Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Basidar είπε

αν βαλεις το disk χωρις patches (εκδοση 1.00) το τρεχει στα 60 σε checkerboard 4k

Σωστα. Χανοντας ομως, ολα τα μεταγενεστερα patches...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω δύο ερωτήσεις να κάνω:

α) Την πρώτη φορά που έβαλα δίσκο στο μηχάνημα, τον έβαλα ανάποδα. Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί το drive και να κάνει επιπλέον θόρυβο?

β) Γνωρίζει κανείς αν και πώς διαγράφονται τα παλιότερα παιχνίδια (που δεν τα έχω κιόλας) από το game library? Μου βγάζουν μια κλειδαριά πάνω δεξιά στο εικονίδιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Δεν έχει νόημα να ανεβάζετε videos για να ακουστεί το coil whine, δεν βγαίνει συμπέρασμα έτσι. Το coil whine είναι υψηλής συχνότητας ήχος διαρκείας που προκύπτει όταν συντονίζονται τα επιμέρους parts. Αφενός τα κινητά δεν πιάνουν καλά τον ήχο, αφετέρου και να τον πιάνουν ακούγεται σαν ψίθυρος περισσότερο, παρά σαν εκνευριστικό τσιτσίρισμα.

Ο συγκεκριμένος ήχος είναι λίγο ή πολύ εκνευριστικός ανάλογα με το αυτί που τον πιάνει τη στιγμή που δημιουργείται.

Όχι, αν δεν σε ενοχλεί δεν είναι πρόβλημα.

Και να σε ενοχλεί όμως, πάλι δεν πρόκειται να το αναγνωρίσει ως πρόβλημα η Sony.

Επομενως τσαμπα ασχολουμαστε....Χαρειτε τις κονσολες σας οσοι παραλαβατε ρε παιδια,μην ασχολειστε με αυτα...Εμεις τι να πουμε που δεν παραλαβαμε καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν διορθωνουν κανενα σοβαρο bug το 4κ/60 για εμενα αξιζει τον κοπο, δυστυχως το 1080ρ σε πολυ μεγαλη τν ειναι θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, playtak είπε

Συγκριτικό video το drive του ps4 pro σε install με το drive του ps5(μου κάνε εντύπωση που κάποιοι λέγαν ότι είναι εντελώς αθόρυβο),επίσης και ένα που αρχίζει το sekiro,μου φαίνεται δεν έχει coil whine άλλα όποιος μπορεί ας πει γνώμη

https://vimeo.com/482101386 

https://vimeo.com/482106057

https://vimeo.com/482108917

Ρε παιδιά μην είστε υπερβολικοί με το coil whine , το έχετε μεγαλοποιήσει στο μυαλό σας . Η κονσόλα είναι αθόρυβη , τώρα αν πας από πίσω βάλεις mute και χώσεις το αυτί σου μέσα στα καλώδια ίσως ακούσεις ένα ελαφρύ τρρρρ σαν ηλεκτρισμό. Δε λέω για τη 1 περίπτωση στις 500 που κάνει σαν τρένο , λέω για τις υπόλοιπες 499. Ξαναλέω βάλτε τα αυτιά σας στα pc και ακούστε πως κάνουν ή στο ps4 , όλα κάνουν τέτοιους θορύβους απλά οι ανεμιστήρες στα pc και στο ps4 βγάζουν πολλά db και καλύπτουν αυτό το θόρυβο. Μην τρελαίνεστε και μη ψάχνεστε για προβλήματα. Ασχοληθείτε μόνο όταν το ακούτε απ τη θέση σας ενώ παίζετε και σας ενοχλεί. Ακόμα και τότε όμως είναι εντελώς ακίνδυνο.      

Επεξ/σία από venomawakens7
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basidar είπε

αν δεν διορθωνουν κανενα σοβαρο bug το 4κ/60 για εμενα αξιζει τον κοπο, δυστυχως το 1080ρ σε πολυ μεγαλη τν ειναι θεμα

Καλα δεν το συζητουμε. Ειναι λιγα τα 1080 στις πολλες ιντσες. Θεωρω πως σφαλλουν που το αφηνουν απατσαριστο. Απο την αλλη ελλοχευει και ο κινδυνος του paid upgrade οπως με το Spiderman. Anyways. Enjoy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostiger είπε

Καλα δεν το συζητουμε. Ειναι λιγα τα 1080 στις πολλες ιντσες. Θεωρω πως σφαλλουν που το αφηνουν απατσαριστο. Απο την αλλη ελλοχευει και ο κινδυνος του paid upgrade οπως με το Spiderman. Anyways. Enjoy.

