Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, red1 είπε


Σπύρο, τι να πούμε φίλε ? Η ολη φάση δυστυχώς είναι λοταρία προς το παρόν. 😁
Το coil whine θα λυθεί σίγουρα με κάποιο hardware revision αλλά η φάση της λοταρίας με τους ανεμιστήρες θα είναι πάντα αυτό, λοταρία γιατί όπως θα γνωρίζεις, και τα PS4, και τα PS4 Pro ειχαν και αυτά διαφορετικούς ανεμιστήρες - ακόμα και μηχανήματα του ίδιου batch (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).
Προσωπικά, και στο PS4 αλλά στο Pro τράβηξα τον 1ο λαχνό καθώς και τα 2 ηταν πραγματικά αθόρυβα (μονο το MGSV με το ξεκλείδωτο framerate στο ελικόπτερο/μενού έκανε τους ανεμιστήρες να ανεβάζουν τροφές).

Προσωπικά, αυτός είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο περιμένω να πάρω PS5 (βλέπε: να βγεί κάποιο revision).

Πολύ εκνευριστικό το ότι έχουν κάνει λοταρία όπως είπες τους ανεμηστήρες.Για μένα αυτό είναι δείγμα χαμηλής εγγύησης και ποιότητας που δεν είναι για την Sony για τα τόσα επικά παιχνίδια που βγάζει.Πιστέυω πως το revision αργεί ακόμα,έστω και μικρό(λέω για μέσα 22).Μακάρι να το δούμε πιο νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, xavier είπε

δεν ειναι της sony ρε το kena...βγαινει και στα pc κανονικα...

 δε το γνώριζα! έχεις δίκιο ειναι τριτο στούντιο

2 ώρες πριν, red1 είπε

Sn, το Kena ειναι τίτλος "του Σαββατοκύριακου" οπως ανέφεραν και οι devs του (υποθέτω πως αυτό μεταφράζεται σε 8-10 ώρες gameplay), εξού και η τιμή του.
Υπήρχε tweet και σχετική είδηση φίλε, αμα βρώ το κουράγιο να την βρω θα την post-άρω ;)

οχι μωρε μη ψάχνεσαι αν έχεις δει καπου ειδηση έτσι θα νε κ ειναι λογικο με 40 ε μικρουλι θα νε , στα ματια μου δείχνει πολύ ομορφο εικαστικα κ το περιμένω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John_Fistikis είπε

Αυτό προκύπτει από κάπου; γιατί διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό τέτοιου είδους σχόλια χωρίς καμία τεκμηρίωση ενώ η πραγματικότητα που έχω βιώσει είναι πολύ διαφορετική πχ πλήρες BC με την βιβλιοθήκη του PS4, 4κ 60 patches σε διάφορα games.

Αντίθετα βλέπω μια εξύψωση της MS όπου δίνει updates και patches λες και κάνει κάτι διαφορετικό και μοναδικό.

Μα έδωσα ήδη ένα παράδειγμα με το Spider-Man πιο πάνω. Τι θα πει χωρίς τεκμηρίωση;

Επίσης έχω μερικούς τίτλους στην digital βιβλιοθήκη μου που για κάποιο λόγο αρνούνται να εγκατασταθούν στο PS5. Όπως πχ το Bloodborne που μου γράφει ότι η έκδοση του παιχνιδιού δεν είναι compatible με το σύστημα μου χωρίς να μου δίνει επιλογή για εγκατάσταση. Για ποιο λόγο; Στο PS4 αγόρασα το παιχνίδι digital όταν κυκλοφόρησε. Και το αστείο είναι ότι μου εμφανίζει link για αγορά της Goty η οποία τυχαίνει να είναι η "συμβατή". 

Και δεν μιλάμε καν για παιχνίδι το οποίο έλαβε κάποια αναβάθμιση στο PS5...

Στο Xbox μπαίνω στο library μου και τα πάντα είναι ήδη συμβατά με την κονσόλα μου. Έχω 50+ τίτλους και ούτε ένας δεν μου έβγαλε μύνημα ότι είναι ασύμβατος με link για αγορά ξανά από την αρχή.

