Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε bromiaris, μιας και είχαμε θίξει το θέμα αποθήκευσης, βρήκα (ο αδερφός μου βασικά) μια φοβερή ιδέα για μέσα στο σπίτι που λειτουργεί 100% άμεσα, γρήγορα και απρόσκοπτα. Μου έφτιαξε κάποιους φακέλους και όλη την επιφάνεια εργασίας που υπάρχουν στο desktop μου (συγχρονο με αρκετό αποθηκευτικό χώρο και εννοείται άπειρη δυνατότητα προσθήκης επιπλέον χωρου) να είναι ως κοινή χρήση μεσω WiFi στο laptop. Δηλαδή αυτούς τους φακέλους που όρισε ως κοινή χρήση τους βλέπω ακαριαία στο laptop. Και η απόλυτη καγκουρια είναι ότι τους φακέλους του desktop τους κάνω και προβολή στην tv μέσω του laptop με miracast. 

Πρέπει να έχεις ανοιχτό το desktop φυσικά και πρέπει να είσαι εντός εμβέλειας του WiFi. Αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις αυτές, μπορείς να βάλεις και έναν τεράστιο hdd να τον κάνεις "κοινή χρήση" με το laptop και.. Μπορείς να έχεις 4 ή 6 Terraή όσο θες. Οπότε για την ώρα δεν θα προσπαθήσω να αλλάξω τπτ στο laptop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Φίλε bromiaris, μιας και είχαμε θίξει το θέμα αποθήκευσης, βρήκα (ο αδερφός μου βασικά) μια φοβερή ιδέα για μέσα στο σπίτι που λειτουργεί 100% άμεσα, γρήγορα και απρόσκοπτα. Μου έφτιαξε κάποιους φακέλους και όλη την επιφάνεια εργασίας που υπάρχουν στο desktop μου (συγχρονο με αρκετό αποθηκευτικό χώρο και εννοείται άπειρη δυνατότητα προσθήκης επιπλέον χωρου) να είναι ως κοινή χρήση μεσω WiFi στο laptop. Δηλαδή αυτούς τους φακέλους που όρισε ως κοινή χρήση τους βλέπω ακαριαία στο laptop. Και η απόλυτη καγκουρια είναι ότι τους φακέλους του desktop τους κάνω και προβολή στην tv μέσω του laptop με miracast. 

Πρέπει να έχεις ανοιχτό το desktop φυσικά και πρέπει να είσαι εντός εμβέλειας του WiFi. Αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις αυτές, μπορείς να βάλεις και έναν τεράστιο hdd να τον κάνεις "κοινή χρήση" με το laptop και.. Μπορείς να έχεις 4 ή 6 Terraή όσο θες. Οπότε για την ώρα δεν θα προσπαθήσω να αλλάξω τπτ στο laptop. 

Ε ναι… αυτό είναι γνωστό για τα win10…

Αρκεί να έχεις φυσικά κάποιο άλλο μηχάνημα με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο…

Εγώ δυστυχώς δεν έχω… οπότε προσανατολίστηκα και αγόρασα από Κίνα, ένα Docking Station για να αξιοποιήσω 2 δίσκους αρκετών τέρρα, που μου περίσσεψαν από το σταθερό pc…

Όσο για το miracast, είναι όντως πολύ καλό και το είχα σχολιάσει πριν μέρες…

Απευθείας σύνδεση του λαπτοπ με την τηλεόραση…

Αλλά ένα ακόμα πολύ ωραίο είναι ότι εκτός που συνδέεται και το nova 5t με την τηλεόραση, η τηλεόραση μετατρέπεσαι σε ένα «pc» και η οθόνη του nova 5t είναι ένα μεγάλο «ποντίκι»…!

1719943598_.png.74d8e02bd4f4e371dffa44d6eb3d9b70.png

1502299532_.png.8cabe3e373cee1f8a8895018867a11cf.png

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αλλά ένα ακόμα πολύ ωραίο είναι ότι εκτός που συνδέεται και το nova 5t με την τηλεόραση, η τηλεόραση μετατρέπεσαι σε ένα «pc» και η οθόνη του nova 5t είναι ένα μεγάλο «ποντίκι»…!"

Αυτό με το κινητό που γίνεται ποντίκι το έχω καταφέρει με το p30 pro που συνδέεται με την tv απευθείας ενεργοποιώντας την "ασύρματη προβολή".

