Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Τόσο ψείρισμα σε κονσόλα δεν έχει ξαναγίνει. Ούτε καν στα πρώτα x360 με τις faulty mobos και τα RROD, ούτε στα ps3 με τα dead lens και τα ylod. Την μία βάζουμε μικρόφωνα να πιάσουμε coil whine, την άλλη κοιτάζουμε κατασκευαστές στους ανεμιστήρες, την παραάλλη κάνουμε bandwidth test στο καλώδιο, τώρα αρχίσαμε να ψάχνουμε και τα ελατήρια στις σκανδάλες. Tbh και εγώ στην αρχή είχα τις ενστάνσεις μου για το LM και την συντήρηση μέσο-μακροπρόθεσμα, αλλά βλέπω έχει χαθεί εντελώς το μέτρο και το έχουμε ξεφτιλίσει εντελώς, Το μόνο σοβαρό πρόβλημα έως τώρα για μένα είναι τα ευρήματα του GN για τις gddr6 από την πίσω μεριά του pcb, αλλά ακόμα και αυτές λειτουργούν in spec (προς το παρόν που δε πιάσανε οι ζέστες).

Μαζί σου,όμως όταν έχεις δώσει 500€(όπως κ εγώ) και βλέπεις ένα προβλημα είναι λογικό κ να το γράψεις κ να προσπαθείς να το λύσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Τόσο ψείρισμα σε κονσόλα δεν έχει ξαναγίνει. Ούτε καν στα πρώτα x360 με τις faulty mobos και τα RROD, ούτε στα ps3 με τα dead lens και τα ylod. Την μία βάζουμε μικρόφωνα να πιάσουμε coil whine, την άλλη κοιτάζουμε κατασκευαστές στους ανεμιστήρες, την παραάλλη κάνουμε bandwidth test στο καλώδιο, τώρα αρχίσαμε να ψάχνουμε και τα ελατήρια στις σκανδάλες. Tbh και εγώ στην αρχή είχα τις ενστάνσεις μου για το LM και την συντήρηση μέσο-μακροπρόθεσμα, αλλά βλέπω έχει χαθεί εντελώς το μέτρο και το έχουμε ξεφτιλίσει εντελώς, Το μόνο σοβαρό πρόβλημα έως τώρα για μένα είναι τα ευρήματα του GN για τις gddr6 από την πίσω μεριά του pcb, αλλά ακόμα και αυτές λειτουργούν in spec (προς το παρόν που δε πιάσανε οι ζέστες).

έψαχνα να βρω αντίστοιχη μέτρηση σε μνήμη σε κονσόλα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ilos είπε

Τόσο ψείρισμα σε κονσόλα δεν έχει ξαναγίνει. Ούτε καν στα πρώτα x360 με τις faulty mobos και τα RROD, ούτε στα ps3 με τα dead lens και τα ylod. Την μία βάζουμε μικρόφωνα να πιάσουμε coil whine, την άλλη κοιτάζουμε κατασκευαστές στους ανεμιστήρες, την παραάλλη κάνουμε bandwidth test στο καλώδιο, τώρα αρχίσαμε να ψάχνουμε και τα ελατήρια στις σκανδάλες. Tbh και εγώ στην αρχή είχα τις ενστάνσεις μου για το LM και την συντήρηση μέσο-μακροπρόθεσμα, αλλά βλέπω έχει χαθεί εντελώς το μέτρο και το έχουμε ξεφτιλίσει εντελώς, Το μόνο σοβαρό πρόβλημα έως τώρα για μένα είναι τα ευρήματα του GN για τις gddr6 από την πίσω μεριά του pcb, αλλά ακόμα και αυτές λειτουργούν in spec (προς το παρόν που δε πιάσανε οι ζέστες).

οταν καυχιεσαι οτι ειναι η καλυτερη κονσολα που σπαει το ενα ρεκορ μετα απο το αλλο, οτι κανει παπαδες σε γραφικα και οτι το χειριστηριο ειναι η μεγαλυτερη πατεντα που δημιουργηθηκε οπως επισης οτι κοστιζει 500€ τοτε ναι θα δεχεσαι το ψειρισμα

Επεξ/σία από HolyMan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, HolyMan είπε

οταν καυχιεσαι οτι ειναι η καλυτερη κονσολα που σπαει το ενα ρεκορ μετα απο το αλλο, οτι κανει παπαδες σε γραφικα και οτι το χειριστηριο ειναι η μεγαλυτερη πατεντα που δημιουργηθηκε οπως επισης οτι κοστιζει 500€ τοτε ναι θα δεχεσαι το ψειρισμα

best console ever, more powerful console ever κτλ λογικά θα εννοείς τα slogan της ms για το Xbox. Γιατί έψαξα να βρω αντίστοιχα slogan της Sony και δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Υπάρχει το For the players, Play has no limits κλτ. Δεν είδα πουθενά αναφορά για best, powerful κλτ. Έχεις εσύ κάποια άλλα στα υπόψιν σου από Sony μεριά?