Δεν έχω σκοπό να εξυψώσω καμιά κονσόλα. Την προσωπική μου εμπειρία χρήσης περιγράφω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spyros1314 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι την αγορά ps5 και μιας και πρέπει να μπεις σε λίστα αναμονής θέλω να ρωτήσω τι γίνετε με θέμα θορύβου/coil whine απο κάποιους που το έχουνε.Απο ότι έχω διαβάσει στο reddit μερικοί το βήσκουν αφόρητο και άλλοι δεν το ακούνε καν. Επίσης ηπάρχουν 2 ειδών ανεμηστήρες που που άμα έχεις το Α τύπου κάνει αρκετό θόρυβο.Είχα το ps4(fat) και σε θέμα φορήβου πραγματικά μου είχε σπάσει να νεύρα.

η έλλειψη θόρυβου ειναι η μεγαλύτερη ανασα που πηρα με το ps5 καθως κ εγω ειχα τη πρωτη έκδοση ps4 κ ειχε γινει απαράδεκτο, στα τελευταία της παρατουσα παιχνίδια γτ δε τα ευχαριστιωμουν. Απο τα χερια μου έχουν περάσει 3 ps5 κ τα 3 ηταν αθόρυβα πλην του disk που οταν στροφαρει ακούγεται κ ακούγεται αρκετά μαλιστα ,αλλα καμια σχεση overall συγκριτικά με το χάλι του 4. το δικο μου ps5 επειδη το άνοιξα εχει τον υποτιθέμενο "κακο" ανεμιστήρα παρολαυτα στα δικα μου αυτια ειναι παντελος αθόρυβο.  τα αλλα 2 επειδη θα τα στελνα σε φιλους εξωτερικο δε τα πείραξα να δω τι ανεμιστήρα εχουν αλλα ηταν κομπλέ  δοκιμάζοντας βαριά παιχνίδια . τεινω να πιστέψω οτι η υπερβάλουν με τους ηχους η παιζουν αγκαλιά με τη κονσόλα κ ψυχαναγκαζονται να ακουσουν κατι. απο τη στιγμή που ειχες το παλιό ps4 για μένα δεν πρεπει να νε λογος αυτά που διαβαζεις για θόρυβο κ να μη προχωρήσεις σε προπαραγγελια (εαν βρεις..). Δυστυχώς ο θόρυβος- ηχος είναι κατι σχετικο από άνθρωπο σε άνθρωπο κ εχει να κάνει με το ποσο ευαίσθητος είναι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sndev είπε

η έλλειψη θόρυβου ειναι η μεγαλύτερη ανασα που πηρα με το ps5 καθως κ εγω ειχα τη πρωτη έκδοση ps4 κ ειχε γινει απαράδεκτο, στα τελευταία της παρατουσα παιχνίδια γτ δε τα ευχαριστιωμουν. Απο τα χερια μου έχουν περάσει 3 ps5 κ τα 3 ηταν αθόρυβα πλην του disk που οταν στροφαρει ακούγεται κ ακούγεται αρκετά μαλιστα ,αλλα καμια σχεση overall συγκριτικά με το χάλι του 4. το δικο μου ps5 επειδη το άνοιξα εχει τον υποτιθέμενο "κακο" ανεμιστήρα παρολαυτα στα δικα μου αυτια ειναι παντελος αθόρυβο.  τα αλλα 2 επειδη θα τα στελνα σε φιλους εξωτερικο δε τα πείραξα να δω τι ανεμιστήρα εχουν αλλα ηταν κομπλέ  δοκιμάζοντας βαριά παιχνίδια . τεινω να πιστέψω οτι η υπερβάλουν με τους ηχους η παιζουν αγκαλιά με τη κονσόλα κ ψυχαναγκαζονται να ακουσουν κατι. απο τη στιγμή που ειχες το παλιό ps4 για μένα δεν πρεπει να νε λογος αυτά που διαβαζεις για θόρυβο κ να μη προχωρήσεις σε προπαραγγελια (εαν βρεις..). Δυστυχώς ο θόρυβος- ηχος είναι κατι σχετικο από άνθρωπο σε άνθρωπο κ εχει να κάνει με το ποσο ευαίσθητος είναι

Ευχαριστώ για την απάντηση.Γενικά δεν με πειράζει ο θόρυβος απλά με το ps4 το είχαν ξεφτιλίσει.Να σου πω δεν νομίζω να αντέξω να περιμένω και θα κάνω προπαραγγελία αλλά καλό είναι που δεν είναι στα επίπεδα του ps4.

