Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Το οτι τα Forza Horizon παιχνιδια ειναι μια κατηγορια απο μονα τους,αυτο ειναι λιγο πολυ γνωστο.

Ο συμφορουμιτης τονισε οτι ηθελε παιχνιδια εκτος gamepass,αρα δεν γινοταν να του το προτεινω+του οτι δεν ξερω καν αν το εχει ή δεν εχει παιξει ηδη.

το εχω παιξει στο pc...Απλως ρωτησα για παιχνιδια που βγηκαν προσφατα η βγαινουν τωρα για να παρω γευση next gen οσο μπορεις βεβαια γιατι ειναι νωρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με το loading... Τι πάει να πεί οτι τα παιχνίδια της δοκιμής δεν είναι optimized; Όταν βάζεις SSD στο PC κάνεις optimize τα παιχνίδια ή τα βίντεο σου για να τρέχουν γρηγορότερα;

Είναι αποθηκευτικό μέσο. Μεταφέρει δ ε δ ο μ έ ν α. Όταν είναι γρήγορο, διαβάζει και γράφει γρήγορα. Απλά. Αν όντως ήταν 2 ή 3 φορές (όπως έλεγαν πολλοί) γρηγορότερο θα φαινόταν σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν του ζητούσες να φορτώσει. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gr8effect είπε

Σχετικά με το loading... Τι πάει να πεί οτι τα παιχνίδια της δοκιμής δεν είναι optimized; Όταν βάζεις SSD στο PC κάνεις optimize τα παιχνίδια ή τα βίντεο σου για να τρέχουν γρηγορότερα;

Είναι αποθηκευτικό μέσο. Μεταφέρει δ ε δ ο μ έ ν α. Όταν είναι γρήγορο, διαβάζει και γράφει γρήγορα. Απλά. Αν όντως ήταν 2 ή 3 φορές (όπως έλεγαν πολλοί) γρηγορότερο θα φαινόταν σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν του ζητούσες να φορτώσει. 

To PC με τις κονσόλες δεν είναι ούτε λειτουργούν το ίδιο, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις. Όσο για το teaser μακάρι να μπει σε ea access να γουστάρουμε όταν βγει!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Kydraen είπε

To PC με τις κονσόλες δεν είναι ούτε λειτουργούν το ίδιο, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις. Όσο για το teaser μακάρι να μπει σε ea access να γουστάρουμε όταν βγει!

Φυσικά δεν είναι το ίδιο. Aπλά έχουν τροφοδοτικό, motherboard, CPU, GPU, storage, συστήματα ψύξης και OS... περίμενε, κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά.

Βέβαια εδώ ακούσαμε ότι ο SSD του PS5 θα κάνει θαύματα και θα γεφυρώσει το χάσμα ανάμεσα στην CPU και GPU των μηχανημάτων, εκεί θα κωλώσουμε;

 

 

 

Επεξ/σία από gr8effect
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Σχετικά με το loading... Τι πάει να πεί οτι τα παιχνίδια της δοκιμής δεν είναι optimized; Όταν βάζεις SSD στο PC κάνεις optimize τα παιχνίδια ή τα βίντεο σου για να τρέχουν γρηγορότερα;

Είναι αποθηκευτικό μέσο. Μεταφέρει δ ε δ ο μ έ ν α. Όταν είναι γρήγορο, διαβάζει και γράφει γρήγορα. Απλά. Αν όντως ήταν 2 ή 3 φορές (όπως έλεγαν πολλοί) γρηγορότερο θα φαινόταν σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν του ζητούσες να φορτώσει. 

Την ιδια απορια εχω και εγω αλλα λεω αστο να το δουμε αργοτερα. Τι κερατα χοληστερίνη εχει και θελουν ξεβουλωμα τα chipakia του για να ρεουν τα data😂

Αστο ρε συ. Θα μας λυθουν οι αποριες σε κανα καινουργιο παιχνιδι optimize για το ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gr8effect είπε

Με τι να το συγκρίνω το Miles Morals στο φόρτωμα; Είναι πολύ γρήγορο, δεν διαφωνώ.

