Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το θέμα είναι αν έχεις διάθεση να τα κάνεις όλα 100% σωστά, έχεις διάθεση να βάλεις νέα παροχή ρεύματος με ξεχωριστό μετρητή στην αποθήκη όπως προβλέπεται? Προφανώς όχι, οπότε καλύτερα άστη όπως είναι στο Ε9 (δλδ μη ηλεκτροδοτούμενη) και έτσι ακριβώς δήλωσε την στον Δήμο μέσω της εφαρμογής.

Επίσης το σπίτι κακώς είναι 84τμ, θα έπρεπε να είναι 76, και αυτό πρέπει να το διορθώσεις.

Σωστά, προφανώς όχι! Αν την αφήσω μη ηλεκτροδοτούμενη τότε δεν θα μπορώ να τη δηλώσω στη ΔΕΗ και άρα δεν θα βγει ΤΑΠ για αυτή όποτε κατά τη μεταβίβαση θα τα πληρώσω αναδρομικά. Το ερώτημα είναι αν το βάλω με τον αριθμό του κοινόχρηστου ρολογιού πάλι θέμα θα υπάρχει γιατί στο κοινόχρηστο δεν πληρώνεται ΤΑΠ. Μετά σκέφτομαι το σενάριο να βάλω τον αριθμό του ρολογιού του διαμερίσματος (που πάλι δεν ισχύει) και στο gov να πάω να επιλέξω την επιλογή κοινόχρηστο ρολόι και να τον αναγράψω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, alexandro673 είπε

Σωστά, προφανώς όχι! Αν την αφήσω μη ηλεκτροδοτούμενη τότε δεν θα μπορώ να τη δηλώσω στη ΔΕΗ και άρα δεν θα βγει ΤΑΠ για αυτή όποτε κατά τη μεταβίβαση θα τα πληρώσω αναδρομικά. Το ερώτημα είναι αν το βάλω με τον αριθμό του κοινόχρηστου ρολογιού πάλι θέμα θα υπάρχει γιατί στο κοινόχρηστο δεν πληρώνεται ΤΑΠ. Μετά σκέφτομαι το σενάριο να βάλω τον αριθμό του ρολογιού του διαμερίσματος (που πάλι δεν ισχύει) και στο gov να πάω να επιλέξω την επιλογή κοινόχρηστο ρολόι και να τον αναγράψω εκεί.

Μην μπερδεύεσαι, θα την δηλώσεις κανονικά στην εφαρμογή της ΚΕΔΕ ως μη ηλεκτροδοτούμενη με συνέπεια να γλιτώσεις τα αναδρομικά έως το 2019, και από δω και πέρα θα πηγαίνεις μόνος σου κάθε χρόνο στον Δήμο και θα ζητάς να σου βγάζουν να πληρώσεις το ΤΑΠ του τρέχοντος έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, θα την δηλώσεις κανονικά στην εφαρμογή της ΚΕΔΕ ως μη ηλεκτροδοτούμενη με συνέπεια να γλιτώσεις τα αναδρομικά έως το 2019, και από δω και πέρα θα πηγαίνεις μόνος σου κάθε χρόνο στον Δήμο και θα ζητάς να σου βγάζουν να πληρώσεις το ΤΑΠ του τρέχοντος έτους.

Κατάλαβα τι λες σχετικά με το ΤΑΠ, αλλά θεωρείς ότι στο Ε9 είναι σωστή η δήλωση κατά αυτό τον τρόπο (μη ηλεκτροδοτούμενο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alexandro673 είπε

Κατάλαβα τι λες σχετικά με το ΤΑΠ, αλλά θεωρείς ότι στο Ε9 είναι σωστή η δήλωση κατά αυτό τον τρόπο (μη ηλεκτροδοτούμενο);

Όχι βέβαια, σωστή θα ήταν μόνο στην περίπτωση που πράγματι δεν ήταν ηλεκτροδοτούμενο.

