Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ariccc είπε

Μαγκες εχθες μου ηρθε η κονσολα και εκει που για περιπου μια ωρα κατεβαζε γκαμες πρεπει να επεσε σε ρεστ mode..Και τωρα δεν ανοιγει με τιποτα...
Αντιμετωπισε κανεις το ιδιο προβηλμα?

Καμια ιδεα μπας και αποφυγω να το επιστρεψω και περιμενω κανα 3μηνο? :P

Μην μου λες τέτοια και εγώ πριν μια ώρα την έβαλα rest mode για κατέβασμα.

Θα δω σε λίγο τι γίνεται 

 Για δοκίμασε αυτό. 

 

Edit:το άνοιξα από rest mode μετά από κανα 2ωρο όλα καλά 

Screenshot_20201213-131743_Facebook.png

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση αλλα το ps store στο ps5 μονο εμενα μου φαινεται κακο??Ειδικα σε συγκριση με του ps4?

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Ε ναι. 

Τι να μας πει για παράδειγμα το φθηνό Hades από το περίπτερο μπροστά στο ελβετικό Marvel's Avengers. 

'Η το hollow knight μπροστα στο cyberpunk(εβαλα αυτο μιας και ειναι το τωρινο ΑΑΑ παιχνιδι και εννοειται περιμενω πολλους να θιχτουν με αυτο που γραφω).

Mερικους δεν τους καταλαβαινω πραγματικα.Να μην σου αρεσουν τα indies γενικα αντε να το καταλαβω(?) αλλα να τα θεωρεις κατωτερα παιχνιδια μου ειναι αδιανοητο.Γιατι επειδη δεν εχουν next gen γραφικα και τεραστιο budget???Εχουμε χασει την ουσια μου φαινεται πλεον.Κοιτανε μονο να εχει καλο story και καλα γραφικα και το gameplay ας ειναι μετριο-κακο(δεν λεω οτι εχει κακο gameplay to cyberpunk απλως αναφερω αυτο μιας και ειναι το hot thing αυτην την στιγμη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Τα Indies είναι η σοκολάτα από το περίπτερο, τα ΑΑΑ είναι ελβετική σοκολάτα πολυτελείας.

Πάρε switch να παίζεις Indies και όχι ps5. Χάνεις το νόημα να πάρεις ένα m5 ώστε να κάνεις 2 χιλιόμετρα για να πάς στην δουλειά σου.

Fuck logic λογική .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάτσω και googlarw Indies με 0,99€ να τα βάλω κόντρα με το last of us 1,2 και εγώ για να ισχυροποίησω το επιχείρημα μου. Υπάρχουν και ωραία Indies αλλά ο κόσμος παίρνει κονσόλα και διαβάζει το hardware για να μπορεί να παίξει γραφικαρες.

Αλλιώς θα ζούσαμε στην εποχή του νοκια 3310. Δεν ήξερα τι επεξεργαστή έχει, ούτε ram ούτε πόσα fps έπαιζε το φιδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, simplemaths είπε

Υπάρχει πουθενά έκπτωση για ps plus ενός χρόνου; δεν βρήκα άλλο τοπικ γι το θέμα, συγνώμη αν υπήρχε κάτι 😅

εδω την εχει 50Ε,αν θες πιο φτηνα περιμενε καμμια προσφορα απο sony

https://www.eneba.com/psn-playstation-plus-card-365-days-gr-psn-key-greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Μην κάτσω και googlarw Indies με 0,99€ να τα βάλω κόντρα με το last of us 1,2 και εγώ για να ισχυροποίησω το επιχείρημα μου. Υπάρχουν και ωραία Indies αλλά ο κόσμος παίρνει κονσόλα και διαβάζει το hardware για να μπορεί να παίξει γραφικαρες.

Αλλιώς θα ζούσαμε στην εποχή του νοκια 3310. Δεν ήξερα τι επεξεργαστή έχει, ούτε ram ούτε πόσα fps έπαιζε το φιδάκι.