ότι τώρα έχεις ένα δίκιο το έχεις, σύγκρινε το με το ps4 που έκανε 20 δεύτερα :) -10x δεν είναι και άσχημα αν αναλογιστείς και τα 4κ γραφικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Daredevil είπε

ότι τώρα έχεις ένα δίκιο το έχεις, σύγκρινε το με το ps4 που έκανε 20 δεύτερα :) -10x δεν είναι και άσχημα αν αναλογιστείς και τα 4κ γραφικά

Επιμένεις να μας δείχνεις το spiderman όταν και εσύ ξέρεις ότι δεν μπορεί να συγκριθεί. Άσε που είναι τελείως άσχετο με τα νούμερα που βλέπουμε γιατί μιλάμε για BC παιχνίδια και εκεί ο SSD του ps5 χάνει κατα κράτος από τον SDD των xbox και πλέον δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν. Φταίνε τα παιχνίδια θέλουν patch?, φταίει το BC mode? φταίει το CPU? έχει σημασία? Σε BC mode ο SSD του ps5 τρώει σφαλιάρες....αποδέξου το και πάμε παρακάτω....

Στα νέα παιχνίδια λογικά και θα είναι πιο γρήγορος....μένει να δούμε πόσο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Σχετικά με το loading... Τι πάει να πεί οτι τα παιχνίδια της δοκιμής δεν είναι optimized; Όταν βάζεις SSD στο PC κάνεις optimize τα παιχνίδια ή τα βίντεο σου για να τρέχουν γρηγορότερα;

Είναι αποθηκευτικό μέσο. Μεταφέρει δ ε δ ο μ έ ν α. Όταν είναι γρήγορο, διαβάζει και γράφει γρήγορα. Απλά. Αν όντως ήταν 2 ή 3 φορές (όπως έλεγαν πολλοί) γρηγορότερο θα φαινόταν σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν του ζητούσες να φορτώσει. 

Αυτός είναι και ο λόγος που στο πισί ο developer δεν μπορεί να εκμεταλευτεί τα πάντα στο έπακρο. Πρέπει να παίζει αρκετά καλά σε κάθε ψιλο-λογικό configuration. Στις κονσόλες, ξέρεις ότι ΟΛΟΙ οι χρήστες σου έχουν ίδια ram, ίδια CPU, ίδιο δίσκο, οπότε μπορείς να κάνεις πολύ πιο ακριβείς προβλέψεις. Σε μια χαλαρή αναφορά, ο carmack αναφέρει ένα πρόχειρο 2x απόδοσης σε κονσόλα από το πισί.

Πάμε στο πιο ειδικό, στο δίσκο:

Παράδειγμα 1:  Πες πως είμαι developer. Ξέρω ότι το loading παίρνει πολύ ώρα. Βάζω κουλ animations για να περνάει η ώρα, τα οποία για το ΧΥΖ λόγο είναι unskippable (να τα κάνεις skip να προχωρήσεις που;). Με αργό δίσκο και αργή cpu, το unskippable δε φαίνεται. Ακόμα και με SSD + jaguar δε φαίνεται. Με γρήγορο δίσκο και γρήγορη CPU, τα δεδομένα έχουν φτάσει και εσύ κοιτάς το αεροπλανάκι.

Παράδειγμα 2: Ξέρω ότι οι χρήστες μου έχουν μηχανικό δίσκο, άρα τα seek times είναι άκριβά, άρα προτιμώ να (οργανώνω) και να διαβάζω τα δεδομένα μου σε μεγάλα κομμάτια, και ας μην τα θέλω όλα. Καλύτερα να διαβάσω 500MB με 50MB/s και να πετάξω τα μισά, από το να διαβάσω 250MB με 10MB/s (νούμερα στο περίπου). Αν ξέρω ότι παίζουμε με NVME, προφανώς θα διαβάσω  τα 250MB που χρειάζομαι (οκ, και εκεί θα έχω φύρα, αλλάζει όμως η τάξη μεγέθους).

Εξτρήμ παράδειγμα: Αν ξέρω ότι διαβάζω με 2.4GB/s βρέξει χιονίσει τότε στα 60fps ξέρω ότι κάτι με μέγεθος ως 40MB το ψάχνω τώρα και το έχω έτοιμο στο επόμενο frame. Για πολλά πράγματα, αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να το φορτώσω στην αρχή, θα το φορτώσω όταν το χρειαστώ. Αυτό γενικά γίνεται από τον καιρό του Νώε (σίγουρα θυμάμαι το dungeon siege του 2002), αλλά αλλού θα βάλεις τον πήχη θες σχεδόν 1 frame για seek και μετά διαβάζεις με  <1MB/frame, και αλλού αν seek δεν υπάρχει και διαβάζεις κύριος στα 40.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά και πιο γρήγορος να είναι ο ssd του Series X,τι όφελος θα έχουμε;Έχουν και οι δύο ssd οπότε όλα καλά.Εγω απλά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο είναι game changer του PS5 και δεν είναι game changer και του Series X.Ειναι game changer και για τις δύο κονσόλες.Τα υπόλοιπα είναι για τυφλωμένα Fanboys (δεν εννοώ κανένα παιδί από εδώ μέσα).

