Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Προφανως και το series S δεν μπορεί να τρέξει τα games σε "next gen mode" με τα assets του XoneX.

Το series S είναι κλασεις ανώτερο σε cpu και ssd, πάνω κάτω ίδιο σε gpu και υποδεέστερο σε μέγεθος και bandwidth της ram.

Πάνω κάτω ίδια Teraflops έχουν οι GPU τους ναι, αλλα καθώς μιλάμε για τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική (GCN 1.0 vs RDNA) είναι μη συγκρίσιμα. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, sndev είπε

οπότε το fps boost σε παλιότερα παιχνίδια ισχύει μονο για το X?

Οχι και για τα 2 ισχυει.απλα μαλλον για το bc δινουν στο series s την εκδοση του παιχνιδιου απο το one s. Ισως για να αποφυγουν τυχον προβληματα; δηλαδη μπορει να μην σηκωσει το rdr2 4k native που επαιζε στο one x.καποια αλλα σιγουρα παιζει πανευκολα την εκδοση του one x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Θεωρω οτι το performance mode που απλα αυξανει τα frames χρησιμοποιει τα  oneS assets γι αυτο χτυπιεμαι.

Προσωπικα πιστευω εκανες λαθος που πηγες για s και οχι x ,πιστευω το s  ειναι για καποιον που δεν τον ενδιαφερουν αναλυσεις,frames ,γραφικα κτλπ.

για καποιον δηλαδη που δεν ειναι παθιασμενος με αυτο το hobby και απλα θα τυχει να παιξει κατι με φιλους η μονος του Καθε τοσο χωρις να τον ενδιαφερει τπτ αλλο απο τα παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα και με τα 30fps αν εχει γινει σωστη δουλεια απο τους developers. παιζω και 144 στο pc μου και στα 60 οταν παιζω παιχνιδια στην τηλεοραση απο το Pc και εχω παιξει και πολλα 30αρια στο χβοχ one. Λιγο στην αρχη θα σου φανει καπως αλλα μετα το συνηθιζεις. Ιδιως οι κονσολακιδες ειναι αστειο να τους βλεπεις να μιλανε για 60fps και ξαφνικα να γινονται τοσο εκλεκτικοι οταν τοσα χρονια ειχαν φαει τα 30αρια με το κουταλι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γενικά το BC σε παιχνίδια που δεν είναι optimized θα χρησιμοποιούν assets και ρυθμίσεις του one / one X . Backward compatibility mode είναι... τα μαγικά πρέπει να γίνουν per game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Προσωπικα πιστευω εκανες λαθος που πηγες για s και οχι x ,πιστευω το s  ειναι για καποιον που δεν τον ενδιαφερουν αναλυσεις,frames ,γραφικα κτλπ.

για καποιον δηλαδη που δεν ειναι παθιασμενος με αυτο το hobby και απλα θα τυχει να παιξει κατι με φιλους η μονος του Καθε τοσο χωρις να τον ενδιαφερει τπτ αλλο απο τα παραπανω

Ναι και όχι. 

1) Δεν είχα επιλογή. XSX δεν υπάρχει και ήταν μια αυθόρμητη αγορά οπότε δε παίζει να περίμενα. Για το τριήμερο το πήρα ουσιαστικά. Αν δε μου εγγυόταν το Πλαίσιο ότι θα το είχα εχθές μπορεί και να μη το έπαιρνα.

2) Δεν έχω λόγο να έχω 2 "κύριες" κονσόλες. Αγοράστηκε για το downtime ανάμεσα στα παιχνίδια που "καίγομαι" να παίξω. Ουσιαστικά και πρακτικά αντικατέστησε το Switch.

Δεν μ'ενδιαφέρουν τα γραφικά τόσο. Γνώριζα μέσες άκρες τι αγόραζα και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν/θα υπάρξουν πανέμορφα παιχνίδια.

Αλλά δε μπορώ να χωνέψω το κατώτερο BC. Ό,τι και να μου γράψετε για άσετς, μάσετς και ιστορίες για αγρίους είναι κακή υλοποίηση τουλάχιστον σε σχέση με τα XBOX One X και PS4 Pro enhanced games στο κομμάτι του frame rate. 

Όταν το ίδιο game στην ίδια ανάλυση PS4 Pro, Xbox One X, PS5, XSX το τρέχουν στα 60 FPS και το XSS στα 30fps δεν γίνεται να μη ξενερώσω. Και δε θα είναι 1 game. Θα είναι όλα τα enhanced games της προηγούμενης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ναι και όχι. 

1) Δεν είχα επιλογή. XSX δεν υπάρχει και ήταν μια αυθόρμητη αγορά οπότε δε παίζει να περίμενα. Για το τριήμερο το πήρα ουσιαστικά. Αν δε μου εγγυόταν το Πλαίσιο ότι θα το είχα εχθές μπορεί και να μη το έπαιρνα.

