Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

ενδιαφέρον, αλλα το hdmi καλώδιο 2.1 επηρεάζει τη χρωματική απόδοση; οκ τα data, ανάλυση κτλ αλλα κ τα χρώματα; κανεις πιο ιδικός να μας διαφωτίσει; 😃

Αν δεν επαρκεί το bandwidth (περιπτώσεις 4k120 πχ) μπορεί να ρίχνει το format/παλέττα από 4:4:4 σε 4:2:2 ή 4:2:0 το λεγόμενο chroma subsampling.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν δεν επαρκεί το bandwidth (περιπτώσεις 4k120 πχ) μπορεί να ρίχνει το format/παλέττα από 4:4:4 σε 4:2:2 ή 4:2:0 το λεγόμενο chroma subsampling.

ναι κατάλαβα,οποτε  στη προκειμένη του φιλου μαλλον κατι αλλο θα νε καθως το πλαυ 4κ 120 απλα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Charismo είπε

 

Ξέρει κανείς αν το game αξίζει τα λεφτά του? Είμαι fan του Yakuza series και περίμενα την PS5 edition, αλλά η τιμή ξεφεύγει λίγο και θέλω να μου πει κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία.898521196_Screenshot_2021-03-03YakuzaLikeaDragonDayIchiSteelbookPS5wwwdirectfixgr.png.014e5fa08696eefd61e8427548625e71.png

Πάντως πέρα τον αστειου - λάθους στη τιμή, το παιχνίδι είναι φανταστικό. Το τερμάτισα στο ps4 πριν 2 βδομάδες και μπήκε στα τοπ που έπαιξα στη κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Edel είπε

Πάντως πέρα τον αστειου - λάθους στη τιμή, το παιχνίδι είναι φανταστικό. Το τερμάτισα στο ps4 πριν 2 βδομάδες και μπήκε στα τοπ που έπαιξα στη κονσόλα. 

Kαι εγω το εχω στο pc.

Απο ολα τα Yakuza εχει το καλυτερο gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Daredevil είπε

σε σχέση με ακουστικά στο χειριστήριο έχουν διαφορά?

 

 

Δεν εχω δοκιμασει αλλα ακουστικα να σου πω…

Επεξ/σία από polakis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Kαι εγω το εχω στο pc.

Απο ολα τα Yakuza εχει το καλυτερο gameplay.

Συμφωνώ. Το ότι το γύρισαν από beat em up σε turn based ήταν κίνηση ματ. Αυτό σε συνδυασμό με το καταπληκτικό σύμπαν και χαρακτήρες που έχουν δημιουργήσει 12 χρόνια τώρα έκανα το παιχνίδι τρελή εμπειρία και περιπέτεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δεν μπορω να προτεινω κατι που δεν εχω ακουσει,αλλα δεν υπαρχει περιπτωση τα arctis να εχουν χειροτερο ηχο.

Τα Arctis 7P (που είναι το ίδιο ακουστικό με τα 7X που έχω) είναι πολύ καλά ακουστικά. Το balance τους και το fidelity σε mid-high πλησιάζει τα BeyerDynamic DT 990 Pro που έχω για reference.

15 ώρες πριν, Lotof είπε

Ο πιο διαδραστικός χειρισμός, η απλούστερη συνδεσμολογία  και η υψηλότερη ευκρίνεια θα πάνε το PSVR2 στο επόμενο επίπεδο. Πραγματικά ανυπομονώ..... αυτή τη φορά όμως δεν θα είμαι early adopter enthusiast αλλά υπομονετικός τυροπιτάκιας στα 199..... 🤣

Το μεγαλύτερο μείον για μένα στο PSVR είναι το Field Of View και η ανάλυση. Αν καταφέρουν με την mid-gen κονσόλα να τα ανεβάσουν αυτά σε ικανοποιητικά επίπεδα τότε ναι, θα αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Edel είπε

Συμφωνώ. Το ότι το γύρισαν από beat em up σε turn based ήταν κίνηση ματ. Αυτό σε συνδυασμό με το καταπληκτικό σύμπαν και χαρακτήρες που έχουν δημιουργήσει 12 χρόνια τώρα έκανα το παιχνίδι τρελή εμπειρία και περιπέτεια.

Επειδή και εμένα μ'ενδιαφέρει.

