Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Τι ωραια και τι καλα θα ταν τα παλια τα χρονια που δεν υπηρχαν τα E-shops και στις κουριερ να υπηρχαν 100 δεματα το πολυ !!! αλλα χρονια τοτε ομως τοτε πληρωναν αδρα οι κουριερ 900 και ευρω το μηνα αυτα ηταν λεφτα !!! οχι τωρα οι μισθοι πεινας που καλεις να βγαλεις την δουλεια 2 ατομων  . Τωρα ο ελληνας με ενα κινητο στο χερι ειναι και βαριεται να σηκωσει τον κωλο του απο τον καναπε και να παει σε ενα μαγαζι να κανει ο ιδιος την αγορα. Και για αυτο γινεται ολο αυτο το μπαχαλο. Φανταζεστε να μην υπηρχαν τα E-shops εν μεσω πανδημιας ? τι θα κανατε ??? μονο ανοιχτα φαρμακεια και Super market και βενζιναδικα .Η γνωμη μου ειναι εμεις οι ιδιοι οι καταναλωτες δημιουργουμε το προβλημα. Και ιδιως οι κυριες που παραγγελνουν μαλακιουλες που δε χρειαζονται. Ασκοπες παραγγελιες βλεπω παντου . Το να παρει το παπουτσι η κυρα σουλα δε θα παθει τπτ αν το παρει η το κολιε σε 10 μερες. το ενας αρρωστος ομως να παρει ενα φαρμακο π ειναι επειγον ναι πρεπει να το παρει αμεσα. αυτοι λοιπον ειναι που δημιουργουν το προβλημα και παιρνει ολους η μπαλλα μετα. Γτ δε ξερεις μεσα στα 1000 δεματα τι ειναι σκαρτο και τι επειγον.

τι μισθο πεινας εχεις δηλαδη και αν δε σου αρεσει εκει που εισαι γιατι δε φευγεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Χαζη ερωτηση, αλλα εδω νομιζω ειδα και ατομα που δουλευουν σε courier:

ποτε αναμενεται, επανοδος σε κανονικοτητα, αναφορικα με τις courier?

Εστω με τις κακες υπηρεσιες που παντα παρειχαν. Προσδοκιες δεν νομιζω να εχει κανεις, αλλα εστω, να ξερω οτι σε 1-3 μερες, το δεμα μου θα ειναι στο καταστημα κοντα μου, απο τοτε που το εστειλε ο αποστολεας.  Οπως γινονταν προ κρισης δηλαδη. Αυτο εγω θελω να ξερω, οσο το δυνατον, το θεωρω ως ενα 'καλο'(για Ελλαδα) σεναριο...

Βασικα, για να απαντηθει το ερωτημα βεβαια, πρεπει καποιος να εκτιμησεις, ποτε θα 'ξεφουσκωσει' ολο αυτο, και θα πεσει η δουλεια στις courier σε φυσιολογικα επιπεδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, POS είπε

λαθος. στην πετρου ραλλη φυσικα και κανουν παραδοσεις. αφου εχουν και καταστημα εκει.

ο πελατης ζηταει αναδρομολογιση της αποστολης και παραλαβη απο acs πετρου ραλλη 45.

Οκ Δεν γνώριζα ότι έχουν και κατάστημα εκεί πέραν του HUB.

Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση το να ζητηθεί ανα-δρομολόγηση σημαίνει ότι η αποστολή πρέπει να εντοπιστεί (όπου κι αν είναι) και να σταλεί στο κατάστημα της Π. Ράλλη. Δεν ξέρω αν από ζήτημα χρόνου αν αυτό είναι το επιθυμητό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Τι ωραια και τι καλα θα ταν τα παλια τα χρονια που δεν υπηρχαν τα E-shops και στις κουριερ να υπηρχαν 100 δεματα το πολυ !!! αλλα χρονια τοτε ομως τοτε πληρωναν αδρα οι κουριερ 900 και ευρω το μηνα αυτα ηταν λεφτα !!! οχι τωρα οι μισθοι πεινας που καλεις να βγαλεις την δουλεια 2 ατομων  . Τωρα ο ελληνας με ενα κινητο στο χερι ειναι και βαριεται να σηκωσει τον κωλο του απο τον καναπε και να παει σε ενα μαγαζι να κανει ο ιδιος την αγορα. Και για αυτο γινεται ολο αυτο το μπαχαλο. Φανταζεστε να μην υπηρχαν τα E-shops εν μεσω πανδημιας ? τι θα κανατε ??? μονο ανοιχτα φαρμακεια και Super market και βενζιναδικα .Η γνωμη μου ειναι εμεις οι ιδιοι οι καταναλωτες δημιουργουμε το προβλημα. Και ιδιως οι κυριες που παραγγελνουν μαλακιουλες που δε χρειαζονται. Ασκοπες παραγγελιες βλεπω παντου . Το να παρει το παπουτσι η κυρα σουλα δε θα παθει τπτ αν το παρει η το κολιε σε 10 μερες. το ενας αρρωστος ομως να παρει ενα φαρμακο π ειναι επειγον ναι πρεπει να το παρει αμεσα. αυτοι λοιπον ειναι που δημιουργουν το προβλημα και παιρνει ολους η μπαλλα μετα. Γτ δε ξερεις μεσα στα 1000 δεματα τι ειναι σκαρτο και τι επειγον.

