Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dorinpro είπε

Άρα το δικό μου λίγες 17 νούμερο πάω καλά :)

Και και για το κουπόνι που μας στείλανε δεν λέει τίποτα για αυτό;

 

και το δικό μου σε 17 λήγει με παραγγελία 22/9

αρα κάτι άλλο ειναι κωδικός

 

Capture.JPG

Επεξ/σία από Socratis_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορεί να παίρνει υπόψιν και το 3 ψηφίο από ένα σημείο και μετά . Δηλαδή οι πρώτοι 99 να πήραν πχ αριθμηση 501 , 502 ……. 598 , 599 και μετά οι επόμενοι να πήγαν στο 601,602.....698 , 699 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι είναι αυτά τα κουπόνια, ο Κώτσος παρέλαβε κονσόλες  και ξεκινά το πακετάρισμα και αποστολή

Αποστολή με φορτηγό Κωτσόβολου και όχι courier. Λογικά day one

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chncynic είπε

Αυτό μου φαίνεται οτι θα είναι το go to δωράκι φετος τα χριστούγεννα. Μπορείς όντως με λιγότερο απο 500ε να πάρεις πολύ τίμια οθόνη + series S και να πάς βίτσα στα 1080.
Το ray tracing πολύ κατακερματισμένο φαίνεται... Ευτυχώς υπάρχει η AMD που βγάζει και τπτ Open Source γιατί η Nvidia μας πάει εμπλοκή στο θέμα μια ζωή

Περιμενε λιγο να πατησει γερα στα ποδια της και στις καρτες γραφικων και θα δεις τι καλοπαιδα ειναι και αυτα. Στους επεξεργαστες ryzen5 μεσα σε 3 γενιες υπερδιπλασιασαν τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ, οι υπόλοιποι αριθμοί κουπονιού από το τέλος είναι ημερομηνία και ώρα. Αν προσέξετε την ώρα αποστολής του email είναι 1-2 λεπτά από τον αριθμό στο κουπόνι

20 09 22 1334 ΧΧ

Δεν νομίζω ο αριθμός στο τέλος να είναι σειρά. Είναι απλά ένα νούμερο που κάνει unique το κουπόνι

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Περιμενε λιγο να πατησει γερα στα ποδια της και στις καρτες γραφικων και θα δεις τι καλοπαιδα ειναι και αυτα. Στους επεξεργαστες ryzen5 μεσα σε 3 γενιες υπερδιπλασιασαν τιμες.

Καλά δεν μιλάω για τιμολογιακή πολιτική. Στα τελευταία μοντέλα που βγαίνουν τώρα, ενώ είναι on par με nvidia ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ , τι τιμές είναι αρκετά χαμηλές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Τα προηγούμενα χρόνια η Nvidia έπαιζε μόνη της γι αυτό και το αίσχος με τις τιμές. Τα ίδια με την Intel στα CPUs. 

Εγώ μιλάω καθαρά για την proprietary φύση της Nvidia  στο θέμα drivers. Τους περισσότερους προφανώς και δεν τους ενδιαφέρει αυτό, αλλα μακροχρόνια καταλήγουμε σε προβλήματα τύπου  DLSS κτλ, ενώ η AMD θα βγάλει cross platform open source super sampling σε λίγο καιρό κατα τα λεγόμενά τους. Δεν λέω οτι θα έιναι καλύτερο ή χειρότερο, αλλα η στάση της AMD είναι πολύ πιο pro consumer κατα την άποψή μου στο software εδώ και πολύ καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Καλημέρα φίλε μου ,

Σαν τι περιορισμούς εννοείς ? Για να έχω μια ιδέα .

Ευχαριστώ

OFF-TOPIC :
Οι Samsung τηλεοράσεις δεν υποστηρίζουν Dolby vision , μηδενική υποστήριξη για 12-bit colour, θέματα οταν εχεις VRR ενεργοποιημένο, θεματα με την επίδοση του HDR/local dimming οταν εχεις το game mode της TV ενεργοποιημένο.

Στις LG (OLED) : Στην CX σειρά (γιατι με την nanocell σειρά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς), το HDMI 2.1 δεν είναι full bandwith (48Gbps), αμα ενεργοποιήσεις Dolby vision αυτομάτως απενεργοποιείται το Freesync κτλπ.

Η δε Sony XH90, η οποία διαφημίστηκε ως ο "σωτήρας" της midrange κατηγορίας για χρήση με τις επερχόμενες κονσόλες...ενεργοποίησε ΚΑΠΟΙΕΣ  λειτουργίες  του HDMI 2.1 με...FW update πριν 1.5 εβδομάδα μόλις (4Κ@120Hz) αλλά, οταν το ενεργοποιείς, η TV ρίχνει μια επεξεργασία εικόνας η οποία θολώνει την εικόνα.
Επίσης, δεν μπορείς να έχεις Dolby vision ενεργοποιημένο και 4K@120Hz ταυτόχρονα, ή το ένα, ή το άλλο μόνο (προς το παρόν βέβαια αλλά δε νομίζω να το διορθώσουν)

Oσοι δεν αγόρασαν 4Κ ακόμη καλό θα είναι να περιμένουν μερικούς μήνες/1 χρόνο γιατί προς το παρόν, όλες οι TV με HDMΙ 2.1 έχουν ακόμη περιορισμούς/κουσούρια.