Απλά με δεδομένα την κατάσταση όπως είναι, αλλά και το ότι δεν έχεις διάθεση να γίνεις 100% σωστός, δεν βλέπω πως αλλιώς μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν δεν είναι "λογικό" να γίνει κάτι τέτοιο γιατί θα πρέπει να πάρω και έγκριση των υπόλοιπων ιδιοκτητών. Σε πολυκατοικίες είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό και δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να έβαλε νέο ρολόϊ. Σαφώς, πιστεύω ότι έχουν γίνει μεταβιβάσεις όλα αυτά τα χρόνια σε ανάλογες περιπτώσεις. Εμένα με νοιάζει να γίνω σωστός βάσει της πραγματικότητας από τις υλοποιήσεις του κατασκευαστή και να μπορώ να κάνω τη μεταβίβαση χωρίς να πληρώσω αναδρομικά όταν χρειαστεί. Για αυτό ψάχνω να δώ πως πρέπει να δηλώθουν. 

Διάβασα π.χ. αυτό https://www.b2green.gr/el/post/81328/apantiseis-sta-8-sos-gia-ta-adilota-tetragonika-enopsei-paratasis-ti-ginetai-me-ta-afthaireta-tetragonika και αναφέρει να βάλω τη παροχή του διαμερίσματος. Το οποίο φαίνεται ορθό για το Δήμο αλλά δεν ξέρω μετά για την εφορία τη συνεπάγεται αυτό.

Έχω μπερδευτεί ρε γαμώτο....

Επεξ/σία από alexandro673
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexandro673 είπε

Καταρχήν δεν είναι "λογικό" να γίνει κάτι τέτοιο γιατί θα πρέπει να πάρω και έγκριση των υπόλοιπων ιδιοκτητών. Σε πολυκατοικίες είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό και δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να έβαλε νέο ρολόϊ. Σαφώς, πιστεύω ότι έχουν γίνει μεταβιβάσεις όλα αυτά τα χρόνια σε ανάλογες περιπτώσεις. Εμένα με νοιάζει να γίνω σωστός βάσει της πραγματικότητας από τις υλοποιήσεις του κατασκευαστή και να μπορώ να κάνω τη μεταβίβαση χωρίς να πληρώσω αναδρομικά όταν χρειαστεί. Για αυτό ψάχνω να δώ πως πρέπει να δηλώθουν. 

Διάβασα π.χ. αυτό https://www.b2green.gr/el/post/81328/apantiseis-sta-8-sos-gia-ta-adilota-tetragonika-enopsei-paratasis-ti-ginetai-me-ta-afthaireta-tetragonika και αναφέρει να βάλω τη παροχή του διαμερίσματος. Το οποίο φαίνεται ορθό για το Δήμο αλλά δεν ξέρω μετά για την εφορία τη συνεπάγεται αυτό.

Έχω μπερδευτεί ρε γαμώτο....

Συγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαίνω, από που και ως που θα πάρεις την έγκριση των υπόλοιπων ιδιοκτητών για το αν θα δηλώσεις και πως την αποθήκη σου στο Ε9 και στον Δήμο? Τους πέφτει κανας λόγος?

Τέλος πάντων, εγώ σου είπα την άποψη μου για το τι πρέπει να κάνεις, τώρα αν τη θεωρείς λάθος απλά αγνόησε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαίνω, από που και ως που θα πάρεις την έγκριση των υπόλοιπων ιδιοκτητών για το αν θα δηλώσεις και πως την αποθήκη σου στο Ε9 και στον Δήμο? Τους πέφτει κανας λόγος?

Τέλος πάντων, εγώ σου είπα την άποψη μου για το τι πρέπει να κάνεις, τώρα αν τη θεωρείς λάθος απλά αγνόησε την.

Για να βάλω νέα παροχή και ρολόϊ πρέπει να υπάρχει σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων ιδιοκτητών. Αφορά τοποθέτηση σε κοινόχρηστο χώρο και ταυτόχρονα εξωτερικά καλώδια για να αποκοπεί από το υπόλοιπο κοινόχρηστο ρεύμα.

