Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Η κονσόλα δεν "μπαίνει" μόνη της σε καμία HDMI λειτουργία επειδή της ρύθμισες σε 60Hz ή 120Hz. Αυτό που κάνει είναι negotiation με την TV. Αν η TV της πει οτι έχει διαθέσιμο input 4:4:4 (RGB), το Xbox θα το δώσει (το κάνουν συνήθως οι TVs στα "PC mode"). Αν της δώσεις 60Hz 4:4:4 10bit θα μπει σε HDMI 2.1

Οπότε η απάντηση σου είναι, αν η τηλεόραση σου δέχεται 4.2.2, ενεργοποίησε το. Αν θες 4:4:4 ζήτα το από την τηλεόραση σου (PC mode?) Θα επιλεχθεί αυτόματα το HDMI version που χρειάζεται ανάλογα το bandwidth. Που κολλάς ακριβώς; Δεν υπάρχει κάτι να μαντέψεις.

Τα "μπαινει σε λειτουργια HDMI 2.0 απο HDMI 2.1 που ειναι ρυθμισμενη οταν εχει επιλεξει 120" που λες είναι ακυρίλα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, πολλά Series X ανά τον κόσμο στέλνουν HDMI 2.1 σήμα σε τηλεόρασεις στα 60Hz.

Χρησιμοποιείς ένα παράδειγμα από ένα settings guide στο YouTube για μια TV με διαφορετικό μοντέλο και εταιρία από τη δικιά σου και βγάζεις συμπεράσματα.

 

Αυτος το ειπε στο βιντεο οτι αν τη σεταρεις στα 60 στην ουσια μετατρεπεται σε εισαγωγικα σε 2.0 για αυτο και το ρωτησα 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την Samsung Q9F του 2018 η τηλεόραση υποστηρίζει το 4:4:4 το Allow YCC 4:2:2 πρέπει να το έχω ενεργό?

 

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικές φωτό (oχι render) απο Κίνα (κυκλοφόρησε ηδη εκεί).

Δεν ξερω γιατί αλλά το θέλω :D 
YΓ: Πωλείται shock blue joypad 12 ημερών, PM me 😁

 

 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω παιδιά. Ένας φίλος που έχει pc μπορεί να παίζει τα παιχνίδια από τον δικό μου λογαριασμό? Όλα τα παιχνίδια που έχω αγορασμένα είναι διαθέσιμα και για pc? Επίσης μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπότε ίσως να υποστηρίξει και raytracing  στα seriesxs

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Which ray tracing features will be available in The Medium? Are there any technical differences between the various versions in this and other regards (resolution, frame rate, etc.?)

We have two supported ray tracing modes for The Medium - Performance Mode that has enabled reflections and RTAO in all performant location (when only one word is rendered), and Quality Mode, which features reflections, RTAO, hybrid translucent, and some RT shadows enabled for the whole game world. The latter is paired with DLSS and some other Nvidia improvements but requires a lot of hardware power.

The team is still working to optimize The Medium across Xbox Series X and S and we will be
able to share more details on these versions closer to launch.

 

 

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

image.png.8c2782548c2ee9a990e5a4768d11251f.png

το fall guys πιστεύω έχει τον καλύτερο social manager ever πάντως

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Να ρωτήσω παιδιά. Ένας φίλος που έχει pc μπορεί να παίζει τα παιχνίδια από τον δικό μου λογαριασμό? Όλα τα παιχνίδια που έχω αγορασμένα είναι διαθέσιμα και για pc? Επίσης μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα? 

Μόνο όσα συγκατελεγονται στην Xbox Play Anywhere List παιζουν και στις 2 πλστφορμες. Πάρε μια γεύση εδω:

https://www.windowscentral.com/play-anywhere-list

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft + UPS :

-Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2021 έστειλα το ελλαττωματικό carbon black  launch controller με UPS.
-Xθες, 12 Ιανουαρίου, μου στέλνει email η MS και με ενημερώνει πως το controller έχει ηδη αποσταλεί απο Φρανκφούρτη.
- Σήμερα,13 Ιανουαρίου μπήκα απο περιέργεια στο site της UPS να ρίξω πάλι μια ματιά για να δω αμα έφυγε απο Γερμανία και βλέπω..."προς παράδοση στον χώρο σας", ΕεεεΕΕ ? Κάποιο λάθος έγινε σκέφτηκα, δεν παίζει καν.
Μετά απο 2 ώρες μου χτύπησε ο κούριερ το κουδούνι και μου παρέδωσε το νεο* joypad...


*λέω "νέο" γιατι έχει άλλο SN και χρειάστηκε πάλι FW Update - εκτος και αν ειναι refurb.

YΓ : 8 μέρες ρε, 8 μέρες για να φύγει κάτι εξωτερικό και να επιστρέψει, νεο ρεκόρ λέμε (στο προηγούμενο lockdown πήρε 18 μέρες), απο την άλλη, 1.5 μήνα μπινελίκια με τα Public για να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων στην κάρτα.
Αγαπάω Ελλάδα.

Επεξ/σία από red1
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, red1 είπε

Microsoft + UPS :

-Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2021 έστειλα το ελλαττωματικό carbon black  launch controller με UPS.
-Xθες, 12 Ιανουαρίου, μου στέλνει email η MS και με ενημερώνει πως το controller έχει ηδη αποσταλεί απο Φρανκφούρτη.
- Σήμερα,13 Ιανουαρίου μπήκα απο περιέργεια στο site της UPS να ρίξω πάλι μια ματιά για να δω αμα έφυγε απο Γερμανία και βλέπω..."προς παράδοση στον χώρο σας", ΕεεεΕΕ ? Κάποιο λάθος έγινε σκέφτηκα, δεν παίζει καν.
Μετά απο 2 ώρες μου χτύπησε ο κούριερ το κουδούνι και μου παρέδωσε το νεο* joypad...


*λέω "νέο" γιατι έχει άλλο SN και χρειάστηκε πάλι FW Update - εκτος και αν ειναι refurb.

YΓ : 8 μέρες ρε, 8 μέρες για να φύγει κάτι εξωτερικό και να επιστρέψει, νεο ρεκόρ λέμε (στο προηγούμενο lockdown πήρε 18 μέρες), απο την άλλη, 1.5 μήνα μπινελίκια με τα Public για να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων στην κάρτα.
Αγαπάω Ελλάδα.

Το έχω περάσει κι εγώ. Άψογη η MS σε αυτά! Εμένα ένα Xbox one s controller μου έστειλε (υποψιάζομαι)  refurbish, διότι δεν ήταν σε retail συσκευασία, αλλά δεν είδα καμιά διαφορά B)

Και προφανώς η UPS και η Γενική Ταχυδρομική στην περίπτωση μου, "τρέχουν" διαφορετικά αφού είναι από πίσω η MS :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...