2) Δεν έχω λόγο να έχω 2 "κύριες" κονσόλες. Αγοράστηκε για το downtime ανάμεσα στα παιχνίδια που "καίγομαι" να παίξω. Ουσιαστικά και πρακτικά αντικατέστησε το Switch.

Δεν μ'ενδιαφέρουν τα γραφικά τόσο. Γνώριζα μέσες άκρες τι αγόραζα και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν/θα υπάρξουν πανέμορφα παιχνίδια.

Αλλά δε μπορώ να χωνέψω το κατώτερο BC. Ό,τι και να μου γράψετε για άσετς, μάσετς και ιστορίες για αγρίους είναι κακή υλοποίηση τουλάχιστον σε σχέση με τα XBOX One X και PS4 Pro enhanced games στο κομμάτι του frame rate. 

Όταν το ίδιο game στην ίδια ανάλυση PS4 Pro, Xbox One X, PS5, XSX το τρέχουν στα 60 FPS και το XSS στα 30fps δεν γίνεται να μη ξενερώσω. Και δε θα είναι 1 game. Θα είναι όλα τα enhanced games της προηγούμενης γενιάς.

Δεν είναι enhanced

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ναι και όχι. 

1) Δεν είχα επιλογή. XSX δεν υπάρχει και ήταν μια αυθόρμητη αγορά οπότε δε παίζει να περίμενα. Για το τριήμερο το πήρα ουσιαστικά. Αν δε μου εγγυόταν το Πλαίσιο ότι θα το είχα εχθές μπορεί και να μη το έπαιρνα.

2) Δεν έχω λόγο να έχω 2 "κύριες" κονσόλες. Αγοράστηκε για το downtime ανάμεσα στα παιχνίδια που "καίγομαι" να παίξω. Ουσιαστικά και πρακτικά αντικατέστησε το Switch.

Δεν μ'ενδιαφέρουν τα γραφικά τόσο. Γνώριζα μέσες άκρες τι αγόραζα και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν/θα υπάρξουν πανέμορφα παιχνίδια.

Αλλά δε μπορώ να χωνέψω το κατώτερο BC. Ό,τι και να μου γράψετε για άσετς, μάσετς και ιστορίες για αγρίους είναι κακή υλοποίηση τουλάχιστον σε σχέση με τα XBOX One X και PS4 Pro enhanced games στο κομμάτι του frame rate. 

Όταν το ίδιο game στην ίδια ανάλυση PS4 Pro, Xbox One X, PS5, XSX το τρέχουν στα 60 FPS και το XSS στα 30fps δεν γίνεται να μη ξενερώσω. Και δε θα είναι 1 game. Θα είναι όλα τα enhanced games της προηγούμενης γενιάς.


Μιτρο μου :
Κάτσε δες αμα σου αρέσει η συγκεκριμένη πλατφόρμα, το gamepass σαν "ιδέα", τα όποια exclusives και άμα δεις οτι σε 1-2-3-4 μήνες εξακολουθούν να σου αρέσουν, πούλα το S και πάνε στο X.

Καταλαβαίνω απολύτως αυτά που λες αλλά, οτι και να κάνεις/πεις, αυτά δεν θα αλλάξουν, ευτυχώς ή δυστυχώς ισχύουν οι συγκεκριμένοι περιορισμοί με το S φίλε και θα συνεχίσεις να ξενερώνεις, γιατί, αλλο πράμα στο ενα μηχάνημα π.χ να τρέχει κάτι με 4-5fps παραπάνω με λίγο καλύτερο φωτισμό ή σκιές και ανάλυση και άλλο πράμα - οπως λες και εσύ - να παίζεις την υποδεέστερη έκδοση λόγω έλλειψης X-enhancements (για τον οποιοδήποτε λόγο).
Οταν επίσης αρχίσει να μεγαλώνει η ψαλίδα και θα βλέπεις 60 Vs 30fps μεταξύ S και Χ πιο συχνά...

Δεν έχει να κάνει φίλε με το αν θα εχει κάποιος 2 "κύριες" κονσόλες, έχει να κάνει με το αυτά που θα παίξεις στο μέλλον, να τα παίξεις "όπως πρέπει" (και προφανώς "θέλεις", βλέπε: oχι σφαγμένο framerate/γραφικά/ανάλυση κτλπ).
Στην τελική, δεν είσαι "περαστικός/τυχαίος" αλλά κύριος χρήστης και ασχολείσαι με το "άθλημα" χρόνια οπότε - και το ξέρεις καλά - αυτές οι διαφορές θα αρχίσουν να σε ενοχλούν απο ενα σημείο και μετά.

Εννοείται πως δεν πάω να το παίξω κύρης του πορτοφολιού σου , απλά...OCD too stronK σε'μας, Γξέρειζ... 😁🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν είναι enhanced

Ok λαθος η εκφραση enhanced. Οπως λεγονται αυτα που παιζουν performance και quality mode στα ps4 pro και xbox one x.

