Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sndev είπε

επειδή μαλλον εγω δε καταλαβαινω κατι σωστά με τα extra χρηματα για το ιδιο παιχνιδι , μπορείτε να μου πείτε πιο παιχνιδι θελει extra χρήματα για να παίξει στο ps5 αναβαθμισμένο?

Mου ερχετε στο μυαλο μόνο το spiderman που ίσως ήταν πείραμα, το control της remedy /505 που η σονυ τη πρώτη μερα κυκλοφορίας πηγε κ  έδωσε την ultimate στο psn κ το tony hawk που ανακοινώθηκε πρόσφατα της acitivion οτι θα θελει 10ε για upgrade το οποίο ισχύει κ για το xbox.

είναι κάποιο άλλο που μου διαφεύγει ? οσα εχω δοκιμάσει κ εχουν παρει patch ηταν free 

Νομίζω και το NBA 2k21. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, lkv100 είπε

Νομίζω και το NBA 2k21. 

ναι σωστα κ αυτο προβληματικο οπως κ το spiderman τα οποια αν δε κανω λαθος κ τα 2 δεν ειχαν καν την επιλογη για 10ε upgrade αλλα έπρεπε να αγορασεις ολο το game απο την αρχη, το οποιο ομως ισχυε τοτε κ για το xbox (nba2k21) σωστά? 

κ δε το παω στο vs το ξεκαθαρίζω, απλα ετσι οπως παει να παρουσιαστεί είναι ότι ειναι κανόνας κ το κανει η sony στο ps5 ενω η άποψη μου ειναι ότι είναι γενικο το κακο κ αν μπορούσαν να το περασουν αναιμακτα θα το χαν κανει ηδη ολοι τους 

εκτος παλι ξαναλεω αν μου διαφεύγει κατι 

 

edit:  κ με ενα γρηγορο search διαβάζω οτι κ το control στο xbox θέλει 10 Ε για upgrade 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, sndev είπε

ναι σωστα κ αυτο προβληματικο οπως κ το spiderman τα οποια αν δε κανω λαθος κ τα 2 δεν ειχαν καν την επιλογη για 10ε upgrade αλλα έπρεπε να αγορασεις ολο το game απο την αρχη, το οποιο ομως ισχυε τοτε κ για το xbox (nba2k21) σωστά? 

κ δε το παω στο vs το ξεκαθαρίζω, απλα ετσι οπως παει να παρουσιαστεί είναι ότι ειναι κανόνας κ το κανει η sony στο ps5 ενω η άποψη μου ειναι ότι είναι γενικο το κακο κ αν μπορούσαν να το περασουν αναιμακτα θα το χαν κανει ηδη ολοι τους 

εκτος παλι ξαναλεω αν μου διαφεύγει κατι 

 

edit:  κ με ενα γρηγορο search διαβάζω οτι κ το control στο xbox θέλει 10 Ε για upgrade 

Απλώς στην MS είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στο τι είναι enhanced και τι όχι. Κατεβαίνει στην κονσόλα σου η σωστή έκδοση του παιχνιδιού από το Library χωρίς να ψάχνεσαι μέσα στα menu και στο Store μη τυχόν και εγκαταστήσεις ή αγοράσεις κατά λάθος την παλιά. Πχ όταν έτρεξα το Spider-Man Remastered συνηδειτοποίησα ότι έκανα λάθος και κατέβηκε η PS4 έκδοση στην κονσόλα χωρίς το patch με τα 60fps και RT. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη στο τι ακριβώς κατεβάζεις...

Επίσης τα updates για τα 1st party της MS θα δοθούν free. Ειδικά τώρα με την εξαγορά της Bethesda αρκετοί τίτλοι πιστεύω θα πάρουν free updates.

