Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημασια εχει οτι οποιος θελει στα 7 θα παραμεινει--τουλαχιστον μεχρι το 23--..υπαρχουν λυσεις (patch κτλ)

Επεξ/σία από alexisnik19911
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγόρασα χθες ένα κλειδί για τα 10άρια και μόλις παρήγγειλα έναν νέο ssd για να τα βάλω προσεχώς. Τελευταία στιγμή το άφησα. ΧΔ Να πω την αλήθεια δε με ψήνει η αναβάθμιση μιας και το μόνο που κάνω πλέον στο pc στο σπίτι με τα 7άρια είναι λίγο surfing, κάνα fb και youtube. Απ' την άλλη δε μου κάθεται και καλά να έχω ευάλωτο σύστημα και να στηρίζομαι μόνο στο kaspersky, θα κάνω και καμιά αγορά μέσω ebanking και δε θέλω να σκέφτομαι ότι έχω τρύπες ασφαλείας. Αν δεν έπαιζε ο τερματισμός της υποστήριξης η αλήθεια είναι ότι δε θα το έκανα για πολύ καιρό ακόμα, για μένα όλο αυτό ήταν ένα περιττό έξοδο αλλά τέσπα, ας μπουν να ησυχάσουμε. Φοβάμαι μόνο μην παίξουν προβλήματα με hw το οποίο πλέον κλείνει 6ετία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kremenarasi said:

Τη δεν κατάλαβες από αυτό που έγραψα?

Το να γνωρίζεις και το να μην γνωρίζεις είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Επειδή "κατέχω" το πράγμα θα σου πω και την εμπειρία Μου με αρκετό κόσμο.

Τη είναι αυτό?.Εγω θέλω τα ΓΟΥΙΝΤΟΥς...

Με λίγη υπομονή και καλή θέληση τους πείθεις. Έτσι και αλλιώς και αυτό Windows (παράθυρα) είναι, απλά κάποια πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Και μιλάμε για απλή χρήση, μη το θέλει για να τρέξει πχ Eurofasma λογιστική σε DOS! Το μόνο πρόβλημα είναι το MS Office, το οποίο όμως παίζει καλά μέσω emulator μέχρι την έκδοση 2003 https://www.howtogeek.com/171565/how-to-install-microsoft-office-on-linux/ αλλά εκεί θες τουλάχιστον 2GB RAM.

Η λέξη όμως "κλειδί" είναι η εικαστική παρέμβαση https://www.makeuseof.com/tag/make-lubuntu-look-like-windows-xp/ Σημ. ότι υπάρχει και στα Ελληνικά, περίπου το 90% είναι μεταφρασμένο.

image.png.33329d235ede2a19d018a9f897c63dd5.pngimage.png.4574c1e6464099e8169c14bb0b69d4ca.png

25 minutes ago, Eloy said:

Ας φτιάξει ρε παιδιά κάποιος ένα οδηγό μετάβασης απο to Linux στα Windows... υπάρχει κόσμος που μπορεί να το χρειάζεται εκεί έξω και να διστάζει...

Αν ήταν τόσο απλό θα είχα γράψει βιβλίο και θα είχα γίνει πλούσιος!

Για την ώρα με 100€ σου ετοιμάζω παλίο PC/Laptop με lubuntu 18.04 στα 32bit (και στα Ελληνικά) με MS office 2003 ή Libre Office, το οποίο να μοιάζει με XP https://turbofuture.com/computers/How-To-Make-Lubuntu-Look-Like-Windows-XP. Υπάρχουν όμως αρκετοί περιορισμοί στο hardware (πχ να μην βρει την κάρτα δικτύου). Σε DELL Optiplex & Latitude συνήθως δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, coffeex είπε

giphy.gif

που είναι κάτι στραβό?

mac όντος πανάκριβο (δεν διαφωνείς εδώ)
linxu destrubutions είναι για λίγους

10 είναι τινγα στο telemetry  η αλλιώς spyware

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα χρόνια, στην MS, ότι τρύπες ήταν να κλείσουν στα win7, τις έκλεισαν και οι επιτιθέμενοι, όπου μπορούσαν να χωθούν, χώθηκαν.. Πότε ήταν η τελευταία φορά που υπήρξε απειλή για τα 7άρια ? Αν δεν θέλει κάποιος να βάλει 10άρια, ας βάλει ένα καλό firewall και ένα antimalware και είναι έτοιμος... Και συχνό backup...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

που είναι κάτι στραβό?

mac όντος πανάκριβο (δεν διαφωνείς εδώ)
linxu destrubutions είναι για λίγους

10 είναι τινγα στο telemetry  η αλλιώς spyware

 

mac οκ όντως πανάκριβο 

linux χρησιμοποιούν λίγοι για συγκεκριμένες δουλειές οκ 

Γιατί πιστεύεις ότι σε παρακολουθεί πιο δύσκολα κάποιος με 7? εξήγεισε μου κάτι έχεις διαβάσει όλο τον κώδικα του λειτουργικού μέχρι το τελευταίο γράμμα και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ? ότι περνάει στα 10 άνετα το φορτώνει και στα 7 δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο....

