Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.λιωνω εδώ και καμία ώρα valhala και μέχρι στιγμής είναι αρκετά ωραίο.βεβαια η πορεία θα δείξει.ερωτηση,όταν ανοίγεται την κονσόλα σας κάνει και εσάς περίεργους θορύβους;έχω την εντύπωση ότι είναι επειδή έχω μέσα το δισκακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοείς περίεργους θορύβους ; Εμένα δεν κάνει τίποτα το μόνο μηχανικό μέρος μέσα στην κονσόλα είναι ο ανεμιστήρας γι αυτό είναι και τόσο ήσυχο . Ελπίζω να μην βρεις και εσύ καμία βίδα μέσα έξτρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimosxania είπε

Καλημέρα.λιωνω εδώ και καμία ώρα valhala και μέχρι στιγμής είναι αρκετά ωραίο.βεβαια η πορεία θα δείξει.ερωτηση,όταν ανοίγεται την κονσόλα σας κάνει και εσάς περίεργους θορύβους;έχω την εντύπωση ότι είναι επειδή έχω μέσα το δισκακι

Βγάλε το δισκάκι και δοκίμασε. Εμένα με δισκάκι μέσα δεν κάνει.

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimosxania είπε

Καλημέρα.λιωνω εδώ και καμία ώρα valhala και μέχρι στιγμής είναι αρκετά ωραίο.βεβαια η πορεία θα δείξει.ερωτηση,όταν ανοίγεται την κονσόλα σας κάνει και εσάς περίεργους θορύβους;έχω την εντύπωση ότι είναι επειδή έχω μέσα το δισκακι

Eιναι στα known issues αυτο, μαλλον θα πρεπει να το ελεγξεις.

Σε αλλα νεα τωρα, μετα τα συγχαρικια για τη διαφορετικη προσεγγιση που ακολουθει η Σονυ, μοιραστηκε την επιθυμια να αποκτησει το πσ5 ο Φιλιππας σε συνεντευξη του στο gamespot..

https://sirusgaming.com/2020/11/12/phil-spencer-looking-forward-own-playstation-5/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, jimtriol said:

Εγω εχω τβ με hdmi 2.1 και εχω την ιδια απορια ..Δλδ το ρυθμιζουμε στα 120 hz με VRR ανεξαρτητα αν το παιχνιδι ειναι κολλημενο στα 60 πχ?Γιατι διαβασα οτι σε σχεδον σε ολες  τις μαρκες το vrr 120 δημιουργει προβληματακια ειτε με τη ποιοτητα της εικονας ειτε με τη φωτεινοτητα κτλ

Αν έχει θέμα η TV σου με τα 120Hz που σε ενοχλεί, βάλε 60 και περίμενε κάποιο update της TV? Γενικά, τα 120hz ακόμη και σε παιχνίδι κολλημένο στα 60 είναι μεγάλο ++, γιατί σε περιπτώσεις frame drop, έχεις το μισό σε χρόνο stuttering. Αν για παράδειγμα το game χάσει το 16.66ms window που έχει για να στείλει 1 frame στην οθόνη θα πρέπει να στείλει ξανά το προηγούμενο frame για άλλα 16.66ms αναγκαστικά (για να μην έχεις tearing). Αν όμως το output είναι 120Hz, θα το στείλει για 8.33ms ακόμα.

Σε 60Hz output θα βλέπεις το ίδιο frame για 33.33ms
Σε 120Hz output θα βλέπεις το ίδιο frame για 24.99ms

Αυτά για κάποιο 60fps game. Αν μιλάμε για unlocked FPS game και VRR τότε τα ++ είναι πολύ περισσότερα σε input lag και frame pacing. Αν το παιχνίδι ανεβοκατεβαίνει γύρω στα 60fps τότε έχεις  frame times 16.66ms ή π.χ. 12.84ms ή και 8.33ms ή μπορεί και 18.78ms όλα χωρίς screen tearing, και με μειωμένο input lag

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Κάβουρας είπε

Ναι απλώς άμα κάνω το login το μηνιαίο θα μου πετάει an Xbox update is available please update to continue using the console. Η δεν θα έχω θέμα ; 

Θεωρητικά δε θα έχεις θέμα. Δε θυμάμαι να με αναγκάζει ποτέ να κάνω update αν και εδώ και χρόνια τα έχω auto οπότε δε μπορώ να το πω με σιγουριά. Έχει επιλογές για το τι θές να κάνεις με τα updates στα options.

