Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, red1 είπε

Φυσικά και θα δουλέψει Γιάννη, το D.Atmos και DTS:X και όλα τα παρεμφερή λειτουργούν με όοοοοοοοοοοοολα τα stereo ακουστικά :) Mε γειές ! 
ΥΓ: Τελικά bug πρέπει να είναι , οταν συνδέεις ακουστικά, άλλοι έχουν τον ήχο να βγαίνει απο αυτά αλλά ΚΑΙ απο την TV τους, άλλοι όχι  - εκτος και αν λειτουργεί διαφορετικά ή όλη φάση λόγω wireless/BT ? Δεν ξέρω, αυτό που ξέρω ειναι πως προσωπικά, πρέπει να πατάω το "mute" κουμπί στο τηλεκοντρόλ μου για να σιγάσω την TV μου ΚΑΘΕ φορά που συνδέω ακουστικά γιατί αλλιώς παίζει και απο τα 2 ταυτόχρονα.

ΥΓ2: Σχετικά με το Atmos vs DTS:X : Το DTS:X είναι μεν πιο ακριβές αλλά σύμφωνα με τα αυτιά μου, ο ήχος/εφφέ που δημιουργείται είναι υπόκωφος σε σχέση με του D.Atmos.

To ίδιο "φαινόμενο" υπάρχει και στο D.Atmos οταν παίζεις με το "game" προφίλ έχοντας ενεργοποιημένο το "performance mode".Προσωπικά, εχω βολευτεί με το "Movie" προφίλ με το equalizer του στο "off".

Τα ακουστικά λέει τα συνδέει στην tv όχι στο Xbox, πως θα δουλέψει το Dolby atmos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, leo066 είπε

Τα ακουστικά λέει τα συνδέει στην tv όχι στο Xbox, πως θα δουλέψει το Dolby atmos?

Επιλέγεις μέσα απο τα audio settings την επιλογή HDMI out ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, red1 είπε

Φυσικά και θα δουλέψει Γιάννη, το D.Atmos και DTS:X και όλα τα παρεμφερή λειτουργούν με όοοοοοοοοοοοολα τα stereo ακουστικά :) Mε γειές ! 
ΥΓ: Τελικά bug πρέπει να είναι , οταν συνδέεις ακουστικά, άλλοι έχουν τον ήχο να βγαίνει απο αυτά αλλά ΚΑΙ απο την TV τους, άλλοι όχι  - εκτος και αν λειτουργεί διαφορετικά ή όλη φάση λόγω wireless/BT ? Δεν ξέρω, αυτό που ξέρω ειναι πως προσωπικά, πρέπει να πατάω το "mute" κουμπί στο τηλεκοντρόλ μου για να σιγάσω την TV μου ΚΑΘΕ φορά που συνδέω ακουστικά γιατί αλλιώς παίζει και απο τα 2 ταυτόχρονα.

ΥΓ2: Σχετικά με το Atmos vs DTS:X : Το DTS:X είναι μεν πιο ακριβές αλλά σύμφωνα με τα αυτιά μου, ο ήχος/εφφέ που δημιουργείται είναι υπόκωφος σε σχέση με του D.Atmos γι'αυτό και δεν το προτίμησα, επίσης, σε stream που υποστηρίζουν D.Atmos (Netflix π.χ), εμφανίζεται κανονικά και το λογότυπό του πλέον, ο,τι πρέπει για το OCD :D  (συν του οτι εχει μιξαριστεί η σειρά/ταινία για D.Atmos το οποίο ειναι θετικό).

To ίδιο "φαινόμενο" υπάρχει και στο D.Atmos οταν παίζεις με το "game" προφίλ έχοντας ενεργοποιημένο το "performance mode"(βλέπε: υπόκωφοι ήχοι).
Προσωπικά, εχω βολευτεί με το "Movie" προφίλ με το equalizer του στο "off".

   Σε ευχαριστώ  Στέλιο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leo066 είπε

Το έχεις δοκιμάσει γιατί δεν μου φαίνεται σωστό? 