Επεξ/σία από spyros1314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Μα έδωσα ήδη ένα παράδειγμα με το Spider-Man πιο πάνω. Τι θα πει χωρίς τεκμηρίωση;

Επίσης έχω μερικούς τίτλους στην digital βιβλιοθήκη μου που για κάποιο λόγο αρνούνται να εγκατασταθούν στο PS5. Όπως πχ το Bloodborne που μου γράφει ότι η έκδοση του παιχνιδιού δεν είναι compatible με το σύστημα μου χωρίς να μου δίνει επιλογή για εγκατάσταση. Για ποιο λόγο; Στο PS4 αγόρασα το παιχνίδι digital όταν κυκλοφόρησε. Και το αστείο είναι ότι μου εμφανίζει link για αγορά της Goty η οποία τυχαίνει να είναι η "συμβατή". 

Και δεν μιλάμε καν για παιχνίδι το οποίο έλαβε κάποια αναβάθμιση στο PS5...

Στο Xbox μπαίνω στο library μου και τα πάντα είναι ήδη συμβατά με την κονσόλα μου. Έχω 50+ τίτλους και ούτε ένας δεν μου έβγαλε μύνημα ότι είναι ασύμβατος με link για αγορά ξανά από την αρχή.

Δεν έχω σκοπό να εξυψώσω καμιά κονσόλα. Την προσωπική μου εμπειρία χρήσης περιγράφω.

 

Συμφωνώ οτι το spiderman αποτελεί κακό προηγούμενο αλλά προς το παρόν δείχνει να είναι μεμονωμένο περιστατικό (μακάρι να είναι).

Όσο για αυτό που αναφέρεις με το ΒΒ η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω συναντήσει σε κάποιο παιχνίδι, δεν το αμφισβητώ , ΑΛΛΑ το γεγονός οτι κάποιο παιχνίδι εμφανίζει πρόβλημα σημαίνει οτι "στη Sony το θέμα με τα BC games είναι ένα πρόχειρο afterthought και φαίνεται ότι έγινε την τελευταία στιγμή μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου επειδή η MS το έσπρωξε πάρα πολύ στο Series ως επίσημο feature." όπως γράφεις;

Λίγο υπερβολικό το βρίσκω, όπως υπερβολικά βρίσκω και σχόλια τύπου "η SONY πηγε τα games 80€" ή "το xbox δεν έχει παιχνίδια"

Επεξ/σία από John_Fistikis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετος:

Αν αγοράσω την έκδοση με το DVD  , και χρησιμοποιείσω ενα DVD που το έχει αγοράσει άλλος χρήστης, θα παίξει στην δική μου κονσόλα?

1: Ενα αγορασμένο /καινούριο παίζει σε όλα τα PS5 ανεξαρτήτου ιδιοκτήτη ΄... ή υπάρχουν περιορισμοί..

2:  Τα DVD πιάνουν λιγότερο χώρο στον (ήδη μικρό) ssd του PS5..

3: Γνωρίζει κάποιος κατάστημα (έστω) για προπαραγγελία...

Επεξ/σία από xabos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, John_Fistikis είπε

Συμφωνώ οτι το spiderman αποτελεί κακό προηγούμενο αλλά προς το παρόν δείχνει να είναι μεμονωμένο περιστατικό (μακάρι να είναι).

