Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Φυσικά δουλεύει με Bluetooth. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με ότι συζητάμε. Το οποίο είναι Dolby atmos μέσω Bluetooth  που είναι συνδεδεμένα στην tv. Το Dolby atmos είναι εφαρμογή  στο Xbox  και δουλεύει σε ότι είναι συνδεδεμένο στο Xbox 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Εγω εχω την εξής διαδρομή.  Pc - tv - home cinema με hdmi . Και δεν με δεν με δουλευει το dolby atmo for home cinema.  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; 

Εχω τα πάντα συνδεδεμένα στον ενισχυτή μου μέσω HDMI, ο ενισχυτής συνδέεται μέσω HDMI out στην TV  μου, το D.Atmos λειτουργεί κανονικά ALIEN, μήπως πρέπει να κοιτάξεις τα HDMI sound output settings της TV σου ? συγκεκριμένα, στο "HDMI input" στις επιλογές ήχου να έχεις επιλέξει "HDMI".

Εdit : τώρα πρόσεξα πως μιλας για D.Atmos κανονικό και οχι για το for headphones, για το συγκεκριμένο δεν ξέρω, ας μας πει καποιος άλλος

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί: Τα παιχνίδια που είναι optimized για X|S αλλά είναι και BC (Του ΟΝΕ ή του 360) μπορούν να παίξουν από εξωτερικό σκληρό ή θέλει οπωσδήποτε εγκατάσταση στον internal? (πχ Horizon 4, Gears 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί: Τα παιχνίδια που είναι optimized για X|S αλλά είναι και BC (Του ΟΝΕ ή του 360) μπορούν να παίξουν από εξωτερικό σκληρό ή θέλει οπωσδήποτε εγκατάσταση στον internal? (πχ Horizon 4, Gears 5)

Νομίζω όχι - Δεν ξέρω αν εχεις την επιλογή να διαλέξεις τα μή optimized κάπως, αλλά νομίζω οι optimized θέλουν τον εσωτερικό ή expansion card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Το θέμα με τα bluetooth ακουστικά είναι το υψηλό latency. Για μουσική δεν ενοχλεί αλλά σε ταινία ή βιντεοπαιχνίδι δημιουργεί προβλήματα. Ναι μεν θα δουλέψει λοιπόν αλλά το latency θα το "σκοτώσει". Για αυτό τον λόγο στα ασύρματα gaming ακουστικά δεν χρησιμοποιείται το bluetooth για video games αλλά μόνο για μουσική.

Μάλιστα , ωραία θα κάνω την δουλειά μου προς το παρόν με αυτά και black friday βλεπουμε.  Εχεις τιποτα στα υποψη σου τι να κοιταξω για αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dream21 είπε

Μάλιστα , ωραία θα κάνω την δουλειά μου προς το παρόν με αυτά και black friday βλεπουμε.  Εχεις τιποτα στα υποψη σου τι να κοιταξω για αγορά;

Επειδή θα σκάσουν μύτη αρκετά νέα μοντέλα με την κυκλοφορία των νέων κονσολών, θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα. Αν πάλι βιάζεσαι μια σίγουρη επιλογή είναι τα Arctis 7X.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Επειδή θα σκάσουν μύτη αρκετά νέα μοντέλα με την κυκλοφορία των νέων κονσολών, θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα. Αν πάλι βιάζεσαι μια σίγουρη επιλογή είναι τα Arctis 7X.

OK θα περιμένω τότε . Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dream21 είπε

OK θα περιμένω τότε . Σε ευχαριστώ 

Περιμενε παραπανω απο Xmas. To θηρίο Penrose της Audeze πηρε delay και παει προς τελος Δεκεμβρη. Κ περαν αυτου, ελάχιστα headsets θα βγουν τωρα αμεσα. Υπαρχουν λιγα ήδη στην αγορα που ειναι διαπιστευμένα οτι θα δουλευουν με το wireless protocol του XS (ή/και του PS5), αλλά επειδη το εψαξα παρα πολυ τις τελευταιες μερες, ακομα κ αυτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψουν αψογα.  Βρηκα πολυ κοσμο να εχει θεματα κ με τα Arctis 7X & 9X στο Xbox, με την συνδεση να πεφτει, να εχουν παράσιτα, προβληματα στον ηχο κλπ. Οποτε θα ελεγα 6μηνο-12μηνο υπομονη να κατασταλλάξει λιγο η κατασταση. η επενδυση ειναι γερη (αν δε μιλαμε για ακουστικα low end των 100Ε) οπότε καλυτερα λιγο περιμενεις κ βλεπεις ;) 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

