Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Πάντως εγώ κάτι που παρατήρησα είναι ότι ακόμα και rgb full να σεταρεις στη κονσόλα ναι μεν στο sdr θα κάνει output full rgb αλλά στο hdr θα κάνει output πάλι limited-standard και γιατί λέω αυτό....Εγώ έχω ρυθμίσει τη τηλεόραση στο auto και πάντα αυτόματα μου δίνει low black levels  hdr και sdr(αναμενομενο),όταν η κονσόλα είναι ρυθμισμένη limited standard, ενώ σε full rgb κονσόλας μου δίνει στο auto full rgb σε sdr αλλά περιέργως low σε hdr.

Έχει αναφερθεί αυτό ως bug στο OS του Series. 

Για μένα η καλύτερη λύση γενικά ανεξαρτήτως πλατφόρμας, είναι πάντα το RGB range να είναι χειροκίνητα στο limited και το Black Level της TV επίσης χειροκίνητα σε low.

Έτσι εξασφαλίζω πλήρες compatibility και στα παιχνίδια αλλά και στις ταινίες/videos οι οποίες πάντα είναι mastered για limited rgb range. 

Full range χρησιμοποιείται κυρίως σε PC monitors για λόγους compatibility επειδή από προεπιλογή συνήθως τρέχουν σε αυτό το range.

Τέλος δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα στο gaming αν επιλέξετε "full" έναντι του "limited". Η συντριπτική πλειοψηφεία περιεχομένου multimedia έτσι κι αλλιώς είναι mastered σε limited RGB.

Το κυριότερο είναι να φροντίσετε να μην υπάρχει mismatch μεταξύ των settings.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Έχει αναφερθεί αυτό ως bug στο OS του Series. 

Για μένα η καλύτερη λύση γενικά ανεξαρτήτως πλατφόρμας, είναι πάντα το RGB range να είναι χειροκίνητα στο limited και το Black Level της TV επίσης χειροκίνητα σε low.

Έτσι εξασφαλίζω πλήρες compatibility και στα παιχνίδια αλλά και στις ταινίες/videos οι οποίες πάντα είναι mastered για limited rgb range. 

Full range χρησιμοποιείται κυρίως σε PC monitors για λόγους compatibility επειδή από προεπιλογή συνήθως τρέχουν σε αυτό το range.

Τέλος δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα στο gaming αν επιλέξετε "full" έναντι του "limited". Η συντριπτική πλειοψηφεία περιεχομένου multimedia έτσι κι αλλιώς είναι mastered σε limited RGB.

Το κυριότερο είναι να φροντίσετε να μην υπάρχει mismatch μεταξύ των settings.

Συμφωνώ ,απλώς εγω το έχω στο auto γιατί είναι το ιδιο..Δλδ όταν το έχω στο auto και πάω στις ρυθμίσεις του black level στη τβ, το auto συμπίπτει πάντα με low .Δλδ παίζοντας και αλλάζοντας από auto σε low η εικόνα του παιχνιδιού είναι ακριβώς ίδια σε αντίθεση με όταν επιλέγω normal που ξεπλένει την εικονα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Συμφωνώ ,απλώς εγω το έχω στο auto γιατί είναι το ιδιο..Δλδ όταν το έχω στο auto και πάω στις ρυθμίσεις του black level στη τβ, το auto συμπίπτει πάντα με low .Δλδ παίζοντας και αλλάζοντας από auto σε low η εικόνα του παιχνιδιού είναι ακριβώς ίδια σε αντίθεση με όταν επιλέγω normal που ξεπλένει την εικονα

 

Αν έχεις σιγουρευτεί ότι το Auto λειτουργεί σωστά στην TV σου και αλλάζει στο σωστό output, τότε πραφανώς δεν έχεις πρόβλημα.

Σε άλλες TV's όμως μπορεί να υπάρχουν θέματα και να μη γίνεται σωστά η εναλλαγή μεταξύ high και low.