Είναι ο ίδιος κόσμος που δίνει χρήματα σε ΑΑΑ σκουπίδια και μετά κλαίγεται. Επίσης αν ο κόσμος ενδιαφέρεται για γραφικά ας πάει σε PC γιατί οι κονσόλες είναι... meh.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε γίνει δυστυχώς πολύ αντιδραστικοί αλλά ζαχαρωνετε τα ΑΑΑ παραπάνω από τα Indies. Ίσως τα sites τα αναφέρουν (τα ΑΑΑ) πιο συχνά διότι έχουν σκοπό να τυφλωσουν τον κόσμο από την αξεπέραστη ποιότητα των Indies ώστε να παραμείνουμε υποχείριο των μεγάλων εταιρειών.

Ελπίζω να κάνετε την επανάσταση σαν το v for Vendetta και να μας σώσετε εμάς που "δίνουμε λεφτά για σκουπιδια ΑΑΑ και κλαιγομαστε"

Το σταματαω εδώ. Γνώμη μου, γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Η το hollow knight μπροστα στο cyberpunk(εβαλα αυτο μιας και ειναι το τωρινο ΑΑΑ παιχνιδι και εννοειται περιμενω πολλους να θιχτουν με αυτο που γραφω).

Επαιξες και ολοκληρωσες το cyberpunk και σαν παιχνιδι ειναι τοσο χαλια οσο το Avengers?Για πες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επαιξες και ολοκληρωσες το cyberpunk και σαν παιχνιδι ειναι τοσο χαλια οσο το Avengers?Για πες....

Μα το εγραψα οτι θα θιχτει κοσμος με αυτο που εγραψα.Ειπα για το cyberpunk επειδη αυτο κυκλοφορησε τωρα,αν ηταν καποιο αλλο ΑΑΑ παιχνιδι zelda,god of war κτλπ θα ανεφερα αυτο σαν παραδειγμα.Ξαναλεω το προβλημα μου ειναι που καποιοι εχουν τα indies σαν κατωτερα-υποδεεστερα παιχνιδια σε σχεση με τα λεγομενα ΑΑΑ παιχνιδια.Ξαναδιαβασε σε παρακαλω το post μου γιατι δεν καταλαβες μαλλον τι εγραψα.

Οσο για το cyberpunk που λες ημουν στο παρα πεντε να το αγορασω αλλα με αυτα που διαβασα-ειδα θα περιμενω να το φτιαξουν και μετα θα το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Μα το εγραψα οτι θα θιχτει κοσμος με αυτο που εγραψα.Ειπα για το cyberpunk επειδη αυτο κυκλοφορησε τωρα,αν ηταν καποιο αλλο ΑΑΑ παιχνιδι zelda,god of war κτλπ θα ανεφερα αυτο σαν παραδειγμα.Ξαναλεω το προβλημα μου ειναι που καποιοι εχουν τα indies σαν κατωτερα-υποδεεστερα παιχνιδια σε σχεση με τα λεγομενα ΑΑΑ παιχνιδια.Ξαναδιαβασε σε παρακαλω το post μου γιατι δεν καταλαβες μαλλον τι εγραψα.

Οσο για το cyberpunk που λες ημουν στο παρα πεντε να το αγορασω αλλα με αυτα που διαβασα-ειδα θα περιμενω να το φτιαξουν και μετα θα το παρω.

Χωρις διαθεση κοντρας... ναι ειναι υποδεεστερα παιχνιδια.

Ενα παιχνιδι εχει το τριπτυχο gameplay-story-visuals.

Τα visuals δεν ειναι μονο τα διαφορα μπλιμπλικια αλλα γενικοτερα η ατμοσφαιρα το immersion η σκηνοθεσια κτλ.

Στο story επισης υπαρχει το κομματι της ερμηνειας και ξανα της σκηνοθεσιας.

Τα indies ξεκιναν απευθειας με καποια μειον σε αυτες τις κατηγοριες. Αυτο ειναι που τα κανει υποδεεστερα.

Προφανως αν κανει καποιος χαζες συγκρισεις αναμεσα σε καποιο εξαιρετικο indie και καποιο απαραδεκτο ΑΑΑ η το αντιστροφο θα καταληξει σε χαζα αποτελεσματα.

