Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, POS είπε

αν μπορειτε να βαζετε παραδοση στα hub και να πηγαινετε να τα παραλαμβανετε απο εκει μιας και ετσι θα κερδισετε μερες.

 Βουρ, στην Π. Ράλλη (για όσους δεν hubαριάζουν)

16 λεπτά πριν, apos2008 είπε

https://www.athensvoice.gr/economy/638522_ti-trehei-me-tis-etaireies-koyrier

Σε αυτο το αρθρο απανταει ενας καταστηματαρχης Franchise καποιας  κουριερ

παραθετω το σχολιο του παρακατω .

"Σαν ιδιοκτήτης καταστήματος courier μπορώ να γνωρίζω καλύτερα κάποια πράγματα εκ των έσω , οπότε θα ήταν φρόνιμο και ωφέλιμο συνάμα , οι κριτές των πάντων εκ πληκτρολογίου και καναπέως να σιωπήσουν.
Και επειδή τα στοιχεία μου είναι στη διάθεση της ιστοσελίδας , θα παρακαλούσα θερμά τον συντάκτη του άρθου να μου στείλει 3 υπαλλήλους που χρειάζομαι άμεσα με ειδικότητα courier με μηχανάκι (μηχανάκι δικό μου) , προκειμένου να καλύψω την αυξημένη ζήτηση και να μειώσω τους χρόνους παράδοσης.
Εγώ , κάτι δεν κάνω σωστά φαίνεται , μιας και στην Αττική των τόσων πολλών ανέργων , δεν μπορώ να βρω προσωπικό για τη συγκεκριμένη θέση...
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.... "

 

Να βοηθήσω λιγάκι  απελπισμένε franchisee από σχόλιο στο ίδιο άρθρο που αναφέρεσαι «1. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αξιολογους διανομεις με μηχανακι. Ειδικα τωρα που τα φαγηταδικα πουλανε μονο μεσω delivery, δινουν πολυ καλους μισθους και τα πουρμπουαρ ειναι καλυτερα. Με τις πιο πανω σκοτωμενες τιμες, οι εταιριες κουριερ δεν μπορουν να γινουν ελκυστικες στους διανομεις..». 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Volsatha13 είπε

 Βουρ, στην Π. Ράλλη (για όσους δεν hubαριάζουν)

Να βοηθήσω λιγάκι  απελπισμένε franchisee από σχόλιο στο ίδιο άρθρο που αναφέρεσαι «1. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αξιολογους διανομεις με μηχανακι. Ειδικα τωρα που τα φαγηταδικα πουλανε μονο μεσω delivery, δινουν πολυ καλους μισθους και τα πουρμπουαρ ειναι καλυτερα. Με τις πιο πανω σκοτωμενες τιμες, οι εταιριες κουριερ δεν μπορουν να γινουν ελκυστικες στους διανομεις..». 

Ναι σωστο και αυτο αλλα και το Delivery ειναι χαλια. Βαζουν δικα τους μηχανακια δικια τους βενζινα συντηρηση . Χωρις δωρα χωρις τπτ . Λιγοι ειναι αυτοι που δινουν. αυτα που πρεπει δυστηχως. Εχω περασει και απο το σταδιο του Delivery και ξερω !  Απλα αλλο να σε ντελιβερας και αλλο κουριερ . Στο φαγητο δουλευεις αλλιως στο κουριερ αλλιως. 

Σχολιο επισης καπιου κουριερ ισως . απο το ιδιο αρθρο .

"εμεις σε εταιρεια κουριερ παραδωσαμε μεχρι και κυριακη με εξτρα μεροκαματο μεγαλυτερο του κανονικου που θα περναμε για κυριακη για να υπαρχει συμετοχη ατομων, νικιαστικαν δυο νεες αποθηκες σε χρονο μηδεν , γιατι στα καταστηματα δεν υπαρχει χορος ουτε για φακελο ποια. και ομος η εισροη δεματων ειναι τοσο μεγαλη που υπερκαλυπτει τον σχεδιασμο που κανει η εταιρεια καθημερινα. εχουμε νικιασει ταξι τα οποια αυτη την περιοδο δεν εχουν δουλεια οι ανθρωποι,. μινι τουριστικα λεωφορεια και οτι αλλο εχει ροδες για να κανουμε οσο καλυτερα μπορουμε την διανομη. Εχουμε ευπαθεις ομαδες και εμεις και πρεπει αυτοι οι ανθρωποι να κατσουν σπιτι τους και οχι να ειναι απο σπιτι σε σπιτι εν μεσω ιου, εχουμε λοιπον και απωντες. δεν ειμαι ο τυπος που υπερασπιζετε την εταιρεια του αλλα σε αυτη τη φαση απλα υπαρχει ενας ογκος σε ολες τις εταιρειες που δεν ειναι διαχειρησιμος, οτι θα υπηρχε στα νοσοκομεια αν δεν περναμε τα μετρα και ευτυχος που μας βγενει εμας η πιστη και οχι τους γιατρους μας, εμεις και να αργησουμε ενα ζευγαρι παπουτσια δεν χαθηκε ο κοσμος . κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε με τους κινδηνους του δρομου και με την επαφη με τον ιο σε καθε μας χτυπημα κουδουνιου και σε καθε συναλλαγη. οτι περναμε ειναι κατι που δεν το περιμενε κανενας και δεν ηταν κανενας προετοιμασεμνος γι'αυτο. μεινετε σπιτι καντε την παραγγελια σας και ενας ανθρωπος που ειναι εξω απο το προι μεχρι το βραδυ θα σας το φερει καποια στιγμη, κανενας δεν θελει να εχει ενα γεματο απαραδοτα δεματα μαγαζι ουτε αφεντικο ουτε κουριερ. "

