Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωχ ποιος κάνει φορμάτ τώρα για να βάλει τα 10άρια. βαριόμουν να το κάνω τότε που έδινε δωρεάν την αναβάθμιση τώρα πρέπει να κατεβάσω από το θείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, xtrmsnpr said:

εεε....μη λέμε ότι θέλουμε τώρα ότι τρέχει αξιοπρεπώς με 1gb ram..Γιατί έχω αυτό το σαπάκι με τα τελευταία ubuntu και σέρνεται(μη πω για το θέμα με τους drivers),ενώ πιο πριν είχε 10αρια που έτρεχαν πολύ καλύτερα,αλλά τα έβγαλα για να πειραματιστώ με διάφορα.

Αξιοπρεπώς μπορεί να έτρεχαν το 2012 τα ubuntu, όχι πλέον!

Δεν έχω βάλει Ubuntu. Το γράφω καθαρά... lubuntu 18.04 στα 32bit. Υπάρχει μεγάλη διαφορά από το Ubuntu (θες min, 2GB RAM) καθώς και διαφορά του lubuntu 18.04 από το 19.04 και κυρίως η 64bit έκδοση από την 32bit. Το ζορίζει μόνο αν ανοίγεις πολλά tabs σε chrome ή firefox.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manval είπε

Δεν έχω βάλει Ubuntu. Το γράφω καθαρά... lubuntu 18.04 στα 32bit. Υπάρχει μεγάλη διαφορά από το Ubuntu (θες min, 2GB RAM) καθώς και διαφορά του lubuntu 18.04 από το 19.04 και κυρίως η 64bit έκδοση από την 32bit. Το ζορίζει μόνο αν ανοίγεις πολλά tabs σε chrome ή firefox.

δε διάβασα ποτέ lubuntu, με συγχωρείς!
Για τα ζόρια, τότε opera!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, noc είπε

Όχι. Υποστηρίζω ότι αν δεν είσαι χρήστης με ιδιαίτερες απαιτήσεις, η ταχύτητα και η αποδοτικότητα σου με τα 7 στον παραδοσιακό σκληρό συγκρίνεται με αυτή των 10 σε ssd.

Στην ερώτησή σου, προφανώς και θα προτιμούσα τον υπολογιστή με τα 10 και τον SSD.

Παντογνώστης μας βγήκες εσύ, για ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου για το τι χρησιμοποιώ και τι όχι. Και οι χαρακτηρισμοί να λείπουν, δεν είμαστε ούτε γνωστοί όυτε φιλαράκια από το στρατό.

ο μονος που κανει χαρακτηρισμους (και πουλαει ειρωνια) εισαι εσυ.. αφου λοιπον εχεις υπολογιστη με ssd πηγαινε ετσι για γουστο να χρησιμοποιησεις εναν με σκληρο δισκο και βαλε του οτι λογισμικο θες. 7, 10, XP η εμπειρια το ιδιο χαλια θα ειναι

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει 5 άδειες για 10 professional.

Δεν θέλω clean installation, αλλά αναβάθμιση. Δεν έχω καμιά όρεξη να ξαναεγκαταστήσω όλα τα προγράμματα από την αρχή, ειδικά στο PC του πατέρα μου που δεν αποχωρίζεται το Office 2003 Pro.

Βάζωτο στικάκι και τρέχω την εγκατάσταση μέσα από τα 7;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

δε διάβασα ποτέ lubuntu, με συγχωρείς!
Για τα ζόρια, τότε opera!

έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φόρες για to οπερα. άλλα, πότε δεν τα κατάφερα. εσύ, πως το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Έχω αγοράσει 5 άδειες για 10 professional.

Δεν θέλω clean installation, αλλά αναβάθμιση. Δεν έχω καμιά όρεξη να ξαναεγκαταστήσω όλα τα προγράμματα από την αρχή, ειδικά στο PC του πατέρα μου που δεν αποχωρίζεται το Office 2003 Pro.