Επεξ/σία από Billie13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd των νεων κονσολων παιδια θα δειξουν τα δοντια τους στα exclusives της καθε κονσολας.

Αυτα δηλαδη που τα στουνιο ξεζουμιζουν το hardware που εχουν στα χερια τους και κανουν παπαδες με αυτο.

Κλασσικο παραδειγμα το Halo Infinite του χρονου,ποσο πιο γρηγορα θα φορτωνει στο SeriesX σε σχεση με το OneX ή ποσο καλυτερα θα τρεχει στο SeriesX σε σχεση με το OneX.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Αυτός είναι και ο λόγος που στο πισί ο developer δεν μπορεί να εκμεταλευτεί τα πάντα στο έπακρο. Πρέπει να παίζει αρκετά καλά σε κάθε ψιλο-λογικό configuration. Στις κονσόλες, ξέρεις ότι ΟΛΟΙ οι χρήστες σου έχουν ίδια ram, ίδια CPU, ίδιο δίσκο, οπότε μπορείς να κάνεις πολύ πιο ακριβείς προβλέψεις. Σε μια χαλαρή αναφορά, ο carmack αναφέρει ένα πρόχειρο 2x απόδοσης σε κονσόλα από το πισί.

Πάμε στο πιο ειδικό, στο δίσκο:

Παράδειγμα 1:  Πες πως είμαι developer. Ξέρω ότι το loading παίρνει πολύ ώρα. Βάζω κουλ animations για να περνάει η ώρα, τα οποία για το ΧΥΖ λόγο είναι unskippable (να τα κάνεις skip να προχωρήσεις που;). Με αργό δίσκο και αργή cpu, το unskippable δε φαίνεται. Ακόμα και με SSD + jaguar δε φαίνεται. Με γρήγορο δίσκο και γρήγορη CPU, τα δεδομένα έχουν φτάσει και εσύ κοιτάς το αεροπλανάκι.

Παράδειγμα 2: Ξέρω ότι οι χρήστες μου έχουν μηχανικό δίσκο, άρα τα seek times είναι άκριβά, άρα προτιμώ να (οργανώνω) και να διαβάζω τα δεδομένα μου σε μεγάλα κομμάτια, και ας μην τα θέλω όλα. Καλύτερα να διαβάσω 500MB με 50MB/s και να πετάξω τα μισά, από το να διαβάσω 250MB με 10MB/s (νούμερα στο περίπου). Αν ξέρω ότι παίζουμε με NVME, προφανώς θα διαβάσω  τα 250MB που χρειάζομαι (οκ, και εκεί θα έχω φύρα, αλλάζει όμως η τάξη μεγέθους).

Εξτρήμ παράδειγμα: Αν ξέρω ότι διαβάζω με 2.4GB/s βρέξει χιονίσει τότε στα 60fps ξέρω ότι κάτι με μέγεθος ως 40MB το ψάχνω τώρα και το έχω έτοιμο στο επόμενο frame. Για πολλά πράγματα, αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να το φορτώσω στην αρχή, θα το φορτώσω όταν το χρειαστώ. Αυτό γενικά γίνεται από τον καιρό του Νώε (σίγουρα θυμάμαι το dungeon siege του 2002), αλλά αλλού θα βάλεις τον πήχη θες σχεδόν 1 frame για seek και μετά διαβάζεις με  <1MB/frame, και αλλού αν seek δεν υπάρχει και διαβάζεις κύριος στα 40.

ναι βασικά το μεγάλο στοίχημα είναι το direct load to ram χωρίς να χρειάζεται το preloading,

η τεχνική μέχρι τώρα πχ στο ps4 pro ήταν preload στην ram 30s από assets από εκεί λογικά προκέιπτει και η διαφορά στα loading times στο bc μιας και το XsX έχει τα 10gb στα 560 GB/s ενώ το ps5 στα 448GB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα xbox 360 σπασμενο που παιζει αντιγραφα ... τριτη παραλαμβανω τ xbox series x. Εβαλα ηδη Game Pass Ultimate . Να συνδεσω το 360 μου στο ιντερνετ και να παρει Update ? για ναπαινω τα δωρεαν παιχνιδια καθε μηνα που δινει ; ή θα φαω ΒΑΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...