Δεν θεωρώ κάτι λάθος γιατί δεν ξέρω...Ευχαριστώ όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τακτοποίηση αυθαιρεσιών (επαύξηση τετραγωνικών βοηθητικού χώρου) που κάνουμε τώρα, σε ποιό έτος της πλατφόρμας Ε9 θα περάσουμε τη διόρθωση ώστε η πλατφόρμα tetragonika.gov.gr να αντλήσει από το Ε9 τα νέα στοιχεία? Στο 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, senes είπε

Για τακτοποίηση αυθαιρεσιών (επαύξηση τετραγωνικών βοηθητικού χώρου) που κάνουμε τώρα, σε ποιό έτος της πλατφόρμας Ε9 θα περάσουμε τη διόρθωση ώστε η πλατφόρμα tetragonika.gov.gr να αντλήσει από το Ε9 τα νέα στοιχεία? Στο 2021?

Ναι, αν κάνεις δήλωση στο Ε9 του 2021, τότε οι αλλαγές στην εφαρμογή της ΚΕΔΕ θα φανούν άμεσα. Τσεκαρισμένο από εμένα προ ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχετε αποθήκες σε πολυκατοικιες και θέλετε να ξεμπερδεψετε, κάνετε διορθωτική δήλωση στην εφαρμογη και προσθέτετε το εμβαδόν της αποθήκης στο εμβαδό του διαμερίσματος και για τον Δήμο είστε εντάξει, οπότε θα πληρώνετε το επιπλέον ΤΑΠ και ΔΦνΔΤ μέσω ΔΕΗ και δεν θα χρειάζεται να τρέχετε στον δήμο κάθε έτος να ζητατε έκδοση ξεχωριστά, γενικά το ΤΑΠ είναι μικρό και πρόβλημα έχεις μονο αν κατέχεις μεγάλο ακίνητο, ο φόρος που τσούζει είναι ο ΔΦ που σου ορίζουν μια τιμή περίπου 1 με 2 ευρώ ανά τμ και το πολλαπλασιαζουν με την επιφάνεια. Εμείς είμαστε σε πολυ μεγάλο ακίνητο, όλα τα εμβαδά ήταν λάθος δηλωμένα στον δήμο από παλιά, τώρα θα τα δηλώσω σωστά και θα πληρώσω κάπου επιπλεον 200 ευρώ κάθε έτος για το ΤΑΠ, οι κάτω όροφοι εχουν κομμένο ρευμα οπότε γλιτώνω το ΔΦ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σ' όλους, μια ερώτηση: Στο Ε9 αν υπάρχει υπόγεια αποθήκη και υπόγειο γκαράζ που ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο ρεύμα, στον αριθμό παροχής ρεύματος (στο Ε9) τι βάζω; Τον αριθμό παροχής για το κοινόχρηστο ρεύμα ή το 999999999 ??
Είχε κανείς αντίστοιχο θέμα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! / Γιάννης

Επεξ/σία από ouranos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2020 στις 3:34 ΜΜ, giorgoskouro είπε

Εάν έχετε αποθήκες σε πολυκατοικιες και θέλετε να ξεμπερδεψετε, κάνετε διορθωτική δήλωση στην εφαρμογη και προσθέτετε το εμβαδόν της αποθήκης στο εμβαδό του διαμερίσματος και για τον Δήμο είστε εντάξει, οπότε θα πληρώνετε το επιπλέον ΤΑΠ και ΔΦνΔΤ μέσω ΔΕΗ και δεν θα χρειάζεται να τρέχετε στον δήμο κάθε έτος να ζητατε έκδοση ξεχωριστά, γενικά το ΤΑΠ είναι μικρό και πρόβλημα έχεις μονο αν κατέχεις μεγάλο ακίνητο, ο φόρος που τσούζει είναι ο ΔΦ που σου ορίζουν μια τιμή περίπου 1 με 2 ευρώ ανά τμ και το πολλαπλασιαζουν με την επιφάνεια. Εμείς είμαστε σε πολυ μεγάλο ακίνητο, όλα τα εμβαδά ήταν λάθος δηλωμένα στον δήμο από παλιά, τώρα θα τα δηλώσω σωστά και θα πληρώσω κάπου επιπλεον 200 ευρώ κάθε έτος για το ΤΑΠ, οι κάτω όροφοι εχουν κομμένο ρευμα οπότε γλιτώνω το ΔΦ. 