Το αν θέλει φίλε μου ο άλλος παπουτσια ή γοβες ή γραβάτα δεν θα το κρινεις εσυ. Τα καταστήματα δουλεύουν με αυτόν τον τρόπο και πουλάνε. Η δικιά σου δουλειά είναι να παραλαβεις απ το καταστημα και να παραδώσεις εκεί που πρέπει. Και εφόσον αυτό δεν γίνεται σωστά είμαστε εδώ για να το συζητάμε. Δεν κατάλαβα από που προέρχεται το δικαίωμα να κρίνει κάποιος τι θα παραγγείλουμε. Το θέμα του τόπικ είναι οι υπηρεσίες που παρέχονται και αυτές είναι ελλειπείς. Είτε σαν σύστημα (μη προσλήψεις, κακά μέσα μεταφοράς, ανύπαρκτη δυνατότητα επικοινωνίας όταν έχεις πρόβλημα) είτε σαν νοοτροπία (μη κλήση του παραλήπτη ή απευθείας γραπτή ειδοποίηση χωρίς προσπάθεια να τον βρει γενικά). Αν εσύ έχεις να προλάβεις 100 δέματα σε χρόνο που δεν γίνεται, ζήτα από το αφεντικό σου να προσλάβει κι άλλους γιατί ζητάει εξωπραγματικά πράγματα από σένα. Αλλά μην ρίχνεις το φταίξιμο στον πελάτη σου.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, POS είπε

ποια εκπαίδευση να υπαρχει ; που οι περισσοτεροι franchisee προσλαμβανουν ανθρωπους και πανω στο 3μηνο τους απολυουν για να μη δωσουν αποζημειωση ; οι μαμα εταιρειες φυσικα και τους δινουν το brand, εξοπλισμό, βασικη εκπαιδευση στον ιδιοκτητη και μετα το μονο που κοιτανε ειναι τα νουμερα που βγαζει το καθε καταστημα. αν βγαινουν τα νουμερα, ολα καλα (το πως ομως θα βγουν ειναι αλλη ιστορια)

επισης μερικοι franchisee κανουν και αλλες δουλειες και παράλληλα εχουν και το franchise της εκαστοτε εταιρειας ταχυμεταφορων. τι να πρωτοπρολαβουν να κανουν σωστα.

Σωστά! Franchisee μεγάλης, πολυεθνικής εταιρίας logistics σε πόλη της Κεντρικής Ελλάδας είναι και πρακτορείο ταξιδίων στο κέντρο της πόλης με ένα γκισέ για όλα: εισιτήρια, δέματα, φακέλους, κρουαζιέρες  κα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Volsatha13 είπε

Σωστά! Franchisee μεγάλης, πολυεθνικής εταιρίας logistics σε πόλη της Κεντρικής Ελλάδας είναι και πρακτορείο ταξιδίων στο κέντρο της πόλης με ένα γκισέ για όλα: εισιτήρια, δέματα, φακέλους, κρουαζιέρες  κα

Στην Πάτρα είσαι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Volsatha13 είπε

Σωστά! Franchisee μεγάλης, πολυεθνικής εταιρίας logistics σε πόλη της Κεντρικής Ελλάδας είναι και πρακτορείο ταξιδίων στο κέντρο της πόλης με ένα γκισέ για όλα: εισιτήρια, δέματα, φακέλους, κρουαζιέρες  κα

ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει... και αυτο συμβαινει γιατιαν εβγαζε καλα χρηματα απο την courier δεν θα εκανε και αλλα 5 πραγματα για να επιβιωσει. 

και τελικα κανει λιγο απο ολα (οπως οπως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, POS είπε

ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει... και αυτο συμβαινει γιατιαν εβγαζε καλα χρηματα απο την courier δεν θα εκανε και αλλα 5 πραγματα για να επιβιωσει. 

και τελικα κανει λιγο απο ολα (οπως οπως)

Ψησταριά+καφετέρια+ταβέρνα+ζαχαροπλαστείο: em shampoo, em conditioner αλά Τούρκα

Επεξ/σία από Volsatha13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, apos2008 είπε

Τουλαχιστον καποια Franchises των ελτα Courier . Ενημερωσαν στις προσωπικες τους σελιδες στο  ΦΒ το ιδιο και η ιδια η εταιρεια στο δικο  της Site 

94071129_219439636147247_9117704975105916928_n.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

Τα τέλη ταχυμεταφοράς είναι τα κανονικά; Γιατί δε σταματάτε τις παραλαβές από τα eshop μέχρι να διεκπεραιώσετε τις αποστολές που λιμνάζουν στα hubs; Ν. Σμύρνη προς Ν. Κόσμο 5 μέρες στην Π. Ράλλη και αναμένω. Νισάφι πια ...