εδώ η googlιτσα , τα cookies όλα τα κινητά τα πάντα όλα είναι τίγκα σε τέτοια και σε πείραξε ένα φανταστικό πρόβλημα των 10 που δεν υπάρχει στα 7? 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manval είπε

Με λίγη υπομονή και καλή θέληση τους πείθεις. Έτσι και αλλιώς και αυτό Windows (παράθυρα) είναι, απλά κάποια πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Και μιλάμε για απλή χρήση, μη το θέλει για να τρέξει πχ Eurofasma λογιστική σε DOS! Το μόνο πρόβλημα είναι το MS Office, το οποίο όμως παίζει καλά μέσω emulator μέχρι την έκδοση 2003 https://www.howtogeek.com/171565/how-to-install-microsoft-office-on-linux/ αλλά εκεί θες τουλάχιστον 2GB RAM.

Η λέξη όμως "κλειδί" είναι η εικαστική παρέμβαση https://www.makeuseof.com/tag/make-lubuntu-look-like-windows-xp/ Σημ. ότι υπάρχει και στα Ελληνικά, περίπου το 90% είναι μεταφρασμένο.

image.png.33329d235ede2a19d018a9f897c63dd5.pngimage.png.4574c1e6464099e8169c14bb0b69d4ca.png

Αν ήταν τόσο απλό θα είχα γράψει βιβλίο και θα είχα γίνει πλούσιος!

Για την ώρα με 100€ σου ετοιμάζω παλίο PC/Laptop με lubuntu 18.04 στα 32bit (και στα Ελληνικά) με MS office 2003 ή Libre Office, το οποίο να μοιάζει με XP https://turbofuture.com/computers/How-To-Make-Lubuntu-Look-Like-Windows-XP. Υπάρχουν όμως αρκετοί περιορισμοί στο hardware (πχ να μην βρει την κάρτα δικτύου). Σε DELL Optiplex & Latitude συνήθως δεν έχεις πρόβλημα.

παρα παρα παρα παρα πολυ σπανιο να μην σου βρει την καρτα δικτυου το linux, ειδικα οι ubuntuειδες. Να ελεγες για το wifi, ναι. Καποιες διανομες δεν την αναγνωριζουν αυτοματα και πρεπει να την περασεις απο το additional drivers

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

old: good

new: bad

Σε 10 χρονια από τωρα: αΧχΧ πΟυ εΙνΑι ΕκΕινΕς οΙ υΠεΡοΧεΣ εΠοΧεΣ πΟυ τΡεΧαΜε 10ρΙα

Επεξ/σία από nikifot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δέκα χρόνια, στην MS, ότι τρύπες ήταν να κλείσουν στα win7, τις έκλεισαν και οι επιτιθέμενοι, όπου μπορούσαν να χωθούν, χώθηκαν.. Πότε ήταν η τελευταία φορά που υπήρξε απειλή για τα 7άρια ?

https://www.cvedetails.com/vulnerability-list/vendor_id-26/product_id-17153/Microsoft-Windows-7.html

Έπεται και συνέχεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

Θα βρείς την ησυχία σου. Ούτε updates δεν θα χρειάζεται να κάνεις...  :) :)

ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΚΑΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΜΝΕΣ ΦΩΤΟ ΜΟΥ ΑΠ' ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΠΟ ΚΑΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΜΝΕΣ ΦΩΤΟ ΜΟΥ ΑΠ' ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ?

Ε, δώστους κι εσύ καμμία - μοναχοφάη... Το πολύ-πολύ, κάνε ένα dual boot με Win10 ή Linux οπου θα μπαίνεις μόνο για νταλαβέρια με τράπεζες και σημαντικούς κωδικούς.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

που είναι κάτι στραβό?

mac όντος πανάκριβο (δεν διαφωνείς εδώ)
linxu destrubutions είναι για λίγους

10 είναι τινγα στο telemetry  η αλλιώς spyware

1. το mac είναι για επαγγελματίες πχ γραφίστικης  ότι καλύτερο

2. το linux είναι ότι καλύτερο για άσχετους (FB youtube κατέβασμα καμία ταινία κλπ) χαλαρό gaming ( steam proton , lutris ) και απλές δουλείες γραφείου (LibreOffice ,Gimp,DaVinci Resolve,blender) αρκεί να του το φτιάξει ένας που να έχει ξέρει τι κάνει και να έχουν και αυτοί όρεξη να ακούσουν και να ασχοληθούν το pc δεν πρόκειται ακόμα και μετά από 5 χρονιά να γίνει αργό το έχω κάνει γύρω στα 10-15 άτομα από 20-60 χρονών

3. στα 10 σου δίνεται δυνατότητα να απενεργοποιήσεις όλα τα spyware (αν το ψάξεις) δεν είναι ότι το καλύτερο σαν os αλλά είναι το πιο βολικό για χρήστες που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου πχ gamers, χρήστες που παίζουν καζίνο και πάει λέγοντας.Επαγγελματίες με αρκετά μεγάλο αριθμό προγραμμάτων γιατί είναι το πιο διαδεδομένο os με μεγάλη υποστήριξη από της εταιρίες.

όσο για τα 7 καλά ξεκουμπίδια 10 ετών os για κανένα λόγω πάτε καλά? μα που ζείτε έλεος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...