Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι επος ειναι αυτο το ori ρε σεις..εχω μεινει με την.. ε με τον μοχλο στο χερι..μιλαμε εχω παθει πλακα..οποιος δεν το εχει παιξει ειναι must

Τερματισε την ολεντ σε θεμα εικονας εφε και φωτισμους.το gameplay απαιχτο!!

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρχισα να παίζω και εγώ από χθες το dirt 5, αυτό που μου αρέσει αρκετά είναι η αίσθηση της ταχύτητας.. Εκεί το χάνουν πολλά racing games(πας με 200 χιλιόμετρα και φαίνεται λες και πας με 100) .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, έχετε καταπιαστεί με τον Music και για ποιον λόγο ? Οτι δεν του άρεσε το "GOTY" Dirt 5 ? :D 
Πέρα απο την πλάκα όμως, έχω παρατηρήσει το εξής δυστυχώς, οτι σ'αυτο το topic, δεν μπορείς να πραγματικά να εκφέρεις άποψη αλλιώς σε χαρακτηρίζουν "εγκάθετο" και αρχίζουν τα confused emoji και το ομαδικό πέσιμο απο 4-5 συγκεκριμένα άτομα (γιατι δεν είναι και πολλοί).

Αναφέρεις την κάκιστη ποιότητα των χειριστηρίων ? "LOL εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα, εσύ φταίς/είσαι γκαντέμης", οι ταχύτητες στο download του xbox live είναι τραγικές επι σειρά εβδομάδων (και υπάρχουν αλλα 3-4 ατομα που το επιβεβαιώνουν μαζι με άλλες δεκάδες στο reddit) ? "LOL φταίει η γραμμή σου/είσαι πάντα αρνητικός" - απο την άλλη, με το που βγαίνει είδηση για την μαζική αγωγή εναντίον της Sony για τα dualsense εκεί αλλάζει το πράμα και πρέπει να το αναφέρουν - ασχέτως αν η MS έχει φάει η ιδια μαζική αγωγή για την "ποιότητα" των Elite controller V2.
Τι ? τολμάς να πεις πως το gamepass δεν είναι το καλύτερο πράμα στην ιστορία του gaming και της ανθρωπότητας και πως είναι "αδύνατο" να μην έχεις βρεις μερικούς τίτλους που σου αρέσουν  για να τα σκάσεις σε συνδρομή ? "LOL είναι αδύνατο/είσαι εγκάθετος/άλλαξε hobby".
Αναφέρεις το (πραγματικό) γεγονός οτι είμαστε σε tier 3 χώρα και η MS μας έχει γραμμένους προς το παρόν σχετικά με υπηρεσίες όπως MS rewards, XCloud κτλπ παρόλο που πληρώνουμε τις ίδιες ακριβώς τιμές με άλλες χώρες στις οποίες υποστηρίζονται ? Μπαίνουν χρήστες με ύφος χιλίων καρδιναλίων και κάνουν κυριολεκτικά damage control και σου απευθύνονται με μια τόσο τυπική και απρόσωπη γλώσσα λες και δουλεύουν ως PR managers για την εκάστοτε εταιρεία.
Γράφεις κάτι αρνητικό για παιχνίδι π.χ που άρεσε σε άλλον, αρχίζει συζήτηση του "στυλ "τι'ναι αυτά που λες ΡΕ, δεν μπορώ να διαβάζω ηλιθιότητες" - μιλάμε για επίπεδο έτσι ? 
Εντωμεταξύ, τα υποτιθέμενα post "προς ενημέρωση" των υπολοίπων για τις εξωγήινες δυνατότητες του "tower of power" δίνουν και παίρνουν - απο τους ίδιους που δεν τους έχω δει μια φορά να αναφέρουν έστω και κάτι για παιχνίδια, έχεις κονσόλα ρε φίλε ? Παίζεις τίποτα ή μπαίνεις στο forum με 2πλο/3πλο account μονο και μονο για να "γειώνεις" ή και να "δικάζεις" ? Kατα τα άλλα, οταν ενα παιχνίδι τρέχει με 3-4 fps παραπάνω σε περιοχές με γρασίδια, ή, οι RT αντανακλάσεις είναι 1-2% καλύτερες σε σχέση με του ανταγωνισμού, εκεί ναι, αρχίζει η "συζήτηση".
Σχετικά με τις συγκρίσεις στις επιδόσεις, οταν το Digital Foundry βγάζει την μια πλατφόρμα ανώτερη (τη "δικιά" μας), αρχίζουν τα "Έτσιιιιι ! και που να δειτε στο μέλλον τις διαφορές, tower of powerrr", οταν όμως βγαίνει συγκριτικό οπου η "δικιά μας" κονσόλα "χάνει" τότε αρχίζουν τα (κυριολεκτικά) "LOL, ο βλάκας ο χοντρός ο John Lineman που είναι fanboy" - γιατί, είμαι απολύτως σίγουρος πως άμα είχαν τον άνθρωπο απέναντί τους θα του μιλούσαν ή και χαρακτήριζαν ακριβώς έτσι, "χοντρό", επίπεδο λέμε, ουτε άνθρωποι 17 χρονών δεν μιλάνε έτσι, η ανωνυμία του internet βλέπεις όμως...

