Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αν έχεις όμως οθόνη που υποστηρίζει VRR?

Vrr ειναι μεχρι 48 fps για τις led που το υποστηριζουν και 40 για τις Oled που το υποστηριζουν...Κατω απο 48 και 40 δλδ δεν εχεις εκτος αν η TV εχει free sync premium , που απο οσο ξερω μονο οι Σαμι(70-80-90Τ) και οι LG CX κ ΒΧ εχουν.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Vrr ειναι μεχρι 48 fps για τις led που το υποστηριζουν και 40 για τις Oled που το υποστηριζουν...Κατω απο 48 και 40 δλδ δεν εχεις εκτος αν η TV εχει free sync premium .

Ναι γνωστό αυτό αλλά δεν είναι πρόβλημα. Κάτω από τα 40 ή 48 frames θα επέμβει το lfc της gpu και διπλασιάζοντας τα frames θα έλθεις πάλι μέσα στο range του VRR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ναι γνωστό αυτό αλλά δεν είναι πρόβλημα. Κάτω από τα 40 ή 48 frames θα επέμβει το lfc της gpu και διπλασιάζοντας τα frames θα έλθεις πάλι μέσα στο range του VRR.

Μονο αν εχει freesync premium η τβ για κονσολες και αυτο μονο για το series x απο αυτο που καταλαβα ..Αυτο που λες ισχυει μονο για gpu pc...Στο λεω γιατι το εψαξα διεξοδικα.Δες εκει που λεει για το lfc

 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Μονο αν εχει freesync premium η τβ για κονσολες ..Αυτο που λες ισχυει μονο για gpu pc...Στο λεω γιατι το εψαξα διεξοδικα

Ε τότε δεν το έψαξες αρκετά διεξοδικά γιατί ο συγκεκριμένος δεν τα γνωρίζει καλά..τον διέψευσε ο Vincent από το HDR test:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ε τότε δεν το έψαξες αρκετά διεξοδικά γιατί ο συγκεκριμένος δεν τα γνωρίζει καλά..τον διέψευσε ο Vincent από το HDR test:

Για μια tv μιλαει μονο και στη τελικη ειναι πολυ πιο λογικο αυτο που λεει στο αλλο video....Εδω προτεινε με σθενος την XH 9000 και τωρα τις επιστρεφουν σωρηδον για false promises..Τεσπα εγω εβαλα το βιντεο για να βοηθησω οσους θελουν να αγορασουν tv σε σχεση με το vrr...Οχι για να ξεκινησω αντιπαραθεση επειδη το playstation δεν ειναι free sync premium certified..Οσοι θελουν να το ρισκαρουν ας το ρισκαρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Για μια tv μιλαει μονο και στη τελικη ειναι πολυ πιο λογικο αυτο που λεει στο αλλο video....Εδω προτεινε με σθενος την XH 9000 και τωρα τις επιστρεφουν σωρηδον για false promises..Τεσπα εγω εβαλα το βιντεο για να βοηθησω οσους θελουν να αγορασουν tv σε σχεση με το vrr...Οχι για να ξεκινησω αντιπαραθεση επειδη το playstation δεν ειναι free sync premium certified..Οσοι θελουν να το ρισκαρουν ας το ρισκαρουν

Ούτε και εγώ θέλω να ξεκινήσω τίποτα, το έβαλα γιατί έκανες post το βίντεο του fοmo.

Στην ουσία λέει ότι κάθε τηλεόραση με hdmi v2.1 μπορεί μέσω του vrr να δουλέψει με lfc μέσω της εκάστοτε gpu χωρίς την ανάγκη πιστοποίησης freesync premium.

Τέλος το off-topic από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Daredevil είπε

 

 

Αυτό το 30fps στο στομάχι μου κάθεται.. Και το λένε και cinematic τρομάρα τους. Χάθηκε να βάζανε σαν 2η επιλογή και 1440/60 fps με raytracing; 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Αυτό το 30fps στο στομάχι μου κάθεται.. Και το λένε και cinematic τρομάρα τους. Χάθηκε να βάζανε σαν 2η επιλογή και 1440/60 fps με raytracing; 

Αν είναι εντελώς σταθερά και δείχνει πολύ όμορφο μάλλον θα το δεχθούμε ως αρχή της γενιάς,αλλά γενικός φυσικά και είναι προτιμότερο ένα σωστό 1440p με 60fps πιθανώς να υπάρχει και αυτή η επιλογή βέβαια η να μπεί με patch/update,αυτό θα έπρεπε να είναι στάνταρ πλέον στήν νέα γενιά,τουλάχιστον για τίτλους που δεν είναι πχ RTS η άλλα στύλ become human που έχουν επιλογές και "αυτόματες"κινηματογραφικές σκηνές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Να κόψουν τις βλακειες και να δώσουν 60 fps σε όλα τα παιχνίδια. Στα παπάκια μας (οκ στα δικά μου) το 4κ.

Δεν είσαι μόνος. Βάλε και τα δικά μου στη λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Owen είπε

Ερώτηση . Έχω εγώ Xbox one s και ένας φίλος μου θα πάρει τονXbox series X. Θα μπορούμε να παίξουμε μαζί online τα παιχνίδια του gamepass και τυχόν 3rd party games πχ fifa?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Most notably, Ubisoft is not making some Assassin’s Creed games backwards compatible on PS5. These include Assassin’s Creed Syndicate, Assassin’s Creed Chronicles Trilogy Pack, Assassin’s Creed Chronicles India, Assassin’s Creed Chronicles China, Assassin’s Creed Chronicles Russia, as well as other properties like Risk, Star Trek Bridge Crew, Werewolves Within, Space Junkies.

These games will be backward compatible on Xbox Series X/S.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...