γνωρίζει κανένας κατάστημα στην Ελλάδα με διαθεσιμότητα τη δεδομένη στιγμή; Παρήγγειλε & παρέλαβε κανένας την κονσόλα μετά το launch της από κάποιο κατάστημα;

Αλυσίδες σαν τον Κώτσο και το Πλαισ ενημερώθηκα πως είναι χωρίς στοκ.. 

Επεξ/σία από Hackerspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dream21 είπε

Παραγγελία 14/11/2020 Σαββάτο από Microsoft Store Ιταλίας , ποιο γρηγορα δεν θα μπορούσε να έρθει 😃😄

IMG_0275.JPG

rsz_img_0277.jpg

μου αρέσει η λεπτομέρεια με τις χρωματιστές κουκίδες στα κουμπιά :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dream21 είπε

Παραγγελία 14/11/2020 Σαββάτο από Microsoft Store Ιταλίας , ποιο γρηγορα δεν θα μπορούσε να έρθει 😃😄

IMG_0275.JPG

rsz_img_0277.jpg

Σε τι τιμή ήρθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Επειδή θα σκάσουν μύτη αρκετά νέα μοντέλα με την κυκλοφορία των νέων κονσολών, θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα. Αν πάλι βιάζεσαι μια σίγουρη επιλογή είναι τα Arctis 7X.

 

1 ώρα πριν, dream21 είπε

OK θα περιμένω τότε . Σε ευχαριστώ 

 

48 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Περιμενε παραπανω απο Xmas. To θηρείο Penrose της Audeze πηρε delay και παει προς τελος Δεκεμβρη. Κ περαν αυτου, ελλάχιστα headsets θα βγουν τωρα αμεσα. Υπαρχουν λιγα ήδη στην αγορα που ειναι διαπιστευμένα οτι θα δουλευουν με το wireless protocol του XS (ή/και του PS5), αλλά επειδη το εψαξα παρα πολυ τις τελευταιες μερες, ακομα κ αυτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψουν αψογα.  Βρηκα πολυ κοσμο να εχει θεματα κ με τα Arctis 7X & 9X στο Xbox, με την συνδεση να πεφτει, να εχουν παράσιτα, προβληματα στον ηχο κλπ. Οποτε θα ελεγα 6μηνο-12μηνο υπομονη να κατασταλλάξει λιγο η κατασταση. η επενδυση ειναι γερη (αν δε μιλαμε για ακουστικα low end των 100Ε) οπότε καλυτερα λιγο περιμενεις κ βλεπεις ;) 

Aγαπητοί μου κύριοι, διαβάζω όλα αυτά και...απορώ το γιατί μπαίνουμε καν στον κόπο να ταλαιπωρούμαστε σε τέτοιο βαθμό :D , εξηγούμαι (ακολουθεί σεντόνι) :

To να πει κάποιος, "φίλε, ΔΕΝ θέλω να τραβάω καλώδιο 3-5m απο την TV/ενισχυτή μου μέχρι τον καναπέ/πολυθρόνα μου" το καταλαβαίνω και ίσως έχει και δίκιο, το να θεωρεί κάποιος ομως  "ταλαιπωρία" να κρέμεται ενα καλωδιάκι μισό μέτρο (και ούτε) απο το headset του μέχρι το joypad οχι.
Τα ασύρματα, μπορεί να φαίνονται "τσίλικα" σε σχέση με τα filthy paesant  ενσύρματα® αλλά - όπως ήδη γνωρίζετε και έχετε ήδη αναφέρει - τα - αρνητικά είναι πολύ περισσότερα απο τα θετικά, μπαταρίες οι οποίες αδειάζουν (προφανώς) που σημαίνει οτι έχεις άλλη μια συσκευή προς φόρτιση, παράσιτα, drop out στον ήχο, προβλήματα με συγχρονισμούς , παρεμβολές κτλπ...
Ένα μέτριο προς καλό wireless/BT headset...ξεκινάει απο το 120-φευγα και φτάνει μεχρι τα 180-200-250+ ευρώ και για ποιον λόγο ? Για την "πολυτέλεια" του να μην έχεις ενα καλώδιο μετα βίας  μισού μέτρου απο τα ακουστικά μέχρι το joypad ? 

