Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, lumghalghs είπε

Τα προβλήματα των εταιρειών είναι κατανοητά, η δική μου ένσταση είναι ότι δεν το επικοινωνούν. Αν υπόσχεται παράδοση σε 3 εργάσιμες και παραδώσει σε 15 με κοροϊδεύει. Αν ήξερα τον πραγματικό χρόνο ή εάν έλεγε κάπου ότι θα στείλει με την Γενική δεν θα παρήγγειλα. Να δείξουμε υπομονή εμείς αλλά να δείξουν και οι εταιρείες ειλικρίνεια.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, προσωπικά είχα μαζέψει τόσα ψέματα απο 4 υπαλλήλους τους πχ, α δεν έφυγε σήμερα να κλεισουμε ένα ραντεβού για αύριο 10:00-15:00, έχει δοθεί για παράδοση, αύριο μέχρι τις 20:00 θα το έχετε, μόλις έρθει ο επόμενος διαθέσιμος θα σας το στείλω και άλλα !!!! Κατανόηση και από τις δύο πλευρές αλλά όχι ψέμματα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ενω μεσω του χαμου που γινεται τελευταια  μου ερθουν παραγγελιες απο ολα τα γνωστα κουριερ, ολες εκτος της ACS ηταν το αργοτερο σε 2 εργασιμες (ολες για εντος Αθηνων )

περιμενω ηδη 4 μερες για παραδοση εντος Αθηνων,

στην ACS δεν σηκωνουν τα τηλ, σου λενε οτι λογο φορτου δεν δουλευει το συστημα και θα σε καλεσουν εκεινοι και δεν καλουν ποτε (τουλαχιστον εμενα και περιμενω ηδη 2 μερες )

και φυσικα αυξησαν απο τις 31/3 τα τιμολογια, επιχειρηματικοτητα !!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p@n0ss είπε

ενω μεσω του χαμου που γινεται τελευταια  μου ερθουν παραγγελιες απο ολα τα γνωστα κουριερ, ολες εκτος της ACS ηταν το αργοτερο σε 2 εργασιμες (ολες για εντος Αθηνων )

περιμενω ηδη 4 μερες για παραδοση εντος Αθηνων,

στην ACS δεν σηκωνουν τα τηλ, σου λενε οτι λογο φορτου δεν δουλευει το συστημα και θα σε καλεσουν εκεινοι και δεν καλουν ποτε (τουλαχιστον εμενα και περιμενω ηδη 2 μερες )

και φυσικα αυξησαν απο τις 31/3 τα τιμολογια, επιχειρηματικοτητα !!!

Αυτό με τα τιμολόγια είναι όντως αλήθεια; Γιατί και ένας άλλος χρήστης το έγραψε αλλά δε διασταύρωσα κάπου την πληροφορία.

Με επιφύλαξη, αλλά ΑΝ όντως ισχύει είναι τραγικό-παράλογο. Δηλαδή αν το ερμηνεύω σωστά, έχουν τόση πολλή δουλειά(έσοδα), που επειδή ακριβώς παραέχουν δουλειά και πρέπει να προσλάβουν προσωπικό για να προλαβαίνουν, άρα θα αυξηθούν τα έξοδα, άρα για να συνεχίσει να παραμείνει πολύ θετικό το ισογύζιο αυξάνουμε τα τιμολόγια(θα την πληρώσει ο τελικός πελάτης);;;; Πάνε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, charilaos είπε

Αυτό με τα τιμολόγια είναι όντως αλήθεια; Γιατί και ένας άλλος χρήστης το έγραψε αλλά δε διασταύρωσα κάπου την πληροφορία.

Με επιφύλαξη, αλλά ΑΝ όντως ισχύει είναι τραγικό-παράλογο. Δηλαδή αν το ερμηνεύω σωστά, έχουν τόση πολλή δουλειά(έσοδα), που επειδή ακριβώς παραέχουν δουλειά και πρέπει να προσλάβουν προσωπικό για να προλαβαίνουν, άρα θα αυξηθούν τα έξοδα, άρα για να συνεχίσει να παραμείνει πολύ θετικό το ισογύζιο αυξάνουμε τα τιμολόγια(θα την πληρώσει ο τελικός πελάτης);;;; Πάνε καλά;

Φυσικα !!!

 

https://www.acscourier.net/el/-/emergency-surcharge-covid-19?redirect=https%3A%2F%2Fwww.acscourier.net%2Fel%2Facs-news%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_7fKa%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-6%26p_p_col_count%3D3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα νομίζω έχουμε νέο πρωταθλητή με 1.8. ACS Αμπελοκήπων. Περιμένω δέμα που εμφανίζεται εκεί από την Παρασκευή. 😐

https://goo.gl/maps/yjvoRwmeijTPAvra7

 

Επεξ/σία από VorlonShadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, εάν μου επιτρέπεται να αξιολογήσω αυτές τις εταιρίες, από προσωπικές και μόνο εμπειρίες όσον αφορά την ταχύτητα και την άμεση εξυπηρέτηση (είτε κατάστημα είτε τηλ. κέντρο) θα έλεγα:

ΕΛΤΑ courier (εμετός, αποφύγετε) < Γενική ταχυδρομική (αργοί, πολύ αργοί και υποστελεχωμένοι) < ACS (γρήγοροι μεν, αλλά παίζει πολύ το κόλπο με το ειδοποιητήρια "αχ, δεν σας βρήκαμε σπίτι, περάστε εσείς να το πάρετε")

