Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, TopicStrarter said:

ρε φίλε στα χαρτιά ειναι όλα εντάξει και εγώ σου λέω καστοριά 300 μέτρα απο καμπίνα αλλά δεν μου βάζουν VDSL και μάλιστα έχω 4mbps ταχύτητα (σε 24άρα) 

Δεν είναι η δικιά σου καμπίνα αυτή. Το ότι είσαι 300 μέτρα από αυτή δεν λέει κάτι.

 

1 minute ago, TopicStrarter said:

Και στο ηράκλειο υπάρχουν περιοχές με καθαρές 50άρες απλά ειναι σε τριγύρω χωριά... τις βάζουν σε άκυρα μέρη γιατί φοβούνται μάλλον το συνολικό bandwidth που χρειάζεται αν όλοι έχουν 50άρες... αλλά βάλαμε σου λέει... και βάζει τελίτσες στον χάρτη για να κουρευτεί ο ΟΤΕ για το πόσο εξαπλωμένο ειναι το VDSL 

Ναι γιατί τις RURAL περιοχές έχει πέσει επιδότηση από EE, οπότε έτρεξαν και τα έφτιαξαν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Δεν είναι η δικιά σου καμπίνα αυτή. Το ότι είσαι 300 μέτρα από αυτή δεν λέει κάτι.

Είμαι σε χωριό τώρα το χωριό έχει δεν έχει 170 άτομα... και τα 90 δεν έχουν πρόσβαση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Όχι να πέσει και στα 28 όμως. Άντε να πάει 45 που είπα πριν..

Όχι, μπορεί να του δίνουν από ΑΚ (από το τοπικό κέντρο του ΟΤΕ δηλαδή), να έχει απόσταση από αυτό 800-900 μέτρα και να κλειδώνει στα 28. 

Αν έχει καμπίνα έξω από το σπίτι του και κλειδώνει στα 28, ναι, έχει πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, yiannis1991 said:

Το VDSL δεν λειτουργεί σαν το ADSL. Αν κλειδώνεις στα 30 έχεις κάποιο θέμα στην γραμμή. Αν θέλεις μπορείς να ποστάρεις και εσύ τα στοιχεία της γραμμής σου από το router..

 

1 minute ago, djuan1988 said:

Δεν ισχύει αυτό που λες, μην επιμένεις. Και στο Vdsl η ταχύτητα σου εξαρτάται και από την απόσταση από το dslam. 

 

Just now, yiannis1991 said:

Όχι να πέσει και στα 28 όμως. Άντε να πάει 45 που είπα πριν..

Αν παίρνει VDSL από το DSLAM του Α/Κ τότε υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για τέτοιο χάλι συγχρονισμό. Ήταν εξαρχής λάθος τους που έδωσαν διαθεσιμότητα με τέτοια υλοποίηση μιας κι ο κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν επέτρεπε την αλλαγή των καμπινών με FTTC εντός 550m από το Α/Κ για λόγους ανταγωνισμού. Πλέον σιγά σιγά αυτές οι περιπτώσεις αποκτούν FTTH, δλδ οπτική μέχρι την πρίζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει ναι, αν σου δίνουν από το ΑΚ και στην πλασάρουν για 50άρα, ε είναι για μπουνιές. Δεν μου πήγε καν το μυαλό σε αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Aurumnus είπε


Στην περιοχή μου, πριν σκάψουν για να περάσουν οπτικές ίνες και βάλουν τα VDSL ΚΑΦΑΟ, έπιανα σχεδόν 20 σε ADSL. Ήμουν Forthnet.
Το ADSL ΚΑΦΑΟ είναι πίσω από την πολυκατοικία.

Με το που ενεργοποιήθαν οι VDSL καμπίνες, έπεσα στα 18, μετά από λίγο στα 15-16 και στο τέλος σταθεροποιήθηκε στα 12-13.

Τώρα βέβαια έχω VDSL 50άρα.

Και για την ιστορία περί της ύπουλης και μπαμπέσικης τεχνητής μείωσης της ταχύτητας...

Ο αδερφός μου έπιανε 14 σε ADSL Forthnet. Το ADSL ΚΑΦΑΟ ένα στενό πίσω από την πολυκατοικία
Μόλις ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες VDSL, τον γύρισαν σε αστικό κέντρο και έπεσε στα 5-6!

Πρίν λίγους μήνες έβαλε και αυτό 50άρα.

Απο την στιγμή που ξεκινήσουν να παίζουν στο ίδιο καλώδιο συνδρομητές απο καμπίνα, φυσικό είναι να μεγαλώνουν οι παρεμβολές και να αυξάνεται ο "θόρυβος" στην γραμμή αν παίρνεις από το κέντρο, επομένως να πέφτουν τα μέγιστα. Δεν βλέπω κάτι το παράλογο...!!! Αν ο ένας από καμπίνα παίζει πολύ δυνατά φυσικό είναι να καβαλάει τον άλλον από το κέντρο και να πέφτει ο μέσος όρος αυτών που παίζουν απο το κέντρο. Όταν ο ένας "φωνάζει" ο άλλος που έρχεται "εξασθενημένος" δεν ακούγεται το ίδιο... για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Επίσης η Forthnet πάντα έκανε το τρικ... με το χαμηλό SNR για να φαίνονται ότι κλειδώνεις καλά!! Και από download ταχύτητες τίποτα... δεν κατέβαζες αυτά που έγραφε στο μόντεμ.