 

ΥΓ. Και στο τοπικο πρωταθλημα μπορει να γινουν εξαιρετικα ματς και φανταστικες ενεργειες αλλα υπαρχει λογος που ο κοσμος περιμενει πως και πως το Τσαμπιονς Λιγκ αντι για το Αστερας Μαγουλας-Ανω Λιβαδερο και ας εχει δει δεκαδες βαρετα 0-0 στο Τσαμπιονς Λιγκ

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Χωρις διαθεση κοντρας... ναι ειναι υποδεεστερα παιχνιδια.

Ενα παιχνιδι εχει το τριπτυχο gameplay-story-visuals.

Τα visuals δεν ειναι μονο τα διαφορα μπλιμπλικια αλλα γενικοτερα η ατμοσφαιρα το immersion η σκηνοθεσια κτλ.

Στο story επισης υπαρχει το κομματι της ερμηνειας και ξανα της σκηνοθεσιας.

Τα indies ξεκιναν απευθειας με καποια μειον σε αυτες τις κατηγοριες. Αυτο ειναι που τα κανει υποδεεστερα.

Προφανως αν κανει καποιος χαζες συγκρισεις αναμεσα σε καποιο εξαιρετικο indie και καποιο απαραδεκτο ΑΑΑ η το αντιστροφο θα καταληξει σε χαζα αποτελεσματα.

 

ΥΓ. Και στο τοπικο πρωταθλημα μπορει να γινουν εξαιρετικα ματς και φανταστικες ενεργειες αλλα υπαρχει λογος που ο κοσμος περιμενει πως και πως το Τσαμπιονς Λιγκ αντι για το Αστερας Μαγουλας-Ανω Λιβαδερο και ας εχει δει δεκαδες βαρετα 0-0 στο Τσαμπιονς Λιγκ

Σεβομαι την αποψη σου αλλα εχουμε διαφορετικη γνωμη για το τι εχει σημασια σε ενα παιχνιδι.Toσο απλο οποτε δεν υπαρχει λογος να διφωνησουμε.

Για μενα αυτο που αναφερεις για το τριπτυχο ενος game το 80% ειναι το gameplay και το υπολοιπο 20% visuals και story.Πλεον λογου χρονου,ηλικιας,υποχρεωσεων αν το παιχνιδι δεν με τραβα στο gameplay τι να το κανω αν εχει απιστευτα γραφικα ή story?Θελω να απολαμβανω το game την ωρα που το παιζω και να μην ειναι chore να το "παιξω".

Tωρα το παραδειγμα που αναφερεις με το ποδοσφαιρο ειναι spot on.Μπορει δηλαδη καποιος να περασει μια χαρα και με Γ τοπικο παιχνιδι οπως και σε αγωνα CL.Δηλαδη δεν θα απορριψουμε τον αγωνα του Γ τοπικου επειδη δεν ειναι CL.Ετσι ειναι και τα indies,δηλαδη μπορει να περασεις μαζι του ακομα πιο ευχαριστα και απο ενα big bugdet AAA παιχνιδι.Μην τα απορριπτουμε δηλαδη.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Ειπα για το cyberpunk επειδη αυτο κυκλοφορησε τωρα,αν ηταν καποιο αλλο ΑΑΑ παιχνιδι zelda,god of war κτλπ θα ανεφερα αυτο σαν παραδειγμα.

Ξαναλεω το προβλημα μου ειναι που καποιοι εχουν τα indies σαν κατωτερα-υποδεεστερα παιχνιδια σε σχεση με τα λεγομενα ΑΑΑ παιχνιδια.Ξαναδιαβασε σε παρακαλω το post μου γιατι δεν καταλαβες μαλλον τι εγραψα.

 

Ο συμφορουμιτης με τον οποιο συμφωνεις,παρουσιασε ενα ενδεχομενο παρα πολυ καλου indie παιχνιδιου με μετριο προς κακο ΑΑΑ παιχνιδι για να δειξει οτι υπο προυποθεσεις τα indie παιχνιδια,υπολογιζονται πιο ψηλα σε σχεση με αλλες ακριβοτερες παραγωγες,εξου και γιατι διαφωνω με το παραδειγμα σου του Cyberpunk,εκτος αν θεωρεις το cyberpunk οτι ειναι επιπεδου Avengers.

