Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Εδώ η ΕΕΤΤ επιτρέπει το πανηγύρι με τα 5ψήφια που κλέβουν τα λεφτά του κόσμου και δεν κάνει κάτι.

Νομίζω πως δεν θα συμφωνήσω εδώ. Το είχα διαβάσει πρόσφατα και το πρώτο που μπόρεσα να εντοπίσω επ' ευκαιρία της συζήτησης εδώ, είναι αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, harris78 said:

Ναι γίνεται, το ανέφερα μερικά ποστ πιο πριν... Τους στριμώχνουν και σου καταβάλλουν και την αποζημίωση που προβλέπετε. Οι αριθμοί αποστολής είναι οι αποδείξεις της καθυστέρησης.

Ναι αλλά μπορούν και αυτοί να ισχυριστούν ότι έχουν κάνει απόπειρες και δε σε βρίσκουν άρα φταις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MauroPaltoudias said:

Νομίζω πως δεν θα συμφωνήσω εδώ. Το είχα διαβάσει πρόσφατα και το πρώτο που μπόρεσα να εντοπίσω επ' ευκαιρία της συζήτησης εδώ, είναι αυτό

Τους πήρε χρόνια όμως και ακόμα και σήμερα δεν έχει αλλάξει επί της ουσίας κάτι. Αυτά που γράφει περί συναίνεσης ίσχυαν και πριν απλά οι εταιρείες αυτές το παρέκαμπταν (και συνεχίζουν) και σου στέλνουν νέο μήνυμα ότι συγχαρητήρια εγγράφηκες επιτυχώς κλπ έβαλες το πιν κοκ.

Και εγώ δε τα πίστευα μέχρι που μου έτυχε 4 το πρωί που κοιμόμουν και άρχισε να βαράνε sms στο κινητό μου 

Αλλά ας μην ξεφύγουμε, υπάρχουν αντίστοιχα θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παραγγελνω πολύ συχνά ...

Απαράδεκτες συμπεριφορές δεν έχω δει ...

Γερμανία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Μία φορά πάντως, που μου συνέβη πριν 3 χρόνια με cοsmoκαρτα, η cosmote μου επέστρεψε όλο το ποσό πίσω και μπλόκαρε και τους πενταψήφιους στο νούμερο μου. Τούς είπα την αλήθεια, ότι δηλαδή η sim είναι σε gps tracker εγκατεστημένη και δεν υπάρχει δυνατότητα να στείλω μήνυμα, παρά μόνο να λάβω από το νούμερο αυτό. 

Σωστά, ας μην αποκλίνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, charilaos είπε

Πάντως, εάν μου επιτρέπεται να αξιολογήσω αυτές τις εταιρίες, από προσωπικές και μόνο εμπειρίες όσον αφορά την ταχύτητα και την άμεση εξυπηρέτηση (είτε κατάστημα είτε τηλ. κέντρο) θα έλεγα:

ΕΛΤΑ courier (εμετός, αποφύγετε) < Γενική ταχυδρομική (αργοί, πολύ αργοί και υποστελεχωμένοι) < ACS (γρήγοροι μεν, αλλά παίζει πολύ το κόλπο με το ειδοποιητήρια "αχ, δεν σας βρήκαμε σπίτι, περάστε εσείς να το πάρετε")

Για τη speedex δεν έχω γνώμη

Δες ελτα courier μεσογειων, 1.3 στις 257 αξιολογησεις

https://www.google.com/maps/place/ELTA+COURIER/@37.9849837,23.7228888,13z/data=!4m8!1m2!2m1!1zzrXOu8-EzrEgY291cmllcg!3m4!1s0x14a199086652bf9f:0x5889afd2f81379dd!8m2!3d38.0120686!4d23.8138269

αυτο ειναι 100% τοπικο. Εμενα πχ εχω φτασει σε σημειο να ΜΗΝ αγοραζω απο καταστηματα που στελνουν με ACS γιατι στην δικη μου περιοχη ειναι για φτυσιμο. Χωρια τα "ηρθαμε, λειπατε" SMS που εχει τυχει πραγμα που το ηθελα επειγοντως και ειχα πληρωσει εξτρα για παραδοση σαββατο, με 20 ατομα στον κηπο και ανοιχτη πορτα, να μου ρθει μηνυμα ηρθαμε/λειπατε.... ΕΛΤΑ και Γενικη, στη δικη μου περιοχη, ειναι 1000 φορε πιο αξιοπιστες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το κατάστημα που σας εξυπηρετεί...