Όσο για αυτό που αναφέρεις με το ΒΒ η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω συναντήσει σε κάποιο παιχνίδι, δεν το αμφισβητώ , ΑΛΛΑ το γεγονός οτι κάποιο παιχνίδι εμφανίζει πρόβλημα σημαίνει οτι "στη Sony το θέμα με τα BC games είναι ένα πρόχειρο afterthought και φαίνεται ότι έγινε την τελευταία στιγμή μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου επειδή η MS το έσπρωξε πάρα πολύ στο Series ως επίσημο feature." όπως γράφεις;

Λίγο υπερβολικό το βρίσκω, όπως υπερβολικά βρίσκω και σχόλια τύπου "η SONY πηγε τα games 80€" ή "το xbox δεν έχει παιχνίδια"

Αυτά που γράφω προφανώς και είναι η προσωπική μου γνώμη για την παρούσα μορφή του backwards compatibility της Sony. Μου φαίνεται σαν πρόχειρη υλοποίηση τελευταίας στιγμής. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Ευχαρίστως να αναθεωρήσω αν βελτιωθεί η κατάσταση στο μέλλον. 

Το αν κάποιοι το βρίσκουν υπερβολικό ή όχι, απόλυτα σεβαστό από εμένα αλλά επαναλαμβάνω, αυτή είναι η δική μου άποψη.

Είχαν γίνει αναφορές πριν την κυκλοφορία της κονσόλας ότι η Sony αναθεωρεί τη στάση της και αναγνωρίζει την σημασία του BC παίρνοντας παράδειγμα από το Series. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Ήταν στα news μια περίοδο.

Και δεν είναι μόνο τα παραπάνω που ανέφερα αλλά επίσης είναι και μακράν ελλειπής σε σχέση με τον ανταγωνισμό ο οποίος δεν περιορίζεται μόνο στα παιχνίδια του One αλλά φτάνει μέχρι το original Xbox με επιπλέον βελτιώσεις όπως Auto HDR... Νομίζω ότι αυτό τεκμηριώνει ακόμα περισσότερο την αρνητική μου στάση απένταντι στο συγκεκριμένο θέμα. 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Εδω και 5 μέρες έχω τα pulse 3d και μέχρι στιγμής τα ακουστικά είναι κορυφή.

Πολύ καλή μπαταρία, ήχος καταπληκτικος, κρυστάλλινος και δυνατός.
Επίσης πολύ καλό μπάσο.
Χθες τερμάτισα για 2η φορά το until dawn και πετάχτηκα παρα πολλές φορές 😂 😂
Στο Warzone ακούς τα πάντα και τους πάντες από που έρχονται οι σφαίρες, βήματα κτλ.

Γενικά σε όσα παιχνίδια τα δοκίμασα έμεινα φουλ ικανοποίημενος.
Τρομερή εντύπωση μου έκανε το ποσό άνετα είναι στο κεφάλι.
Δεν σε κουράζουν καθόλου ακόμη και με γυαλιά.
Δεν μπορώ καταλάβω μερικά αρνητικά reviews..

Και το τελευταίο είναι το ποσό εύκολα γίνεται η σύνδεση.
Βάζεις το usb dongle στο ps5 και αυτό ήταν.
Επίσης εμφανίζει στην tv πόση μπαταρία έχεις και το volume. 
Για μένα αξίζουν τα 100 ευρώ χωρίς συζήτηση. :)

IMG_20210225_114941-01.jpeg

IMG_20210302_230004__01-01.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ακουστικα ειναι οκ για την τιμή τους. δλδ για 100Ε ασυρματα, παίρνεις πανω κάτω αυτό που πέριμενεις να πάρεις, ενα budget ακουστικο στην αρχη αρχη της μεσαιας κατηγ. Και της MS που ερχεται τώρα, τα ιδια εσωτερικα specs εχει πανω κατω. Γενικα με αυτα τα λεφτα, δε μπορεις να περιμένεις κατι συγκλονιστικο, οπότε ειναι απόλυτα λογικο τα review να μην ειναι διθυραμβικα γιατι και το ακουστικο δεν ειναι για διθυράμβους :) .

Αν τα συγκρινεις πχ με ενα Arctis 9 των 200Ε ή ενα Penrose Audeze των 300, θα καταλάβεις πολυ πιο ευκολα γιατι τα review δε μπορουν να το "στηρίξουν" παραπάνω. 