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23/03/2020 10:34:01
ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΤΙΚΕΤΑΣ ACS CONNECT
ΛΑΡΙΣΑ 1
23/03/2020 15:48:03
ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ
ΛΑΡΙΣΑ 1
23/03/2020 19:45:25
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ
ΛΑΡΙΣΑ 1
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
27/03/2020 07:00:52
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ
HUB Π.ΡΑΛΛΗ

παραπονιεται κανεις οτι αργησε το δικο του?lol. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikoskal1 είπε

Εδώ και ένα μήνα όλες οι courier καλούνται να παραδοσουν 3 πλασσια δέματα από το κανονικό οπότε λογικό είναι να καθηστερησει η παράδοση μερικές φορές.

Τσαμπα χαλας το σαλιο σου,τα παιδια ειναι επαναστατες,θα ανατρεψουν   ολες τις κουριερ με αυτο το τοπικ.

Περνα απο Απετιτ να κερασω κρεπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος μικρα και ευαοσθητα πραγματα οπως μνημες ραμ και επεξεργαστη, πως ακριβως μεταφερονται με τα courier; Μπαινουν μεσα σε φακελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luxx είπε

Γνωριζει καποιος μικρα και ευαοσθητα πραγματα οπως μνημες ραμ και επεξεργαστη, πως ακριβως μεταφερονται με τα courier; Μπαινουν μεσα σε φακελο;

Aν αυτος που στο πακεταρε θα πρεπει πακεταρει καλα θα ερθει σε κουτακι με τη διαφανη σακολα με τις  φουσκαλες αν ειναι μεταχειρο . απο μαγαζι e-shop κανονικα στη συσκευασια του και αυτοι το τυλιγουν αναλογα το μαγαζι πως θα στο στηλει σε κουτακι με φουσκαλες και καποιες εταιριες βαζουν και μια σακουλα των δεματων μαζι με το κουτακι. Συνηθως ετσι. Hw συνηθως απο E-shop παραγγελνω . οποτε ερχονται σε κουτι μεσα και οι ραμ στο κουτι τους το κλασσικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apos2008 είπε

Aν αυτος που στο πακεταρε θα πρεπει πακεταρει καλα θα ερθει σε κουτακι με τη διαφανη σακολα με τις  φουσκαλες αν ειναι μεταχειρο . απο μαγαζι e-shop κανονικα στη συσκευασια του και αυτοι το τυλιγουν αναλογα το μαγαζι πως θα στο στηλει σε κουτακι με φουσκαλες και καποιες εταιριες βαζουν και μια σακουλα των δεματων μαζι με το κουτακι. Συνηθως ετσι. Hw συνηθως απο E-shop παραγγελνω . οποτε ερχονται σε κουτι μεσα και οι ραμ στο κουτι τους το κλασσικο. 