Επίσης σε κάποιες TV's το full range μπορεί να δημιουργίσει προβλήματα. Πχ στην LG C9 σε full range έχω πολύ άσχημο colour banding στο demo του RE8 στις σκοτεινές περιοχές. Ίσως γενικά οι oled να μη διαχειρίζονται πολύ καλά αυτο το range ή να φταίει η C9...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αν έχεις σιγουρευτεί ότι το Auto λειτουργεί σωστά στην TV σου και αλλάζει στο σωστό output, τότε πραφανώς δεν έχεις πρόβλημα.

Σε άλλες TV's όμως μπορεί να υπάρχουν θέματα και να μη γίνεται σωστά η εναλλαγή μεταξύ high και low.

Επίσης σε κάποιες TV's το full range μπορεί να δημιουργίσει προβλήματα. Πχ στην LG C9 σε full range έχω πολύ άσχημο colour banding στο demo του RE8 στις σκοτεινές περιοχές. Ίσως γενικά οι oled να μη διαχειρίζονται πολύ καλά αυτο το range ή να φταίει η C9...

Πολλά παιζουν ...στη q 80 t πχ το hdr είναι πιο σκοτεινό στα 120hz από ότι στα 60hz ανεξαρτήτως vrr  και δε μπορώ να καταλάβω γιατί...Επίσης προβληματίζομαι αν θα πρέπει να τικαρω το yuv 2.2.2 όταν σεταρω τη κονσολα στα 60 hz ,που τη σεταρω κάποιες φορές ακριβώς γιατί στο σετ μου όπως προείπα είναι πιο φωτεινό το hdr στα 60.Το ερεύνησα λίγο και άλλοι λένε άλλοι όχι.Δεν έχω καταλήξει ακομα

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Πολλά παιζουν ...στη q 80 t πχ το hdr είναι πιο σκοτεινό στα 120hz από ότι στα 60hz ανεξαρτήτως vrr  και δε μπορώ να καταλάβω γιατί...Επίσης προβληματίζομαι αν θα πρέπει να τικαρω το yuv 2.2.2 όταν σεταρω τη κονσολα στα 60 hz ,που τη σεταρω κάποιες φορές ακριβώς γιατί στο σετ μου όπως προείπα είναι πιο φωτεινό το hdr στα 60.Το ερεύνησα λίγο και άλλοι λένε άλλοι όχι.Δεν έχω καταλήξει ακομα

Νομίζω ότι δεν θα δεις αντιληπτές διαφορές μεταξυ YUV 4.2.2 off ή on. 

Πιο σοβαρό είναι αυτό που λες για το σκοτεινό HDR στα 120Hz.

Εγώ έχω πρόβλημα με το VRR σε μερικά games όταν τρέχω σε 60Hz. Ειδικά στο Gears 5 έχω φοβερό stuttering αν δεν το απενεργοποιήσω.

Από την άλλη έχω θέμα με όλα τα RE games όταν τρέχω σε 120Hz ανεξαρτήτως VRR. Σε κάποιες σκηνές πέφτουν στα 30Hz(!!!) και διορθώνεται μόνο με restart της κονσόλας...

Θέλουμε μερικά firmware updates μέχρι να στρώσει λίγο η κονσόλα.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Νομίζω ότι δεν θα δεις αντιληπτές διαφορές μεταξυ YUV 4.2.2 off ή on. 

Πιο σοβαρό είναι αυτό που λες για το σκοτεινό HDR στα 120Hz.

Εγώ έχω πρόβλημα με το VRR σε μερικά games όταν τρέχω σε 60Hz. Ειδικά στο Gears 5 έχω φοβερό stuttering αν δεν το απενεργοποιήσω.

Από την άλλη έχω θέμα με όλα τα RE games όταν τρέχω σε 120Hz ανεξαρτήτως VRR. Σε κάποιες σκηνές πέφτουν στα 30Hz(!!!) και διορθώνεται μόνο με restart της κονσόλας...

