Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX 5700 XT 8G Nitro+ 399€ Πλαίσιο


kostas7837aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Αυτα τα τρεμοπαιγματα που κανει οταν σκρολαρω στο chrome εμενα με ανησυχουν .... και εχω βαλει και αλλα καινουργια καλωδια .Και αλλη καινουργια οθονη τη AoC 32G1

σε firefox,edge το κάνει; δοκίμασες να βγάλεις το hw acceleration;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Το AMD Reward δεν το δίνουν αμέσως ίσως για να αποφύγουν abusαρίσματα τύπου αγοράζω την κάρτα, την επιστρέφω άθικτη αλλά κρατάω τους κωδικούς. Με μια απλή συνεννόηση τους στέλνουν αργότερα, δεν είναι τίποτα, εγώ το πήρα 1.5 μήνα μετά γιατί δεν το βιαζόμουν και ιδιαίτερα (και βασικά ήθελα να σιγουρέψω πως θα δώσουν και game και όχι μονο xbox game pass). Επίσης να έχετε υπόψη πως για να πάρετε τον κωδικό πρέπει να τρέξετε ένα .exe της AMD για να δεί ότι όντως υπάρχει κουμπωμένο AMD Hardware πάνω στο PC. (μετά από αυτό το βήμα, όμως, ο κωδικός είναι δικός σας και τον κάνετε ό,τι θέλετε).

Εμένα μου τα έδωσε αμέσως, πλέον τα κάνει κατευθείαν redeem στο steam account. Ξαναγράφω για κόσμο που μπορεί να μπερδευτεί - ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΛΕΙΔΙΑ - αλλά το κάνει redeem μέσω steam account.

Quote

Να συμπληρώσω πως είναι η 1η μου AMD κάρτα, για πάνω από 10 χρόνια χρησιμοποιώ κυρίως Nvidia χωρίς ιδιαίτερο παράπονο (σε windows και linux), οπότε το "ρίσκαρα", την προτίμησα έναντι μιας αντίστοιχης 2070Super έπειτα από αρκετό καιρό αναμονής και σκέψης/μελέτης

Η Nvidia έχει απαράδεκτο support σε Linux, καμία σχέση με της 5700xt που ειναι ενσωματωμένοι drivers στον kernel.

3 hours ago, Koeman said:

Πολύ λόττο η φάση άλλος λέει δεν είχα θέμα κι άλλος λέει μου έσβησαν και οι 2 οθόνες όσο σας έγραφα εδώ, τι συζητάμε τώρα.

Όσοι ψάχνουν κάρτα και δεν διαβάζουν φόρουμς θα ενθουσιαστούν προφανώς.  Όσοι τα γνωρίζουν τα προβλήματα για μένα δεν την αγοράζουν μέχρι να πει η κοινότητα ότι τα προβλήματα διορθώθηκαν αλλοιώς γιατί να την πάρεις;

Εγώ που έγραψα και το ποστ που γράφεις και τα ήξερα απο πριν τα προβλήματα, θα σου πω τους λόγους που την πήρα αν και αναφέρθηκαν απο άλλους.

1) Τιμή - Απόδοση
2) Linux support
3) Κάποιος πρέπει να στηρίξει τον ανταγωνισμό
4) Ελπίδα που πεθαίνει τελευταία - αν φτιαχτούν τα προβλήματα σε λίγο καιρό θα έχω κάνει μια επιτυχημένη αγορά, αν όχι, θα την γυρίσω πίσω. Αν δεν την δεχτούν, θα έχω χάσει ένα στόιχημα. Είναι ένα ρίσκο που ίσως βγεί και ίσως όχι.

Στα υπερ που δεν περίμενα, η κάρτα είναι πανέμορφη, αν και μεγάλη σε σχέση με την GTX 970 που είχα. Έχει μέχρι και feature να αλλάζουν τα RGB φωτάκια ανάλογα με την μουσική που παίζει το PC. Σε idle που είναι το μεγαλύτερο μέρος που περνάω στο PC λόγο development, τα ανεμηστηράκια είναι κλειστά. Το software της AMD φαίνεται πολύ καλό, φυσικά εφόσον και φτιαχτούν τα προβλήματα που έχει.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Εννοειται hw off αλλιως κρασαρει

Black screen ε; Τα ιδια εχω (hw on=black screen) με μια μικρη amd sapphire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ που έγραψα και το ποστ που γράφεις και τα ήξερα απο πριν τα προβλήματα, θα σου πω τους λόγους που την πήρα αν και αναφέρθηκαν απο άλλους.

1) Τιμή - Απόδοση
2) Linux support
3) Κάποιος πρέπει να στηρίξει τον ανταγωνισμό
4) Ελπίδα που πεθαίνει τελευταία - αν φτιαχτούν τα προβλήματα σε λίγο καιρό θα έχω κάνει μια επιτυχημένη αγορά, αν όχι, θα την γυρίσω πίσω. Αν δεν την δεχτούν, θα έχω χάσει ένα στόιχημα. Είναι ένα ρίσκο που ίσως βγεί και ίσως όχι.