Τώρα για τους υπόλοιπους 3rd parties (πχ Control όπως λες), δυστυχώς ούτε η Sony, ούτε η MS δεν μπορεί να τους υποχρεώσει τι θα κάνουν. Ειδικά κάτι EA και κάτι Activision πιστεύω θα προσπαθήσουν να πάρουν σώβρακα απλώς για να ξεκλειδώσουν Vsync και ανάλυση. Τουλάχιστον η Remedy δούλεψε λίγο να τρέχει το RT στις κονσόλες.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα αυτα που λετε ενα ειναι το συμπερασμα,το οποιο το εχουμε ξανατονισει,ποσο αθλιο ειναι το store στο ps5!!!!!Δεν μπορω να καταλαβω τι εκανε η sony,μια χαρα ηταν στο ps4.

Αυτο που λεει ο D.luffy για το spiderman παντως παρολιγο να το παθω και εγω.Ελπιζω να διορθωσουν το store συντομα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Απλώς στην MS είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στο τι είναι enhanced και τι όχι. Κατεβαίνει στην κονσόλα σου η σωστή έκδοση του παιχνιδιού από το Library χωρίς να ψάχνεσαι μέσα στα menu και στο Store μη τυχόν και εγκαταστήσεις ή αγοράσεις κατά λάθος την παλιά. Πχ όταν έτρεξα το Spider-Man Remastered συνηδειτοποίησα ότι έκανα λάθος και κατέβηκε η PS4 έκδοση στην κονσόλα χωρίς το patch με τα 60fps και RT. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη στο τι ακριβώς κατεβάζεις...

Επίσης τα updates για τα 1st party της MS θα δοθούν free. Ειδικά τώρα με την εξαγορά της Bethesda αρκετοί τίτλοι πιστεύω θα πάρουν free updates.

Τώρα για τους υπόλοιπους 3rd parties (πχ Control όπως λες), δυστυχώς ούτε η Sony, ούτε η MS δεν μπορεί να τους υποχρεώσει τι θα κάνουν. Ειδικά κάτι EA και κάτι Activision πιστεύω θα προσπαθήσουν να πάρουν σώβρακα απλώς για να ξεκλειδώσουν Vsync και ανάλυση. Τουλάχιστον η Remedy δούλεψε λίγο να τρέχει το RT στις κονσόλες.

στις πρώτες βδομάδες ναι κατέβαζες οτι νανε γτ αλλάξανε την εμφάνιση τα μενού που μας δυσκόλεψε ολους γτ έχεις βολευτεί ηδη με κάποιο τρόπο που λειτουργείς. Δεν ισχύει πλέον αυτο γτ αλλάξανε νοοτροπία κ εξηγω:  

Στα παιχνίδια  ps4 που έχουν παρει patch δεν μπορεις να κατεβάσεις κατι διαφορετικο γτ ειναι ενα παιχνίδι για ps4 που εχει πάρει το patch k ειναι ενσωματωμένο , ghost of tsusima , gow ,days gone ktl ktl 

Στα παιχνίδια πλεον που είναι ξεχωριστή έκδοση ps4 ps5  px sackboy στις αρχες ισχυε αυτό που λες 2 εκδόσεις.

Πλέον όμως κατεβαίνει ένα παιχνίδι

Spoiler

 

image.png.bd42d788615915ef58b8584a29fb3662.png

 

 

 

κ με ένα κλικ αλλάζεις την έκδοση αν θες πριν παίξεις το οποίο φαινετε ξεκάθαρα στο τίτλο (πριν δε φαινότανε) 

πχ

ps4 έκδοση

Spoiler

11.jpg.d68a33ed59fd5b46db66e445e5b3f70c.jpg

 

ps5 

Spoiler

12.jpg.89d5c48550c6d210d73c24822f5c8dfb.jpg

 

 

οσον αφορά τα free update, το ότι το ανακοινώνει ο ενας δε σημαίνει οτι δε θα το κανει κ ο άλλος. Γενικά η σονυ δε φημίζεται ότι ανακοινώνει ,απλα το εφαρμόζει χωρίς φρου φρου είτε αφορα κατι θετικο για τους χρήστες  είτε αρνητικο.

