Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγκινήσατε ρε μπαγάσες όταν είδα ότι βάζουμε maps reviews. Θα αφήσω λοιπόν και εγώ το δικό μου που έγραψα πριν ένα χρόνο για ACS Αργυρούπολης. 

https://goo.gl/maps/C7yaSPhadmWpzvpf7

Να σημειωθεί ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά αλλά το rage μου εκείνη την εποχή δεν ήταν αδίκως. Με βοήθησε βέβαια και το ACS redirect που όταν είναι διαθέσιμο το βάζω σε 24/7 βενζινάδικο κοντά στο σπίτι και ξενοιάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Mystis88 είπε

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι, περιμένω ένα πληκτρολόγιο το οποίο το έκανα παραγγελία την Πέμπτη και το έχουν από τη Δευτέρα στο ίδιο κατάστημα.  

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δουλέψω, και γραμμή δεν πιάνεις για κανένα λόγο. Παρακάλεσα την media markt να κάνει κάτι, αλλά ούτε βλέπω φως, ούτε θέλω να πάω από εκεί.  Άλλη παραγγελία που έκανα αυτές της μέρες ήρθε μέσω speedex  σε μια μέρα...

"ευτυχώς" έχω πληρώσει με paypal και αν μέχρι αύριο δεν έρθει θα ανοίξω case.

Η φάση είναι ότι έγινε η παράδοση εχθές (αφού επικοινώνησα άλλες δυο φορές με το υποκατάστημα) γύρω στις 20:30 και στο καπάκι έρχεται μήνυμα στο Viber να αξιολογήσω την εμπειρία μου !!!!! Μακάρι η δικιά μου περίπτωση να ήταν μοναδική....

Βλέπω η Γενική Ταχυδρομική - Μεσογείων παίζει δυνατά,  εμείς στην ACS Αμαρουσίου είμαστε στο 2.1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερη η γενική ταχυδρομική. Acs έρχεται γρήγορα.

αυτοι έχουν δυο μέρες το δέμα στο κατάστημα κ δυο μέρες τωρα μου γραφει αδυναμια παράδοσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πονεμένη ιστορία το courier στην Ελλάδα.

Μετά από εκατοντάδες παραλαβές δεμάτων έχω να πω πως οι πολυεθνικές εταιρίες ταχυμεταφορών έχουν τη μεγαλύτερη αξιοπιστία (όχι πάντα βέβαια). Από αυτές έχω ξεχωρίσει την UPS με την οποία βέβαια δεν έχω παραλάβει πάνω από 20 δέματα αλλά όλες τις φορές ήταν στην ώρα της και με σωστή ενημέρωση.

Από τα εγχώρια courier θα ξεχωρίσω κι εγώ, παραδόξως, τα ΕΛΤΑ courier. Κανένα πρόβλημα σε οτιδήποτε έχω παραλάβει. Μάλιστα μου κάνει εντύπωση που παίρνουν και τηλ πριν έρθουν. Με την γενική ταχυδρομική έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Τις περισσότερες φορές η παράδοση είναι on time και επικοινωνούν στο κιν για να δουν αν κάποιος είναι σπίτι. Ελάχιστες φορές έχει δημιουργηθεί θέμα (πχ. να έχει πάρει ο courier το δέμα μαζί του και τελικά να μην προλαβαίνει να το παραδώσει και να πηγαίνει για την επόμενη μέρα) το οποίο επιλύθηκε (μετά από κάποια μεγάλη αναμονή) από το τηλ κέντρο. Τώρα τελευταία μου έρχονται αρκετά δέματα με speedex η οποία τις περισσότερες φορές με έχει απογοητεύσει. Στις παραδόσεις σε γενικές γραμμές τα πάνε καλά, αλλά μην σου τύχει να πας να παραλάβεις από το κατάστημα. Πιο αργοί και από τον θάνατο ακόμα κι αν δεν έχουν ουρά να περιμένει. Μαρτυράω την ώρα και τη στιγμή που θα χρειαστεί να πάω από εκεί.

Και στο τέλος άφησα την "αγαπημένη" ACS. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν ούτε θέλω να προδικάσω κάτι, αλλά δεν γίνεται 2/3 παραδόσεις τους να μην βρίσκουν κανέναν σπίτι. Σε ένα σπίτι που είναι πάντα οι γονείς μου τους οποίους τους ενημερώνω την μέρα που είναι να παραδοθεί το δέμα. Η πλάκα είναι ότι τις τελευταίες 2 φορές που πήγα να παραλάβω υπήρχε πάντα έστω και ένας πελάτης (είτε τηλεφωνικά είτε με φυσική παρουσία) που τους έλεγε ότι δεν γίνεται να μην ήταν κάποιος σπίτι όταν πέρασαν. Μακράν η χειρότερη υπηρεσία και εξυπηρέτηση για εμένα. Μάλιστα περιμένω ένα δέμα από αυτούς. Το μαγαζί το έστειλε χθες οπότε υπό κανονικές συνθήκες θα παραδωθεί σήμερα και δεν έχουν δικαιολογία "περάσαμε και δεν σας βρήκαμε" γιατί εργάζομαι από το σπίτι και είμαι σε καραντίνα. :P 

Τέλος για να λέμε και τα καλά. Παραγγελία από Κωτσόβολο Πέμπτη βράδυ την προηγούμενη εβδομάδα. Παρασκευή πρωί τιμολόγιση και αποστολή με γενική ταχυδρομική και σάββατο πρωί πρωί παράδοση σπίτι μου. Όλα αυτά εν μέσω covid. Ένα μπράβο λοιπόν και σε κώτσο αλλά και σε γ.τ.

