Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Qe55q80t ειναι ενεργοποίημενο το hdr  και το game mode....δοκίμασα και χωρις αυτα αλλα τα χρώματα φαινόταν ποιο κορεσμένα και με λιγότερη αντίθεση....αλλα με λιγο παραπάνω φωτεινότητα....οποτε το χω σε game mode με το hdr auto...δοκίμασα πολλα games μπορω να πω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οταν κανουμε voice chat σε party υπαρχει τροπος μην ακουμε το game στα ακουστικα παρα μονο το chat?

O ηχος του Game απο τα ηχεια και chat στα ακουστικα δηλδη.

Δεν βρηκα τροπο, πολυ σπαστικο.

Στο 4 γινοταν ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ρώτησε φίλος για την ταχύτητα δυκτιου σε σχέση με το Playstation 4.

Και όπως ανέφερα , ότι στο 4 έλεγε άκυρα αποτέλεσμα.

Π.χ από 30 έως 876Mb download και 700kbps έως 4Mbps upload.

Με 200/200 Inalan που έχω.

Στο καινούργιο PlayStation 5 στο download δείχνει πλέον σωστά σε 5 φορές που το τεσταρα.

Αλλά στο Upload δείχνει πάλι κουκουρούκου

Αν όμως κάνω share play σε φίλο που είναι Αμερική και ταυτόχρονα streaming το παιχνίδι σε 1080/60p στο YouTube 

Μου λέει είναι σαν να παίζει στο δικό του.

Κοινός μην το λαμβάνεται υπόψη, γιατί ακόμα και σήμερα λέει ότι να ναι.

Μια screenshot από τα αποτελέσματα που έδειξε με LAN καλώδιο.

PS_App_20201122_032425.jpeg

Επεξ/σία από RigasGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RigasGR είπε

στο 4 Pro αν το εβαζες HDR απλα τα χρωματα ηταν για τα μπαζα.

Αν εβαζες την ΤV στο Auto πηγαινε στο Gaming Mode αμεσως, οχι οτι δεν σου αφηνε να αλαξεις επιλογη.

Η TV ειναι SONY KD-49XE7077 

σημερα που ειπα να παιξω λιγο γιατι δεν ειχα χρονο να το τσεκαρω , εβαλα το δικο μου στην TV 

ναι ναι ξερω..... 2 μερες το ειχα στο κουτι του.

και αμεσως με αρχισε το HDR setup με τις 3 εικονες που λεει αυξομιωσε τα λογοτυπα.

ΟΚ το εκανα και προχωρησα κανονικα

Εβλεπα μια ζωντανια στα χρωματα και στα μενου , αλλα ειπα θα ειναι η διαφορα με την Samsung του γιου μου.

Κατεβασα το Diablo 3 και ειπα να παιξω λιγο τις Season , και μαζι το Trials Rising απο την Ubisoft.

Στο Diablo 3 εβλεπα κατι κουλα στα χρωματα , και πολυ τονισμενα 

Τσεκαρω να δω που ειναι σεταρισμενο και βλεπω HDR , το παιχνιδι δεν ειναι

Παρεπιπτοντος δεν φαινονταν ασχημο οπως εκανε στο PlayStation 4.

Ξανα βαζω Auto , και το εβλεπα στα χρωματα ιδια με το HDR 

Παταω καρφωτα Gaming Mode και βλεπω τα χρωματα , γ@#$$^^%$#%$%#@% \

Λεω.....οχι ρε συ....τι επαθε σε αυτη την ρυθμιση

αντε λεω αστο εδω αφου εχει μπει στο HDR παιξε.....

Δεν μπορω να πω οτι ειχε καποια διαφορα απο οτι στο Gaming Mode, μιας και το εχω λιωσει το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Δοκιμασα και το Trials Rising μια απο τα ιδια , HDR.

Αυτο ρωτησα εδω μεσα αν καποιος εχει HDR TV και βλεπει τα παιχνιδια , εχουν δεν εχουν HDR αν η TV παει εκει

Να πω ότι το No Mans Sky η PS5 έκδοση του έχει θέμα με το HDR. Τα άσπρα του τα κάνει εκτυφλωτικά και χαλάει τα χρώματα. Το παιχνίδι παίζει σωστά μόνο αν κλείσεις τελείως το HDR μέσα από τις ρυθμίσεις της κονσόλας. Είμαστε όλοι εν αναμονή διορθωτικού patch από την εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σκεφτομαι οταν με το καλο υπαρξει στοκ διαθεσιμο να παρω και εγω ενα PS5. Θα ειναι η πρωτη μου κονσολα και εχω μια απορια.

Ποια εκδοση προτεινετε? Θα προτιμουσα την Digital αλλα μηπως βγαινουν τα παιχνιδια ακριβοτερα ετσι? Υπαρχουν κλειδαδικα για digital PS5 games? Εχω καλη ταχυτητα οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα μηπως τα δισκακια θα ειναι φθηνοτερα, ειδικα αν αγοραζονται μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Παιδες σκεφτομαι οταν με το καλο υπαρξει στοκ διαθεσιμο να παρω και εγω ενα PS5. Θα ειναι η πρωτη μου κονσολα και εχω μια απορια.

Ποια εκδοση προτεινετε? Θα προτιμουσα την Digital αλλα μηπως βγαινουν τα παιχνιδια ακριβοτερα ετσι? Υπαρχουν κλειδαδικα για digital PS5 games? Εχω καλη ταχυτητα οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα μηπως τα δισκακια θα ειναι φθηνοτερα, ειδικα αν αγοραζονται μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια τους?