Το turn based είναι καθαρό turn based ή κάποιο spin-off "και καλά" turn based σαν το FF7 remake πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Επειδή και εμένα μ'ενδιαφέρει.

Το turn based είναι καθαρό turn based ή κάποιο spin-off "και καλά" turn based σαν το FF7 remake πχ.

Καθαρό αγνό turn based. Αλλά δες κάνα βιντεακι μη σε πάρω στο λαιμό μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή λέγαμε για το Ghost of Tsutsima πριν, που χρεώνει για το PS5 compatibility, ο συγκεκριμένος τίτλος κυκλοφόρησε στις 17/07/2020, δηλαδή ο dev χρεώνει για κάτι πάνω στο οποίο έχει ήδη δουλέψει.

Εμένα δεν μου κάθεται καλά όλο αυτό πάντως.

Καλά ούτε εμένα μου κάθεται καλά να πληρώσω για 2-3 commands που πρέπει να πειράξει ο dev σε ήδη έτοιμο κώδικα...

Θα δούμε τι θα γίνει στην πορεία.

15 ώρες πριν, gdal73 είπε

 Σαν κάτοχος Series X και PS5 σε όσες συγκρίσεις έκανα μεταξύ τους στα ίδια παιχνίδια μου φαίνονταν ότι τα χρώματα του PS5 ήταν κάπως ξεπλυμένα σε σχέση με αυτά του Χbox. Δοκίμασα ένα σωρό ρυθμίσεις στη τηλεόραση αλλά δεν είδα εμφανή διαφορά και το απέδωσα στην τηλεόραση αφού αν και 4Κ τα έχει τα χρόνια της.... Αφού είχα να ασχοληθηθώ με το θέμα κανά μήνα, ένας φίλος από το forum μου άνοιξε τα μάτια λέγοντας ότι το καλώδιο "2.1" που είχε η συσκευασία μέσα είναι μούφα. Να πώ την αλήθεια στην αρχή δεν έδωσα πολύ βάση, αλλά για δοκιμή έβαλα το καλώδιο που είχε το xbox στο PS5, βλέποντας αισθητή διαφορά στην απεικόνιση των χρωμάτων. Αποφάσισα λοιπόν να επενδύσω σε ένα καλό καλώδιο 2.1 και voila, είναι σαν να πήρα νέα κονσόλα. Έχει κάποιος άλλος φίλος παρόμοια εμπειρία; 

Προσωπικά δεν παρατήρησα καμία διαφορά στα χρώματα μεταξύ των 2 κονσολών στην δική μου TV. 

Δεν είναι απίθανο όμως να έπεσες όντως σε ελλατωματικό καλώδιο.

Δοκίμασες να συνδέσεις το καλώδιο του PS5 στο Xbox για να δεις τι γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω παρατηρήσει αυτό που λες με τα "ξεπλυμένα" χρώματα. Έχω την εντύπωση ότι δεν αφορά όλα τα games, τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό. Πχ στο Astro's δεν το καταλαβαίνω. Στο F12020 είναι όμως αρκετά έντονο, σα να έχεις βάλει ένα λεπτό άσπρο πέπλο στην TV. Λες να είναι το καλώδιο? Περίεργο. Και ποιο θεωρούμε "καλό" καλώδιο HDMI 2.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια το Ghost Of Tsushima που αναφέρθηκε και το God Of War πήραν free updates για να δουλεύουν 4k60 "enhanced" στο ps5. Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με το TLOU2. Δε ζητάνε πληρωμή όπως πχ γίνεται στο spiderman, το cod και το nba2k21. Για κάποια άλλα παιχνίδια που επανακυκλοφόρησαν για το ps5 όπως το nioh 2, είναι και πάλι free το upgrade στην ps5 version και μάλιστα με ps4 save migrate. Αν και για το πρώτο nioh, θα πρέπει να πληρώσεις για την ps5 version, ψιλο-lame αλλά πάει και καιρός που έχει βγει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman Arkham knight έχω φτάσει περίπου 53%(75% βασικού story) και έχει κλείσει 5 φορές το παιχνίδι σε διαφορετικό σημείο. Δεν μου το έχει κάνει σε άλλο παιχνίδι. Στέλνω αναφορά συνέχεια αλλά να φανταστώ είναι λόγω κακου BC? 

 

Είχε θέματα το παιχνίδι στο 4(προ)? θυμάται κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...