Θέλουμε μερικά firmware updates μέχρι να στρώσει λίγο η κονσόλα.

 

Δε νομίζω ότι είναι μόνο η κονσόλα...Είναι και οι διάφορες Τβ.Όλες του 20 έχουν θεματακια με το vrr η τα 120...θέλουν και αυτές πολλά update.Σε μένα πχ το vrr είναι μια χαρά αλλά έχω αυτό το θέμα με τα 120Hz που μου δίνει πιο σκοτεινό hdr στα 120Hz ,playable μεν αλλά έχει διαφορά με 60.Απο την άλλη αν σεταρω το series x στα 60 για να εχω  πιο φωτεινό HDR ,χάνω το chroma 4.4.4 των 120 και πάω στα 4.2.0 (εξού και η απορία αν θα πρέπει να ενεργοποιήσω το yuv 4.2.2).Τώρα ποιος ξέρει τι φταίει;Η κονσόλα ή η τβ.Ισως φτάνει και το καλώδιο...βέβαια μου το κάνει και με του series x το καλώδιο και ένα belkin που έχω.Δυστυχως zeskit που είναι πιστοποιημένο 2.1 δε μπορώ να βρω Ελλάδα.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τα φώτα σας, αν εχει κάποιος εμπειρία για παραγγελία κονσόλας απο public. Έστειλαν μήνυμα την Παρασκευή πως απεστάλη με κουριερ. Πηρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν πως σίγουρα το εχουν στείλει, αλλα δεν εχουν κωδικό, ουτε ξέρουν αν θα έρθει με acs, speedex ή ταξί! Ποιος στέλνει αντικείμενο αξιας 500 ευρώ χωρις κωδικό παρακολούθησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δε νομίζω ότι είναι μόνο η κονσόλα...Είναι και οι διάφορες Τβ.Όλες του 20 έχουν θεματακια με το vrr η τα 120...θέλουν και αυτές πολλά update.Σε μένα πχ το vrr είναι μια χαρά αλλά έχω αυτό το θέμα με τα 120Hz που μου δίνει πιο σκοτεινό hdr στα 120Hz ,playable μεν αλλά έχει διαφορά με 60.Απο την άλλη αν σεταρω το series x στα 60 για να εχω  πιο φωτεινό HDR ,χάνω το chroma 4.4.4 των 120 και πάω στα 4.2.0 (εξού και η απορία αν θα πρέπει να ενεργοποιήσω το yuv 4.2.2).Τώρα ποιος ξέρει τι φταίει;Η κονσόλα ή η τβ

Στα 120Hz η εικόνα είναι πιο σκοτεινή και σε SDR ή μόνο σε HDR?

Πιο δύσκολα θα δούμε updates από κατασκευαστές TV πιστεύω παρά από κονσόλες...

Άσε που ο ένας θα το ρίχνει στον άλλο το πρόβλημα. 

Εφόσον θες full chroma η ασφαλέστερη επιλογή θα ήταν να αφήσεις την YUV 4.2.2 unticked μήπως τελικά γίνει force σε 4.4.4. Αν και απ' ότι είχα διαβάσει το Series X δυστυχώς γυρνάει πίσω σε HDMI 2.0 bandwidth αν ρυθμιστεί σε 60Hz output...

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το source της TV σε PC mode... Ίσως έτσι πάρεις full chroma στα 60Hz...

Όπως και να χει, οι διαφορές στην ανάλυση χρώματος γίνονται περισσότερο αντιληπτές σε text παρά σε κινούμενες εικόνες games/video. Αν θες πχ να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα για web browsing τότε ΟΚ, στην ανάγνωση κειμένου έχει νόημα το 4.4.4. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Antomar είπε

Παιδιά, τα φώτα σας, αν εχει κάποιος εμπειρία για παραγγελία κονσόλας απο public. Έστειλαν μήνυμα την Παρασκευή πως απεστάλη με κουριερ. Πηρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν πως σίγουρα το εχουν στείλει, αλλα δεν εχουν κωδικό, ουτε ξέρουν αν θα έρθει με acs, speedex ή ταξί! Ποιος στέλνει αντικείμενο αξιας 500 ευρώ χωρις κωδικό παρακολούθησης;

Kαλή επιτυχία και καλό κουράγιο που παρήγγειλες απο αυτούς φίλε - μακράν η χειρότερη εταιρεία/"μαγαζΊ" ever, δεν ξέρουν πραγματικά τι τους γίνεται...

