Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, kostiger είπε

Soon to be lost in a sea of preorder statuses...

https://gamingbolt.com/ps5-could-add-1440p-support-if-there-is-enough-demand

Δεν είναι επαρκής η ζήτηση για τέτοιες οθόνες. Μας δουλεύει ψιλο γαζί η Σονυ.

Εξαρτάται πως εννοεί η Sony την επαρκή ζήτηση. Πχ σύμφωνα με τα στατιστικά του Steam, το ποσοστό των χρηστών που παίζουν σε 1440p οθόνες είναι 6.75%, ευτυχώς όμως υπάρχει λύση και για αυτούς και λέγεται Xbox.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγω που μιλησα με κωτσοβολο σημερα 3 φορες γιατι μου χρεωσαν την επεκταση εγγυησης 2 φορες στην καρτα μου καταλαθος,μου ειπαν ειμαι απο τους πρωτους που παράγγειλα  και θα παρω day 1,αλλα δεν με εχουν παρει τηλ για το ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aekoupoli είπε

Eγω που μιλησα με κωτσοβολο σημερα 3 φορες γιατι μου χρεωσαν την επεκταση εγγυησης 2 φορες στην καρτα μου καταλαθος,μου ειπαν ειμαι απο τους πρωτους που παράγγειλα  και θα παρω day 1,αλλα δεν με εχουν παρει τηλ για το ps5

Σε έναν φίλο, έστειλαν μύνημα στο κινητό από Κωτσόβολο ότι θα παραλάβει Day 1, έκανε την παραγγελία την πρώτη ημέρα στις 17.09.2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σε έναν φίλο, έστειλαν μύνημα στο κινητό από Κωτσόβολο ότι θα παραλάβει Day 1, έκανε την παραγγελία την πρώτη ημέρα στις 17.09.2020

κ εγω 17/9 3 το μεσημερι και μιλησα σημερα 3 φορες μαζι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξαρτάται πως εννοεί η Sony την επαρκή ζήτηση. Πχ σύμφωνα με τα στατιστικά του Steam, το ποσοστό των χρηστών που παίζουν σε 1440p οθόνες είναι 6.75%, ευτυχώς όμως υπάρχει λύση και για αυτούς και λέγεται Xbox.

Εδώ είναι το νημα του ps5, δεν ήταν η πρόθεση μου να παρουσιάσω εναλλακτικές για την κονσολα της Σονυ.  Να υποστηρίξουν τα 1440p θελω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kostiger είπε

Soon to be lost in a sea of preorder statuses...

https://gamingbolt.com/ps5-could-add-1440p-support-if-there-is-enough-demand

Δεν είναι επαρκής η ζήτηση για τέτοιες οθόνες. Μας δουλεύει ψιλο γαζί η Σονυ.

Για τον χωρο που συνηθως τοποθετουνται αυτες οι κονσολες, νομιζω πως ναι, η ζητηση ειναι μικρη. 4κ>1080>1440π

Οσοι εχουν 1440p ειναι επειδη εχουν και ενα αναλογο pc.

10 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξαρτάται πως εννοεί η Sony την επαρκή ζήτηση. Πχ σύμφωνα με τα στατιστικά του Steam, το ποσοστό των χρηστών που παίζουν σε 1440p οθόνες είναι 6.75%, ευτυχώς όμως υπάρχει λύση και για αυτούς και λέγεται Xbox.

Και αρκετα μικροτερο θα ειναι το ποσοστο για τις κονσολες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Για τον χωρο που συνηθως τοποθετουνται αυτες οι κονσολες, νομιζω πως ναι, η ζητηση ειναι μικρη. 4κ>1080>1440π

Οσοι εχουν 1440p ειναι επειδη εχουν και ενα αναλογο pc.

Και αρκετα μικροτερο θα ειναι το ποσοστο για τις κονσολες. 

Και αυτό κατα τη γνώμη σου συνιστά λόγο ώστε να μην το υποστηριζει; Αποκλειει εναλλακτικές για τους gamers που θα είχαν μηδαμινό κοστος για την εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Βοδαφον και τρελανε μας 

ο αδερφος  μου το παράγγειλε day1,με 150€ προκαταβολη απο κωτσο

Εγω προχθές απο βοδα με εξόφληση ..

 

Θα είμαστε στα μπαλκόνια για τον κουριερ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και αυτό κατα τη γνώμη σου συνιστά λόγο ώστε να μην το υποστηριζει; Αποκλειει εναλλακτικές για τους gamers που θα είχαν μηδαμινό κοστος για την εταιρεία. 