Εγω θελω να τα στειλω, μεταχειρισμενα ειναι. Και προφανως δεν εχω κουτια μετα απο τοσα χρονια. Διαφανη σακουλα ή σελοφαν; Ο επεξεργαστης ειναι αρκετα μικρος. Σε φακελο θα μπει; Αυτο με τις φουσκαλες σου το δινουν στα ελτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι πρεπει να βρεις τροπο να συσκευασεις ο ιδιος ωστε να νε καλα συσκευασμενα. Παντα τα αντικειμενα στελνονται με ευθηνη του αποστολεα να ξερεις. αν χαλασει κατι κατα τη μεταφορα δε θα νε της κουριερ η ευθηνη. το λενε ολες και στα ψιλα γραμματα . για να σε σιγουρος βρες τη σακκουλα με τις στρογγυλες φουσκαλες .και βαλε μεσα οτι βρεις απο φελιζολ μεχρι χαρτια σε ενα κουτι ωστε να μη χτυπηθει κατα τη μεταφορα . Γενικα για να στηλεις κατι πρεπει να το ασφαλησεις καλα σαν αποστολεας . ωστε να μη χτυπηθει κατα τη μεταφορα . Και εκει στα Hub τα πεταν σαν Frisby τα  κουτια . αν στηλεις ενα Cpu με μονο το φακελο πχ χωρις να χεις κανει καλη ασφαληση . θα φτασει στον παραληπτη με στραβα ποδαρακια σιγουρα . 

Επεξ/σία από apos2008
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luxx είπε

Εγω θελω να τα στειλω, μεταχειρισμενα ειναι. Και προφανως δεν εχω κουτια μετα απο τοσα χρονια. Διαφανη σακουλα ή σελοφαν; Ο επεξεργαστης ειναι αρκετα μικρος. Σε φακελο θα μπει; Αυτο με τις φουσκαλες σου το δινουν στα ελτα;

Σιγουρα πρεπει να τον συσκευασεις με κατι που να μπορει να αντεξει καποια πτωση-χτυπημα.. εγω επεξεργαστη εχω στειλει τυλιγμενο σε 2 Α4, μεσα σε κουτι παπουτσιων, που ειχα γεμισει με τσαλακωμενα χαρτια εφημεριδας για να ειμαι σιγουρος οτι θα φτασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsipakis είπε

το αφεντικο της acs ειναι ακομα στη θεση του ;

δεν υπρχουν αφεντικα στην acs. υπαλληλοι ειναι όλοι τους.

η acs την ανηκει στον ομιλο quest τον οποιο εχει ο προεδρος του ΣΕΒ (Θ.Φεσας) και εχει βαλει καποιους μανατζερς να του την τρεχουν.

δεν ασχολειται ο ιδιος με την acs. 1 φορα τον χρονο παταει το ποδι του στα κεντρικα της π.ραλλη για μιση ωρα για να δωσει χροστουγενιατικες ευχες στους υπαλληλους.

γιαυτο οι μανατζερς τα εχουν κανει μπαχαλο και με το που αυξησαν τις τιμες και τους εκραξε το συμπαν, ο φεσσας βγηκε μπροστα και τους ακυρωσε (οι μανατζερς εκαναν τον αλεκο). δεν ξερω βεβαια αν εσωτερικα εγιναν ξηλώματα υστερα απο το φιασκο.

5 ώρες πριν, talibanakos είπε

Τσαμπα χαλας το σαλιο σου,τα παιδια ειναι επαναστατες,θα ανατρεψουν   ολες τις κουριερ με αυτο το τοπικ.

Περνα απο Απετιτ να κερασω κρεπα.

αληθεια ; δλδ μεσα στην πανδημια να αυξανουν τις τιμες τους και οι πελατες να πληρωνουν ταχυμεταφορα η οποια ολοκληρωνεται σε 15 μερες και ολα καλα ;

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, POS είπε

δεν υπρχουν αφεντικα στην acs. υπαλληλοι ειναι όλοι τους.

Αυτό δεν το πολυκαταλαβαίνω. Όταν διαθέτεις τουλάχιστον 60.000€ από την τσέπη σου (ως franchise) στον όμιλο, θεωρείσαι υπάλληλος; Δηλαδή, ίσα και όμοια ο υπάλληλος στα κεντρικά του Ομίλου με μηδέν ρίσκο (μηδενική επένδυση) με αυτόν που διαθέτει ένα σεβαστό κεφάλαιο (και μεγάλο ρίσκο) για να γίνει "μέλος" του Ομίλου;

Το ότι οφείλεις να ακολουθείς τη γραμμή του Ομίλου είτε αυτό λέγεται τιμολογιακή πολιτική είτε συγκεκριμένοι προμηθευτές (από χαρτί Α4 μέχρι χαρτί υγείας που λέει ο λόγος) αλλά διαθέτεις πέραν του ακινήτου και όλων των παγίων και ένα μεγάλο κεφάλαιο, σίγουρα δεν σε προσδιορίζει ως υπάλληλο.

