Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX 5700 XT 8G Nitro+ 399€ Πλαίσιο


kostas7837aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το οτι πολλοι εχουν προβληματα στην εγκατασταση drivers δεν σημαινει οι drivers εχουν προβλημα.  εγω σε καινουργιο pc δεν ειχα ποτε προβληματα ουτε με εγκατασταση ουτε με αναβαθμιση drivers, ουτε οταν αντικατεστησα το Adrenalin 2019 με το 2020. σε παλιο pc τα πραγματα αλλαζουν και δεν φταιει προφανως η amd

προβληματα σε συγκεκριμενα games παντα θα εχεις οτι καρτα και να βαλεις, γιαυτο και οι 2 εταιριες βγαζουν bigfixes για συγκεκριμενα παιχνιδια κατα καιρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Από τότε που βγήκαν οι adrenaline 2020 . Δηλαδή 2 μήνες περίπου . Η άλλη εναλλακτική είναι να δώσει κάποιος 100+ ευρώ για παρόμοιες επιδόσεις αλλά θα έχει το hardware acceleration on . Επιλογές υπάρχουν ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός 

Δεν ειναι απο τοτε, οσο καιρο εχω την καρτουλα υπαρχει το προβλημα, χρονια υπαρχει αυτο. Μιλαμε για το οτι σε υποχρεωνει να κλεινεις το hw acc στο chrome αλλιως εχεις black screen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, spigias said:

απλά τα πράγματα παίρνεις τα δυο ανεξάρτητα καλώδια απο το psu των 8pin(τα οποια μπορεί να είναι και 2+6 pin και τα βάζεις και τα δύο στήν gpu, αποφεύγουμε να βάζουμε ενα καλώδιο στην gpu που έχει 2*(2+6). Έτσι μοιράζουμε τα φορτία σε δυο αγωγούς και αν είναι πάνω απο 1 rail το psu μας έχουμε και καλύτερη ασφάλεια στην παροχή της gpu

Παντως τωρα που εβαλα ξανα πισω την gtx 770, μαλλον ειναι μεγαλυτερο τουμπανο απο την 5700xt, καθως θελει 1x8pin + 1x6pin, και τα εχω ολα σε ενα καλωδιο, οπως δλδ ημουν και τοσα χρονια. Δε παιζει ρολο 1,2,3 καλωδια, απο την στιγμη που εχει τις διακλαδωσεις. Και υποτιθεται οτι εχω τροφοδοτικο 750w τουμπανο. Οπως ακριβως εχει και καλωδιο για σκληρους δισκους με 5 διακλαδωσεις.

Παντως αλλη φαση με  nvidia, παω να κατεβασω απο το επισημο site του drivers, και δεν προλαβα, ηδη τα windows τους ειχαν εγκαταστησει!! Πραγματικα Plug&Play φαση. Ετσι σκεφτομαι να την πουλησω την 5600xt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δεν ειναι απο τοτε, οσο καιρο εχω την καρτουλα υπαρχει το προβλημα, χρονια υπαρχει αυτο.

Ποιο; Τα black screen ; Αν μιλάμε για black screen πρώτο εμφανίστηκαν με τις Navi και κυρίως με τους drivers του Δεκεμβρίου. 
Αν είχες χρόνια όπως λες black screen τότε έχει θέμα η κάρτα σου και έπρεπε να την στείλεις για rma. Δεν είναι θέμα software αλλά hardware

2 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Παντως τωρα που εβαλα ξανα πισω την gtx 770, μαλλον ειναι μεγαλυτερο τουμπανο απο την 5700xt, καθως θελει 1x8pin + 1x6pin, και τα εχω ολα σε ενα καλωδιο, οπως δλδ ημουν και τοσα χρονια. Δε παιζει ρολο 1,2,3 καλωδια, απο την στιγμη που εχει τις διακλαδωσεις. Και υποτιθεται οτι εχω τροφοδοτικο 750w τουμπανο. Οπως ακριβως εχει και καλωδιο για σκληρους δισκους με 5 διακλαδωσεις.

Παντως αλλη φαση με  nvidia, παω να κατεβασω απο το επισημο site του drivers, και δεν προλαβα, ηδη τα windows τους ειχαν εγκαταστησει!! Πραγματικα Plug&Play φαση. Ετσι σκεφτομαι να την πουλησω την 5600xt!

