Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, chrisgewrgi said:

Εγω εριξα μια επιτιδες στα mediamarkt προχθες που ελεγε το κουλο για παροδοση 12 με 16.

Και ηρθε αυτο

20201114_151638.jpg

και σε εμενα το ιδιο ηρθε!

εχεις αλλη ενημερωση ποσο θα καθυστερησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγο με πήραν και εμένα από Κωτσόβολο για να πληρώσω το υπόλοιπο ποσό και να σταλεί σπίτι μου η κονσόλα. 

Παίρνουν τηλέφωνο μόνο όσους είναι να παραλάβουν day one μου είπε. Οταν εννοούμε day one με πιθανή καθυστέρηση από τα κουριερ.

Η "μάχη" από εδώ και πέρα θα δοθεί με τα κούριερ! :D

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babality είπε

Αυτος που λες σκουπιδι ειναι αυτος που ξεμπροστιασε τα βιντεο για το xbox. Γενικα πρωτα διασταυρωνε και μετα ακυρωνε. Απλα συμβουλη βουρδουλα

Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Γενικά έχεις δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, h3342 είπε

μα η apple kai Sony δεν ειναι κανενα τυχαιο μαγαζακι και μπορει η εγγύηση του κατασκευαστή των συγκεκριμενων που λεει ο λογος, ναναι και πιο δυντη απο την νομικη εγγυηση οπως λες

Ανώτατο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο -> Ευρωπαϊκή Νομοθεσία -> Ανώτατα Ελληνικά Δικαστήρια -> Ελληνική Νομοθεσία -> Κοινά Νομικά έγγραφα (συμβάσεις, εγγυήσεις, συμβόλαια, κτλ)

Το παραπάνω είναι η αλυσίδα νομικής ισχύος. Πάντα ισχύει το πιο πάνω αν υπάρχει σχετικός νόμος η οδηγία. Παράδειγμα: κάνουμε συμβόλαιο αγοραπωλησίας και στο άρθρο 3. μου δίνεις το νεφρό σου. Τι σημαίνει αυτό; ότι μπορώ να έρθω να σου πάρω το νεφρό; Όχι, γιατί αντιτειθεται στην νομοθεσία για εμπόριο οργάνων. Ακυρώνεται τότε το συμβόλαιο; Όχι, απλά δεν ισχύει το συγκεκριμενο άρθρο (η αντικαθίσταται από το ανάλογο οριζόμενο από την νομοθεσία).

Η εγγύηση είναι ένα νομικό έγγραφο που καθορίζει περιπτώσεις αντικαταστάσης (μηχανικά μέρη), τροπο καλής λειτουργίας κτλ. Ένα από τα άρθρα καθορίζει την διάρκεια ισχύος. Η Sony ορίζει ως 1 χρόνο. επειδή όμως η Ευρωπαϊκή νομοθεσία ορίζει ως μίνιμουμ 2 χρόνια, αντικαθιστουμε το άρθρο με ότι οριζει η ευρωπαϊκή νομοθεσία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Πριν από λίγο με πήραν και εμένα από Κωτσόβολο για να πληρώσω το υπόλοιπο ποσό και να σταλεί σπίτι μου η κονσόλα. 

Παίρνουν τηλέφωνο μόνο όσους είναι να παραλάβουν day one μου είπε. Οταν εννοούμε day one με πιθανή καθυστέρηση από τα κουριερ.

Η "μάχη" από εδώ και πέρα θα δοθεί με τα κούριερ! :D

Και εμένα day 1 μου είχαν πει ότι θα παρω χτες που είχα επικοινωνήσει, να δουμε θα με πάρουν τηλέφωνο(Κωτσόβολος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, back15220 είπε

Παιδιά έχετε το νου σας όσοι έχετε παραγγείλει Ps5 από ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ και είστε για παραλαβή day one καλούν σήμερα από το τηλεφωνικό τους κέντρο για να ρωτήσουν διεύθυνση αποστολής.

Το νούμερο που θα δείτε είναι το 2102899999

Μου εκαναν και εμενα κληση στο κινητο, τους παιρνω πισω μου ειπαν θα με ξανακαλεσουν.Ακομα περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, h3342 είπε

εγω π εχω αγορασει απο κωτσοβολο και εχω πληρωσει ολο το ποσό 17/9

δεν εχει παρει τηλ κανείς ακόμα

περιμενω τηλ...

Εσύ αφού έχεις ήδη εξοφλήσει ίσως δεν χρειάζεται να σε πάρουν. Εκτός αν είχες βάλει παραλαβή από κατάστημα.

Να επισημάνω κάτι για την δική μου παραγγελία. Ενώ από την αρχή είχα βάλει αντικαταβολή όταν έκανα την παραγγελία όταν έδωσα την προκαταβολή το πήγανε σε αναμονή πληρωμής και δεν μπορούσα να πληρώσω το υπόλοιπο σε αντικαταβολή. Επρεπε να τους κάνω κατάθεση το υπόλοιπο.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια απορια για το bc,περαν οτι παιζουν ολα και περαν οτι πιθανον λογω του ssd θα φορτωνουν γρηγοροτερα,ξερουμε αν τα παιχνιδια στο μελλον θα παιζουν και αναβαθμισμενα η enchanced οπως τα λενε??πιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει το bloodborne και το final fantasy 7 remake,εστω οτι τα εχω και τα βαζω στο ps5 στη παρουσα φαση ειναι ιδια εμπειρια με το ps4 σωστα?εκτος αν οι εταιρειες που εχουν δικαιωματα η η σονι αποφασισει να τα αναβαθμισει οπως εγινε το το tsusima,σωστα τα καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Ανώτατο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο -> Ευρωπαϊκή Νομοθεσία -> Ανώτατα Ελληνικά Δικαστήρια -> Ελληνική Νομοθεσία -> Κοινά Νομικά έγγραφα (συμβάσεις, εγγυήσεις, συμβόλαια, κτλ)

