Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τοξικά fanboyλίκια..δεν νομίζεις ότι υπερβάλεις όσο πατάει ο ελέφαντας? Το πόσο εύκολα και υπέρμετρα πετιούνται χαρακτηρισμοί περί οπαδών, χρίζει συζήτησης, ότι πχ δεν μας αρέσει, δεν είναι απαραίτητα τοξικό ή οπαδικό.

Μιλάω για την περίπτωση που ο άλλος θα μπεί εδώ μέσα για να πεί ψέμματα οτι υπάρχει πρόβλημα κάπου ενώ δεν υπάρχει απλά για να αισθάνεται καλύτερος που έχει XBOX/Switch κτλ. Και λέω οτι δεν νομίζω να είναι ψέμμα το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε.

11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τέσπα πιστεύω απλά ότι είσαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο θέμα. Τι πιστεύεις? Ότι τα βρίσκουμε όλα τέλεια επάνω της? Δεν έχει υποστήριξη για 1440p οθόνες, δεν υποστηρίζει καθόλου Atmos και Dolby Vision, ούτε καν ακόμα VRR ενώ ο ανταγωνισμός έχει συμπεριλάβει ήδη μέχρι και Freesync, πουλάει τα παιχνίδια των δικών της Studio στα 79 ευρώ, πράγματα που με ενοχλούν αφάνταστα ειδικά εμένα που έχω το audio+video setup για να τα απολαύσω, πρέπει όμως να βρούμε να κράζουμε όλη την ώρα για να γίνει κατανοητό ότι δεν τα βρίσκουμε όλα ρόδινα? Η κονσόλα έχει πολλές αδυναμίες σε διάφορα θέματα, τις οποίες αποδεχθήκαμε όμως και πήγαμε παρακάτω. Όπου αξίζει και όταν πρέπει θα κράζουμε. Τι να κάνω όμως που δεν μπορώ να τις διορθώσω μόνος μου? Ελπίζω μόνο η Sony να διορθώσει κάποια από αυτά. Αν όχι και δεν μπορώ να τα ανεχτώ συνεχίζω με κάτι άλλο. Περιμένω πχ με ανυπομονησία τα πρώτα Dolby Vision παιχνίδια της MS, είναι τεράστια εξέλιξη για μένα αυτό και προς την σωστή κατεύθυνση. Θα μου πεις αφού την βρίσκεις ένα σωρό αδυναμίες και μάλιστα σε ενοχλούν αφάνταστα γιατί την αγόρασες? Για έναν και μόνο λόγο, τις αποκλειστικότητες της. Τι να κάνω που μου αρέσουν τα gran turismo, τα god of war, τα ghost of tsusima κτκ κτλ, αδυναμίες η κονσόλα, αδυναμίες και ο πελάτης, έτσι πάνε αυτά.

Όλα αυτά που περιέγραψες δεν τα θεωρώ προβλήματα ή αδυναμίες. Αντιθέτως είναι ολοκληρωμένο προιόν, όπως το φαντάζεται η sony ή η κάθε Sony για το κοινό της.

Η κονσόλα είναι αυτή που είναι και τα παιχνίδια είναι αυτά που είναι. Μαζί σου αν σου αρέσει (και εμένα μου αρέσουν αρκετά) να την πάρεις να την ευχαριστηθείς. Πέρα απο το VRR που θα έπρεπε να το βιαστούν, όλα τα άλλα είναι on spec. Αν έχει κάποιος παράπονο, να διάβαζε τα specs.

Προβλήματα εγώ θεωρώ τα πολλά reports για τα χαλαρά/ελλατωματικά triggers, το φτιάχνω ξανά την db κάθε 2 μέρες γιατί έγινε σκατά, rest mode bugs, artifacts λόγω προβληματικού hardware/software etc. Αυτά θεωρώ οτι δεν πρέπει να υπάρχει ανοχή γιατι κατα την άποψή μου, το προιόν ΔΕΝ ήταν έτοιμο να βγεί. Προφανώς και όσοι αντιμετωπίσουν τα προβλήματα θα υπερβάλλουν και λίγο γιατί έσκασαν 500γιούρα, αλλα τα προβλήματα υπάρχουν σε κάποια κλίμακα.

