Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Δυστυχώς γραφικών δεν γίνεται να μπει σε αυτό το pc γιατί ο κύριος λόγος αγορά κονσόλας είναι το gaming στο σαλόνι για όλη την οικογένεια. Η υπάρχουσα τηλεόραση είναι 1080p αλλά ακόμη και σε περίπτωση αγοράς μιας 4κ δεν είμαι και τόσο απαιτητικός και θα αρκεστώ στο 1440 60fps του series s. 

Υπάρχει περίπτωση οποιοδήποτε κατάστημα να δέχεται προπαραγγελια και παραλαβή - πληρωμή στο κατάστημα? 

Ωραιος. Ναι μια χαρα θα εισαι και με το μικρο τοτε. Καλως να παραλαβεις. Εισαι βεβαιος οτι θα βρεις κονσολα στο launch?

42 λεπτά πριν, chncynic είπε

Κι εγώ σκεφτόμουνα να το κάνω αυτό στην αρχή, έχοντας κιόλας i7 + 16g + gtx1080. Θα έλεγα οτι ενώ φαίνονται το ίδιο είναι τελείως διαφορετικές εμπειρίες της κονσόλας και του πισί. Προσωπικά πούλησα το πισί και πήρα ένα τίμιο λαπτοπ για δουλειά που κουμπώνω στην οθόνη + κονσόλες για gaming στην τηλεόραση.

Νομίζω οτι S δεν θα πάρει ο άνθρωπος που είναι μεταξύ pc/κονσόλας, αλλα περισσότερο για κάποιους που λογω τηλεόρασης ή budget δεν χρειάζεται να πάνε στο X

Στο 2o θα συμφωνησω απολυτα. Το 1ο ειναι καθαρα θεμα προσωπικων επιλογων και  ειναι απολυτα σεβαστο φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

Ωραιος. Ναι μια χαρα θα εισαι και με το μικρο τοτε. Καλως να παραλαβεις. Εισαι βεβαιος οτι θα βρεις κονσολα στο launch?

Προφανώς δεν αποτελεί πρώτη ανάγκη απλά έχω πέσει στην παγίδα της διαφήμισης και θέλω να το πάρω το συντομότερο. Δεν θέλω καθόλου να ανακατευτώ με τις απαίσιες μεταφορικές των μεγάλων αλυσίδων ειδικά κάτι orbit της mediamarkt κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Προφανώς δεν αποτελεί πρώτη ανάγκη απλά έχω πέσει στην παγίδα της διαφήμισης και θέλω να το πάρω το συντομότερο. Δεν θέλω καθόλου να ανακατευτώ με τις απαίσιες μεταφορικές των μεγάλων αλυσίδων ειδικά κάτι orbit της mediamarkt κλπ... 

Σωστο σε βρισκω. Μπορει να μην καιγεσαι και ορθα, υπαρχει ομως σοβαρο ενδεχομενο γενικευμενου lockdown, με βαση πρωινη δηλωση του Πετσα, στις ημερες που θα μεσολαβησουν μεχρι το launch, κατι που σημαινει οτι θα δυσκολεψει πολυ το εργο των early adopters. Δυστυχως..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Daredevil είπε

Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις ένα μηχανάκι των 500€ να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μία κάρτα γραφικών όπως την 3080.

Όμως τα 30fps μου κάθονται στο λαιμό.

Πρέπει να δίνουν και επιλογή για resolution-settings με target τα 60.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις ένα μηχανάκι των 500€ να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μία κάρτα γραφικών όπως την 3080.

Όμως τα 30fps μου κάθονται στο λαιμό.

Πρέπει να δίνουν και επιλογή για resolution-settings με target τα 60.

Προφανως συμφωνω μεχρι κεραιας και θεωρω πως η τελευταια προταση διατυπωνει ενα σχεδον καθολικο αιτημα των gamers παγκοσμιως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι δεν πολυενδιαφέρει και πολύ τους developers τα 60fps, ειδικά άμα μιλάμε για μεγάλους multiplatform τίτλους.