οπως πιστεύεις εσυ οτι θα δωσει free update η Bethesda (κ εγω το πιστευω) έτσι πιστεύω οτι οσα update θα δωσουν κ τα studio της sony θα νε free όπως έδωσε ηδη σε κάποια μεγάλα της. Δεν το ανακοίνωσε μήνες πριν απλα τα έδωσε.

 

τα παραπάνω όμως δεν έχουν να κάνουν με αυτό που αναφέρθηκε κ δημιουργείτε η άποψη  στα επι πληρωμή ότι είναι κανόνας στη sony

 

Edit : καλα σποιλερ πως μπαίνουν πλέον? :o 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, sndev είπε

 Edit : καλα σποιλερ πως μπαίνουν πλέον? :o 

3ο κουμπακι απο το τελος με το ματακι

Επεξ/σία από icenex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζευα τωρα στο στορε κ ειδα οτι το Kena ειναι 40 ε , αρα δεν τηρουν οσα λεγανε οτι τα game απο τα studio της θα νε στο 70-80. παιζει βεβαια να νε κ μικρο οπως το Morales κανα 8ωρο κ εχει τέτοια τιμή παρολαυτα μπράβο στον ανταγωνισμο γτ αν δεν υπηρχαν οι κινησεις της microsoft  κ μικρο να ταν θα το κοπαναγανε ευκολα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sndev είπε

αρα δεν τηρουν οσα λεγανε οτι τα game απο τα studio της θα νε στο 70-80. 

Πουθενα δεν εχει ειπωθει κατι τετοιο,οπως δεν ειχε ειπωθει κατι τετοιο και στην προηγουμενη γενια που παλι ολως τυχαιως δεν ειχαν ολα τα ps4 exclusives 70ευρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Γενικά στη Sony το θέμα με τα BC games είναι ένα πρόχειρο afterthought και φαίνεται ότι έγινε την τελευταία στιγμή μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου επειδή η MS το έσπρωξε πάρα πολύ στο Series ως επίσημο feature.

Ίσως τα σχέδια τους να ήταν μηδενικό compatibility και κυκλοφορία εντελώς ξεχωριστών "remasters" με κανονική πληρωμή.

Αυτό προκύπτει από κάπου; γιατί διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό τέτοιου είδους σχόλια χωρίς καμία τεκμηρίωση ενώ η πραγματικότητα που έχω βιώσει είναι πολύ διαφορετική πχ πλήρες BC με την βιβλιοθήκη του PS4, 4κ 60 patches σε διάφορα games.

Αντίθετα βλέπω μια εξύψωση της MS όπου δίνει updates και patches λες και κάνει κάτι διαφορετικό και μοναδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 1:22 ΜΜ, Cariolanoc είπε

επειδή παρακολουθώ κάποια tech κανάλια youτουμπ (moore's law is dead και redtech) η εκτίμηση είναι ότι οι νέες κονσόλες είναι σε επίπεδο 2080ti/3070

Μακάρι γιατί έχω sex box lol και με το rtx2060  δε βλέπω διαφορά.ακομα...

Στις 4/12/2020 στις 1:22 ΜΜ, Cariolanoc είπε

επειδή παρακολουθώ κάποια tech κανάλια youτουμπ (moore's law is dead και redtech) η εκτίμηση είναι ότι οι νέες κονσόλες είναι σε επίπεδο 2080ti/3070

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

χαζευα τωρα στο στορε κ ειδα οτι το Kena ειναι 40 ε , αρα δεν τηρουν οσα λεγανε οτι τα game απο τα studio της θα νε στο 70-80. παιζει βεβαια να νε κ μικρο οπως το Morales κανα 8ωρο κ εχει τέτοια τιμή παρολαυτα μπράβο στον ανταγωνισμο γτ αν δεν υπηρχαν οι κινησεις της microsoft  κ μικρο να ταν θα το κοπαναγανε ευκολα

Sn, το Kena ειναι τίτλος "του Σαββατοκύριακου" οπως ανέφεραν και οι devs του (υποθέτω πως αυτό μεταφράζεται σε 8-10 ώρες gameplay), εξού και η τιμή του.
Υπήρχε tweet και σχετική είδηση φίλε, αμα βρώ το κουράγιο να την βρω θα την post-άρω ;)

46 λεπτά πριν, John_Fistikis είπε

Αυτό προκύπτει από κάπου; γιατί διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό τέτοιου είδους σχόλια χωρίς καμία τεκμηρίωση ενώ η πραγματικότητα που έχω βιώσει είναι πολύ διαφορετική πχ πλήρες BC με την βιβλιοθήκη του PS4, 4κ 60 patches σε διάφορα games.