Προσωπικα επειδη εχω μεγάλη λατρεία για καλό ήχο, θα πρότινα σε κάποιον αν εχει 100Ε για ακουστικα, να μη τα δώσει για τα πολυ αρχικα wireless και να πάρει κατι σαφεστατα καλύτερο σε wired. Logitech G433, Razer Blackshark V2 και HyperX Cloud Alpha, ολα τα εχω ακουσει απο κοντα κ τα βρισκω ενα σκαλακι πιο πανω.
 

 

10 λεπτά πριν, alexcas777 είπε

Εκτός του συγκεκριμένου headset μπορεί κάποιος να προτείνει και κάποια άλλα που υποστηρίζουν 3d audio?

ΟΛΑ τα ακουστικα υποστηριζουν 3D Audio. Αυτο το μαρκετινγκ τρικ που γραφουν στα κουτια τους "υποστηριζει dolby atmos/dtsx/3d audio/windows sonic κλπ" ειναι απλα και μονο marketing trick και τιποτα αλλο. Ολα αυτα ειναι software συστηματα/λύσεις για να δωσουν εναν ψευτικο 3D ήχο σε ακουστικα με μονους μαγνήτες ;)

Δλδ και τα φθηνα ακουστικα που ερχονται με το κινητο σου, ακομα και αυτα θα το υποστηρίζουν. Από εκει και πέρα, η ποιότητα του ήχου που θα πάρεις προφανως εχει να κανει με την ποιότητα των ακουστικών, με το σύστημα 3d ηχου, με το αν το παιχνιδι ηχογραφήθηκε με spatial sound ή οχι, το καλιμπραρισμα των ακουστικών, το αυτί σου αλλα και προσωπικα γουστα. Ολα αυτα παιζουν κάποιο βαθμο στο τελικο αποτέλεσμα.

Για το 3D sound τωρα, μετα από παρα πολλές ώρες δοκιμών και συγκρίσεων ιδιων παιχνιδιών και ταινιων σε PS5, PC και Series X, αυτο που κατάλαβα τελικα ηταν οτι όλη αυτη η "επανασταση" που έταζε η Sony, επι της παρούσης δεν υπάρχει καπου. Στην ουσια ειναι δικό τους DTSx/Dolby Atmos/Windows Sonic, δλδ απλα ενα δικο τους συστημα για 3d spatial ηχο σε ακουστικα με λιγα λογια, ειναι ενα software το οποιο ξεγελαει το αυτι σου οτι ακους 3D ηχο σε οποιοδηποτε ακουστικο, ακομα κ αν δεν εχει πολλαπλους μαγνητες το ιδιο. Αυτο που υποτίθεται οτι θέλουν να κάνουν ειναι μερικο personalisation στον καθένα για το HRFT (ειναι ο τρόπος με τον οποιο το καθε αυτι συλλαμβάνει τον ήχο), κατι που προσπαθεί να κανει τώρα και η Creative στο X-Fi. Ομως για την ωρα δεν έχει κανει κατι τέτοιο, ούτε υπάρχει καποιος ορίζοντας για το πότε θα δώσουν κάποια τέτοια δυνατότητα, αν την δώσουν εν τέλει. 

Για προτασεις, μπορω να σου πω διαφορα αλλα εξαρταται απο το budget και την χρήση. Αλλα ισως καλυτερα με PM γιατι θα φυγουμε off topic :P 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν dongle τα Pulse 3d? Δεν είναι μόνο για σύνδεση με PC το dongle? Περίεργο.. Αυτό σημαίνει οτι πιθανότατα το dongle είναι ένα usb audio interface <> transmitter.

Παίζει με κάποιο συγκεκριμένο πρωτόκολλο 2.4/5 Ghz? WiFi Direct να φανταστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Θέλουν dongle τα Pulse 3d? Δεν είναι μόνο για σύνδεση με PC το dongle? Περίεργο.. Αυτό σημαίνει οτι πιθανότατα το dongle είναι ένα usb audio interface <> transmitter.

Παίζει με κάποιο συγκεκριμένο πρωτόκολλο 2.4/5 Ghz? WiFi Direct να φανταστώ;

Θέλει dongle ναι και για ps5 

Wireless 2.4ghz είναι. 

Το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορούν να συνδεθούν με τηλεόραση.

Εχω Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...