Επίσης επηρεάζονται και από τις απαιτήσεις των gamers οι οποίοι ναι μεν ενδιαφέρονται για τα 60 fps αλλά όχι τόσο όσο άλλα πράγματα.

Για παράδειγμα, δεν έχω δει να γίνεται χαμός επειδή ένα παιχνίδι τρέχει στα 30 fps. Αντιθέτως έχει δημιουργήσει πολλές αρνητικές αντιδράσεις όταν ένα αναμενόμενο game έχει subpar γραφικά (βλέπε παλιό watch dogs σε σχέση με το πως παρουσιάστηκε, ή τώρα το Halo). 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χθες εκανα στο ΠΛΑΙΣΙΟ και μια παραγγελια ένα 2ο controller ….Πριν λιγο με παίρνει τηλεφωνο μια κοπελα και μου λεει καλησπέρα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ τηλεφωνω σχετικα με την παραγγελια σας … Οπα λεω ωραια εφτασε η στιγμη που περιμεναμε…………………………………………………………………… Το χειριστηριο μου λεει ειναι για αποστολή στον χωρο σας γιατι το κατάστημα μας ειναι κλειστο :( :( :( :( :( :(

 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chncynic είπε

Νομίζω οτι S δεν θα πάρει ο άνθρωπος που είναι μεταξύ pc/κονσόλας, αλλα περισσότερο για κάποιους που λογω τηλεόρασης ή budget δεν χρειάζεται να πάνε στο X

ετσι οπως το λενε στο εξωτερικο, το S ειναι η "παρορμητική" αγορά ή η αγορά των γονιών και όσων δεν εχουν πολυ υψηλο budget. Δλδ σιγουρα δεν ειναι των techies που κανουν preorder αλλα αυτών που θα μπουν σε καταστημα και θα τη δουν κ θα πουν, οκ τιμη εχει, ας την παρω. ή για τους γονεις που απλα δε μπορουν/δε θελουν να παρουν την ακριβότερη. ή για όσους εχουν περιορισμένο budget. Γενικα η υποσχεση οτι θα παιζει τα παντα για ολη τη γενια ειναι μεγαλο τυρακι, μπαινεις next gen με πολυ λιγοτερα χρήματα, εστω κ με υποχωρήσεις. Η πλοιοψηφία των gamers αλλωστε δεν εχει τοσο μεγαλο budget ή σουπερ τηλεορασεις οποτε δεν ειναι παραλογη ως αγορα. Θα φανεί και τα Xmas αλλα κ γενικα στην πορεία πως θα παει και πως θα την σπρώξουν. Αν βαλουν καλα στο μυαλο του κοσμου "Next Gen, 300E, 100+ games το μηνα με μικρη συνδρομη", τοτε μπορει να γινει κ χιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

ετσι οπως το λενε στο εξωτερικο, το S ειναι η "παρορμητική" αγορά ή η αγορά των γονιών και όσων δεν εχουν πολυ υψηλο budget. Δλδ σιγουρα δεν ειναι των techies που κανουν preorder αλλα αυτών που θα μπουν σε καταστημα και θα τη δουν κ θα πουν, οκ τιμη εχει, ας την παρω. ή για τους γονεις που απλα δε μπορουν/δε θελουν να παρουν την ακριβότερη. ή για όσους εχουν περιορισμένο budget. Γενικα η υποσχεση οτι θα παιζει τα παντα για ολη τη γενια ειναι μεγαλο τυρακι, μπαινεις next gen με πολυ λιγοτερα χρήματα, εστω κ με υποχωρήσεις. Η πλοιοψηφία των gamers αλλωστε δεν εχει τοσο μεγαλο budget ή σουπερ τηλεορασεις οποτε δεν ειναι παραλογη ως αγορα. Θα φανεί και τα Xmas αλλα κ γενικα στην πορεία πως θα παει και πως θα την σπρώξουν. Αν βαλουν καλα στο μυαλο του κοσμου "Next Gen, 300E, 100+ games το μηνα με μικρη συνδρομη", τοτε μπορει να γινει κ χιτ.

