρε πρόστιμο. Σου κλείνω τελείως το μαγαζί αν δεν είσαι εντάξει.

Μα υπαρχει καποιος υπευθυνος περιοχης που περναει μια στο τοσο αναλογα την εταιρεια. απλα πανε βλεπουν πως δουλευουν να ανταλασσουν 2 λογια κ αυτο ηταν.Παραπερα δε ξερω αν γινεται κατι.Δε συμφαιρει να το κλεισουν το Franchise γιατι αν γινει αυτο σε καποια περιοχη θα χασουν χρηματα απο τους πελατες eshops και λοιποι δε τους συμφαιρει αυτο .Αυτοι ειναι οι πελατες τους οχι οι παραληπτες οι αποστολεις κυριως. Η λογικη τους ειναι αφου κλεινει ενα υποκαταστημα θα δεις μεσα σε 3 μερες θα εχει ανοιξει αλλο η θα εχει μεταφερθει καπου αλλου κοντα  γτ θα εχουν βρει καποιον οποιον να νε τυχαιο ο οποιος να εχει κεφαλαιο και θα τον βαλουν να αναλαβει. Υπογραφει τη συμβαση και ξεκινα σαν Franchiser.Με μια μικρη εκπαιδευση αναλογα την εταιρεια η και πολλες φορες χωρις μαθαινοντας απο τον προηγουμενο. 

 

 

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άφησαν το Σάββατο χαρτί από ACS πως δεν με βρήκαν (υποτίθεται). Το χαρτί λέει "ACS Αργυρουπολης παραλαβή από καταστημα κατόπιν συνεννόησης και από κάτω έχει το τηλέφωνο της Αργυρουπολης. 
 

Το δέμα ήρθε από την ACS Γλυφαδας στο οποίο δεν σηκωνουν τηλέφωνα για κανένα λόγο. Αν δεν το σηκώνουν ούτε στης Αργυρουπολης θα προτείνατε να πήγαινα εκεί απευθείας, η τα έχουν πουθενά αλλού στοιβαγμένα τα δέματα. Φαντάζομαι αν πάρω τηλέφωνο τα κεντρικά θα μου πουν να επικοινωνήσω με το αρμόδιο κατάστημα. 
 

Την αργοπορία πάει στα κομμάτια να τη δεχτώ, αλλά το ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους ούτε με αίτηση με ξεπερνάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...