ΥΓ: tracking number δεν μου έχουν στείλει ποτέ σε όσες παραγγελίες εχω κάνει(στην παραγγελία έχει πάντα (!) θαυμαστικό, πρέπει κάθε φορά να τους παίρνεις τηλέφωνο για να τον ζητήσεις, ολα αυτά, εν έτη 2021, ο ερασιτεχνισμός και το "αρπακόλλα"στο μεγαλείο του.

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, red1 είπε

Kαλή επιτυχία και καλό κουράγιο που παρήγγειλες απο αυτούς φίλε - μακράν η χειρότερη εταιρεία/"μαγαζΊ" ever, δεν ξέρουν πραγματικά τι τους γίνεται...

ΥΓ: tracking number δεν μου έχουν στείλει ποτέ σε όσες παραγγελίες εχω κάνει(στην παραγγελία έχει πάντα (!) θαυμαστικό, πρέπει κάθε φορά να τους παίρνεις τηλέφωνο για να τον ζητήσεις, ολα αυτά, εν έτη 2021, ο ερασιτεχνισμός και το "αρπακόλλα"στο μεγαλείο του.

Το τραγικό είναι οτι βλέπεις μικρομαγαζα να τρεμουν μην πάρουν καποιο αρνητικο feedback στο σκρουτζ, ενω οι μεγάλοι κάνουν ο,τι γουστάρουν. Ντρεποταν μέχρι και ο άνθρωπος στο τηλέφωνο που μου είπε οτι δεν ξέρει αν έφυγε με κουριερ ή ταξι. Τι φταίνε κι αυτοί που τα ακούνε. Anyway, κάνω υπομονή. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Antomar είπε

Παιδιά, τα φώτα σας, αν εχει κάποιος εμπειρία για παραγγελία κονσόλας απο public. Έστειλαν μήνυμα την Παρασκευή πως απεστάλη με κουριερ. Πηρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν πως σίγουρα το εχουν στείλει, αλλα δεν εχουν κωδικό, ουτε ξέρουν αν θα έρθει με acs, speedex ή ταξί! Ποιος στέλνει αντικείμενο αξιας 500 ευρώ χωρις κωδικό παρακολούθησης;

Βάλε εδώ τον αριθμό παραγγελίας σου. Συνήθως αυτή η μεταφορική είναι.

https://www.easymail.gr/web-tracking

Επεξ/σία από Saphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Καλησπέρα

Έχει βρει κανείς λύση για τις αποσυνδέσεις των controllers σε Series X/S?

Υπάρχει γενικότερα θέμα? Δεν το ήξερα. Χθες με elite controller 2 στην αρχή δεν άνοιξε η κονσόλα με το πάτημα του κουμπιού αλλά με το που την άνοιξα από το κουμπί της το αναγνώρισε το controller και συνδέθηκε αυτόματα. Και μετά μέσα στο παιχνίδι είχα πολλές αποσυνδέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Υπάρχει γενικότερα θέμα? Δεν το ήξερα. Χθες με elite controller 2 στην αρχή δεν άνοιξε η κονσόλα με το πάτημα του κουμπιού αλλά με το που την άνοιξα από το κουμπί της το αναγνώρισε το controller και συνδέθηκε αυτόματα. Και μετά μέσα στο παιχνίδι είχα πολλές αποσυνδέσεις. 

Ναι υπάρχει γενικότερα

Δεν ξερω αν επηρέαζει τα elite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...