Βάζωτο στικάκι και τρέχω την εγκατάσταση μέσα από τα 7;
 

αν θυμαμαι καλα με την επιλογη "διατηρηση των αρχειων μου" δε χανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

πλακα εχεις, ο μονος που κανει χαρακτηρισμους και πουλαει ειρωνια εισαι εσυ.. αφου λοιπον εχεις υπολογιστη με ssd πηγαινε ετσι για γουστο να χρησιμοποιησεις εναν με σκληρο δισκο και βαλε του οτι λογισμικο γουσταρεις, η εμπειρια το ιδιο χαλια θα ειναι

Μπράβο λοιπόν που είδες ότι έχω χρησιμοποιήσει SSD. Ελπίζω τώρα πώς καταλαβαίνεις ότι τα εύκολα συμπεράσματα και οι αγενείς τρόποι, όπως παρακάτω, καλό είναι να αποφεύγονται όταν κάνουμε διάλογο:

Spoiler

"Δεν εχει νοημα να το συζηταμε, δεν εχεις χρησιμοποιησει ssd οποτε δε μπορεις να καταλαβεις τι σου λεω. Οταν θα το κανεις θα κοπανας τη κεφαλα σου στο τοιχο γι αυτα που γραφεις "

Όσο για την προτροπή σου να χρησιμοποιήσω υπολογιστή με σκληρό δίσκο, και το laptop της υπογραφής μου (πριν αγοράσω SSD), αλλά και το Desktop τα έχω χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιώ μόνο με HDD. Και τα συμπεράσματα τα έχω αναφέρει παραπάνω. Το λήγω εδώ, πιστεύω ότι έχει γίνει ξεκάθαρη η παρατήρησή μου.

Εdit:

Spoiler

Να σημειώσω ότι έχω συγκρίνει την απόδοση του Laptop με: Win7-HDD, Win10-HDD, Win10-SSD, και του Desktop με: Win10 και Win7 σε HDD.

Η σύγκρισή μου δεν έγινε ανάμεσα στο Laptop με SSD και στο Desktop με HDD, αλλα πάνω στα ίδια μηχανήματα με διαφορετικά configs.

 

Επεξ/σία από noc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Moυ εφεραν για ανακυκλωση ενα asus eeepc 701 , celeron 900mhz , 1gb ram ,8gb ssd. Oτι και να ειπωθει σε αυτο το θεμα , απο μια σκοπια ολες οι αποψεις εχουν βαση . Αυτο που εγω εκανα μολις ηταν να κατεβασω τα Tiny7 που ακομα και σε αυτο το παλιο υλικο , εχουν αναστησει κυριολεκτικα το μηχανηματακι αυτο (αν δεν ειχε τοσο μικρη αναλυση θα ηταν απιστευτο).Τα windows 7  κακα τα ψεματα ηταν μια πολυ καλη βαση για μηχανηματα αρκετα παλαιοτερων γενεων.Μαζι με αυτο το netbook , εχω συνολο 4 υπολογιστες στο σπιτι (+1 προς πωληση) 2 εχουν 10αρια και στους υπολοιπους τρεχω 7 (στο δικο μου πχ).Δε θα αλλαξω ακομα .Ξερω τι χρηση του κανω , προσεχω που μπαινω στο ιντερνετ και ετσι καθομαι οπως ειμαι.

Επεξ/σία από leolipop
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, markos9 είπε

έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φόρες για to οπερα. άλλα, πότε δεν τα κατάφερα. εσύ, πως το έκανες;

τί εννοείς;από το "store"του.
Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα,μια που βρήκα για το distro μια που το πέρασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ardi21 είπε

Εγω εχω windows xp με δισκετα και ειμαι μια χαρα.

Και εγώ με xp είμαι , από τότε που τελείωσε το πάρτυ με τις αναβαθμίσεις, βρήκαμε την ησυχία μας.

Καθαρή εγκατάσταση xp sp2 μόλις 3.7gb στο δισκο ούτε καν sp3 , και όλα τα προγράμματα τρέχουν νεράκι.

Στο λάπτοπ της δουλειαε hp7omen με Windows 10 το σύστεμ disk 256gb ssd είναι γεμάτο κατά 75% . Τί στο καλό έχει μέσα ? Λογισμικό παρακολούθησης και τηλεμετρίας 100% , και για κάποιο λόγο λαγκαρει....