Κατά την άποψή μου δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις την έκδοση με optical disc. Όλα τα παιχνίδια χρειάζεται να είναι full στον SSD οπότε δεν εξοικονομείς GB - ίσα-ίσα χρειάζεται κάθε φορά που θες να αλλάξεις παιχνίδι να σηκώνεσαι και να αλλάζεις δισκάκια το οποίο είναι αστείο το 2020. Είναι τελείως αναχρονιστικό όλο αυτό και νομίζω το κάνουν όχι για τους καταναλωτές αλλά για τους retailers για να έχουν και αυτοί κάτι να πουλάνε, πέρα από hardware. Οι εκπτώσεις στο playstation store είναι συνήθως πολύ καλύτερες από οποιαδήποτε έκπτωση θα δεις ποτέ στο public κλπ. Μόνο αν έχεις όντως φίλους με PS5 και ανταλλάσετε δισκάκια ή θες να τα μεταπουλάς.

Επεξ/σία από Machead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Machead είπε

Κατά την άποψή μου δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις την έκδοση με optical disc. Όλα τα παιχνίδια χρειάζεται να είναι full στον SSD οπότε δεν εξοικονομείς GB - ίσα-ίσα χρειάζεται κάθε φορά που θες να αλλάξεις παιχνίδι να σηκώνεσαι και να αλλάζεις δισκάκια το οποίο είναι αστείο το 2020. Είναι τελείως αναχρονιστικό όλο αυτό και νομίζω το κάνουν όχι για τους καταναλωτές αλλά για τους retailers για να έχουν και αυτοί κάτι να πουλάνε, πέρα από hardware. Οι εκπτώσεις στο playstation store είναι συνήθως πολύ καλύτερες από οποιαδήποτε έκπτωση θα δεις ποτέ στο public κλπ. Μόνο αν έχεις όντως φίλους με PS5 και ανταλλάσετε δισκάκια ή θες να τα μεταπουλάς.

Αν παίρνεις μόνο games launch date συμφωνώ. Αλλά πολύς κόσμος παίρνει παιχνίδια μετά από 2-3 χρόνια ή μετά από κανένα μήνα δεύτερο χέρι μεταχειρισμένα. 4-5 φορές να κάνεις αυτή τη δουλειά, έβγαλες την διαφορά του disk με το digital version από την διαφορά τιμών με το ps store. Το ξέρω ότι και το ps store έχει sales, αλλά έχει τύχει σε κάποιους τίτλους που ενδιαφερόμουν το offer του να είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με retail και σε κάποιους άλλους τα ίδια ακριβώς καθώς κάναν price match οι retailers. Επίσης προσωπικά προτιμώ να δίνω δισκάκια σε φίλους από ότι ολόκληρο το account μου, αν θέλουν να παίξουν κάτι.

Υπάρχει τέλος και η κατηγορία των collectors που θέλουν μινιατούρες κλπ για τα ράφια.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, starmanwarz said:

Παιδες σκεφτομαι οταν με το καλο υπαρξει στοκ διαθεσιμο να παρω και εγω ενα PS5. Θα ειναι η πρωτη μου κονσολα και εχω μια απορια.

Ποια εκδοση προτεινετε? Θα προτιμουσα την Digital αλλα μηπως βγαινουν τα παιχνιδια ακριβοτερα ετσι? Υπαρχουν κλειδαδικα για digital PS5 games? Εχω καλη ταχυτητα οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα μηπως τα δισκακια θα ειναι φθηνοτερα, ειδικα αν αγοραζονται μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια τους?

Εγώ παλι θα διαφωνήσω με τον φίλο από πάνω. Δεν βρίσκω λόγο να περιοριστείς μονο σε ένα store. Με το δισκακι έχεις παραπάνω ελευθερίες. Δεν σου αρέσει μετά από καμιά βδομάδα το παιχνίδι; πούλησε το και θα γλυτώσεις ένα μέρος του αρχικού κόστους (refund σε Digital από Sony χλωμό). Μπορείς με την ίδια λογική να βρεις μεταχειρισμένο παιχνίδι με χαμηλότερη τιμη από ότι στο digital.

Γνωμη μου πως η digital σε βάθος χρόνου θα είναι πιο ακριβή. 

Τώρα αν θεωρείς τόσο τραγικό να αλλάζεις δισκάκι, τι να πω. 10 δευτερόλεπτα ειναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Παιδες σκεφτομαι οταν με το καλο υπαρξει στοκ διαθεσιμο να παρω και εγω ενα PS5. Θα ειναι η πρωτη μου κονσολα και εχω μια απορια.

Ποια εκδοση προτεινετε? Θα προτιμουσα την Digital αλλα μηπως βγαινουν τα παιχνιδια ακριβοτερα ετσι? Υπαρχουν κλειδαδικα για digital PS5 games? Εχω καλη ταχυτητα οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα μηπως τα δισκακια θα ειναι φθηνοτερα, ειδικα αν αγοραζονται μερικους μηνες μετα την κυκλοφορια τους?

Δεν έχει κανένα νόημα να πάρεις Digital. Μπορείς να είσαι only digital και στην disk κονσόλα (μαγικό;). Αν σκέφτεσαι τα 100 ευρώ διαφορά, 2-3 παιχνίδια να κάνεις αγοραπωλησία που δεν σου άρεσαν τελικά μέσα στη διάρκεια ζωής της κονσόλας και τα έβγαλες τα 100 ευρώ. Άρα μόνο εξαιτίας κάποιου περίεργου λόγου που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα αγοράζει κάποιος only digital...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...