Αυτό ακριβώς μου έχουν βάλει στο μυαλό...😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Dynamic 4k με medium RT στα 30fps είναι μια λογική επιλογή, πολύ βαριά τα παιχνίδια της Ubisoft.

Το αστειο ξερεις ποιο ειναι ομως ε?

Οτι κανει συγκριτικο με ενα μηχανημα που κοστιζει εκει στα 500 ευρω.Με μια καρτα που ξεκιναει να πωλειτε απο 800+στην ελλαδα(εδω η 3070 ξεκιναει απο τα 750   ευρω  παρεπιπτοντως)

Αλλα και παλι τα αποτελεσμα ειναι ακρως εντυπωσιακο.

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις ένα μηχανάκι των 500€ να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μία κάρτα γραφικών όπως την 3080.

Όμως τα 30fps μου κάθονται στο λαιμό.

Πρέπει να δίνουν και επιλογή για resolution-settings με target τα 60.

Γιατι εσυ νομιζεις οτι η 3080 τρεχει το παιχνιδι στα 4κ 60,μαζι με την τεχνολογια ray tracing?

Η μονη επιλογη για να το δεις αυτο ειναι η DLSS τεχνικη 

Εδω  με την 3090 πανω και ζοριζετε 

 

 

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχα γραφικά από το Gears 5, το οποίο τελείωσα πρόσφατα στο PC. Και εδώ η ανάλυση είναι Dynamic 4k για να μείνει σταθερό το frame rate στα 60fps. Ευτυχώς οι developers έχουν θέσει ως προτεραιότητα τα frames και τα γραφικά αντί για την ανάλυση.

8 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Το αστειο ξερεις ποιο ειναι ομως ε?

Οτι κανει συγκριτικο με ενα μηχανημα που κοστιζει εκει στα 500 ευρω.Με μια καρτα που ξεκιναει να πωλειτε απο 800+στην ελλαδα(εδω η 3070 ξεκιναει απο τα 750   ευρω  παρεπιπτοντως)

Αλλα και παλι τα αποτελεσματα ειναι πολυ εντυπωσιακο.

Γιατι εσυ νομιζεις οτι η 3080 τρεχει το παιχνιδι στα 4κ 60,μαζι με την τεχνολογια ray tracing?

Η μονη επιλογη για να το δεις αυτο ειναι η DLSS τεχνικη 

Εδω  με την 3090 πανω και ζοριζετε 

Ναι ρε εννοείται, στα 500 ευρώ δεν υπάρχει συναγωνισμός! Πρέπει να υπάρχει όμως ένα μέτρο σύγκρισης, ε αυτό ήταν η 3080 στο εν λόγω συγκριτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάναγκες, όσοι παραγγείλατε απο Κωτσόβολο ακόμα και πρόσφατα μάλλον είστε ΟΚ για 'μέρα κυκλοφορίας - μπήκα τώρα στο site τους και γράφει πλέον "Τα τεμάχια της πρώτης παραλαβής έχουν εξαντληθεί.Κάνε την παραγγελία σου τώρα και μπες σε σειρά προτεραιότητας." (μέχρι χθες δεν το έγραφε).
Εγω ο μλκς την ακύρωσα απο Κωτσο χθες και έβαλα απο Public γιατί είχα και κατι πραματάκια για δόσιμο, στο Public δεν αναφέρει κάτι παρεμπιπτόντως και ειναι ακόμα ανοιχτές οι προπαραγγελίες.

Να δούμε τώρα αν όντως θα παραλάβουμε και το πότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...