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelrp είπε

Και εγώ με xp είμαι , από τότε που τελείωσε το πάρτυ με τις αναβαθμίσεις, βρήκαμε την ησυχία μας.

Καθαρή εγκατάσταση xp sp2 μόλις 3.7gb στο δισκο ούτε καν sp3 , και όλα τα προγράμματα τρέχουν νεράκι.

Στο λάπτοπ της δουλειαε hp7omen με Windows 10 το σύστεμ disk 256gb ssd είναι γεμάτο κατά 75% . Τί στο καλό έχει μέσα ? Λογισμικό παρακολούθησης και τηλεμετρίας 100% , και για κάποιο λόγο λαγκαρει....

Ανησυχω για το γεγονος οτι απαντησες σοβαρα. Εκτος αν τρολαρεις και συ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, manval είπε

Μπορείς όμως να το προσαρμόσεις και να φαίνεται γήινο (αν ξέρεις). 

Το τελευταίο μήνα έχω εγκαταστήσει lubuntu 18.04 στα 32bit, κάνοντας μερικές εικαστικές παρεμβάσεις, σε γνωστούς μου που είχαν παλιά laptop και PC και το μόνο που θέλουν να κάνουν surfing στο internet, να βλέπουν το Gmail τους και να ανοίγουν αρχεία word, excel και τις φωτογραφίες από το κινητό τους.  Η πρώτη τους ερώτηση ήταν αν αυτά είναι XP! Τα δε PCs, τα περισσότερα με 1GB RAM, ανταποκρίνονται αξιοπρεπώς.

Τη δεν κατάλαβες από αυτό που έγραψα?

Το να γνωρίζεις και το να μην γνωρίζεις είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Επειδή "κατέχω" το πράγμα θα σου πω και την εμπειρία Μου με αρκετό κόσμο.

Τη είναι αυτό?.Εγω θέλω τα ΓΟΥΙΝΤΟΥς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, noc είπε

Μπράβο λοιπόν που είδες ότι έχω χρησιμοποιήσει SSD. Ελπίζω τώρα πώς καταλαβαίνεις ότι τα εύκολα συμπεράσματα και οι αγενείς τρόποι, όπως παρακάτω, καλό είναι να αποφεύγονται όταν κάνουμε διάλογο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

"Δεν εχει νοημα να το συζηταμε, δεν εχεις χρησιμοποιησει ssd οποτε δε μπορεις να καταλαβεις τι σου λεω. Οταν θα το κανεις θα κοπανας τη κεφαλα σου στο τοιχο γι αυτα που γραφεις "

Όσο για την προτροπή σου να χρησιμοποιήσω υπολογιστή με σκληρό δίσκο, και το laptop της υπογραφής μου (πριν αγοράσω SSD), αλλά και το Desktop τα έχω χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιώ μόνο με HDD. Και τα συμπεράσματα τα έχω αναφέρει παραπάνω. Το λήγω εδώ, πιστεύω ότι έχει γίνει ξεκάθαρη η παρατήρησή μου.

επιμενω οτι ο μονος αγενης εισαι εσυ. επισης συγκρινεις laptop με desktop.. προφανως και σου φαινεται πιο γρηγορο το desktop.

δεν υπαρχει ατομο που να σου πει οτι υπολογιστης με ssd ειναι χειροτερος, εστω και με πιο βαρυ λογισμικο, αν μη τι αλλο θεωρειται η νο1 αναβαθμιση σε παλιους υπολογιστες. δεν ειναι κατι υποκειμενικο, η καθυστερηση ενος σκληρου δισκου να ανοιξει και το πιο απλο προγραμμα ειναι μετρησιμη και με μια απλη αναζητηση μπορεις να βρεις και συγκριτικα αμα το θες.

αν θες να το δεις με τα ματια σου μπορεις να παρεις εναν crucial bx500 με 20 ευρω (ή mx500 με 40 ευρω αν θες ενα πιο καλο δισκο) και να εγκαταστησεις 10αρια στο desktop. εχε και τα 7αρια στο σκληρο και δοκιμαζε λιγες μερες το ενα λιγες το αλλο. αλλιως κατσε με το σκληρο δισκο και επεμενε οτι ειναι το ιδιο πραμα ενω ολα δειχνουν το αντιθετο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...