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

best console ever, more powerful console ever κτλ λογικά θα εννοείς τα slogan της ms για το Xbox. Γιατί έψαξα να βρω αντίστοιχα slogan της Sony και δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Υπάρχει το For the players, Play has no limits κλτ. Δεν είδα πουθενά αναφορά για best, powerful κλτ. Έχεις εσύ κάποια άλλα στα υπόψιν σου από Sony μεριά?

στο νημα αναφερομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

πλεον η πληροφορια ρεει και ολοι ειναι πιο καταρτισμενοι.  Τωρα τα 500 ευρω πονανε  παραπανω . Αρα γιατι να μην το ψηρισεις το θεμα . Και καλο ειναι που γινεται τοσο ψαξιμο μην επαναπαυτει η  εταιρια και πεταει οτι φθηνιαρικο βρει για να κοψει απο παντου να γνωριζει οτι υπαρχει αντιδραση και κανει κακο στην εικονα της .

Επέτρεψε μου να αμφιβάλω για την κατάρτιση. Προτιμώ τις λέξεις ημιμαθεια και έλλειψη κριτικής ικανότητας. Ζούμε στην εποχή του διαδικτύου όπου αρκετοί ζούνε σε αυτό από τα κλίκς. Όλα στο βωμό του χρήματος μέσω των κλίκς. Δυιλίζουνε τον κώνωπα για να βγάλουν από την μύγα ξυγκι. Σε λίγες μέρες περιμένω εικόνες από την γραμμή παραγωγής, πόσο σωστή είναι, αν τηρούνται τα πρωτόκολλα ποιότητας, τις συνθήκες εργασίας των εργαζομένων στο εργοστάσιο που κατασκευάζει η Sony το ps5, τους μισθούς που δίνει, τις εργατοώρες που δουλεύουν κτλ.

8 λεπτά πριν, HolyMan είπε

στο νημα αναφερομαι

Δεκτό, πιστεύω όμως ότι όποιος θεωρεί εαυτόν προνομιούχο και υπεράνω επειδή αγόρασε μια συσκευή αντί για μια άλλη είναι ανάξιος διαλόγου γιατί η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι προσβάσιμη σε όλους άρα δεν έχει κάνει και κάποιο κατόρθωμα για το οποίο μπορεί να καυχιέται.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Καλά, δες λίγο τί έχει γίνει με το joy con drift και τα lawsuits...

Τι εχει γινει? Τπτ δεν εχει γινει, συνεχιζουν να χαλανε αβερτα κουβερτα και η Ν φυσικα δε φτιαχνει το προβλημα. Μιλαμε για το χειροτερο κοντρολερ στην ιστορια 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχουν αληθινά προβλήματα θα φανούν σε βάθος χρόνου. Δεν έχει νόημα να παίρνουμε user cases και να τα παρουσιάζουμε σαν προβλήματα. Το coil whine είναι ενοχλητικό σε κάποιους ΑΛΛΑ δεν είναι πρόβλημα ή μάλλον δεν είναι πάντα λόγος για RMA. Το ότι ένας ανεμιστήρας από τον έναν κατασκευαστή έχει 1-2 db διαφορά στις ίδιες στροφές από τον άλλο κατασκευαστή πάλι δεν είναι πρόβλημα και λόγος RMA. Το ότι το ps5 βγάζει 4k σε 4:2:2 και όχι σε full RGB, είναι μεν θέμα αλλά μπορεί να είναι έτσι και από design atm και όχι hardware limitation όπως παρουσιάζεται. Μπορεί δηλαδή αργότερα να ενσωματωθεί αυτή η δυνατότητα όπως και το VRR (για το 1440p δεν έχω πολλές ελπίδες πάντως) με κάποιο software update. Το ότι κάποια ελατήρια μπορεί να είναι ελαττωματικά στις πρώτες παρτίδες dual sense, είναι στην ίδια κατηγορία προβλήματος με τα πλαστικά στα αναλογικά στο ds4 που φθείρονταν με την χρήση αν θυμάστε. Δε ξέρω κατά πόσο το μνημονεύουμε αυτό ακόμα. Το ίδιο θα συμβεί πιστεύω και με τα dual sense μετά από κάποια χρόνια.