Είναι φανερό ότι το κάνουν επίτηδες, από επιλογή δλδ θέλουν να την συνδέσεις μόνο σε τηλεόραση. Τώρα τι λένε πίσω από κλειστές πόρτες δεν ξέρω..έχεις δίκαιο όμως, σίγουρα δεν είναι δύσκολο να το κάνουν και δεν θα τους κοστίσει και τίποτα να δώσουν μια τέτοια επιλογή. Ο "tv only" προσανατολισμός τους ξενίζει αρκετούς. Ok έχουν μια φιλοσοφία "living room" αλλά τόσο προσήλωση σε αυτήν, είναι εκνευριστική. Μάλλον δεν θέλουν πότε να το δεις ως gaming pc αλλά console. Εν αντιθέσει με την MS που θέλει να το δεις και ως gaming pc. Τι να πω.. αποφάσεις goldenboys.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και αυτό κατα τη γνώμη σου συνιστά λόγο ώστε να μην το υποστηριζει; Αποκλειει εναλλακτικές για τους gamers που θα είχαν μηδαμινό κοστος για την εταιρεία. 

Πως γνωρίζεις ότι το κόστος είναι μηδαμινό? Επειδή υποστηρίζει μια μικρότερη και μια μεγαλύτερη ανάλυση από αυτήν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Πως γνωρίζεις ότι το κόστος είναι μηδαμινό? Επειδή υποστηρίζει μια μικρότερη και μια μεγαλύτερη ανάλυση από αυτήν? 

Μιλουμε για εταιρεία μεγαθήριο, η οποία πραγματοποιεί ένα κολοσσιαίo λανσαρισμα του νέας γενιάς συστήματός της. Τι ακριβώς να συζητήσουμε. Αν θα είναι ακριβό για τη Σονυ να δώσει και μια ανάλυση ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Είναι φανερό ότι το κάνουν επίτηδες, από επιλογή δλδ θέλουν να την συνδέσεις μόνο σε τηλεόραση. Τώρα τι λένε πίσω από κλειστές πόρτες δεν ξέρω..έχεις δίκαιο όμως, σίγουρα δεν είναι δύσκολο να το κάνουν και δεν θα τους κοστίσει και τίποτα να δώσουν μια τέτοια επιλογή. Ο "tv only" προσανατολισμός τους ξενίζει αρκετούς. Ok έχουν μια φιλοσοφία "living room" αλλά τόσο προσήλωση σε αυτήν, είναι εκνευριστική. Μάλλον δεν θέλουν πότε να το δεις ως gaming pc αλλά console. Εν αντιθέσει με την MS που θέλει να το δεις και ως gaming pc. Τι να πω.. αποφάσεις goldenboys.

Είναι διττό το πρόβλημα. Από την μια πουλάνε ακόμα τηλεοράσεις και μάλιστα κάποιες από αυτές τις βαφτίζουν "playstation ready" (π.χ για κάποια νέα μοντέλα από ότι διάβασα μόνο το ps5 υποστηρίζει 120fps mode και όχι π.χ. PC με 3090) σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το PC Gaming είναι ανταγωνισμός στην ουσία για την Sony και από την άλλη υπάρχουν και τα προβλήματα πως κάνεις optimize για 1440p σε μια κονσόλα αν ξέρω εγώ οι τεχνικές σου - λέω εγώ π.χ. checkerboard (hardware feature) δεν το υποστηρίζει π.χ. και τα όποια artifacts είναι πολύ πιο εμφανή σε ένα PC Monitor και μέχρι να αλλάξει το προγραμματιστικό περιβάλλον η οποιαδήποτε μη υποστήριξη για τα παραπάνω βγάζει κάποιο, όποιο, νόημα.

Χωρίς να θέλω οποιοδήποτε versus νομίζω ότι το μικρό το Series S επίτηδες έχει επιθετικό (και ξεχωριστό) hardware scaler, όπως αναφέρθηκε, χωρίς να στηρίζεται σε αυτόν των built-in στις TV που στην πλειοψηφία είναι ήδη πολύ καλός και σίγουρα καλύτερος από αυτών στα PC Monitor.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Sony-Το-PS5-δεν-υποστηρίζει-ανάλυση-1440p-για-την-ώρα,-δώσαμε-προτεραιότητα-στις-τηλεοράσεις/63292.html

αν ενα μονιτορ 1440p εχει hdmi 2.0 τοτε συμφωνα με αυτο το αρθρο θα παιζει 1440p η εγω δεν καταλαβα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mike0402 είπε

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Sony-Το-PS5-δεν-υποστηρίζει-ανάλυση-1440p-για-την-ώρα,-δώσαμε-προτεραιότητα-στις-τηλεοράσεις/63292.html

αν ενα μονιτορ 1440p εχει hdmi 2.0 τοτε συμφωνα με αυτο το αρθρο θα παιζει 1440p η εγω δεν καταλαβα καλα?

Αν εννοείς ότι θα παίζει ότι θα δείχνει σήμα ναι. Απλά θα κάνει δεκαπέντε κύκλους upscaling/downscaling για να καταλήξεις σε 1080p σήμα, με ότι σημαίνει αυτό σε θέματα latency και ποιότητα εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...