Το ίδιο ισχύει τελικά και με αρκετούς ραδιοενισχυτές (ανάλογα με το μοντέλο κτλπ).υπομονή και γι'αυτούς.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οn-topic : σιγή ασυρμάτου σχετικά με την προπαραγγελία απο Public 'Σαλονίκη μεριά.
θα΄θελα να'ξερα όμως, καθαρά απο περιέργεια ΠΟΣΑ κομμάτια  έφερε το κάθε κατάστημα για να ξέρουμε πάνω-κάτω τι γίνεται και τι να περιμένουμε σε γενικές γραμμές.
Απο τη στιγμή που καποια καταστήματα (public πχ) έχουν ακόμα ανοιχτές τις προπαραγγελίες τους, δεν θα έπρεπε να τους εξυπηρετήσει όλους αυτούς που έβαλαν παραγγελία ? Δεν θα ηταν σωστό κατόπιν ενημέρωσης να σου πουν "lol, ειχαμε θέματα με τον προμηθευτή μας και τελικά δεν θα παραλάβετε" ή, "εξυπηρετήθηκαν μονο οσοι βάλανε παραγγελία μέχρι μέσα Σεπτεμβρη".
θα μου πείτε, εδω ο κόσμος καίγεται, άνθρωποι χάνουν το βιός τους και εμεις εδώ κάνουμε σαν τα 17χρονα για το αν θα παραλάβουμε το καινούργιο μας πλαστικό κουτί που παίζει παιχνίδια...
Τέλος πάντων, πάω να στείλω μήνυμα στο 13033 για να πάω να πάρω τσιγάρα γιατί μου τελείωσαν 😏

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

Καλά δεν μιλάω για τιμολογιακή πολιτική. Στα τελευταία μοντέλα που βγαίνουν τώρα, ενώ είναι on par με nvidia ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ , τι τιμές είναι αρκετά χαμηλές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Τα προηγούμενα χρόνια η Nvidia έπαιζε μόνη της γι αυτό και το αίσχος με τις τιμές. Τα ίδια με την Intel στα CPUs. 

Εγώ μιλάω καθαρά για την proprietary φύση της Nvidia  στο θέμα drivers. Τους περισσότερους προφανώς και δεν τους ενδιαφέρει αυτό, αλλα μακροχρόνια καταλήγουμε σε προβλήματα τύπου  DLSS κτλ, ενώ η AMD θα βγάλει cross platform open source super sampling σε λίγο καιρό κατα τα λεγόμενά τους. Δεν λέω οτι θα έιναι καλύτερο ή χειρότερο, αλλα η στάση της AMD είναι πολύ πιο pro consumer κατα την άποψή μου στο software εδώ και πολύ καιρό

Mαλλον εγω δεν εγινα αντιληπτος. Σε αυτα που λες εισαι σωστος, δεν διαφωνησα επι της ουσιας, αυτο που υπονοω ειναι οτι στο μελλον ενδεχεται να αλλαξει σταση ως προς τη διαθεση των πατεντων της οπως ακριβως πραττει και η Nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Mαλλον εγω δεν εγινα αντιληπτος. Σε αυτα που λες εισαι σωστος, δεν διαφωνησα επι της ουσιας, αυτο που υπονοω ειναι οτι στο μελλον ενδεχεται να αλλαξει σταση ως προς τη διαθεση των πατεντων της οπως ακριβως πραττει και η Nvidia.

Βασικά νομίζω οτι δεν θα το κάνει - αντιθέτως νομίζω οτι η Nvidia θα αναγκαστεί να κάνει κινήσεις πιο open. Προς τα εκεί πάει η αγορά εδώ και καμιά διετία... Ακόμα και η MS έχει βουτήξει με τα μούτρα. Anyway, φεύγουμε offtopic. Ας ελπίσουμε οτι θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ, οι υπόλοιποι αριθμοί κουπονιού από το τέλος είναι ημερομηνία και ώρα. Αν προσέξετε την ώρα αποστολής του email είναι 1-2 λεπτά από τον αριθμό στο κουπόνι

20 09 22 1334 ΧΧ

Δεν νομίζω ο αριθμός στο τέλος να είναι σειρά. Είναι απλά ένα νούμερο που κάνει unique το κουπόνι

Ρε 'σεις, την διαφημιση με το 11 8 80 μου θυμισατε με αυτες τις αναλυσεις για τον αριθμο του κουπονιου. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Ρε 'σεις, την διαφημιση με το 11 8 80 μου θυμισατε με αυτες τις αναλυσεις για τον αριθμο του κουπονιου. :P 

To κτήνος έχει καταφτάσει εδώ και ώρα στο Gameover! Unboxing και πρώτα σχόλια incoming...