Πρόβλημα είναι οι 90+ βαθμοί στις gddr6 με 20 βαθμούς ambient, γιατί στους 30-35 που είναι το ελληνικό καλοκαίρι θα βγεις εκτός προδιαγραφών λειτουργίας με κίνδυνο το degrade κάποια στιγμή ίσως. Αυτό όμως δεν είναι και κάτι που δε διορθώνεται με τίποτα,  απλά θα αλλάξουν το fan profile και μπορεί μετά να κάνει σαν τουρμπίνα. Ακόμα και το LM και την συντήρηση, δε μπορώ να το πω πρόβλημα από τώρα αν δεν βγουν στοιχεία σε ορίζοντα 3ετίας και βάλε.

22 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Τι εχει γινει? Τπτ δεν εχει γινει, συνεχιζουν να χαλανε αβερτα κουβερτα και η Ν φυσικα δε φτιαχνει το προβλημα. Μιλαμε για το χειροτερο κοντρολερ στην ιστορια 

Ναι δε πουλάει καθόλου λέμε λόγω joycon drift.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο φορουμ 

Επειδη αγορασα 3 PlayStation 5 , αρα και 3 gamepad....χθες μου παραπονεθηκε ο γιος μου οτι το R2 ειναι πολυ χαλαρο.

Λεω μπα , τα παραλεει. Το τσεκαρα ομως και ηταν οντως, ακομα και με κλειστη την κονσολα. 

Δοκιμασα το Astros και εκανε και καποια auto fire.

Πηρα σημερα στην SONY 2111988791

Επειτα απο 5 λεπτα η κυρια δεν καταλαβαινε μερικες ορολογιες , και μου ειπε παρτε στην ΚΟΜΕΤΡΟΝ 

Περνω τηλ στην ΚΟΜΕΤΡΟΝ 

Με μια μινι ανοφορα και αφου του εξηγω οτι ειναι χαλαρο ,με αισθητη διαφορα απο το L2,  με ρωταει παιζεται παιχνιδι του 5?.

Οχι το ειδα στου 4, αλλα και στο Astros δεν ειναι οπως ηταν 19/11 πριν 6 μερες.

Απαντηση , η στειλε το με δικα μας εξοδα πηγαινε - ελα , η ελατε απο εδω.

Ρωταω θα το τσεκαρεις αμεσα , και δινεις αλλο ?

Μου λεει , θα γινει ελεγχος (μαλλον επηστημονικος) και θα κρινουμε.

Ρωταω ξανα , και η κονσολα τι θα γινει ??? και ειναι στην ευχερια σου για 6 ημερων χειρηστηριο ????

Λεει θα γινει ελεγχος , αν εχεις του 4 βαλτο πανω και παιξε.

Πηγα απο εκει , καποιος ταλαιπωρος ειχε παει αγκαλια το 5 (μαλλον coil whine) και αφου εφυγε, ρωταει ειστε το χειρηστηριο απο την Ηλιουπολη ??? Οχι....

Το δικο σας τι εχει , R2 δεν εχει πλεον rebound και σκληροτητα σαν το L2.

Το τσεκαρει , ναι βλεπω εχει μια χαλαροτητα....

Ωραια δινεις αλλο τωρα , οχι θα το κανω ελεγχο.....

Ρωταω της Ηλιουπολης το ιδιο κανει αππ το τηλεφωνο , οχι ο σταυρος δεν κανει αριστερα.

Θα περιμενω , και οτι πει.

Αλλο σαν service δεν σου δινει μεχρι να γινει ο ελεγχος. Αμα εχεις αλλο βαζεις αλλιως περιμενεις....

Αυτα σε κατασταση COVID 19.

Αυτο ακριβως κανει οπως στο βιντεο.

 

Επεξ/σία από RigasGR
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να λέει ότι θα τσεκαρει και θα δει αν θα δώσει άλλο καινούργιο. Αν η σονη δεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα και αυτός δώσει άλλο απλά θα το φάει γιατί δεν θα μπορεί να το δώσει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...