Αντίθετα βλέπω μια εξύψωση της MS όπου δίνει updates και patches λες και κάνει κάτι διαφορετικό και μοναδικό.

Η διαφορά ειναι πως στο sexBox μπορείς να παίξεις Γιάννη παιχνίδια ακόμα και 3 γενεών πριν ( OG xbox, Xbox 360, XONE), βάλε τώρα και το FPS boost που μόλις βγήκε και ενδεχομένως να καταλάβεις το γιατί - σε γενικές γραμμές - θεωρείται ανώτερο/διαφορετικό/μοναδικό ;)

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

χαζευα τωρα στο στορε κ ειδα οτι το Kena ειναι 40 ε , αρα δεν τηρουν οσα λεγανε οτι τα game απο τα studio της θα νε στο 70-80. παιζει βεβαια να νε κ μικρο οπως το Morales κανα 8ωρο κ εχει τέτοια τιμή παρολαυτα μπράβο στον ανταγωνισμο γτ αν δεν υπηρχαν οι κινησεις της microsoft  κ μικρο να ταν θα το κοπαναγανε ευκολα

δεν ειναι της sony ρε το kena...βγαινει και στα pc κανονικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι την αγορά ps5 και μιας και πρέπει να μπεις σε λίστα αναμονής θέλω να ρωτήσω τι γίνετε με θέμα θορύβου/coil whine απο κάποιους που το έχουνε.Απο ότι έχω διαβάσει στο reddit μερικοί το βήσκουν αφόρητο και άλλοι δεν το ακούνε καν. Επίσης ηπάρχουν 2 ειδών ανεμηστήρες που που άμα έχεις το Α τύπου κάνει αρκετό θόρυβο.Είχα το ps4(fat) και σε θέμα φορήβου πραγματικά μου είχε σπάσει να νεύρα.

Επεξ/σία από spyros1314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros1314 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι την αγορά ps5 και μιας και πρέπει να μπεις σε λίστα αναμονής θέλω να ρωτήσω τι γίνετε με θέμα θορύβου/coil whine απο κάποιους που το έχουνε.Απο ότι έχω διαβάσει στο reddit μερικοί το βήσκουν αφόρητο και άλλοι δεν το ακούνε καν. Επίσης ηπάρχουν 2 ειδών ανεμηστήρες που που άμα έχεις το Α τύπου κάνει αρκετό θόρυβο.Είχα το ps4(fat) και σε θέμα φορήβου πραγματικά μου είχε σπάσει να νεύρα.


Σπύρο, τι να πούμε φίλε ? Η ολη φάση δυστυχώς είναι λοταρία προς το παρόν. 😁
Το coil whine θα λυθεί σίγουρα με κάποιο hardware revision αλλά η φάση της λοταρίας με τους ανεμιστήρες θα είναι πάντα αυτό, λοταρία γιατί όπως θα γνωρίζεις, και τα PS4, και τα PS4 Pro ειχαν και αυτά διαφορετικούς ανεμιστήρες - ακόμα και μηχανήματα του ίδιου batch (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).
Προσωπικά, και στο PS4 αλλά στο Pro τράβηξα τον 1ο λαχνό καθώς και τα 2 ηταν πραγματικά αθόρυβα (μονο το MGSV με το ξεκλείδωτο framerate στο ελικόπτερο/μενού έκανε τους ανεμιστήρες να ανεβάζουν τροφές).

Προσωπικά, αυτός είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο περιμένω να πάρω PS5 (βλέπε: να βγεί κάποιο revision).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...