Δυστυχώς παιδιά, συζήτηση δεν μπορεί να γίνει οταν υπάρχουν διάφοροι που το μόνο που κάνουν ειναι damage control - τους θίγεις την πολυεθνική τρισεκατομμυρίων ενα πράμα , αντι να κάτσει κάποιος να σκεφτεί "κρίμα ρε γμτ, ο άνθρωπος έμπλεξε τώρα με τηλέφωνα/αντικατάσταση" κτλπ γιατί, τα φράγκα δεν τα βρίσκουμε και στον δρόμο στην τελική, ή, δεν μπορεί να κατεβάσει γρήγορα Ubisoft-παίχνιδο των 90GB παρόλο που πληρώνει για οπτική ίνα τι κάνει/κάνουν ? μπαίνουν μέσα να πετάξουν χολή και confused emoji, αστεία πράγματα πραγματικά ιδίως απο τη στιγμή που είμαστε όλοι κλειδωμένοι μέσα και τα μηχανάκια αυτά είναι απο τις λίγες απολαύσεις που έχουμε αυτή τη στιγμή.

Τι να κάνουν μετά οι mod οταν αρχίζουν οι κλασσικές (δυστυχώς) "διαμάχες" ? Αρχίζουν δικαιολογημένα και αυτοί το κόψιμο/σβήσιμο post...
Πως να μην απαντήσεις ομως σε κάποιους που το μονο που κάνουν ειναι να "τσιγκλάνε" διαρκώς ? Εγώ προσωπικά μπαίνω εδω μέσα για να διαβάσω κάποιες απόψεις στην μητρική μου γλώσσα (γιατι απο Αγγλικά έχουμε πήξει) και να διαβάσω ή να αναφέρω κανα' νέο/να κάνω παρατήρηση σχετικα με κάποια λειτουργία/παιχνίδι, να κάνουμε και λίγο χιούμορ αμα λάχει με τους "παλιούς" εδω μέσα κτλπ, ελα μου ομως που απλά ουτε αυτό γίνεται πολλές φορές.

Δυστυχώς, παίζει αρκετή τοξικότητα σ'αυτο το thread, πραγματικά, ώρες-ώρες δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη εξαιτίας 5-6 συγκεκριμένων μελών, και δεν είναι οτι...δάχτυλα δεν έχουμε για να πληκτρολογήσουμε απάντηση αλλά...στο τέλος, ποιός ο λόγος  ? Ουτε ο άλλος θα καταλάβει, συν του οτι θα σβηστούν τα όποια αντίστοιχα μηνύματα προφανώς.
Απ'οτι φαίνεται, επιτρέπεται να αναφέρεις μονο τα θετικά αλλά τίποτα απο τα αρνητικά, κρίμα πραγματικά.