Το σίγουρο ειναι οτι και activate και update μπορείς να κάνεις με ένα απλo hotspot. Ιδιαίτερα αν έχεις την κονσόλα σαν home είναι κυριολεκτικά τίποτα.

Εγώ την μη home κονσόλα μου την έτρεχα με 4g σε διάφορες φάσεις και δεν τρώει σχεδόν τπτ σε gb αν είσαι προσεκτικός στις ρυθμίσεις. Απλά θέλει αυτό το heartbeat check για να δεί οτι υπάρχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jimtriol είπε

Εγω εχω τβ με hdmi 2.1 και εχω την ιδια απορια ..Δλδ το ρυθμιζουμε στα 120 hz με VRR ανεξαρτητα αν το παιχνιδι ειναι κολλημενο στα 60 πχ?Γιατι διαβασα οτι σε σχεδον σε ολες  τις μαρκες το vrr 120 δημιουργει προβληματακια ειτε με τη ποιοτητα της εικονας ειτε με τη φωτεινοτητα κτλ

Καλύτερα γράψε τι έχεις ακριβώς, γιατί το τι πονάει και που, διαφέρει. Σε πολλές (κυρίως στις OLED) χαλάει το gamma από το VRR (μάλλον ΠΟΛΥ στα σκούρα γκρι θα το δεις). Στη sony την 900ρα, το θέμα είναι στο 4K/120. 

26 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Αν έχει θέμα η TV σου με τα 120Hz που σε ενοχλεί, βάλε 60 και περίμενε κάποιο update της TV? Γενικά, τα 120hz ακόμη και σε παιχνίδι κολλημένο στα 60 είναι μεγάλο ++

Ναι σε όλα. Για να το πω λίγο μπακαλίστικα αν έχεις vsync και χάνεις τα 60 σε 60ρα οθόνη, πας στα 30 (δεν υπάρχει άλλο υποπολλαπλάσιο του 60). Αν χάσεις τα 60 σε 120ρα, υπάρχουν και τα 40.

Επεξ/σία από iddqdiddqd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Δεν ξέρω τί να πρωτοκατεβάσω από αυτά που δεν είχα παίξει λόγω performance (Έχουν μπει με προτεραιότητα FH4 και Gears 5)

Εγώ πάλι είμαι στο άλλο άκρο που ήδη έχω παίξει ότι ήθελα στην current gen και τώρα παίζω menu simulator και twitch μέχρι να βρεθεί κάτι να μου κάνει κλίκ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

τοσο καλο ειναι ρε παιδια το Jedi ? το κατεβασα χθες αλλα δεν προλαβα να παιξω 

Φαίνεται άπειρα smooth στα 60 fps και γενικά είχα ακούσει ότι είναι παιχνιδάρα και τώρα το ξεκίνησα και εγώ!

Πρώτες εντυπώσεις για τη κονσόλα είναι ότι πετάει! Το είχα ανοιχτό όλο το βράδυ να κατεβάζει κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι στιγμής με τίποτα για αυτούς που ανησυχούν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

τοσο καλο ειναι ρε παιδια το Jedi ? το κατεβασα χθες αλλα δεν προλαβα να παιξω 

Είναι μίξη Tomb Raider και Souls παιχνιδιών! Πολύ fun και είναι Star Wars!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, broxopios είπε

Δεν είδα κάπου για stand by ώστε να κατεβάζει ταυτόχρονα. Αν είναι κλειστή η κονσόλα κατεβάζει; 

Μιλάω για το S. 

Αν τις έχεις στο Instant On κατεβάζουν όλες κανονικά. Εμένα όλο το βράδυ κλειστή και το πρωί είχε κατεβάσει 2 παιχνίδια που είχα στην ουρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, broxopios είπε

Δεν είδα κάπου για stand by ώστε να κατεβάζει ταυτόχρονα. Αν είναι κλειστή η κονσόλα κατεβάζει; 

Μιλάω για το S. 

Ναι αν είναι κλειστή κατεβάζει, εφόσον έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στα updates και τα power settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...