Εσυ θεωρεις νορμαλ το να υπαρχει μονο το χρεπι mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ok λαθος η εκφραση enhanced. Οπως λεγονται αυτα που παιζουν performance και quality mode στα ps4 pro και xbox one x.

Εσυ θεωρεις νορμαλ το να υπαρχει μονο το χρεπι mode?

Δεν ξέρω πού ζοριζεσαι ρε μανς. Οι τύποι έχουν φτιάξει ένα compatibility mode στο οποίο σε όσα πράγματα δεν είναι enhanced γίνεται το εξής:

Αν είσαι σε S, τραβάει από Xbox one , αν είσαι σε X τραβάει από Xbox one X. Η δουλειά που κανανε για αυτά είναι να πούνε ότι τρέχουνε, παίξτε τα. Αυτό συμβαίνει για ΟΛΗ την βιβλιοθήκη της προηγούμενης γενιάς εκτός από παιχνίδια που έχουν βάλει next gen patches ή κάποια απ' τις τεχνολογίες που έχουν φτιάξει.

Δηλαδή είναι σαν να σου λέω, είναι δυνατόν το TLOU να τρέχει σε χρεπι μοουντ στο PS5? Θα παίξει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το φτιάξανε back in the day για την κονσόλα. Η Sony έχει μία κονσόλα, φαντάζομαι ότι θα τραβάει PS4 Pro - Πάλι 30fps με σκατα assets θα είναι μέχρι να βγάλουν patch. Δεν καταλαβαίνω που δυσκολεύει 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν ξέρω πού ζοριζεσαι ρε μανς. Οι τύποι έχουν φτιάξει ένα compatibility mode στο οποίο σε όσα πράγματα δεν είναι enhanced γίνεται το εξής:

Αν είσαι σε S, τραβάει από Xbox one , αν είσαι σε X τραβάει από Xbox one X. Η δουλειά που κανανε για αυτά είναι να πούνε ότι τρέχουνε, παίξτε τα. Αυτό συμβαίνει για ΟΛΗ την βιβλιοθήκη της προηγούμενης γενιάς εκτός από παιχνίδια που έχουν βάλει next gen patches ή κάποια απ' τις τεχνολογίες που έχουν φτιάξει.

Δηλαδή είναι σαν να σου λέω, είναι δυνατόν το TLOU να τρέχει σε χρεπι μοουντ στο PS5? Θα παίξει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το φτιάξανε back in the day για την κονσόλα. Η Sony έχει μία κονσόλα, φαντάζομαι ότι θα τραβάει PS4 Pro - Πάλι 30fps με σκατα assets θα είναι μέχρι να βγάλουν patch. Δεν καταλαβαίνω που δυσκολεύει 😕

Παμε αλλη μια μπας και γινω κατανοητος.

1) Χρεπι mode. Αυτο του xbox one/Ps4 σε 30fps και ας πουμε 1080p

2) Performance mode. Επιλογη καποιων παιχνιδιων σε xbox one x/ps4 pro για 60fps σε ας πουμε 1080p

3) Quality mode. Επιλογη καποιων παιχνιδιων σε xbox one x/ps4 pro για 30fps και ας πουμε 4Κ

Το Quality mode το απορριπτουμε λογω των assets που αναφερεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να μη τρεχει το performance mode σε αυτα τα παιχνιδια που ηδη υπαρχει. Ουτε patch χρειαζεται ουτε καποιο μαγικο. Ιδια assets εχει. 

Anyway δε το τραβαω παραπανω. Θα κανω αυτο που ειπα και σε παλικαρι στο διπλανο thread. Υπομονη και θα του δωσω τη δυνατοτητα να μου δειξει πραγματα στο μελλον. Εξαλλου ειναι αγορα για αρκετα χρονια εφοσον το κρατησω.
Για την ωρα παντως σαν ενα glorified emulator το αντιμετωπιζω. Εξαιρεση αποτελει το Gears 5 που φαινεται στα 5' που το ειδα AAAA και οχι μονο σε επιπεδο γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα το παιχνίδι, αν είχε περφορμανς/quality mode στο Xbox one , θα στο έβγαζε.

Δεν είχε μάλλον.

Τεσπά, οκ αντιμετωπισέ το όπως αισθάνεσαι. Αν ήθελες 4K 60 πάντως δεν παίζει να γίνει - είναι ξεκάθαροι οι στόχοι του S ακόμα και στα BC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Μα το παιχνίδι, αν είχε περφορμανς/quality mode στο Xbox one , θα στο έβγαζε.

Δεν είχε μάλλον.

Τεσπά, οκ αντιμετωπισέ το όπως αισθάνεσαι. Αν ήθελες 4K 60 πάντως δεν παίζει να γίνει - είναι ξεκάθαροι οι στόχοι του S ακόμα και στα BC

Που εγραψα για 4Κ 60; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...