Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε όλους. Σημαντικη ερωτηση. Εχω 2κ 60 hz μονιτορ στο σπιτι και τωρα με καραντινα κλπ σκεφτομαι να κανω λιγο πιο ωραια την καθημερινοτητα μου . Πιστευτέ αξιζει να παρω series x η να παω στην πιο φθηνη λυση του s  ??   ΣΙγουρα θέλω να ειμαι future proof . Επισης απο παιχνιδια θα ειμαι μονο gamepass οποτε το ψηφιακο μονο δεν με νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

Καλησπερα σε όλους. Σημαντικη ερωτηση. Εχω 2κ 60 hz μονιτορ στο σπιτι και τωρα με καραντινα κλπ σκεφτομαι να κανω λιγο πιο ωραια την καθημερινοτητα μου . Πιστευτέ αξιζει να παρω series x η να παω στην πιο φθηνη λυση του s  ??   ΣΙγουρα θέλω να ειμαι future proof . Επισης απο παιχνιδια θα ειμαι μονο gamepass οποτε το ψηφιακο μονο δεν με νοιαζει

αν τα +200ε δεν σου είναι πρόβλημα τότε το Χ. Σε όλα τα σημεία είναι καλύτερο VFM, tf/$, hhd space/$ kok .

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να ασχοληθώ με xbox από το 360. Τώρα που περιμένω το S και έχω βάλει και ultimate game pass, πείτε κανένα διαμαντάκι παιχνίδι να ασχοληθώ. Πέρα από τα αθλητικά, μου αρέσουν κυρίως τα platform αλλά και διάφορα retro. Δεν βρήκα ανάλογο thread γι αυτό κι έγραψα εδώ. Αν δεν ταιριάζει ας μεταφερθεί. 

Επίσης μιας και οι νέες κονσόλες είναι backward compatibility, παλιά παιχνίδια που μπορούμε να βρούμε να αγοράσουμε από τη στιγμή που δεν τα έχουμε στην κατοχή μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, broxopios είπε

Έχω να ασχοληθώ με xbox από το 360. Τώρα που περιμένω το S και έχω βάλει και ultimate game pass, πείτε κανένα διαμαντάκι παιχνίδι να ασχοληθώ. Πέρα από τα αθλητικά, μου αρέσουν κυρίως τα platform αλλά και διάφορα retro. Δεν βρήκα ανάλογο thread γι αυτό κι έγραψα εδώ. Αν δεν ταιριάζει ας μεταφερθεί. 

Επίσης μιας και οι νέες κονσόλες είναι backward compatibility, παλιά παιχνίδια που μπορούμε να βρούμε να αγοράσουμε από τη στιγμή που δεν τα έχουμε στην κατοχή μας;

https://www.orithegame.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρκετά παιχνίδια σε έναν εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο με το One x. Όταν με το καλό παραλάβω από public, τον κουμπώνω στο series x και βλέπω τα παιχνίδια ή πρέπει να τα ξανακατεβάσω? Επίσης μετά μπορώ να τον ξαναβάλω στο one x και κάθε φορά που παίζω στην μια ή την άλλη κονσόλα να τον κουμπώνω σε αυτήν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, music_lover είπε

 Όταν θέλουμε να κάνουμε benchmarks μεταξύ διαφορετικών pc parts, κρατάμε το ίδιο ακριβώς configuration,λειτουργικό και tools και αλλάζουμε μόνο το κομμάτι που θέλουμε να τεστάρουμε. Επειδή όμως στις cpu δεν μπορεί να γίνει αυτό, αναγκαστικά αλλάζουμε και motherboard αλλά κρατάμε όλα τα άλλα ίδια. Και φυσικά ο λόγος είναι να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα απόδοσης μέσα από το ίδιο ακριβώς περιβάλλον. Αυτό όμως γίνεται μόνο στις cpu διαφορικών κατασκευαστών και γενεών. Αν θέλουμε πχ να κάνουμε benchmarks την ίδια γενιά cpu της Intel μεταξύ τους, θα κρατήσουμε το ίδιο ακριβώς configuration και λειτουργικό και tools και θα αλλάξουμε μόνο τις cpu. Αυτά είναι αυτονόητα, απορώ γιατί απορείς. Όλα μα όλα τα benchmarks γίνονται με τον ίδιο τρόπο. Εδώ και 50 χρόνια. Θα πρέπει να κρατήσουμε ακόμα και την ίδια ακριβώς έκδοση λειτουργικού και τις version των test tools αλλιώς το αποτέλεσμα είναι άκυρο. Έχεις πχ δει κανένα να θέλει να τεσταρει ταχύτητες δίσκων και κάθε φορά που τους αλλάζει να αλλάζει και λειτουργικό σύστημα? Δεν γίνονται αυτά. Ούτε κάν έκδοση του ίδιου συστήματος δεν αλλάζουμε. Η παραμικρή αλλαγή μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα. Ακόμη και η δοκιμή σε διαφορετική θερμοκρασία περιβάλλοντος. Δλδ εντάξει, με κάνεις και γράφω τα αυτονόητα.

Μπράβο, καταλήγεις λοιπόν στα λεγόμενα μου. Απόλυτη σύγκριση δεν μπορεί να γίνει, οπότε καταλήγουμε στις "σχετικές", οι οποίες έχουν και αυτές τον σκοπό τους (by the way, το bsd λόγο αρχιτεκτονικής είναι πιο μινιμαλ και η λογική λέει πιο γρήγορο από τα Windows, οπότε ακόμα και αυτό να λάβεις υπόψιν η τωρινή εικόνα που έχουμε είναι ακόμα χειρότερη για την Sony).