Απο εκει και περα σε κανενα(που ασχολειται λιγο παραπανω)δεν προκαλει εντυπωση η ''απαξιωση''που υπαρχει στην χωρα μας(και αρα και στα forum),για τα indie παιχνιδια. Γιατι εδω καλα καλα δεν ασχολουνται πολλοι με πιο δημοφιλη και καλυτερα ΑΑΑ παιχνιδια(ανεφερα ορισμενα παραδειγματα πιο πισω),με τα indie θα ασχοληθουν?

Ποια ειναι η τελευταια φορα που μπηκες σε θεμα playstation/xbox ή PC και ειδες πολλους να κουβεντιαζουν για παλιοτερα indie παιχνιδια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο συμφορουμιτης με τον οποιο συμφωνεις,παρουσιασε ενα ενδεχομενο παρα πολυ καλου indie παιχνιδιου με μετριο προς κακο ΑΑΑ παιχνιδι για να δειξει οτι υπο προυποθεσεις τα indie παιχνιδια,υπολογιζονται πιο ψηλα σε σχεση με αλλες ακριβοτερες παραγωγες,εξου και γιατι διαφωνω με το παραδειγμα σου του Cyberpunk,εκτος αν θεωρεις το cyberpunk οτι ειναι επιπεδου Avengers.

Απο εκει και περα σε κανενα(που ασχολειται λιγο παραπανω)δεν προκαλει εντυπωση η ''απαξιωση''που υπαρχει στην χωρα μας(και αρα και στα forum),για τα indie παιχνιδια. Γιατι εδω καλα καλα δεν ασχολουνται πολλοι με πιο δημοφιλη και καλυτερα ΑΑΑ παιχνιδια(ανεφερα ορισμενα παραδειγματα πιο πισω),με τα indie θα ασχοληθουν?

Ποια ειναι η τελευταια φορα που μπηκες σε θεμα playstation/xbox ή PC και ειδες πολλους να κουβεντιαζουν για παλιοτερα indie παιχνιδια?

 

Δεν εχω παιξει κανενα και σιγουρα δεν θα παιξω το avengers διοτι δεν ειναι του γουστου μου.Το cyberpunk οπως ειπα θα το επαιρνα αν δεν ειχε τοσο προβληματα.Αρα θα περιμενω να το διορθωσουν.Kαι οπως εγραψα ανεφερα το cyberpunk λογου χρονικης συγκυριας.Δεν νομιζω να ειναι επιπεδου avengers οταν με το καλο διορθωθει.

Mα αυτο ειναι το θεμα μου Fulgore.Γιατι τετοια απαξιωση γενικα για τα indie??Δεν το καταλαβαινω.Εχει να κανει επειδη στο ps/xbox & pc εχουν σχεδον ολα τα big budget games που δεν μπορουν να ασχοληθουν,με βαση τα δικα τους κριτηρια παντα, με low budget παιχνιδια σαν τα indies???Ισως γιαυτο και στο switch να εχουν τερασταια επιτυχια,περα απο το φορητο του πραγματος,επειδη εχει ελλειψη απο τα μεγαλα 3rd party παιχνιδια?

Και οσο για το παραδειγμα ναι ακυρο το να παρεις ενα απο τα top indie παιχνιδια και να το συγκρινεις με ενα απο τα μετριοτατα ΑΑΑ παιχνιδια.Εκει ηταν λαθος αλλα στο γενικο συνολο συμφωνουσα μαζι του.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να γυρισουμε πισω στο γιατι θεωρουμαστε Sonyland(γιατι δεν πουλαει δηλαδη το switch ή το xbox καθολου),γιατι πουλανε τοσο πολυ τα ποδοσφαιρακια στην χωρα μας κλπ.

Δεν ειναι οτι συμβαινει μονο για τα indie παιχνιδια αυτο.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...