Επεξ/σία από Questioner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν παίζει το κουριερ γενικά και η μόνη λύση είναι να πηγαίνεις να το παραλαμβάνεις μόνος από το υποκατάστημα.

Παραθέτω φωτογραφίες της κατάστασης του δέματος.....σίγουρα παίξανε 1 ημίχρονο μπαλίτσα με το δέμα!!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SocialNetUsr είπε

Η φάση είναι ότι έγινε η παράδοση εχθές (αφού επικοινώνησα άλλες δυο φορές με το υποκατάστημα) γύρω στις 20:30 και στο καπάκι έρχεται μήνυμα στο Viber να αξιολογήσω την εμπειρία μου !!!!! Μακάρι η δικιά μου περίπτωση να ήταν μοναδική....

Βλέπω η Γενική Ταχυδρομική - Μεσογείων παίζει δυνατά,  εμείς στην ACS Αμαρουσίου είμαστε στο 2.1 

Πως κατάφερες να επικοινωνήσεις; Παλεύω 3 μέρες και η κλήση πέφτει με τη μια. 

Δεν είναι μοναδική όπως βλέπεις από το 2.1, αλλά και γώ δυστυχώς έχω ξαναχρειαστεί να πάρω πακέτα από αυτούς με ίδιες τραυματικές καταστάσεις. Μια φορά μου ήρθε το μήνυμα στο viber για την αξιολόγηση, χωρίς να μου έχουν παραδόσει τον φάκελο...

Ελπίζω μη παίξουν το δεύτερο ημίχρονο, που άφησαν στη μέση,  με το πληκτρολόγιο μου. 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα κι εγώ κάποια πράγματα από το Πλαίσιο στις 28/3 με αναμενόμενη παράδοση σπίτι μου 1/4. Και πράγματι παρέδωσαν την 1/4 στην ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ! 😂

Να υποθέσω ότι θα τα παραλάβω μετά κορονοιου? (εννοείται πως το δέμα δεν έχει κουνηθεί και πως δεν απαντάει ούτε η Γενική ούτε το Πλαίσιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα με ACS Αθήνας. Τα δέματα από 23-24 Μαρτίου είναι ακόμα στο hub Π. ΡΑΛΛΗ (εκεί που γινεται η δρομολόγηση των δεματων της Αθηνας στα υποκαταστήματα) λόγω φόρτου εργασίας και έλλειψη προσωπικού . Οπότε έχουν πολυ μεγάλες καθυστερήσεις 7-10 εργάσιμες δηλαδή.

Δεν ξερω εαν δειξει το σύστημα οτι έχει φτάσει στο κατάστημα της περιοχής και παραλάβεις εαν κερδίζεις λιγο χρόνο έτσι.

Τα ΕΛΤΑ κουριερ παρόλο που δεν σηκώνουν τηλέφωνα και εχουν μέτριο σέρβις ήρθε sms σε 2 εργάσιμες για παραλαβή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. Αυτο τον καιρο εχουν παρα πολυ δουλεια...Γιατι τα καταστηματα εΚλεισαν και ολοι αγοραζουν πλεον  μεσω internet..Θελει υπομονη λιγο παραπανω... Στο μεταξυ δεν ειναι και πολυ ευκολο με το προσωπικο που εχουν να βγαλουν την δουλεια... Μεταξυ μας δεν δινουν και το  αναλογο ποσο 620-670..Το ξερω λιγο γιατι ειχαν ψευτοδουλεψει σαν ατομο εκει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jorvik είπε

το σαιτ της γενικης ταχυδρομικης δεν ανοιγει εδω και πολυ ωρα...

Κι εγώ ακόμα περιμένω απάντηση σε mail.. 

Δύο δέματα απ αυτούς μάλλον θα έρθουν μετά την καραντίνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα των εταιρειών είναι κατανοητά, η δική μου ένσταση είναι ότι δεν το επικοινωνούν. Αν υπόσχεται παράδοση σε 3 εργάσιμες και παραδώσει σε 15 με κοροϊδεύει. Αν ήξερα τον πραγματικό χρόνο ή εάν έλεγε κάπου ότι θα στείλει με την Γενική δεν θα παρήγγειλα. Να δείξουμε υπομονή εμείς αλλά να δείξουν και οι εταιρείες ειλικρίνεια.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως παραγγελία μου στην Msystems που μπήκε Τρίτη μεσημέρι μου παραδόθηκε πριν λιγο... Ισως επειδή εχουν δικά τους βανάκια (Βέβαια το παλικάρι μου είπε το αναμενόμενο .. οτι τα έχουν δει ολα αυτές τις ημέρες)

Από τους μεγάλους μεταφορείς, οι μόνοι σοβαροί αλλά ακριβοί ειναι οι UPS & DHL. Βεβαια και αυτοί θα τρώνε φρίκη μέχρι να μαζευτεί κάπως όλη αυτή η κατάσταση...

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...