 

image0.png.ac1472d899e2bdee26c9e364467e0dd2.png

123790329_3562235063839709_945234129731604452_o.jpg

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το έχω παραγγείλει από Public να έρθει σπίτι, αλλά συνεργάζονται με courier, όχι με δικά τους φορτηγά.....

Φοβάμαι ότι θα έχω καθυστέρηση.....

Επίσης όσον αφορά το Series S, που δεν με ενδιαφέρει και δεν το έχω ψάξει.

Τελικά θα είναι ανάμεσα στο xbox one και το one x? Εγώ νόμιζα ότι θα ήταν ανάμεσα στο one x και το series x...

Επεξ/σία από gtsoui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε

OFF-TOPIC :
Οι Samsung τηλεοράσεις δεν υποστηρίζουν Dolby vision , μηδενική υποστήριξη για 12-bit colour, θέματα οταν εχεις VRR ενεργοποιημένο, θεματα με την επίδοση του HDR/local dimming οταν εχεις το game mode της TV ενεργοποιημένο.

Στις LG (OLED) : Στην CX σειρά (γιατι με την nanocell σειρά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς), το HDMI 2.1 δεν είναι full bandwith (48Gbps), αμα ενεργοποιήσεις Dolby vision αυτομάτως απενεργοποιείται το Freesync κτλπ.

Η δε Sony XH90, η οποία διαφημίστηκε ως ο "σωτήρας" της midrange κατηγορίας για χρήση με τις επερχόμενες κονσόλες...ενεργοποίησε ΚΑΠΟΙΕΣ  λειτουργίες  του HDMI 2.1 με...FW update πριν 1.5 εβδομάδα μόλις (4Κ@120Hz) αλλά, οταν το ενεργοποιείς, η TV ρίχνει μια επεξεργασία εικόνας η οποία θολώνει την εικόνα.
Επίσης, δεν μπορείς να έχεις Dolby vision ενεργοποιημένο και 4K@120Hz ταυτόχρονα, ή το ένα, ή το άλλο μόνο (προς το παρόν βέβαια αλλά δε νομίζω να το διορθώσουν)

Oσοι δεν αγόρασαν 4Κ ακόμη καλό θα είναι να περιμένουν μερικούς μήνες/1 χρόνο γιατί προς το παρόν, όλες οι TV με HDMΙ 2.1 έχουν ακόμη περιορισμούς/κουσούρια.

Το ίδιο ισχύει τελικά και με αρκετούς ραδιοενισχυτές (ανάλογα με το μοντέλο κτλπ).υπομονή και γι'αυτούς.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οn-topic : σιγή ασυρμάτου σχετικά με την προπαραγγελία απο Public 'Σαλονίκη μεριά.
θα΄θελα να'ξερα όμως, καθαρά απο περιέργεια ΠΟΣΑ κομμάτια  έφερε το κάθε κατάστημα για να ξέρουμε πάνω-κάτω τι γίνεται και τι να περιμένουμε σε γενικές γραμμές.
Απο τη στιγμή που καποια καταστήματα (public πχ) έχουν ακόμα ανοιχτές τις προπαραγγελίες τους, δεν θα έπρεπε να τους εξυπηρετήσει όλους αυτούς που έβαλαν παραγγελία ? Δεν θα ηταν σωστό κατόπιν ενημέρωσης να σου πουν "lol, ειχαμε θέματα με τον προμηθευτή μας και τελικά δεν θα παραλάβετε" ή, "εξυπηρετήθηκαν μονο οσοι βάλανε παραγγελία μέχρι μέσα Σεπτεμβρη".
θα μου πείτε, εδω ο κόσμος καίγεται, άνθρωποι χάνουν το βιός τους και εμεις εδώ κάνουμε σαν τα 17χρονα για το αν θα παραλάβουμε το καινούργιο μας πλαστικό κουτί που παίζει παιχνίδια...
Τέλος πάντων, πάω να στείλω μήνυμα στο 13033 για να πάω να πάρω τσιγάρα γιατί μου τελείωσαν 😏

Έλεγα για αυτή , LG OLED65CX6LA Smart 4K UHD 65" άλλα με έβαλες σε σκέψεις. Και δεν την παλεύω να περιμένω 1 ολόκληρο χρόνο να βγούνε καινούργιες οθόνες κτλ .

Επίσης διάβασα και αυτό ,

 

At the Hot Chips 2020 symposium, Microsoft has revealed that the upcoming Xbox Series X next-gen console will be using 10Gbps FRL (Fixed Rate Link) with DSC (Display Stream Compression), pointing to an HDMI 2.1 chipset with 40Gbps bandwidth, which means that LG CX/ GX and Samsung Q80T/ Q90T owners won't be missing out. Due to the prevalence of HDMI 2.1 TVs with 40Gbps bandwidth, we hope the new NVIDIA Ampere graphics cards scheduled to be announced on the 1st of September will support 10-bit output for 4K@120Hz 10-bit 4:4:4 to fit within the 40Gbps bandwidth.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...