Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikosmakos είπε

Πιο τραγικη σκεψη δεν εχω ακουσει. Το οτι πληρωνουν 24αρα και εχουν 10Mbps ειναι λογικο? Μενω Τσεχια πληρωνω 50αρα και μαντεψε εχω 50αρα. Δεν χρειαζετε να παω να τους πω οτι εχω αργο ιντερνετ για να μου κανουν προταση να παω στην 100αρα. Αν ολοι ειχαν οσο πληρωναν κανεις δεν θα εκανε παραπονο.

Μαντεψε. Δεν πληρωνουν 24αρι, πληρωνουν ΕΩΣ 24. Ναι τα vdsl ειναι κανονικα, τουλαχιστον στην cosmote. Στις υπολοιπες εταιρειες κλειδωνει τυπου 27-45-95 κτλ

8 ώρες πριν, ultimamage είπε

Ρε παιδιά εδώ δεν ξέρουν και οι ίδιες οι εταιρείες τι πουλάνε!

Δεν έβγαλα ποτέ άκρη με ΟΤΕ ενώ είχα ίνα(σκαμμένη αναμονή) έξω από το σπίτι μου και διανεμητή στα 30 μέτρα.

Μου λέγανε δεν έχετε οπτική ίνα και μάλιστα ότι δεν έχω γραμμή ούτε για 24αρα...

Έβαλα inalan 100up/100down και μου δίνουν και ένα 30-40 % δωράκι.

9071575717.png

 

Για τις τιμές να μη μιλήσω που ζητάνε 50+ ευρώ. Όσο για το κουπόνι που δίνει η ΕΕ κάτι γίνεται και πας καμιά 35ευρω. Μετα ποιος θα δώσει 50-60 ευρώ το μήνα για 100Down/10 up?

Ξερεις οτι η inalan εχει δικο της δικτυο ε? Του οτε, και αρα οσων εταιρειων το χρησιμοποιουν, μαλλον δεν θα σου εδινε κανενας 100αρα. Η οπτικη μαλλον ειναι ιδιοκτησια της Inalan.

8 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Πληρώνω ντεμέκ 24αρα, μόνιμα στα 5,5. Και γκρινιάζω ο αχάριστος ρε.

εως 24αρα. 

Anyway, ξερετε οτι με adsl υπαρχουν προβληματα. Οσοι καθεστε και δεν δινετε το +5 ευρω για εστω 30αρι vdsl και γκρινιαζετε, τι να πω.

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, klarinogroom είπε

εγώ τώρα που τελειώνει το συμβόλαιο συγχρονίζω πλέον στα 17-17.5 mbps (απο τα 24) . πιο παλιά 15-16 με το ζόρι. Απο ping σε games δεν παιζομαι, (με βριζουν όλοι αν είμαι host) και το router γράφει μερικά εκατομύρια errors στο upload (τα 2 τελευταία συμβαίνουν απ'την αρχή του συμβολαίου).
Η δε wind σφυράει αδιάφορα και λέει "για όλα φταίει ο ΟΤΕ που μας δινει τις αρχαίες γραμμές και μας σαμποτάρει"

Λοιπόν είσαι και από τους τυχερούς που είσαι κοντά στο A/K και συγχρονίζεις τόσο πολύ. Η δικιά μου ιστορία ήταν ακόμα πιο λυπητερή. Ζω 20 km δυτικά από το κέντρο της Αθήνας σε προάστιο με 50k+ κατοίκους. Τα δυτικά προάστια από το μισό Περιστέρι και πέρα, δεν είχαν καν διπλές καμπίνες μέχρι και πριν από 2-3 χρόνια στην μπανανία που ζούμε. Νομίζω το 2017 ή 2018 τις βάλανε αν θυμάμαι καλά, αλλά προφανώς πάλι δεν υπήρχε vdsl διαθεσιμότητα γιατί δεν είχε πάει ο εργολάβος για τις οπτικές, τα ρεύματα κλπ. Έτσι μέχρι και τα τέλη του 2019 δεν είχα καν την δυνατότητα για VDSL, εκτός αν άλλαζα περιοχή/σπίτι.😁 Μέχρι τότε συγχρόνιζα στα 9-10 MBps (ακριβώς λίγο παραπάνω από το 1/3 για να μη μπορείς να κάνεις και παράπονα) και πάλι ήμουν και τυχερός σε σχέση με κάποιους γείτονές μου που είχαν θέματα με dc. To router έκανε κάθε μέρα ρεκορ στα CRC errors όπως τα γράφεις, ενώ μέσα στο καλοκαίρι του 2018 είχα μείνει και 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο/internet γιατί κάναν μπαλάκι τις ευθύνες ο ISP μου με τον πΟΤΕ για το ποιος φταίει (τελικά έφταιγε ο πΟΤΕ). Εδώ και 3 μήνες που είμαι vdsl, απλά δεν υπάρχει η διαφορά. Είναι εντελώς άλλη υπηρεσία. Επίσης ως δια μαγείας διορθώθηκαν όλα τα προβλήματα με CRC errors κλπ, που μου λέγαν οι τεχνικοί να αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200αρα cosmote έβαλα φέτος και πιάνω το upload που ήθελα. Ναι την χρειάζομαι γιατί στέλνω μεγάλα αρχεία σε πελάτες. Δυστυχώς δεν έχω τα 6 χιλιάρικα το μήνα για μισθωμένη corporate gigabit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VDSL με 20Mbps για τους "μηχανικούς τηλεπικοινωνιών" του insomnia  που νομίζουν ότι to φασματικό περιεχόμενο του πρωτοκόλλου αναιρεί την φυσική και ο χαλκός παύει να έχει εξασθένιση σήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ntsikos είπε

Λάρισα είσαι φίλε; 

Θεσσαλονίκη. Αν ρωτάς για τον σέρβερ τον έβγαλε αυτόματα έτσι και δεν τον άλλαξα.