Για τη speedex δεν έχω γνώμη

9 λεπτά πριν, VorlonShadow είπε

Χαχαχα νομίζω έχουμε νέο πρωταθλητή με 1.8. ACS Αμπελοκήπων. Περιμένω δέμα που εμφανίζεται εκεί από την Παρασκευή. 😐

https://goo.gl/maps/yjvoRwmeijTPAvra7

Δες ελτα courier μεσογειων, 1.3 στις 257 αξιολογησεις

https://www.google.com/maps/place/ELTA+COURIER/@37.9849837,23.7228888,13z/data=!4m8!1m2!2m1!1zzrXOu8-EzrEgY291cmllcg!3m4!1s0x14a199086652bf9f:0x5889afd2f81379dd!8m2!3d38.0120686!4d23.8138269

 

Επεξ/σία από charilaos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, charilaos είπε

 😁😁

Οοοο αυτοί παίζουν μπάλα σε άλλη κατηγορία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Αδυναμία παράδοσης λέει 3 φορές, δηλαδή σε ΤΙ αδύνατον να έρθουν !! 

Screenshot_20200402-162912_Samsung Internet.jpg

Καλό κουράγιο και σε εσένα...

Το αδυναμία παράδοσης είναι από τη δική τους πλευρά, όχι τη δική σου.

Δηλαδή προφανώς λόγω όγκου δουλειάς του διανομέα, δεν πρόλαβε ούτε χτες ούτε σήμερα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Σε προάστιο της Πάτρας που μένω ομολογώ οτι εχω καλές εντυπώσεις κυρίως απο Γενικη Ταχυδρομική. Οι μεταφορεις έχουν μάθει να με ξεχωρίζουν κι απο ένα συνονόματο ξάδερφο μου. Μπορώ να πω οτι τους δυσκολεύω καμιά φορά στην επικοινωνία με το κινητό αλλα πάλι εξυπηρετούν.
  • Το ΕΛΤΑ-courier συνήθως σταματά σε ενα αρτοποιείο απεναντί μου και εκει παίρνω το δεμα στα χέρια.
  • ACS κακές εντυπώσεις γτ δε φαίνεται να πολυσκοτίζονται να σε βρουν.
  • Speedex κάποτε για ένα πακέτο μου είχαν πει να πάω να το πάρω μόνος μου από Πάτρα. 'Οταν είδα πόσο μικρό ήταν, κουφάθηκα από την απροθυμία τους. Χτες έστειλα ενα μικρό δέμα σε απομακρυσμένη περιοχή και νόμισα οτί πλήρωσα και το εισιτήριο του ΚΤΕΛ του μεταφορέα μετ' επιστροφής.🤨. 20χλμ μετά το κέντρο του Πύργου. Αρχαία Ολυμπία φαίνεται... δε πάει ποτέ Speedex.
Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μακράν χειρότερη είναι η ACS &  ακολουθει αμεσα  η speedex.

  • σε αναγκάζουν να πας από το κατάστημα 
  • βλέπεις  online  πως έχει φθάσει πχ Ελλάδα & σου λενε ειναι ακομα στο δρομο...
  • σου κλείνουν ραντεβού παράδοσης ΚΑΙ ΔΕΝ Έρχονται ΠΟΤΕ 
  • για να φαίνεται ότι το παρέδωσαν, κλείνουν την υπόθεση με αιτιολογία "αδυναμία παραδοσης"

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καταγγελία σε ΕΕΤΤ γίνεται τίποτα;

Ρωτάω γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ο λόγος τους έναντι του δικού σου και δύσκολο να αποδείξει κάποιος κάτι.

Αυτοί βάζουν στο σύστημα τους ότι ήρθαμε και δε σε βρήκαμε σπίτι, εσύ λες είστε ψεύτες δεν ήρθατε καν... 

Πώς μπορείς να αποδείξεις όμως ότι δεν είσαι ελέφαντας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, νομίζω λίγο πολύ το γνωρίζει και η ΕΕΤΤ. Δεν μπορεί μονίμως ο μισός πληθυσμός να παραπονιέται ότι δεν του παραδίδονται τα πακέτα με δήθεν πρόσχημα ότι δεν τους βρήκαν. Ούτε κάποιος που όντως δεν ήταν σπίτι, θα προχωρήσει σε καταγγελία προς την ΕΕΤΤ(πρέπει να είναι ή ημίτρελος ή απλά να έχει άπειρο ελεύθερο χρόνο διαθέσιμο). 

Στατιστικά λοιπόν, αν το δει κανείς, θα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είτε η μισή Ελλάδα αποτελείται από ημίτρελους είτε ότι κάτι δεν πάει καλά με τις ταχυμεταφορικές. Θεωρώ επομένως, πως η ΕΕΤΤ και η κάθε ΕΕΤΤ έχει το κριτήριο να καταλάβει τι πραγματικά συμβαίνει στις πλείστες των περιπτώσεων. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Με καταγγελία σε ΕΕΤΤ γίνεται τίποτα;

Ρωτάω γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ο λόγος τους έναντι του δικού σου και δύσκολο να αποδείξει κάποιος κάτι.

Αυτοί βάζουν στο σύστημα τους ότι ήρθαμε και δε σε βρήκαμε σπίτι, εσύ λες είστε ψεύτες δεν ήρθατε καν... 

Πώς μπορείς να αποδείξεις όμως ότι δεν είσαι ελέφαντας;

Ναι γίνεται, το ανέφερα μερικά ποστ πιο πριν... Τους στριμώχνουν και σου καταβάλλουν και την αποζημίωση που προβλέπετε. Οι αριθμοί αποστολής είναι οι αποδείξεις της καθυστέρησης.

Επεξ/σία από harris78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...