Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, greengr21 είπε

εγω προσφατα ειδα λογαριασμο του ΟΤΕ με 50αρα,χρονους ομιλιας κτλπ με 31ευρω που το θεωρω φυσιολογικη τιμη και οχι ακριβη,τωρα στα προγραμματα υπαρχουν διαφοροι παραγοντες πχ εγω πληρωνω την εως 24 19 ευρω αλλος σε ιδιο προγραμμα παιζει να δινει 25-30 κτλπ

αυτο το προγραμμα εχω εγω φιλε τωρα σπιτι , Καλαματα, κεντρο. 50mbps, δωρεαν κλησεις σε σταθερα, χωρις χρονο ομως σε κινητα δωρεαν μονο σε 1 αριθμο της επιλογης σου , τυπου whats up. Κλειδωνω στα 44mbps και 5mbps upload. 31 euro. Τωρα βεβαια ειδα κατι σχολια φιλων που κατι λενε για vodafone 100mbps κτλ στα ιδια λεφτα και με κολασαν.

Επεξ/σία από tsibosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

δεν παίζει χαλκός. Η οπτική ίνα κουμπώνει κατευθείαν στο router.

 

είχα την εντύπωση ότι σε αυτή τη περίπτωση το ping θα έπρεπε να είναι 1-2ms

εγώ πάντως είμαι στο 14-15 στα speedtest σε ελληνικούς server και από εποχή adsl και πλέον που έχω 100/10 από forthnet , αλλά εγώ παίρνω από kv και μετά μέχρι τη πολυκατοικία χαλκός έστω και αν το kv είναι ακριβώς έξω από το σπίτι μου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, Alexandros_D said:

Δεν έχει η InaLan καλό support?

Πιο πιθανό να εννοεί τους ρυθμούς επέκτασεις του δικτύου τους (HCN, Inalan).

19 minutes ago, logistoulis said:

εγώ πάντως είμαι στο 14-15 στα speedtest σε ελληνικούς server και από εποχή adsl και πλέον που έχω 100/10 από forthnet

Αν ζητήσεις fastpath θα πέσεις στα 4-5ms, που δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά από το 1-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Πιο πιθανό να εννοείς τους ρυθμούς επέκτασεις του δικτύου τους (HCN, Inalan).

Όχι εννοώ για υποστίρηξη σε διάφορα θέματα.  Μέχρι τώρα είμαι γενικά ικανοποιημένος. Τώρα αν είμαι μόνο εγώ θα δείξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι η Ελλάδα σαν χώρα έχει και μια μεγάλη ιδιαιτερότητα στο δίκτυό της . Έχει πολλά νησιά που εκεί η κατασκευή του δικτύου δεν είναι εύκολη  , ούτε έχει και το οικονομικό όφελος για την εκάστοτε εταιρία , με αποτέλεσμα αυτό να επηρεάζει την μέση τιμή  της ταχύτητας στην χώρα μας. Βέβαια είναι απαράδεκτο ειδικά σε κεντρικές πόλεις να είναι τόσο τραγικό το δίκτυο που αν δεν σαπίσουν τα καλώδια δεν γίνεται καμια αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

 

Αν ζητήσεις fastpath θα πέσεις στα 4-5ms, που δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά από το 1-2.

τι θα χάσω αν το κάνω αυτό; γιατί δεν μπορεί να μη χάνω κάτι :P

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Alexandros_D said:

Όχι εννοώ για υποστίρηξη σε διάφορα θέματα.  Μέχρι τώρα είμαι γενικά ικανοποιημένος. Τώρα αν είμαι μόνο εγώ θα δείξει :P

Oops sorry μπήκε το τελικό σίγμα, δεν εννοούσα εσένα. 