6 ώρες πριν, overpower είπε

Ξερεις οτι η inalan εχει δικο της δικτυο ε? Του οτε, και αρα οσων εταιρειων το χρησιμοποιουν, μαλλον δεν θα σου εδινε κανενας 100αρα. Η οπτικη μαλλον ειναι ιδιοκτησια της Inalan.

Ναι το ξέρω ότι η inalan έχει δικό της δίκτυο. Μου περάσανε την οπτική ίνα μέσα σε 7 εργάσιμες. ( Ακολούθησα και το σκάψιμο να δω από που τραβήξαμε την ίνα και ήταν από αλλά συνδρομητή τους)

Από την άλλη αυτό που έγραψα και πιο πριν είναι ότι ο ΟΤΕ είχε είδη αναμονή έξω από το σπίτι μου εδώ και τουλάχιστον 3 μήνες. 

Οπότε ναι έχω δύο γραμμές οπτικών ινών αυτή τη στιγμή στην οικοδομή μου.

Βέβαια ο ΟΤΕ αφού έβαλα inalan και έφυγα τότε πήραν πρέφα ότι μπορούσα να βάλω ftth 100. 

Έκανε αίτηση ο γειτονας και είναι είδη στον 1.5 μήνα αναμονής με την γραμμή στην πόρτα το ξανά λέω....

Επεξ/σία από ultimamage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greengr21 είπε

γιατι εγραψες κατι για 2020 κτλπ και βλεπω τα θεματα που σας απασχολουσαν πριν 10+χρονια να με απασχολει καμια 5ετια ακομα μινιμουμ

Μαλλον δεν ημουν  σαφης .

Για τα 10+ χρονια πριν που μας απασχολουσαν τετοια θεματα αναφερομουν στους τυπους που μπαινουν και γραφουν " πληρωνω 24 και θελω να εχω 24 "  ενω ειναι προφανες οτι δεν  εχουν καμμια γνωση και επαφη με το θεμα για το οποιο σκιζουν τα ρουχα τους στο ιντερνετ .Το 2020 να επαλαμβανεται αυτη η ασχετοσυνη ειναι βαρετο και κουραστικο πλεον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα από Ρουμανία όπου δίνω μόνο για Internet 1gbps γραμμή 8,5 ευρώ το μήνα. Ζήτω το superntuperultrahighspeed fiber της Cosmote και Vodafone στην Ελλάδα 🤣🤣

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν υπολογίσει βέβαια τις μέρες που δεν υπάρχει καν δίκτυο λόγω βλαβών και τους τσακωμούς με τις εταιρίες για τα πακέτα! Θα είμασταν κάτω από την Υεμένη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου εχεις τον OTE να χρεωνει χρυσές τις συνδεσεις πανω απο 24mbits/s και απο την αλλη εχεις εταιριες με οπτικες ινες πχ HCN, inaLAN κτλ που δεν εχουν καλο support. ο Οτε απλα επρεπε να καταργήσει τις 24αρες και να γινουν ολες 30αρες για αρχη  κ να μιλαμε για 50αρες με 28€ ελεος δλδ 2020.
Καλα εγω μιλαω αλλα εχω κανει αίτηση για HCN για 120/120 up/down :P

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alexandros_D είπε

Όταν θα ξυπνήσεις και ο υπόλοιπος κοσμάκης και θα δει ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες πέρα των 3 πιο γνωστών τότε θα αναβαθμιστεί σίγουρα ο μέσος όρος ταύτητας της Ελλάδας.

2eOK4rg.png

Στην δουλειά (Ασύρματα λόγω μη πρόσβασης σε οπτικές ίνες) μέσω Beeasy.

5XENStE.png

Στο σπίτι μέσω InaLan

ερώτηση άσχετου,  με την ιναλάν το ping γιατί δεν είναι 1ms όπως με άλλες οπτικές;  ή συνεχίζει και παίζει χαλκός έστω και μέσα στο κτίριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο μια χαρα είμαι από ότι βλέπω στα σχόλια. Εχω 24αρα και πιάνω 24. Τωρα με τις οπτικές ίνες του οτε όλοι σε αυτα μπαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ερώτηση άσχετου,  με την ιναλάν το ping γιατί δεν είναι 1ms όπως με άλλες οπτικές;  ή συνεχίζει και παίζει χαλκός έστω και μέσα στο κτίριο; 

δεν παίζει χαλκός. Η οπτική ίνα κουμπώνει κατευθείαν στο router.

56 λεπτά πριν, Chaos KinG είπε

Αφου εχεις τον OTE να χρεωνει χρυσές τις συνδεσεις πανω απο 24mbits/s και απο την αλλη εχεις εταιριες με οπτικες ινες πχ HCN, inaLAN κτλ που δεν εχουν καλο support. ο Οτε απλα επρεπε να καταργήσει τις 24αρες και να γινουν ολες 30αρες για αρχη  κ να μιλαμε για 50αρες με 28€ ελεος δλδ 2020.
Καλα εγω μιλαω αλλα εχω κανει αίτηση για HCN για 120/120 up/down :P

Δεν έχει η InaLan καλό support? γιατί το λες αυτό. Είμαι 1 χρόνο σε αυτή την εταιρία και το support τους είναι σαφώς ανώτερο από vodafone/hol, wind που ήμου συνδρομιτής παλιότερα! Επιπλέον αν υπάρξει πρόβλημα στο δύκτιο γενικά, μέσα σε λίγα λεπτά υπάρχει ανακοίνωση τους στο facebook που ενημερώνουν τους πελάτες για το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...