To XBOX είναι συνδεδεμένο στον ενισχυτή μου, ο ενισχυτής μου με την TV.
Tην επιλογή HDMI out οταν επιλέγεις "headset audio" την έχει ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, red1 είπε

To XBOX είναι συνδεδεμένο στον ενισχυτή μου, ο ενισχυτής μου με την TV.
Tην επιλογή HDMI out οταν επιλέγεις "headset audio" την έχει ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο

Άλλο αυτό. Τα ακουστικά θα είναι συνδεδεμένα με Bluetooth  στην tv όχι στον ενισχυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dream21 είπε

@red1 @music_lover @EuphangeL ερώτηση και στους 3 μαζί :D

 Έχω τηλεόραση LG αυτή εδώ   και συνδέω το βράδυ αυτά τα ακουστικά στην τηλεόραση μέσω Bluetooth . Οταν συνδεθουν πλεον ο ηχος παιζει μονο απο τα ακουστικα και απομονωνεται ο ηχος στην Τηλεοραση. 

Ερώτηση : Αγοράζοντας το Dolby Atmos for Headphones θα δουλεψει η όχι; 

Το θέμα με τα bluetooth ακουστικά είναι το υψηλό latency. Για μουσική δεν ενοχλεί αλλά σε ταινία ή βιντεοπαιχνίδι δημιουργεί προβλήματα. Ναι μεν θα δουλέψει λοιπόν αλλά το latency θα το "σκοτώσει". Για αυτό τον λόγο στα ασύρματα gaming ακουστικά δεν χρησιμοποιείται το bluetooth για video games αλλά μόνο για μουσική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, leo066 είπε

Άλλο αυτό. Τα ακουστικά θα είναι συνδεδεμένα με Bluetooth  στην tv όχι στον ενισχυτή.

Βρε Leo, η TV με τι είναι συνδεδεμένη, με το...καλοριφέρ ? :D 
Με το ΧΒΟΧ είναι συνδεδεμένη μέσω HDMI, τα ακουστικά "κουμπώνουν" (έστω και με BT) στην TV.Γι'αυτό και "HDMI out" ως επιλογή.
Το D.Atmos λειτουργεί ΚΑΙ με BT ακουστικά, πιο απλά δεν μπορώ να το περιγράψω φίλε μου :D 

Το μόνο θέμα που ίσως να δημιουργηθεί ειναι lag/latency στον ήχο λόγω BT - κάτι το οποίο ισως λυθεί με την ρύθμιση "A/V sync" στην εκάστοτε TV/ενισχυτή (σε millisecond)

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leo066 είπε

Τα ακουστικά λέει τα συνδέει στην tv όχι στο Xbox, πως θα δουλέψει το Dolby atmos?

Ο ήχος που αναπαράγεται από το σχετικό πρόγραμμα της Dolby για το Xbox περνάει μέσα από το hdmi καλώδιο της κονσόλας στην τηλεόραση. Η τηλεόραση με την σειρά της στέλνει τον ίδιο ήχο μέσα από το bluetooth chip της. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι το latency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, red1 είπε

Επιλέγεις μέσα απο τα audio settings την επιλογή HDMI out ;) 

Εγω εχω την εξής διαδρομή.  Pc - tv - home cinema με hdmi . Και δεν με δεν με δουλευει το dolby atmo for home cinema.  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leo066 είπε

Τα έχουν μπλέξει στο thread, αναφορικά με το τι είναι atmos (πολυκάναλο ψηφιακό stream με κουλ metadata και objects) και τι είναι atmos for headphones (δικάναλο stream που βγήκε μετά από κουλ επεξεργασία από πολυκάναλο) αυτό που λέει ο @red1 είναι το σωστό. Ουσιαστικά λέει στο xbox "στείλε τον ήχο των ακουστικών στο HDMI και θα τα βρω εγώ". Αν παρεμβάλεται ενισχυτής ή όχι είναι εντελώς αδιάφορο στο xbox.

Επίσης, πολύ σωστά όσα λέει ο @music_lover για το latency. Ίσως σε κάποια παιχνίδια να είναι σοβαρό πρόβλημα. Να συμπληρώσω ότι ίσως έχει νόημα να παίξεις με τις ρυθμίσεις ήχου της TV, μήπως και εφαρμόζει τις επιλογές για εξτρά μπάσο κλπ και στα ακουστικά. Αν κάνει κάτι τέτοιο, το καλύτερο είναι να κλείσεις τα όποια βελτιωτικά. Το λογικό βέβαια θα ήταν να μην ακουμπάει τον ήχο προς τα ακουστικά, αλλά έχε το κατα νού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...