Επεξ/σία από Volsatha13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Η βία δεν είναι λύση σε καμμία περίπτωση. Και μάλιστα όταν "διαφημίζεται" εδώ. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου λόγω του περιεχομένου και της ανάγκης γι΄ αυτό.

Ο λόγος που δεν μπόρεσες να το παραλάβεις  είναι ο εξής:  από τα κέντρα διαλογής δεν γίνονται παραλαβές γιατί οι αποστολές μπαίνουν - διαχωρίζονται ανά γραφείο προορισμού και βγαίνουν. Δεν μένουν - δεν αποθηκεύονται ΠΟΤΕ  στο σημείο διαλογής.  Κατά 99% η αποστολή που σε ενδιαφέρει δεν είναι εκεί. Απλά δεν έχει σκαναριστεί από το γραφείο παράδοσης.

Σε κάθε περίππτωση όμως μπορείς ήρεμα και ευγενικά να εξηγήσεις το θέμα σου και την ιδιαίτερη σημασία της αποστολής σε έναν προϊστάμενο - διευθυντή και είμαι σίγουρος ότι, ανθρώπινα,  θα κάνει το παν για να σε βοηθήσει. Θεωρώ ότι η αποστολή που σε ενδιαφέρει κατα 99% είναι "θαμμένη" κάτω από εκατοντάδες δέματα στο γραφείο προορισμού της. 

Ελπίζω να βρεις τη αποστολή το γρηγορότερο, προς όφελος του ανθρώπου που την χρειάζεται   Καλή Ανάσταση. 

Φιλε μου συμφωνώ απολυτα, αφου πρωτα εφτασα εκει με καλη διαθεση και σεβασμο. Μιλησα ομορφα και φυσιολογικά χωρις προκληση. Στις ερωτησεις μου ελαβα την απαντηση του οτι ριχνουν τις ευθύνες αλλου και οτι για τα παντα αρνηθηκαν οτι δεν φταει η acs. Αφου λοιπον ζητησα ονοματα και τηλεφωνα υπευθυνου και νομικου τμηματος ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ και μου ειπαν να καλεσω στα κεντρικα που ηδη εχω καταγεγραμενα 500 λεπτα αναμονης χωρις απαντηση. 

Εχω κατανοηση για πολλα πραγματα αλλα για την κοροϊδία καμια. 

Ασ παω φυλακη τουλαχιστον καποιος θα παρει ενα μαθημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Pmar90 είπε

Φιλε μου συμφωνώ απολυτα, αφου πρωτα εφτασα εκει με καλη διαθεση και σεβασμο. Μιλησα ομορφα και φυσιολογικά χωρις προκληση. Στις ερωτησεις μου ελαβα την απαντηση του οτι ριχνουν τις ευθύνες αλλου και οτι για τα παντα αρνηθηκαν οτι δεν φταει η acs. Αφου λοιπον ζητησα ονοματα και τηλεφωνα υπευθυνου και νομικου τμηματος ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ και μου ειπαν να καλεσω στα κεντρικα που ηδη εχω καταγεγραμενα 500 λεπτα αναμονης χωρις απαντηση. 

Εχω κατανοηση για πολλα πραγματα αλλα για την κοροϊδία καμια. 

Ασ παω φυλακη τουλαχιστον καποιος θα παρει ενα μαθημα. 

δεν παραδεχονται ποτε οτι φταινε και δεν ζητανε ποτε συγνωμη στα κεντρικα. ειναι πολιτικη τους.

απο τη στιγμη που εχεις στοιχεια και δεν εχεις βγαλει ακρη μαζι τους πας κατευεθειαν για καταγγελια στην ΕΕΤΤ... και μετα θα σε ψαχνουν αυτοι να σου μιλησουν. 😉

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, POS είπε

δεν παραδεχονται ποτε οτι φταινε και δεν ζητανε ποτε συγνωμη στα κεντρικα. ειναι πολιτικη τους.

απο τη στιγμη που εχεις στοιχεια και δεν εχεις βγαλει ακρη μαζι τους πας κατευεθειαν για καταγγελια στην ΕΕΤΤ... και μετα θα σε ψαχνουν αυτοι να σου μιλησουν. 😉

Μεχρι να γινει ολο αυτο φιλε θα εχει παραγινει το κακο. Δεν θα υπαρχει λογος πλέων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Pmar90 είπε

Μεχρι να γινει ολο αυτο φιλε θα εχει παραγινει το κακο. Δεν θα υπαρχει λογος πλέων 

με τις φωνες και τις απειλες δεν βγαζεις ακρη. δεν ειναι χθεσινοι, μονο με καταγγελιες και αφου εχεις δικιο και αποδειξεις την ακουν γιατι πεφτουν τα προστιμα, θα χασουν λεφτα και μονο αυτο τους ποναει. τιποτα αλλο.

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...