5 minutes ago, logistoulis said:

τι θα χάσω αν το κάνω αυτό; γιατί δεν μπορεί να μη χάνω κάτι :P

Αν έχεις "αέρα" ανάμεσα στο attainable και στο actual, δεν θα χάσεις συγχρονισμό, αν είσαι τσίμα τσίμα παίζει να πέσεις κάτω από 99999. Αν είσαι ήδη κάτω από 99999 θα πας ακόμα πιο κάτω. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

 

Αν έχεις "αέρα" ανάμεσα στο attainable και στο actual, δεν θα χάσεις συγχρονισμό, αν είσαι τσίμα τσίμα παίζει να πέσεις κάτω από 99999. Αν είσαι ήδη κάτω από 99999 θα πας ακόμα πιο κάτω. 😛

συγχρονίζω 99999, αλλά attainable είμαι 115000, το λες και τσίμα τσίμα 

στο upload έχω attainable 50000, έχω πολύ αέρα για το 10αρι 

 

τεσπά smash παίζω απροβλημάτιστα καθώς υπάρχει το ελεγχόμενο λαγκ των σύγχρονων fighting, για άλλα πράγματα δε με πολυνοιάζει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα στους Αμπελόκηπους Αθηνών δεν έχω τίποτα άλλο διαθέσιμο εκτός από aDSL και πιάνω 9 συνήθως (και 11 στις καλές μέρες). Έχουμε 2020. Είναι δυνατόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Vkngs είπε

Τι 12αρια και 14αρια τε παιδιά χωρίς vdsl... Εδω Περιστέρι-Ίλιον σύνορα, έπιανα για χρόνια 3.6.... Πριν 3 χρόνια ήρθε vdsl. 

σώθηκα με τη vdsl εδώ στα σύνορα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, HyperTech said:

Για τη Ρουμανία (αν το 21,8 που γράφεις αναφέρεσαι στην ταχύτητα), είναι ανακριβές!

Γενικότερα όλη την "έρευνα" μπορείς να την πεις ανακριβή.

H Ookla (Speedtest.net) βγάζει τελείως διαφορετικά νούμερα (Fixed Broadband).

https://www.speedtest.net/global-index

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, greengr21 είπε

Μπα κανονικες τιμες 50αρας εχουν δεν υπαρχει "ακριβο" επειδη ειναι αγροτικο,εκτος αν σου φαινονται τα 30-40ευρω το μηνα ακριβα.

 

11 ώρες πριν, greengr21 είπε

Μπα κανονικες τιμες 50αρας εχουν δεν υπαρχει "ακριβο" επειδη ειναι αγροτικο,εκτος αν σου φαινονται τα 30-40ευρω το μηνα ακριβα.

Δεν νομίζω. Στην Αθήνα έχω 100 άρα με 35€. Μόνο η cosmote καλύπτει το αγροτικό  ίντερνετ. Στα 60€ με είχαν ενημερώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραπονιέστε για επαρχία και για χωρια εκει που δε τα βλεπει ο ηλιος όταν max 1 χλμ απο τα κεντρικά του οτε ελλάδος (το βλεπω απο το μπαλκονι το κτηριο τους και εκει ειναι το κεντρο που παιρνω Internet) πιανω adsl max 5 mbps με τουλαχιστον 50 αποσυνδέσεις την ημέρα... γατακια...

 

και επειδη καποιος θα πεταχτει να πει την εξυπνάδα του για να βαλω vdsl : δε δινουν εγγυηση ταχυτητας και ξεκινησαν και εκει τα "εως 50", το χρεωνουν υπερβολικά πολύ για αυτό που θα σου προσφέρουν στο τέλος και ως εκ τουτου περιμένω (μαζι με όλη την υπολοιπη γειτονιά) να επεκταθει μερικές εκατονταδες μετρα το δικτυο της Inalan και την έκανα για 100/100 με όσα δινω τώρα για τα "έως 24"

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrysD είπε

σώθηκα με τη vdsl εδώ στα σύνορα....

Ναι ρε φιλε... Και αφού τόσα χρόνια πάλευα με 3.6 όταν ήρθε η 50αρα μου λένε μια βδομάδα μετά ήρθε και η 100αρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, forgotten είπε

κυπρος , η χωρα οπου πληρωνεις το ιντερνετ χρυσο.... δινω 40ευρω για 20αρα γραμμη...

Vodafone εδώ στη Γερμανία χιλιάρα με 39,99

A50FCB35-2441-4011-987D-965B0BE79E81.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...