Το παραπάνω είναι η αλυσίδα νομικής ισχύος. Πάντα ισχύει το πιο πάνω αν υπάρχει σχετικός νόμος η οδηγία. Παράδειγμα: κάνουμε συμβόλαιο αγοραπωλησίας και στο άρθρο 3. μου δίνεις το νεφρό σου. Τι σημαίνει αυτό; ότι μπορώ να έρθω να σου πάρω το νεφρό; Όχι, γιατί αντιτειθεται στην νομοθεσία για εμπόριο οργάνων. Ακυρώνεται τότε το συμβόλαιο; Όχι, απλά δεν ισχύει το συγκεκριμενο άρθρο (η αντικαθίσταται από το ανάλογο οριζόμενο από την νομοθεσία).

Η εγγύηση είναι ένα νομικό έγγραφο που καθορίζει περιπτώσεις αντικαταστάσης (μηχανικά μέρη), τροπο καλής λειτουργίας κτλ. Ένα από τα άρθρα καθορίζει την διάρκεια ισχύος. Η Sony ορίζει ως 1 χρόνο. επειδή όμως η Ευρωπαϊκή νομοθεσία ορίζει ως μίνιμουμ 2 χρόνια, αντικαθιστουμε το άρθρο με ότι οριζει η ευρωπαϊκή νομοθεσία.

Η Sony δίνει ένα χρόνο εγγύηση, δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει δυο. Δυο χρονιάς έχεις από το κατάστημα που έγινε η αγορά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eliaskat είπε

Από Vodafone σας έχουν πάρει τηλέφωνο για παραλαβή ?
 

έχω κάνει παραγγελία με εξόφληση 7/11 και δεν έχω καμία ειδοποίηση η mail

όχι μόνο ένα email είχαν στείλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παιδες μια απορια για το bc,περαν οτι παιζουν ολα και περαν οτι πιθανον λογω του ssd θα φορτωνουν γρηγοροτερα,ξερουμε αν τα παιχνιδια στο μελλον θα παιζουν και αναβαθμισμενα η enchanced οπως τα λενε??πιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει το bloodborne και το final fantasy 7 remake,εστω οτι τα εχω και τα βαζω στο ps5 στη παρουσα φαση ειναι ιδια εμπειρια με το ps4 σωστα?εκτος αν οι εταιρειες που εχουν δικαιωματα η η σονι αποφασισει να τα αναβαθμισει οπως εγινε το το tsusima,σωστα τα καταλαβα?

Bloodborne και FF7 remake δεν είχαν ξεκλείδωτο framerate για να εκμεταλευτούν το PS5 όπως πχ το Sekiro που με ps5 κλειδώνει στα 60 από 45-50 που ήταν στο ps4 pro.

Στην παρούσα φάση από τα δύο συγκεκριμένα η μόνη ουσιαστική  διαφορά που θα δεις είναι βελτιωμένο loading.

Από εκεί και πέρα πρέπει εταιρείες να βγάλουν patch ή τύπου remaster όπως ανακοινωσε η Team Ninja για τα Nioh 1 και 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Daredevil είπε

και εγώ χωρίς stand λέω να το τοποθετήσω. Νομίζω το stand είναι μόνο για όσους θέλουν να το βάλουν οριζόντια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leo066 είπε

Η Sony δίνει ένα χρόνο εγγύηση, δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει δυο. Δυο χρονιάς έχεις από το κατάστημα που έγινε η αγορά. 

όχι 2 δίνει η sony, απο που νομιζεις οτι περνουν τα replacement units τα μαγαζια. Η Sony ειναι υποχρεωμενη να σου δωσει 2 χρονια επειδη το λεει η Ευρωπαικη Ενωση (ξαναδιαβασε πιο πανω τα περι αλυσιδας νομικης ισχυος).

Τώρα άμα εσύ είσαι κιμπάρης και σου πάθει κάτι στον ενάμιση χρόνο, πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papapontikas είπε

όχι 2 δίνει η sony, απο που νομιζεις οτι περνουν τα replacement units τα μαγαζια. Η Sony ειναι υποχρεωμενη να σου δωσει 2 χρονια επειδη το λεει η Ευρωπαικη Ενωση (ξαναδιαβασε πιο πανω τα περι αλυσιδας νομικης ισχυος).

Τώρα άμα εσύ είσαι κιμπάρης και σου πάθει κάτι στον ενάμιση χρόνο, πάσο

Η Sony δίνει ένα, το κατάστημα που έγινε αγορά είναι υποχρεωμένο να δώσει δυο χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leo066 είπε

Η Sony δίνει ένα, το κατάστημα που έγινε αγορά είναι υποχρεωμένο να δώσει δυο χρόνια 

EU law also stipulates that you must give the consumer a minimum 2-year guarantee (legal guarantee) as a protection against faulty goods, or goods that don't look or work as advertised. In some countries national law may require you to provide longer guarantees.

https://europa.eu/youreurope/business/dealing-with-customers/consumer-contracts-guarantees/consumer-guarantees/index_en.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...