Επεξ/σία από diamas33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Βουλγαρία 16,95

Κροατία 17,22

Σερβία 19,17

Ρουμανία 21,8

τουλάχιστον είμαστε πάνω από Κόσοβο

επειδή είσαστε όλο εξυπνάδες και δεν βάζετε καθόλου το μυαλό σας να δουλέψει , γιατί απορείτε που οι βαλκανικές χώρες έχουνε καλύτερες ταχύτητες από μας , όταν εμείς είχαμε internet στις περισσότερες χώρες του πρώην ανατολικού block δεν είχανε καν τηλέφωνο εκτος πόλεων , και εφόσον οι άνθρωποι αναπτύσσονται και αρχίσανε να στήνουνε καινούργια δίκτυα , τα βάζουνε κατευθείαν καινούργιας τεχνολογίας , δεν θα κάτσουνε να περάσουνε χαλκό για αρχή και μετά οπτικές , ενώ εδώ κοιτάξανε να ξεζουμίσουνε το υπάρχον δίκτυο πρώτα και μετά να ρίξουνε χρήματα για τα καινούργια , 20 χρονια πειραματίζονται με τον χαλκό (μια έτσι μια αλλιώς μια με ζεύγη), και το πιο σημαντικό την Ελλάδα σαν μέσο ορο την ρίχνουνε πολύ τα νησιά που δυστυχώς για την ώρα δεν είναι εύκολο να ενωθούνε με τα κέντρα καλωδιακά λόγο κόστους , τώρα αρχίσαμε με τι Κρήτη και βλέπουμε έχουμε μέλλον μπροστά , το ίδιο ισχύει και στη Κύπρο προφανώς, στις βαλκανικές χώρες αντίθετος είναι πιο εύκολα τα πράγματα , ούτε νησιά έχουνε ούτε γεωγραφικά εμπόδια , γίνονται όλα από το μηδέν . και πάλι καλά είμαστε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1nikolasspyr είπε

Τι να πουμε και εμεις εδω στο Ηράκλειο (Κρήτη) που δεν εχει ερθει ακομα vdsl στο κεντρο...

Η κάθε εταιρεία έχει αναλάβει την αντίστοιχη πόλη για καμπίνες Vectoring από την ΕΕΤΤ όσες είναι πάνω από κάποια απόσταση απο το κέντρο του οτε, αν το Ηράκλειο την έχει αναλάβει καμία Vodafone η Wind θα αργήσετε για πολύ ακόμα... ο οτε απο όσο ξέρω οτι ανέλαβε το έβγαλε σε 6 μήνες ενώ οι πάροχοι είχαν 18 μήνες. Αυτό που σ λεω παίζει να είναι κ το πιο πιθανό σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, diamas33 είπε

Η κάθε εταιρεία έχει αναλάβει την αντίστοιχη πόλη για καμπίνες Vectoring από την ΕΕΤΤ όσες είναι πάνω από κάποια απόσταση απο το κέντρο του οτε, αν το Ηράκλειο την έχει αναλάβει καμία Vodafone η Wind θα αργήσετε για πολύ ακόμα... ο οτε απο όσο ξέρω οτι ανέλαβε το έβγαλε σε 6 μήνες ενώ οι πάροχοι είχαν 18 μήνες. Αυτό που σ λεω παίζει να είναι κ το πιο πιθανό σενάριο.

Καποια στιγμή ειχε πει η wind για οπτικες ινες στο Ηράκλειο.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 1nikolasspyr είπε

Καποια στιγμή ειχε πει η wind για οπτικες ινες στο Ηράκλειο.. 

Που το έψαξα λίγο όντως έχεις δίκιο κ το Ηράκλειο το έχει αναλάβει η Wind... αλλά η Wind δεν πάει καλά και κοιτάνε να την πουλήσουν, δεν θέλουν να δώσουν αλλά χρήματα για επενδύσεις που δεν πρόκειται να κάνουν ποτέ απόσβεση. Στην Καλαμάτα που έριξε τα πολλά φάγανε τα μούτρα τους κυρίως με το 5G και το άκυρο που έπεσε... επομένως το πιο πιθανό είναι να χάσει το τρένο και το αναλάβει ή ο οτε ή Vodafone άποψη μου πάντα. Το θέμα είναι τι φταίει ο κόσμος που προσμονεί πράγματα!!!

Επεξ/σία από diamas33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'ναι καλά ιδιώτες τύπου Inalan και HCN που ήρθαν γρηγορότερα και έχουμε οικονομικά 150 down/up... Αν περιμέναμε από τους μεγάλους παρόχους ακόμα θα τρίβαμε στο Βιλαμπάχο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ τώρα που τελειώνει το συμβόλαιο συγχρονίζω πλέον στα 17-17.5 mbps (απο τα 24) . πιο παλιά 15-16 με το ζόρι. Απο ping σε games δεν παιζομαι, (με βριζουν όλοι αν είμαι host) και το router γράφει μερικά εκατομύρια errors στο upload (τα 2 τελευταία συμβαίνουν απ'την αρχή του συμβολαίου).
Η δε wind σφυράει αδιάφορα και λέει "για όλα φταίει ο ΟΤΕ που μας δινει τις αρχαίες γραμμές και μας σαμποτάρει"

Επεξ/σία από klarinogroom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...