Τέσπα, μην πιάσουμε θέμα γιατί ο καθένας μας γουστάρει η δεν γουστάρει το PS5, τα έχουμε πει αρκετά όσοι ασχολούμαστε εδώ και έχουμε κουράσει. Ας αποδεχτούμε το γεγονός οτι υπάρχουν προβλήματα και ας βοηθήσουμε όσους ασχολούνται να κοιτάξουν στη σωστή κατεύθυνση να τα επιλύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στην παρέα για μενα το ποιο βασικo λαθος ειναι που δεν εχει για οθόνες  2κ και φυσικά αφου ολο το μηχάνημα ειναι amd γιατι δεν εχει Freesync  να δουμε θα βγάλει κανα update ????!!!

Επεξ/σία από eliasmad880
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μενα το  αtmos και το vrr  .Αλλο που δεν εχω ακομα τις αναλογες συσκευες για να τα εκμεταλευτω .Στο μελλον ομως θα τις εχω . 

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VRR και το θέμα της επέκτασης του δίσκου, πρέπει να λυθούν πρώτα. Για τα vision και atmos δεν έχω καμία ελπίδα. Ούτε για τις τιμές των παιχνιδιών της. Εκτός από τα VRR και Disk Expansion, στο μόνο που δίνω πιθανότητες είναι το 1440p support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους 2-3 που έχουν πάρει την κονσόλα. 😛 

Γίνεται κανονικά διαμοιρασμός του PS Plus σε όλους τους λογαριασμούς και στο PS5? Δηλαδή αν υπάρχουν παραπάνω από 1 λογαριασμοί και ένας έχει την συνδρομή, μπορούν να παίξουν και οι άλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Για τους 2-3 που έχουν πάρει την κονσόλα. 😛 

Γίνεται κανονικά διαμοιρασμός του PS Plus σε όλους τους λογαριασμούς και στο PS5? Δηλαδή αν υπάρχουν παραπάνω από 1 λογαριασμοί και ένας έχει την συνδρομή, μπορούν να παίξουν και οι 

Οι λογαριασμοί που δεν έχουν το psn plus βλέπουν μόνο τα εγκατεστημένα παιχνίδια. Όπως επίσης δεν έχουν τα cloud saves. 

Επεξ/σία από elmoglis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτος που εχει PS5,θα μπορει να παιζει ονλάιν με φιλο του που εχει PS4,το ίδιο παιχνίδι σε έκδοση PS4??(π.χ. παιζουμε και οι 2 GTAV on line,εγω σε 5 και ο φιλος σε 4,θα βλεπει ο ενας τον άλλον στο παιχνιδι)??

Επεξ/σία από nikaki71
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elmoglis είπε

Οι λογαριασμοί που δεν έχουν το psn plus βλέπουν μόνο τα εγκατεστημένα παιχνίδια. Όπως επίσης δεν έχουν τα cloud saves. 

Ναι, φίλε μου, ρωτάω αν ισχύει αυτό που ισχύει και τώρα στο 4, οι έξτρα λογαριασμοί έχουν πρόσβαση στα παιχνίδια του PS Plus και στο online? Αν βάλω το δικό μου λογαριασμό που έχει Ps Plus και βάλω και το δεύτερο που είναι για smurf, θα έχω online και στον smurf?

1 ώρα πριν, nikaki71 είπε

Αυτος που εχει PS5,θα μπορει να παιζει ονλάιν με φιλο του που εχει PS4,το ίδιο παιχνίδι σε έκδοση PS4??(π.χ. παιζουμε και οι 2 GTAV on line,εγω σε 5 και ο φιλος σε 4,θα βλεπει ο ενας τον άλλον στο παιχνιδι)??

Ναι, αυτό κανονικά ισχύει. Έπαιζα χθες με ένα παιδί από Ιταλία που έχει το PS5 και παίζαμε μαζί Rainbow Sxi Siege.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParafronGR είπε

Ναι, φίλε μου, ρωτάω αν ισχύει αυτό που ισχύει και τώρα στο 4, οι έξτρα λογαριασμοί έχουν πρόσβαση στα παιχνίδια του PS Plus και στο online? Αν βάλω το δικό μου λογαριασμό που έχει Ps Plus και βάλω και το δεύτερο που είναι για smurf, θα έχω online και στον smurf?