Εσύ εννοείς να έχεις συνδεδεμένο το laptop με την tv (με miracast) και να χειρίζεσαι το laptop (όπου επιπροβάλλεται στην tv) με το κινητό έχοντας το τελευταίο σαν ποντίκι; Αν ναι,πες μου πως το έκανες. Τι συνδέεις με τι και πως..τα βήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

"Αλλά ένα ακόμα πολύ ωραίο είναι ότι εκτός που συνδέεται και το nova 5t με την τηλεόραση, η τηλεόραση μετατρέπεσαι σε ένα «pc» και η οθόνη του nova 5t είναι ένα μεγάλο «ποντίκι»…!"

Αυτό με το κινητό που γίνεται ποντίκι το έχω καταφέρει με το p30 pro που συνδέεται με την tv απευθείας ενεργοποιώντας την "ασύρματη προβολή".

Εσύ εννοείς να έχεις συνδεδεμένο το laptop με την tv (με miracast) και να χειρίζεσαι το laptop (όπου επιπροβάλλεται στην tv) με το κινητό έχοντας το τελευταίο σαν ποντίκι; Αν ναι,πες μου πως το έκανες. Τι συνδέεις με τι και πως..τα βήματα..

Οχι, λέω αυτό που κάνεις με το p30... 

Πάντως η μεταφορά αρχείων μέσω κοινού δικτύου είναι εξυπηρετική... 

Έτσι μεταφέρω αρχεία μεταξύ κινητού και λάπτοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Οχι, λέω αυτό που κάνεις με το p30... 

Πάντως η μεταφορά αρχείων μέσω κοινού δικτύου είναι εξυπηρετική... 

Έτσι μεταφέρω αρχεία μεταξύ κινητού και λάπτοπ...

Ναι και εγώ εδώ και κάνα χρόνο έτσι μεταφέρω αρχεία από το κιν. στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ, αν και δεν αναβαθμίζεται η RAM θεωρώ ότι είναι μία τίμια πρόταση σε αυτά τα χρήματα https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/210746-huawei-matebook-d-15-r5-3500u-8gb-256gb-grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigSaras είπε

Από χτες προσπαθώ να συνδεσω το κινητό με το huawei share και μου βγάζει συνεχώς αυτό  https://imgur.com/kCqztFz

Καταρχήν έλεγξε αν το wifi σου μήπως είναι στο Δημόσιο προφίλ και όχι στο ιδιωτικό....

Επίσης έλεγξε αν κάποιο πρόσθετο firewall ή κάποια «προστασία ευπάθειας wifi» από κάποιο αντιβιοτικό σου κόβει την πρόσβαση…

Μετά από κάθε αλλαγή κάνε επανεκκίνηση και σε λαπτοπ – κινητό τηλ.

 

408089677_.png.a9e4044964646e42196369ba11ea839f.png

151883345_.png.6a2d51759c053c965fbe5f8df784146a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bromiaris είπε

Καταρχήν έλεγξε αν το wifi σου μήπως είναι στο Δημόσιο προφίλ και όχι στο ιδιωτικό....

Επίσης έλεγξε αν κάποιο πρόσθετο firewall ή κάποια «προστασία ευπάθειας wifi» από κάποιο αντιβιοτικό σου κόβει την πρόσβαση…

Μετά από κάθε αλλαγή κάνε επανεκκίνηση και σε λαπτοπ – κινητό τηλ.

408089677_.png.a9e4044964646e42196369ba11ea839f.png

151883345_.png.6a2d51759c053c965fbe5f8df784146a.png

Τίποτα ακόμα τα ίδια ενώ κάνει σύνδεση κανονικά με τα υπόλοιπα αρχεία δεν με αφήνει να κάνω μετάδοση οθόνης. Παραθέτω και σχετικό βίντεο https://streamable.com/5puvpy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρελαβα κ εγω απο media markt. Προς ενημερωση μας, ο κωτσοβολος αρχισε να το φερνει και σε μαυρο χρωμα.

Εχω ενα θεματακι ηλεκτρολογικης φυσεως. Χρησιμοποιωντας το φορτιστη του και εφοσον ακουμπαω το σασι του, αισθανομαι αυτο το γαργαλητο ως αισθηση ρευματος. 

Χρησιμοποιωντας το φορτιστη απο το εταιρικο μου lenovo  laptop (type c και αυτος με ακριβως ιδιο output) δεν εχω θεμα.

Τι παιζει; Επεσα σε ελλατωματικο φοορτιστη? 

Μια μικρη λεπτομερεια. Ο φορτιστης του lenovo καταληγει σε σουκο βυσμα (δλδ εχει και γειωση). Ως γνωστον ο φορτιστης του huawei δεν εχει σουκο βυσμα (αλλα μονο τους 2 πολους).

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...