9 στις 10 φορές είναι franchise και συνήθως σπάνια θα μπει στην μέση η εταιρεία να τσακωθεί με τον αντιπρόσωπο της που έχει κάνει πατατιά για λογαριασμό του πελάτη.

Έτσι ο καθένας το δουλεύει σαν να είναι αφεντικό!

Οπότε μην ψάχνετε να βρείτε ποιός είναι ο κανόνας γιατί δεν υπάρχει!

Γι αυτό ο ένας λέει η Α είναι μια χαρά και η Β σάπια ενώ ο άλλος βλέπει το αντίθετο...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εξωτερικό παίζουν μπάλα σε άλλη κατηγορία. Ειδικά το αμαζον, στην Αγγλία πχ παραγγέλνεις κάτι 2 το μεσημέρι και στο φέρνουν την ίδια μέρα το απόγευμα.

(Βέβαια εκεί υπάρχουν θέματα με την εκμετάλλευση των εργαζομένων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Καλά εξωτερικό παίζουν μπάλα σε άλλη κατηγορία. Ειδικά το αμαζον, στην Αγγλία πχ παραγγέλνεις κάτι 2 το μεσημέρι και στο φέρνουν την ίδια μέρα το απόγευμα.

(Βέβαια εκεί υπάρχουν θέματα με την εκμετάλλευση των εργαζομένων)

Ενώ εδώ; :P 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 3 περιπτώσεις που έχω δοκιμάσει να παραγγείλω κάτι αυτές τις ημέρες το πρόβλημα είναι εξοργιστικό. Δεν απαντάει κανείς ποτέ και δεν παραδίδει κανείς, και όποιος παραδίδει είναι με ακραίες καθυστερήσεις. 

Όσο μπορείτε μην παραγγέλνετε τίποτα που δεν χρειάζεστε άμεσα. Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. 

Από ΕΛΤΑ κούριερ παραδώσανε 10 νεκρά ψαράκια από γνωστό και μεγάλο eshop με ενυδρειακά, και οι αλήτες δεν απάνταγαν τα τηλέφωνα. Ε 6 εργάσιμες μέρες μετά, τα ψαράκια είχα ψοφήσει, αμαρτία απ'το Θεό. Κακό ψόφο να έχουν οι ίδιοι. 

Το μαγαζί με αποζημιώνει αλλά τί να το κάνω?,Τους είπα να περιμένουν να περάσει η μπόρα και μετά να μου στείλουν πάλι καινούρια παραγγελία. Τα πρωτα τα καημένα πέθαναν, κρίμα.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει οι ακρότητες που γίνονται στις αποθήκες της Αμαζον με υπαλλήλους να μη μπορούν να πάνε για κατούρημα και να περπατάνε πάνω από 15 χιλιόμετρα σε μια βάρδια πιστεύω δεν γίνονται στην Acs ή τα ΕΛΤΑ κούριερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, polaki είπε

Σε 3 περιπτώσεις που έχω δοκιμάσει να παραγγείλω κάτι αυτές τις ημέρες το πρόβλημα είναι εξοργιστικό. Δεν απαντάει κανείς ποτέ και δεν παραδίδει κανείς, και όποιος παραδίδει είναι με ακραίες καθυστερήσεις. 

Όσο μπορείτε μην παραγγέλνετε τίποτα που δεν χρειάζεστε άμεσα. Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. 

Από ΕΛΤΑ κούριερ παραδώσανε 10 νεκρά ψαράκια από γνωστό και μεγάλο eshop με ενυδρειακά, και οι αλήτες δεν απάνταγαν τα τηλέφωνα. Ε 6 εργάσιμες μέρες μετά, τα ψαράκια είχα ψοφήσει, αμαρτία απ'το Θεό. Κακό ψόφο να έχουν οι ίδιοι. 

Το μαγαζί με αποζημιώνει, αλλά τους είπα να περιμένουν να περάσει η μπόρα και μετά να μου στείλουν πάλι. Αλλά τί να το κάνω? Τα πρωτα τα καημένα πέθαναν. 

Στέλνει κάποιος ζώα με courier...τι φάση;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

εντάξει οι ακρότητες που γίνονται στις αποθήκες της Αμαζον με υπαλλήλους να μη μπορούν να πάνε για κατούρημα και να περπατάνε πάνω από 15 χιλιόμετρα σε μια βάρδια πιστεύω δεν γίνονται στην Acs ή τα ΕΛΤΑ κούριερ

Γίνονται σε άλλες επιχειρήσεις (μη ταχυμεταφορών) στην ελληνική επικράτεια, αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα Ελλάδα και courier. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...