Ναι κανονικά και στο online. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Συνέδεσα σήμερα τον Samsung T7 1TB καθώς ο εσωτερικός γέμισε...

Βάσει του Link της Sony ο εξωτερικός συνίσταται να συνδέεται στην μπροστινή USB-C

USB storage should be connected to a Superspeed USB port. It is recommended that you connect PS5 extended storage to the USB Type-C port on the front of your PS5 console. The USB Type-A ports on the back of your PS5 console can also support extended storage. 

 Παρόλαυτά δεν είναι αισθητικά όμορφο και αναρωτιόμουν γιατί έχει διαφορά αφού και οι πίσω είναι superspeed 10Gbps απλά type A..

Απόψεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην μαλώνετε , ο τύπος από το support που μίλησα απλά υπερέβαλε λίγο σχετικά με το rest mode bug που είναι γνωστό ότι υπήρχε και μάλλον υπάρχει ακόμα . Δεν ξέρω αν υπερέβαλε από ασχετοσύνη ή για να καλύψει το πρόβλημα άλλα και δεν με νοιάζει . Απολαύστε τις κονσόλες σας . Εγώ είμαι κάτοχος και του Series X και του PS5 οπότε μέχρι να γίνει η αλλαγή τις κονσόλας μου ευτυχώς έχω να παίζω !!

Για το μόνο που ξενέρωσα είναι ότι σταμάτησα το ghost of tsutsima και μάλλον έχασα και τα saves !!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, steliosfan είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Συνέδεσα σήμερα τον Samsung T7 1TB καθώς ο εσωτερικός γέμισε...

Βάσει του Link της Sony ο εξωτερικός συνίσταται να συνδέεται στην μπροστινή USB-C

USB storage should be connected to a Superspeed USB port. It is recommended that you connect PS5 extended storage to the USB Type-C port on the front of your PS5 console. The USB Type-A ports on the back of your PS5 console can also support extended storage. 

 Παρόλαυτά δεν είναι αισθητικά όμορφο και αναρωτιόμουν γιατί έχει διαφορά αφού και οι πίσω είναι superspeed 10Gbps απλά type A..

Απόψεις ?

Καλά μπροστά δεν τον έβαζα και εγώ με την καμία , έχει και διακριτικό μπλε φωσφοριζέ καλώδιο ο δικός μου . 

Anyway δεν έχει διάφορες . Έχω παίξει 100-150 ώρες από τον εξωτερικό δεν είχε θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, grouspen είπε

Καλά μπροστά δεν τον έβαζα και εγώ με την καμία , έχει και διακριτικό μπλε φωσφοριζέ καλώδιο ο δικός μου . 

Anyway δεν έχει διάφορες . Έχω παίξει 100-150 ώρες από τον εξωτερικό δεν είχε θέμα 

Και εγώ πισω τον εχω τον δίσκο.....τον είχα δοκιμάσει και μπροστα αλλα καμια διαφορα......τον δίσκο ετσι!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, grouspen είπε

Καλά μπροστά δεν τον έβαζα και εγώ με την καμία , έχει και διακριτικό μπλε φωσφοριζέ καλώδιο ο δικός μου . 

Anyway δεν έχει διάφορες . Έχω παίξει 100-150 ώρες από τον εξωτερικό δεν είχε θέμα 

 

8 λεπτά πριν, TeoRossi είπε

Και εγώ πισω τον εχω τον δίσκο.....τον είχα δοκιμάσει και μπροστα αλλα καμια διαφορα......τον δίσκο ετσι!!!!

Τι δίσκους έχετε βάλει επάνω του? Ψάχνω έναν που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας, για να περάσω μερικά games, μέχρι η Sony να δεήσει να μας πει τι nvme θα βάλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

 

Τι δίσκους έχετε βάλει επάνω του? Ψάχνω έναν που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας, για να περάσω μερικά games, μέχρι η Sony να δεήσει να μας πει τι nvme θα βάλουμε.

Χωρίς να θέλω να προτρέχω για Samsung το κόβω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...