Τίμιος. Πρόκειται για συνειδητοποιημένη αγορά, δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται να δώσω rma την 5600xt και να πάρω την 5700xt αν το επιτρέψουν. Ναι είμαι μαζόχας. 

Γνωρίζετε εάν χωράει στο Phantom 410; Είναι τεράστια βλέπω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ενδέχεται να δώσω rma την 5600xt και να πάρω την 5700xt αν το επιτρέψουν. Ναι είμαι μαζόχας. 

Γνωρίζετε εάν χωράει στο Phantom 410; Είναι τεράστια βλέπω! 

Δες διαστασεις που υποστηριζει το κουτι σου τυπε.. ενα απλο γοογλε σερτς ειναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ενδέχεται να δώσω rma την 5600xt και να πάρω την 5700xt αν το επιτρέψουν. Ναι είμαι μαζόχας. 

Γνωρίζετε εάν χωράει στο Phantom 410; Είναι τεράστια βλέπω! 

305 εχει clearance και 300 ειναι η καρτα. Οριακα πολυ αλλα μπαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι κοντα στην αγορα της απο το πλαισιο πιστευω οτι ειναι mid range επιλογη..διαβασα οτι γενικα τα θεματα με black screen εχουν διορθωθει αληθευει αυτο?μην την αγορασω και την πατησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνετε hardware acceleration από browser και discord  και σχεδόν πάντα σταματάνε τα black screen . Περιμένετε μέχρι να βγει driver που να το διορθώνει και το ξανά ανοίγεται . 
Οποιοσδηποτε μοντέρνος επεξεργαστής (8 thread και άνω) δεν θα έχει κανένα θέμα να σηκώσει τα παραπάνω χωρίς hardware acceleration .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Luciddream είπε

Η Nvidia έχει απαράδεκτο support σε Linux, καμία σχέση με της 5700xt που ειναι ενσωματωμένοι drivers στον kernel.

Αν και βγαίνουμε offtopic, οι 2 εταιρείες ακολουθούν διαφορετικές φιλοσοφίες στο κομμάτι αυτό, κομμάτι που σχετίζεται με το kernel development, με πολιτικές αποφάσεις της κατεύθυνσης που παίρνει ο πυρήνας για την υποστήριξη των closed source firmwares, των θεμάτων DRM και άλλα, επομένως απόλυτα απαράδεκτη δεν είναι ούτε η μία, ούτε η άλλη.

Το σημαντικό για το Linux είναι πως και για τις 2 εταιρείες υπάρχουν επίσημα driver downloads, με οδηγίες που αν τις ακολουθήσεις, θα δουλέψουν, αλλά και πολύ υλικό με συμβουλές/οδηγίες από το community. Αυτό το κομμάτι μερικά χρόνια πριν έλειπε εντελώς, οπότε άστο, πάλι καλά να λέμε ...

Είναι απόλυτα σεβαστό εν έτει 2020 το plug n play να είναι de facto απαίτηση για τους καταναλωτές και για το σεβασμό των (όχι λίγων) χρημάτων που ακουμπάμε, αλλά αν εξετάσουμε στην προϊστορία τί καφρίλες έχουν δεί τα κακόμοιρα τα ματάκια μας εκατέρωθεν, θα μας σηκωθεί η τρίχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Κλείνετε hardware acceleration από browser και discord  και σχεδόν πάντα σταματάνε τα black screen . Περιμένετε μέχρι να βγει driver που να το διορθώνει και το ξανά ανοίγεται . 

Ποσα χρονια θα της παρει κατι τετοιο; (Ειμαστε ηδη στα 2-3; )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elpaso1 είπε

ΓΙα αυτο το λογω εχουν και τοσο μικρο μεριδιο αγορας πιστευω. Παρολο που εχουν χαμηλη τιμη. https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

Δειτε ποσοι εχουν Nvidia και ποσοι amd. Παντου σε forums και reddit διαβαζω για προβληματα με τις amd navi. Φαντασου να ειχαν τον ιδιο αριθμο πωλησεων με την 2060 ή την 1660 ας πουμε. Θα ειχε παθει black out το ιντερνετ!

δεν εχουν για αυτο τον λογο μικρο μεριδιο αγορας, αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ποσα χρονια θα της παρει κατι τετοιο; (Ειμαστε ηδη στα 2-3; )

Από τότε που βγήκαν οι adrenaline 2020 . Δηλαδή 2 μήνες περίπου . Η άλλη εναλλακτική είναι να δώσει κάποιος 100+ ευρώ για παρόμοιες επιδόσεις αλλά θα έχει το hardware acceleration on . Επιλογές υπάρχουν ανάλογα με τις προτεραιότητες του καθενός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...