Τα windows κατεβάζουν drivers για οποιαδήποτε κάρτα αυτόματα. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ποιο; Τα black screen ; Αν μιλάμε για black screen πόρτο εμφανίστηκαν με τις Navi και κυρίως με τους drivers του Δεκεμβρίου. 
Αν είχες χρόνια όπως λες black screen τότε έχει θέμα η κάρτα σου και έπρεπε να την στείλεις για rma. Δεν είναι θέμα software αλλά hardware

Ποιες navi και drivers Δεκεμβριου; Απο τις 480 αν οχι και παλιοτερα, 3 χρονια minimum. Αν ειναι θεμα hardware που βγαινει μονο στον chrome με on το hardware acc του, δεν το ξερω, αλλα δεν μου φαινεται λογικο.

https://community.amd.com/thread/207499

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ποιες navi και drivers Δεκεμβριου; Απο τις 480 αν οχι και παλιοτερα, 3 χρονια minimum. Αν ειναι θεμα hardware που βγαινει μονο στον chrome με on το hardware acc του, δεν το ξερω, αλλα δεν μου φαινεται λογικο.

https://community.amd.com/thread/207499

αν διαβασεις σε αυτο που εβαλες παρακατω ο χρηστης που ανοιξε το topic γραφει 

''Just a quick follow-up: I haven't had the issue ever since I updated to 16.11.4.'' 

Οπως ειπα σε τετοια εκταση πρωτη φορα γινεται και συμβαινει εδω και 2 μηνες περιπου . Φανταζομαι εχεις αναβαθμισει τους drivers . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

αν διαβασεις σε αυτο που εβαλες παρακατω ο χρηστης που ανοιξε το topic γραφει 

''Just a quick follow-up: I haven't had the issue ever since I updated to 16.11.4.'' 

Οπως ειπα σε τετοια εκταση πρωτη φορα γινεται και συμβαινει εδω και 2 μηνες περιπου . Φανταζομαι εχεις αναβαθμισει τους drivers . 

Εγω και αλλοι το εχουν με ολους. Ολα τα updates γινονται αμεσα. (ο χρηστης αυτος -και δεν ειναι αυτος που ανοιξε το τοπικ- πιθανον να μην ξαναμπηκε μετα να γραψει οτι το εκανε και παλι μετα απο 1-2 μερες). Μα τι επιμενεις να μας πεισεις οτι δεν υπαρχει το προβλημα εδω και χρονια; Το εχεις το προβλημα; Αν δεν το εχεις δεν το ξερεις. Googlαρε το για περισσοτερες πληροφοριες γιατι φευγει η κουβεντα απο το θεμα της με τοσα απανωτα σχολια. "Αυτο" που γνωριζεις/διαβασες/ακουσες εσυ με τις navi, πιθανον να ειναι αλλο-διαφορετικο-νεοτερο προβλημα ή απλα το ιδιο και καποιοι το ειδαν τωρα και στις νεοτερες γενιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 290 και έπειτα υπάρχει το πρόβλημα. Hardware-software, δεν με νοιάζει. Έχω ήδη κάνει RMA μια 390 και αυτή που μου έστειλαν για αντικατάσταση πάλι τα ίδια κάνει.

Μην απορείτε που οι πράσινες κοστίζουν 30% παραπάνω, η AMD-ATI είναι αδιόρθωτη. Υπόψην, έχουν περάσει από τα χέρια μου ATI 9800PRO, SAPPHIRE HD6950, ATI 6970, SAPPHIRE R9 390 NITRO. Δεν είμαι κανένα πράσινο fanboy.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το hardware acceleration προβλημα υπαρχει εδω και χρονια.

Το ειχα και στη vega, μονο που ειχε αλλα συμπτωματα τοτε με flickering.

Μου εχει κανει και με τη 5700 flickering παντως.

Επισης δε ξεκινησαν απο τους 2020 τα black screens.Απο τους 19.9.3 τα ειχε ξεκινησει σε μενα.

Το θα φτιαχτουν το ακουμε μηνες τωρα...

ΥΓ.Εμενα τα black screens δεν εφευγαν ουτε με κλειστο hw acc.

Μονο με τους 19.9.2 και πισω δε τα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, matrixxx said:

Ποιες navi και drivers Δεκεμβριου; Απο τις 480 αν οχι και παλιοτερα, 3 χρονια minimum.

Ξέρω περίπτωση που είχε θέμα με το hardware acceleration με την Radeon 5850. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για πείτε με τα παιχνίδια τι παίζει.

Δεν κατάλαβα αυτό που ειπώθηκε ότι θέλει να τους πιέσεις στο Πλαίσιο ή κάτι τέτοιο.

Με ποια λογική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ρωτησα 2 ατομα για τα παιχνιδια στο καταστημα, ειπαν οτι διαδικασια ειναι αυτοματη και θα πρεπει την αλλη εβομαδα να παραλαβω ολους τους κωδικους . Για να εχω ησυχο το κεφαλι μου εστειλα και ενα email με το παραστατικο της αγορας και βλεπουμε.

** Η αγορα εγινε απο το καταστημα και οχι ηλεκτρονικα.

Επεξ/σία από xSense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πως γίνεται να τα βάλεις σε αγγελία από τη στιγμή που λένε ότι μπαίνουν στο steam account σου; 

 

Αυτοί μπορεί επίτηδες να αργούν Ν; σου τα δώσουν και μετά να λένε ως δικαιολογία ότι τελείωσε το απόθεμα. Και μετά τα δίνουν σε Grey resellers. Λέω εγώ τώρα.. 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...