Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Πήρα το Valhalla από το brasil store και δεν εμφανίζεται στην κονσόλα μου για εγκατάσταση . Το ίδιο έκανα και με το mortal και με το fifa21 και είχαν παίξει κανονικά. Έχετε καμιά ιδέα τη μπορεί να συμβαίνει ? Αν logaro στο brazil store λέει ότι έχω αγοράσει το game .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, grgnik είπε

Παιδιά cdkeys fifa 21 με 30 ευρώ και free upgrade για X/S 

μπορει κάποιος να μου πει αν θα είναι εντάξει για Ελλάδα;; 

https://www.cdkeys.com/xbox-live/games/fifa-21-xbox-one

Το πηρες;;;Σιγουρα ειναι η κανονικη εκδοση του φιφα 21 και δεν ειναι καποιο DLC???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Merlin_o_magos είπε

Καλησπέρα παιδιά ,

Πήρα το Valhalla από το brasil store και δεν εμφανίζεται στην κονσόλα μου για εγκατάσταση . Το ίδιο έκανα και με το mortal και με το fifa21 και είχαν παίξει κανονικά. Έχετε καμιά ιδέα τη μπορεί να συμβαίνει ? Αν logaro στο brazil store λέει ότι έχω αγοράσει το game .

Το αγόρασες  με gift card ; 

Μπες στο store και στο assassin πάτα αγορά μήπως έχει φάει σκάλωμα . 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με gift card ναι . Για να δοκιμάσω .

Μπα το ίδιο . Εντωμεταξύ στο store το ελληνικό εμφανίζεται μόνο μια ultimate και μια gold έκδοση που κάνουν 100Ε + .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Ναι βλάκα Tom, προφανώς. Γιατί έχουμε 2020 και δεν θέλουμε 16ms extra input lag λόγω VSync, αν δεν γίνει implement τουλάχιστον με toggleable option.

Ήθελαν δηλαδή στο Eurogamer/Digital Foundry να βάλουν VSync έτσι χύμα, να σκουπιδιάσουν το VRR απλά για να κάνουν αυτοί video captures χωρίς tearing. Ή έχουν ξεφύγει τα μυαλά τους - ή τα λένε για έχουν κάτι να λένε - ή προσπαθούν να περάσουν συγκεκριμένο narrative - ή τους έχει φάει η ημιμάθια.

Το ίδιο ισχύει και για το PS5. Το οτι δεν έχει VRR αυτή τη στιγμή δεν σημαίνει οτι ο game developer θα επιλέξει την λύση του extra input lag του Vsync για τα σημεία των frame drops, λες και είναι constant όλη την ώρα. Νισάφι

Που εννοείς θα ήταν consistent? Στο framerate? Κααλό θα ήταν αλλά δεν παίζουν πολλά display clocks σε 50Hz. Ακόμα και αυτά που παίζουν (ή τα ρίχνουν με VRR) δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλεύουν όλα optimal παντού λόγω LED backlight flickering.

Btw, σαν option, το Xbox έχει allow 24Hz και 50Hz (χωρίς VRR) για video content που τρέχει τόσο. Μου έκανε θετική εντύπωση αυτή η λεπτομέρια. Θέλω να δω αν με VRR/FreeSync θα ρίξει τα Hz εκεί όταν κάνει αναπαραγωγή κάτι αντίστοιχο.

Σε αυτό το σημείο να δώσω τα extra huge kudos στους engineers του Xbox: Όταν έχεις display 120Hz και ένα game τρέχει σε 60 ή 30 ξέρω γω, δεν ρίχνει το output στα 60 ή 30Hz. Το κρατάει 120Hz και ανάλογα ρίχνει με VRR όσα Hz χρειάζονται για να μείνει το framebuffer output πλήρως διαιρεμένο στο display output. Αν δηλαδή ένα game πέσει στα 59fps στιγμιαία, με VRR ρίχνει το display 118Hz στιγμιαία. Επιβεβαιωμένο αυτό με το OSD του monitor μου

Τι κερδίζει ο χρήστης; Input lag των 120Hz, response time των 120Hz. Αυτά είναι concepts που στο PS5 βλέπουν με τα κυάλια, που για να γυρίσει σε 120Hz το output πρέπει να κάνεις launch game που υποστηρίζει 120Hz 😪

Αυτο το παρατηρησα και εγω στη Samsung q 80 t που παιζω και μαλιστα με εκανε να αναρωτιεμαι αν πρεπει να εχω τη τβ παντα στα 120ΗΖ ανεξαρτητως αν το παιχνιδι παιζει στα 60 η στα 30..Αυτο κανει ακριβως..Πατωντας το κουμπι εβλεπα τα HZ να πεφτουν πχ στο Βαλχαλα στα 118.117.115 ..Να τονισω επισης οτι τουλαχιστον στη Τβ μου χωρις frame drops στα 120 Hz ειναι καρφωμενο παντα στα 119 VRR .Χωρις VRR η Τβ δειχνει 120 

 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Merlin_o_magos είπε

Με gift card ναι . Για να δοκιμάσω .