Κάποιο πρέπει να καταλάβουν πως πίσω απο τα username υπάρχουν πραγματικοί άνθρωποι και οχι bot που μπαίνουν και καλά για να "trollάρουν", και στην τελική, δεν είμαστε ολοι 18-23 χρονών εδω μέσα για να είμαστε πάντα έτοιμοι για διαμάχες σχετικά με το ποιο γυαλιστερό κουτί που παίζει κάποια παιχνίδια 1-2% καλύτερα.
Console sub-forum είναι αυτό, θα πρέπει να μιλάμε για παιχνίδια και περιφερειακά , οχι το ποιος έχει "δικιο" ή "άδικο" και πρέπει σώνει και καλά να τον πείσουμε για...το οτιδήποτε.

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 11
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για συγκεντρωθείτε και δώστε καμία απάντηση:

1) τιμονιερα προτεινόμενη; Κατά προτίμηση να έχει συμβατότητα και με άλλες κονσόλες και υπολογιστή.

2) από racing ποια αξίζουν τελικά; dirt 5, forza, wrc9 ; Έχει παίξει κανείς όλα αυτά να πει κριτικές; Το ένα γραφικά, το άλλο οδήγηση, το άλλο multiplayer κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι λετε εγω επαιξα πριν το dirt 5  με τον γιο καμια ωρα και ξεσκιστηκαμε στο γελιο απο τα τρακα και τα σμπαρα ο ενας στον αλλον ποιος θα βγει πρωτος.σαφως και θα ξαναπαιξουμε και σαφως αν τα αγορασεις full price θα τα κλαις κατα καποιο τροπο.γιαυτο ειναι το game pass για να μην κλαις..

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον κατι που παρατηρησα και απορησα.

Το hgig της oled υποστηριζεται σε πολλα games  που δοκιμασα στο x. Στα ιδια games το ps5 δεν το υποστηριζει και δειχνει μια μαυριλα.  Πχ το apex legends στο sex  υποστηριζει hgig ,ενω στο ps5 οχι.Πως γινεται αυτο χωρις να εχει παρει update το game ?ξερει κανεις;

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Και τα δυο είδη δηλαδή.

κοιταξε για τιμονιερα πιο πολύ sim κατάσταση αξίζει αλλά ήπια πράγματα. Νομίζω αν ήθελα να πάω σε hardcore sim θα έστηνα τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι παιδιά? Το είχα ξαναπεί στο παρελθόν για το συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά λόγω της κατάστασης λέω να ξανά ρωτήσω. Παίζω παιχνίδια με αμάξια από gran turismo σε ps2. Forza από 4 και μετά,ολα τα  forza horizon (με το 4 ακόμα ασχολουμαι) και πολλά άλλα. Αγόρασα κάποια στιγμή και άρχισα να παίζω το assetto corsa. 

Αισθανόμουν πως έπαιζα πρώτη φορά παιχνίδι με αυτοκίνητα. Μιλάμε για τέτοια κουλαμάρα που δεν περνούσα ούτε τον τελευταίο. 

Ασχολήθηκα 2-3 ώρες, άλλαξα ρυθμίσεις στο αμάξι, προσπάθησα σε διαφορετικές πίστες τα ίδια. Τελευταίος με καμία τύχη να περάσω τον οποιονδήποτε. 

Πρέπει να έχει κάποιος τιμονιερα για να παίξει τέτοιο παιχνίδι? 

Αν το παίζει κάποιος με controller και έχει όρεξη ας μου στείλει κάποια settings οποιουδήποτε αμαξιού σε pm μπας και ασχοληθώ ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι παιδιά? Το είχα ξαναπεί στο παρελθόν για το συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά λόγω της κατάστασης λέω να ξανά ρωτήσω. Παίζω παιχνίδια με αμάξια από gran turismo σε ps2. Forza από 4 και μετά,ολα τα  forza horizon (με το 4 ακόμα ασχολουμαι) και πολλά άλλα. Αγόρασα κάποια στιγμή και άρχισα να παίζω το assetto corsa. 

Αισθανόμουν πως έπαιζα πρώτη φορά παιχνίδι με αυτοκίνητα. Μιλάμε για τέτοια κουλαμάρα που δεν περνούσα ούτε τον τελευταίο. 