Συγγνώμη αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό δεν το πολυκαταλαβαίνω. Όταν διαθέτεις τουλάχιστον 60.000€ από την τσέπη σου (ως franchise) στον όμιλο, θεωρείσαι υπάλληλος; Δηλαδή, ίσα και όμοια ο υπάλληλος στα κεντρικά του Ομίλου με μηδέν ρίσκο (μηδενική επένδυση) με αυτόν που διαθέτει ένα σεβαστό κεφάλαιο (και μεγάλο ρίσκο) για να γίνει "μέλος" του Ομίλου;

Το ότι οφείλεις να ακολουθείς τη γραμμή του Ομίλου είτε αυτό λέγεται τιμολογιακή πολιτική είτε συγκεκριμένοι προμηθευτές (από χαρτί Α4 μέχρι χαρτί υγείας που λέει ο λόγος) αλλά διαθέτεις πέραν του ακινήτου και όλων των παγίων και ένα μεγάλο κεφάλαιο, σίγουρα δεν σε προσδιορίζει ως υπάλληλο.

Συγγνώμη αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

αναφερομουν στα κεντρικα. οχι στους franchisee. οι franchisee σαφως και δεν ειναι υπαλληλοι αλλα το θεμα ειναι:

1. με τι κριτηρια τους επιλεγουν απο τα κεντρικα 

2. τι κίνητρα τους δινουν για να εξυπηρετουν σωστα ; γιατι αυτο που ξερω ειναι πως η μαμα εταιρειες ξεζουμιζουν τους franchisee και αυτοι με τη σειρα τους υπαλληλους τους προκειμένου να εχουν μεγαλυτερο κερδος.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ένα σωρό αυτοί που λένε η X εταιρία είναι χάλια και πετάγονται μερικοί και λένε εγώ με την Χ εταιρία δεν είχα κανένα πρόβλημα...

 

Γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Γιατί οι εταιρίες αυτές λειτουργούν με κάτι σαν franchise  δηλαδή πχ για μια συγκεκριμένη περιοχή κάποιος ζήτησε να την εκπροσωπεί για όνομα της εταιρίας... 

 

και αυτό ήταν..

 

Σε κάποιες γειτονίες αυτός που την εκπροσωπεί ειναι εντάξει (ή έχει πολύ χαμηλό φόρτο ) και έτσι προκύπτουν τα "Εγώ με την Χ εταιρία δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα" 

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις επειδή υποθέτω αφήνονται στο έλεος του θεού οι συνεργάτες (δηλαδή τους παρέχεται το απαραίτητο software και ίσως τους δίνουν και κάναν manual και απο εκει και πέρα κάνουν ότι καταλαβαίνουν) έχουμε τα θέματα που έχουμε. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Γιατί οι εταιρίες αυτές λειτουργούν με κάτι σαν franchise  δηλαδή πχ για μια συγκεκριμένη περιοχή κάποιος ζήτησε να την εκπροσωπεί για όνομα της εταιρίας... 

Δεν είναι κάτι σαν! Είναι ο ορισμός του franchise! Αυτό είπα και παραπάνω! Ρίξε μια ματιά και στο σημείο 5 της αίτησης.

@POS Συγγνώμη τότε, ίσως δεν κατάλαβα εγώ σωστά πού απευθυνόσουν.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δεν είναι κάτι σαν! Είναι ο ορισμός του franchise! Αυτό είπα και παραπάνω! Ρίξε μια ματιά και στο σημείο 5 της αίτησης.

Χωρίς να θέλω να το διαψεύσω αυτό, έγραψα "κάτι σαν" γιατί βαριόμουνα να ψάξω τις συνθήκες υπο τις οποίες γίνεται αυτή η συνεργασία. 

 

Αν κάνεις πχ franchise ΜcDonalds δεν παίρνεις μόνο το brandname και μετά πουλάς σουβλάκια αν θες ή αλλάζεις τις τιμές όπως θες. 

 

Σου δίνουν εξοπλισμό σου δίνουν κάποιον υπεύθυνο για να εκπαιδεύσει το προσωπικό manuals κτλ και πρέπει να παίρνεις τις πρώτες ύλες τις δικές τους να κρατάς τα δικά τους τιμολογιακά συστήματα κτλ και αν κάνεις κάτι στραβά πέφτουν και οι ανάλογες κυρώσεις ή αν κάτι δεν πάει καλά έρχεται κάποιος απο την εταιρία να το διορθώσει. 

 

Εδώ με τις ταχυδρομικές έχω την εντύπωση ότι κυρίως κοιτάνε απλά αν πληρώνεις τα τέλη κτλ δεν υπάρχει ουσιαστική εκπαίδευση (χωρίς να έχω πληροφόρηση κρίνοντας πάντα απο το αποτέλεσμα μιας και έχω ζήσει σε κάμποσες πόλεις στην επικράτεια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...