το πρόβλημα με αυτή τη λύση είναι ότι πληρώνεις ΔΦ ΔΤ για την αποθήκη και στην κοινόχρηστη παροχή και στο σπίτι (διπλοπληρώνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει προσθήκη κατοικίας κατ΄ επέκταση (όχι καθ ύψος) με οικοδομική άδεια του 2016 και ακόμη δεν έχω κλείσει την άδεια (μάλλον θα την επεκτείνω μέχρι όλες τις παρατήσεις που παρέχει η νομοθεσία, συνήθως είναι μια 8-ετια δηλ. μέχρι το 2024). Στην παρούσα φάση στο Ε9 έχω δηλώσει (σε ξεχωριστή εγγραφή) την επέκταση  ως "ημιτελές κτίσμα" (για την έκπτωση στο ΕΝΦΙΑ) μη ηλεκτροδοτούμενο και ως κενό. Όταν κλεισω την οικοδομική άδεια θα γυρίσω την επιφάνεια του ημιτελούς στην εγγραφή που έχω τώρα με την κανονική επιφάνεια (προσθέτοντας σε αυτήν την επιφάνεια της επέκτασης) του κτίσματος που είναι ηλεκτροδοτούμενη. Γνωρίζει κάποιος εάν πρέπει να μπω στα αδήλωτα του Δήμου και να κάνω ηλεκτρονική αίτηση για το ημιτελές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 6:38 ΜΜ, ouranos99 είπε

Καλησπέρα σ' όλους, μια ερώτηση: Στο Ε9 αν υπάρχει υπόγεια αποθήκη και υπόγειο γκαράζ που ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο ρεύμα, στον αριθμό παροχής ρεύματος (στο Ε9) τι βάζω; Τον αριθμό παροχής για το κοινόχρηστο ρεύμα ή το 999999999 ??
Είχε κανείς αντίστοιχο θέμα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! / Γιάννης

Επειδή αντιμετοπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα. Να σε προλάβω ότι αριθμό παροχής ρεύματος 999999999 δεν το δέχεται στο Ε9.

Δεν ξέρω να σε κατατοπίσω τι είναι το σωστό καθώς και εγώ το ψάχνω ακόμα. Έχω ακούσει 3 εναλλακτικές αλλά τίποτα σίγουρο 1) Να βάλεις τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος 2) Να το βάλεις μη ηλεκτροδοτούμενο και 3) Να βάλεις το κοινόχρηστο αριθμό παροχής ρεύματος.

Το θέμα είναι ποιο είναι το σωστό για να μην πληρώνεται διπλό ΔΝ ΔΦ στη ΔΕΗ (κοινόχρηστό και διαμερίσματος) και ποιο δεν θα δημιουργήσει μελλοντικές χρεώσεις/προβλήματα σε περίπτωση μεταβίβασης του διαμερίσματος.

Αν κατασταλάξεις κάπου παρακαλώ ενημέρωσε εδώ, το ίδιο θα πράξω και εγώ αν βρω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα: 

Διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη αναγράφεται στο συμβόλαιο ως 126 τ.μ. μαζί με τους κοινόχρηστους χώρους.

Στο λογαριασμό της ΔΕΗ τα τετραγωνικά για τον ΤΑΠ είναι 113.

Πρέπει να το διορθώσω σε 126;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...