Ασχολήθηκα 2-3 ώρες, άλλαξα ρυθμίσεις στο αμάξι, προσπάθησα σε διαφορετικές πίστες τα ίδια. Τελευταίος με καμία τύχη να περάσω τον οποιονδήποτε. 

Πρέπει να έχει κάποιος τιμονιερα για να παίξει τέτοιο παιχνίδι? 

Αν το παίζει κάποιος με controller και έχει όρεξη ας μου στείλει κάποια settings οποιουδήποτε αμαξιού σε pm μπας και ασχοληθώ ποτέ. 

Ναι, θέλεις τιμονιέρα. Με το χειριστήριο δεν μπορείς να κανείς πολλά πράγματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Παίδες tell me why για αραγματικό game ? 

Προσωπικα το θεωρω το πιο αδυναμο απο τα παιχνιδια αυτης της κατηγοριας παιχνιδιων,παρολο που το προηγουμενο παιχνιδι της εταιρειας το Life Is Strange μαρεσε.

Ελαχιστες επιλογες μετρανε πραγματικα στις αποφασεις που παιρνεις,η ιστορια αν και εχει καποιο ενδιαφερον σε καποια θεματα που θιγει, προσωπικα δεν με γεμισε πληρως ειδικα στο κλεισιμο με τα 2 διαφορετικα τελη. Επισης η συνολικη του διαρκεια δεν ειναι μεγαλη και το replay value του ειναι παρα πολυ χαμηλο.

Τωρα βεβαια σαν παιχνιδι ειναι στο gamepass,αρα ξεκινησε το και αν δεις οτι δεν σε τραβαει,το αφηνεις.

Δεν ειναι ευτυχως και μεγαλο σε διαρκεια. Απλα να το ξεκινησεις με χαμηλες προσδοκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος και των δύο κονσολών το game pass δείχνει ότι αξίζει αρκετά αν παίζεις πολλά είδη παιχνιδιών.

Γενικά στην μάχη των exclusives δεν νομίζω η sony να χάσει την μάχη ούτε αυτή την γενιά αλλά για όλα τα υπόλοιπα που βγαίνουν κοινά ,αξίζει.

Μέτρησα αρκετά παιχνίδια που είχα αγοράσει στο PS4 να τα έχει και πραγματικά κάνεις απόσβεση.

Από Γενάρη ασχολούμαι μόνο με το series X αλλά θέλει πολύ προσπάθεια να κλείσει την ψαλίδα των exclusives.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Προσωπικα το θεωρω το πιο αδυναμο απο τα παιχνιδια αυτης της κατηγοριας παιχνιδιων,παρολο που το προηγουμενο παιχνιδι της εταιρειας το Life Is Strange μαρεσε.

Ελαχιστες επιλογες μετρανε πραγματικα στις αποφασεις που παιρνεις,η ιστορια αν και εχει καποιο ενδιαφερον σε καποια θεματα που θιγει, προσωπικα δεν με γεμισε πληρως ειδικα στο κλεισιμο με τα 2 διαφορετικα τελη. Επισης η συνολικη του διαρκεια δεν ειναι μεγαλη και το replay value του ειναι παρα πολυ χαμηλο.

Τωρα βεβαια σαν παιχνιδι ειναι στο gamepass,αρα ξεκινησε το και αν δεις οτι δεν σε τραβαει,το αφηνεις.

Δεν ειναι ευτυχως και μεγαλο σε διαρκεια. Απλα να το ξεκινησεις με χαμηλες προσδοκιες.

Ναι γενικά παίζω με την σύντροφο τέτοια games που είναι πιο σινεμάτικ για να έχει λίγο ενδιαφέρον και να μην θέλει να αυτοκτονήσει :D Πιό πολύ για την ιστορία θα το παίξουμε οπότε μια χαρά. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, red1 said:

και πως είναι "αδύνατο" να μην έχεις βρεις μερικούς τίτλους που σου αρέσουν  

Εφόσον πάντως μιλάμε για κάποιον που παίζει διάφορα είδη και μένα αδύνατο πρακτικά μου φαίνεται να μην βρεις τίτλους στο game pass.

Εκτός αν μιλάμε για περίπτωσεις που έχουν ήδη παίξει τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...