Απο την άλλη, με ενα 70-άρι-80άρι μπορείς να έχεις ενα καλό (ίσως όχι άριστο αλλά "καλό") ενσύρματο headset το οποίο ξέρεις πως λειτουργεί όπως πρέπει με το που το βγάλεις απο το κουτι του, ούτε παρεμβολές/παράσιτα, ουτε προβλήματα με την όλη σύνδεση, ουτε "ΦΑAAΚ, ξέχασα να το φορτίσω !", ούτε audio delay, ούτε να περιμένεις FW update για να στρώσουν τα όποια προβλήματα (γιατί δεν μας φτάνανε τα update στα smartphone/κονσόλες/ηλεκτρονικά τσιγάρα και PC, τώρα χρειαζόμαστε και για ακουστικά) ούτε τίποτα, κοτσάρεις το βύσμα στο joypad σου και είσαι ά-ρ-χ-ο-ν-τ-α-ς, plug 'n' play ενα πράμα - εκτός και αν δεν σας αρέσει το plug 'n' play και σας αρέσει να ταλαιπωρείστε :D 
Eπίσης - και το έχω αναφέρει ξανά - το joypad του XONE/XSX/XSS μπορεί να οδηγήσει πολύ ωραία το το 90% των ακουστικών εκεί έξω σε αντίθεση π.χ με το PS4 (δεν ξέρω για το PS5) οπου εκει χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποιου είδους ενίσχυσης για να μπορούν να δώσουν λίγη ένταση τα ακουστικά.

Πάρ'τε ενα ζευγάρι καλών ακουστικών που πολύ πιθανώς να έχετε ήδη στο σπίτι ή, πάρ'τε ενα δοκιμασμένο και καλό gaming headset για να κάνετε τη δουλειά σας και απλά κουμπώστε το στο joypad, δεν χρειάζονται υπερβολές, ενα μέτριο προς καλό set χρειάζεται μόνο, ούτως ή άλλως, το 90% των χρηστών εκει έξω δεν μπορεί να καταλάβει διαφορά μεταξύ - παράδειγμα -  ενός ATH M40X, Sennheiser HD600/660 , Philips fidelio X2R ή ακόμα και ενος ζευγαριού Beats, το μονο ίσως που θα καταλάβει είναι "αυτά έχουν περισσότερο μπάσο απο τα άλλα" - μέχρι εκεί, δεν τίθεται καν θέμα "sound signature®" του εκάστοτε σετ ακουστικών ή/και V-shaped sound ή πιο "flat" κτλπ, μη πετάτε τα χρήματά σας σε αχρείαστα πράματα  απο τη στιγμή που απλά θέλετε να κάνετε τη δουλειά σας, ασχέτως απο το budget που έχει ο καθένας.
Ενα set ακουστικών χρειάζεται οπου τα πρίμα και μπάσα μην επισκιάζουν τις μεσαίες στο βαθμό που τρίζουν οι οδηγοί των ακουστικών/συγκεκριμένοι ήχοι και συχνότητες να μην επισκιάζονται απο άλλους/άλλες και το μπάσο να μην υπερ-καλύπτει μεσαίες και υψηλές :) , και μιας που μιλάμε συγκεκριμένα για gaming, ΟΚ, ναι μεν να έχει και λίγο μπασάκι αμα λάχει να'ουμ για να ακούς και την εκρηξούλα τσίλικη στο Battlefield/COD κτλπ αλλά οχι στο βαθμό του  να μην μπορείς να ακούς βήματα αντιπάλων ή, να μην ακους καθαρά μακρινούς ήχους επειδή παίζει μόνιμος βόμβος λόγω του υψηλού μπάσου.
Επίσης σημαντικό, να έχει και ενα μέτριο μικροφωνάκι για να μπορούν να σας ακουν καθαρά οι φίλοι σας στο party οταν πυροβολείτε ξένους στο κεφάλι διαδικτυακά.

Απλά και ωραία πράματα.

Σας αγαπώ όλους, μην με παρεξηγήσετε, προσωπική άποψη όλα τα παραπάνω προφανώς. 

Επεξ/σία από red1
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...