3 ώρες πριν, Daredevil είπε

Θα συγκρίνει την κονσόλα των 500 με μια GPU που αυτή καθεαυτή κοστίζει τρεις φορές όσο η κονσόλα; Να πω ότι ήταν και καμία RDNA2 κάρτα, να έχει νόημα ώστε να δούμε πόσο έχει γραφτεί το game για το συγκεκριμένο hardware της κονσόλας να το δεχτώ, αλλά 3090; Είναι χαζός ή απλά θέλει να φλεξάρει την 3090 του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, broxopios είπε

Έχω να ασχοληθώ με xbox από το 360. Τώρα που περιμένω το S και έχω βάλει και ultimate game pass, πείτε κανένα διαμαντάκι παιχνίδι να ασχοληθώ. Πέρα από τα αθλητικά, μου αρέσουν κυρίως τα platform αλλά και διάφορα retro. Δεν βρήκα ανάλογο thread γι αυτό κι έγραψα εδώ. Αν δεν ταιριάζει ας μεταφερθεί. 

Επίσης μιας και οι νέες κονσόλες είναι backward compatibility, παλιά παιχνίδια που μπορούμε να βρούμε να αγοράσουμε από τη στιγμή που δεν τα έχουμε στην κατοχή μας;

Ξεκίνα με τα Ori 1&2, Hollow Knight, Dead Cells, Celeste, Unravel 1&2. Στο store θα βρεις και παλιά παιχνίδια. Αφού θα έχεις το S δεν μπορείς να πάρεις δισκάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ όλοι έχουμε στο μυαλό μας την Τρίτη, μόνο που δεν έχουμε υπολογίσει τον χρόνο download για όλα τα updates & games. Τρίτη βράδυ, στη καλύτερη θα μπορέσουμε να παίξουμε.

Καινούριος πονοκέφαλος: Τι να βάλω να κατέβει πρώτο?

Watch Dogs: Legion?
Assassin's Creed Valhalla?
Gears 5?
No Man's Sky?
Όλα τα backwards compatible games που δεν έχω παίξει επειδή δεν άντεχα τα frame-rates τους;

Πάλι καλά που το Black Ops Cold War βγαίνει λίγες μέρες αργότερα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Μπράβο, καταλήγεις λοιπόν στα λεγόμενα μου. Απόλυτη σύγκριση δεν μπορεί να γίνει, οπότε καταλήγουμε στις "σχετικές", οι οποίες έχουν και αυτές τον σκοπό τους (by the way, το bsd λόγο αρχιτεκτονικής είναι πιο μινιμαλ και η λογική λέει πιο γρήγορο από τα Windows, οπότε ακόμα και αυτό να λάβεις υπόψιν η τωρινή εικόνα που έχουμε είναι ακόμα χειρότερη για την Sony).

Θα συγκρίνει την κονσόλα των 500 με μια GPU που αυτή καθεαυτή κοστίζει τρεις φορές όσο η κονσόλα; Να πω ότι ήταν και καμία RDNA2 κάρτα, να έχει νόημα ώστε να δούμε πόσο έχει γραφτεί το game για το συγκεκριμένο hardware της κονσόλας να το δεχτώ, αλλά 3090; Είναι χαζός ή απλά θέλει να φλεξάρει την 3090 του;

Τον μόνο σκοπό που έχουν οι "σχετικές" συγκρίσεις, είναι τα περισσότερα clicks και το feed των εκατέρωθεν trolls ώστε αυτά μετά να επιδοθούν σε ανούσιες συζητήσεις και να μαλώνουν για πράγματα που δεν καταλαβαίνουν σωστά. Η μονή λογική σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι μεταξύ των μοντέλων της ίδια εταιρίας (One X με Series X και PS4 pro με PS5) και αυτό όχι για να αποδειχθεί το πόσο γρήγορος είναι ο δίσκος τους ή ποιος "τον έχει γρηγορότερο" αφού όπως είπαμε αλλάζει τελείως το περιβάλλον και οι συνθήκες δοκιμής και δεν είναι καν ο σκοπός της, αλλά για να αποδειχθεί το ότι υπήρξε γενικά εξέλιξη και βελτίωση στο θέμα loading times. Υποψιάζομαι ότι η MS έκανε καλύτερη δουλειά στο θέμα BC, έχει και καλύτερη εμπειρία διαχρονικά στο θέμα software, οι ταχύτητες και δυνατότητες των δίσκων όμως δεν αλλάζουν, είναι αυτές που ανακοινώθηκαν, τώρα το αν δεν γίνει ποτέ εκμετάλλευση τους από το software είναι άλλο θέμα. Επέτρεψε μου όμως να πιστεύω ότι θα τις δούμε τις διαφορές στο εγγύς μέλλον με τους next-gen τίτλους ειδικά αν οι developers εφαρμόσουν τεχνικές ανάλογες με αυτές τη Sucker Punch Productions στο Ghost of Tsushima όπως πχ στο Last of Us Remastered που κυριολεκτικά εξαφάνισε την loading screen με το τελευταίο update. Προσωπικά όμως αδιαφορώ για τα loading times των BC τίτλων, με ενδιαφέρουν κυρίως οι next-gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...