Τα 1080p σε μεγάλες οθόνες όταν κάθεσαι κοντά  είναι πρόβλημα , όταν λέμε μεγάλες εννοούμε 65 και πάνω. Ακόμα και έτσι όμως το supersampling 4k σε 1080p είναι πολύ καλύτερο απο native 1080p. Προς το παρόν παίζω ps5 σε μια 42'' του 2013 . Ποτέ δεν έχω ξαναδεί πιο καθαρή εικόνα σε αυτή τη tv, ούτε με pc ούτε με τίποτα. Πρόβλημα με τις πολλές ίντσες είχα με τον προβολέα. Το ps4 στα 1080p σε 110'' φαινόταν άθλιο , ακόμα και το Last of Us 2 , θολό με alising στο θεό. Σε τόσες ίντσες δε μπορεί να κρυφτεί τίποτα. Θα συνδέσω κάποια στιγμή και το 5 να δω τι κάνει το supersampling. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, venomawakens7 είπε

Τα 1080p σε μεγάλες οθόνες όταν κάθεσαι κοντά  είναι πρόβλημα , όταν λέμε μεγάλες εννοούμε 65 και πάνω. Ακόμα και έτσι όμως το supersampling 4k σε 1080p είναι πολύ καλύτερο απο native 1080p. Προς το παρόν παίζω ps5 σε μια 42'' του 2013 . Ποτέ δεν έχω ξαναδεί πιο καθαρή εικόνα σε αυτή τη tv, ούτε με pc ούτε με τίποτα. Πρόβλημα με τις πολλές ίντσες είχα με τον προβολέα. Το ps4 στα 1080p σε 110'' φαινόταν άθλιο , ακόμα και το Last of Us 2 , θολό με alising στο θεό. Σε τόσες ίντσες δε μπορεί να κρυφτεί τίποτα. Θα συνδέσω κάποια στιγμή και το 5 να δω τι κάνει το supersampling. 

Παντα με γνωμονα την αποσταση απο την οθονη. Και οι gamers εχω την αισθηση καθομαστε κοντα για τη βελτιστη εμβυθιση. Στα 2 μετρα π.χ, κατα τη γνωμη μου ουτε στις 55 ιντσες πολυπαλευονται τα 1080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα εδω αλλα εχει κανεις θεμα με τη φορτιση του controller σε rest mode? Εγω πρεπει να βαλω και να βγαλω το καλωδιο 2-3 φορες για να πιασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Basidar είπε

αν δεν διορθωνουν κανενα σοβαρο bug το 4κ/60 για εμενα αξιζει τον κοπο, δυστυχως το 1080ρ σε πολυ μεγαλη τν ειναι θεμα

τι bug ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

τι bug ειναι?

απο οσο ξερω δεν υπαρχει bug που να θεωρειται game breaking, ετσι θα το ξεκινησω και αν προκυψει θεμα το πατσαρω στην πορεια 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια 

Σημερα το τσεκαρα 

Το  PlayStation εχει την TV μονιμα σε HDR 

Αυτο στο 4 δεν ηταν, παρα μονο σε παιχνιδι.

Εβαλα σημερα να παιξω λιγο Diablo 3 και το παει HDR , ακομα και οταν βαζω την TV στο Αuto

Δεν την παει πλεον στο Gaming Mode.

To παρατηρησε κανεις αλλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα εδω αλλα εχει κανεις θεμα με τη φορτιση του controller σε rest mode? Εγω πρεπει να βαλω και να βγαλω το καλωδιο 2-3 φορες για να πιασει...

Το παρατήρησα και εγώ αλλά το φορτισα στην πρίζα επίσης έκανε αρκετή ώρα να φορτίσει,δεν ξέρω αν φταίει επειδή ήταν η πρώτη πλήρης φόρτιση η ο φορτιστής για την ώρα πού έκανε,RigasGR το είδα και εγώ και απενεργοποίησα το HDR απ' τις ρυθμίσεις του play και αυτό με το game mode δεν μου το κάνε αυτόματα και το επέλεξα,αλλά λογικό είναι αυτό θα στρώσουν με κάνα update για τις τηλεοράσεις που έχουμε

Επεξ/σία από playtak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησούλα.. ps5 σε HD 1080p θα έχει κακή ανάλυση ή θα ναι οκ; Επίσης μηπως γίνεται να συνδεθεί το ps5 με την οθόνη του mac? γιατί έχει ανάλυση 2560Χ1600 οπότε φαντάζομαι θα έχει καλύτερη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...