Μπα το ίδιο . Εντωμεταξύ στο store το ελληνικό εμφανίζεται μόνο μια ultimate και μια gold έκδοση που κάνουν 100Ε + .

Πας ξανά στο βραζιλιάνικο store και πατάς εδώ (εσυ πας στο Valhalla)

Comprar Watch Dogs Legion - Microsoft Store pt-BR.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Αυτο το παρατηρησα και εγω στη Samsung q 80 t που παιζω και μαλιστα με εκανε να αναρωτιεμαι αν πρεπει να εχω τη τβ παντα στα 120ΗΖ ανεξαρτητως αν το παιχνιδι παιζει στα 60 η στα 30..Αυτο κανει ακριβως..Πατωντας το κουμπι εβλεπα τα HZ να πεφτουν πχ στο Βαλχαλα στα 118.117.115 ..Να τονισω επισης οτι τουλαχιστον στη Τβ μου χωρις frame drops στα 120 Hz ειναι καρφωμενο παντα στα 119 VRR .Χωρις VRR η Τβ δειχνει 120 

Αυτό είναι UI "bug" λόγω rounding. Το κάνουν και οι LG OLED. Επειδή τα πραγματικά Hz είναι 59.κάτι 119.κάτι κ.ο.κ. (τρώνε τα δεκαδικά ψηφία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Μπα το ίδιο . Εντωμεταξύ στο store το ελληνικό εμφανίζεται μόνο μια ultimate και μια gold έκδοση που κάνουν 100Ε + .

Αν θυμάμαι καλά μετά την αγορά, τα παιχνίδια το xbox δεν τα ξεχωρίζει απο ποιό region τα έχεις αγοράσει οπότε

θα έπρεπε να το βλέπεις.

Για δες επίσης μήπως έχεις βάλει κάνα φίλτρο στο xbox και σου δείχνει στο my games and apps  μόνο όσα έχεις ήδη κάνει install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, john1080 είπε

Το πηρες;;;Σιγουρα ειναι η κανονικη εκδοση του φιφα 21 και δεν ειναι καποιο DLC???

δεν το πήρα και έχασα και τη προσφορά......🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πανω στο θέμα:

αυτη τη στιγμή εχω το fifa 21 για xbox one και περιμένω να μου δώσει την αναβάθμιση στις 4 του μηνός. Το αρχείο του αναβαθμισμένου fifa μου το εχει κατεβάσει σε ξεχωριστό file  και απλά περιμένω να πάει 4 του μηνός να μπορω να παίξω (ειναι κλειδωμένο ακομα)

Τώρα για να παίξω ανοίγω το αλλο file του fifa 21 για xbox one. Αυτό σημαίνει πως απο τις 4 του μηνός δε θα χρειαζομαι το δισκάκι;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπου πιο πισω εχω ''σηκωσει'' και την πληρη συνεντευξη του στο Verge, εδω ωστοσο ο Σπενσερ κανει λιανα το πως λειτουργει επιχειρηματικα το μοντελο του Game Pass..

https://gamingbolt.com/phil-spencer-breaks-down-how-xbox-game-pass-deals-with-developers-work

Εντυπωση προκαλει η αναφορα πως εχουν υπαρξει περιπτωσεις παιχνιδιων κατα τις οποιες κυκλοφορησαν και σε αλλες πλατφορμες παροτι χρηματοδοτηθηκε η αναπτυξη τους στο ακεραιο απο την MS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostiger είπε

Kαπου πιο πισω εχω ''σηκωσει'' και την πληρη συνεντευξη του στο Verge, εδω ωστοσο ο Σπενσερ κανει λιανα το πως λειτουργει επιχειρηματικα το μοντελο του Game Pass..

https://gamingbolt.com/phil-spencer-breaks-down-how-xbox-game-pass-deals-with-developers-work

Εντυπωση προκαλει η αναφορα πως εχουν υπαρξει περιπτωσεις παιχνιδιων κατα τις οποιες κυκλοφορησαν και σε αλλες πλατφορμες παροτι χρηματοδοτηθηκε η αναπτυξη τους στο ακεραιο απο την MS.

Κι εδώ έχει ανέβει από χθες με όλες τις λεπτομέρειες στα Ελληνικά.

https://www.xbox365.gr/xbox-game-pass/o-phil-spencer-exigei-pos-leitourgoun-oi-symfonies-gia-tous-titlous-tou-xbox-game-pass/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...