Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειμαι στην φαση που ψαχνω series x αλλα διαβαζωντας τις τελευταίες σελιδες με βαλατε σε σκεψεις. Μαρεσει που εχει το gamepass και λογο του οτι δεν ειμαι σκληροπηρηνικος gamer το θεωρω τελειο σαυτα που πρσφερει και ας εχει καποια exclusives το ps5.ποια ουσιαστικη διαφορα βλεπεις στο series x με το s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Καλα αν μπει και το Sekiro αντε γεια λεμε,δε ξερεις τι να πρωτοπαιξεις πλεον

Πιστεύω θα ανακοινώσουν το exclusive με FromSoftware και θα βάλουν και Sekiro στο Pass για γλυκό!

Εντωμεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα το τερμάτισα. Μιλάμε για έπος! (αν και το τελευταίο boss είναι πολύ άδικο...)

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πιστεύω θα ανακοινώσουν το exclusive με FromSoftware και θα βάλουν και Sekiro στο Pass για γλυκό!

Εντωμεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα το τερμάτισα. Μιλάμε για έπος! (αν και το τελευταίο boss είναι πολύ άδικο...)

Ναι οντως το sekiro ειναι απιστευτο. Προσφατα το ξαναπαιξα στα 60fps στο PS5 και το ξαναπαρατησα στο τελευταιο boss :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ναι οντως το sekiro ειναι απιστευτο. Προσφατα το ξαναπαιξα στα 60fps στο PS5 και το ξαναπαρατησα στο τελευταιο boss :)

Πρέπει να έχασα γύρω στις 500 φορές (χωρίς υπερβολή...). Μισό hit πριν χάσω τον νίκησα...

Εντωμεταξύ στα στατιστικά του xbox που μου έβγαζε στα achievements, 60% δεν έχουν νικήσει ούτε το πρώτο boss! 11% το έχουν τερματίσει!

Επεξ/σία από jokul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πιστεύω θα ανακοινώσουν το exclusive με FromSoftware και θα βάλουν και Sekiro στο Pass για γλυκό!

Εντωμεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα το τερμάτισα. Μιλάμε για έπος! (αν και το τελευταίο boss είναι πολύ άδικο...)

εγω παιζω τα Γιακουζα τωρα,και ειμαι ακομα στο δευτερο,σε κανα τριμηνο θα τα τελειωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

εγω παιζω τα Γιακουζα τωρα,και ειμαι ακομα στο δευτερο,σε κανα τριμηνο θα τα τελειωσω

Κι εγώ τώρα είμαι στο 4. Προλαβαίνω να τελειώσω και το 5 μέχρι να έρθει στις 25/3 το 6 στο Pass! Χαμός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πρέπει να έχασα γύρω στις 500 φορές (χωρίς υπερβολή...). Μισό hit πριν χάσω τον νίκησα...

Εντωμεταξύ στα στατιστικά του xbox που μου έβγαζε στα achievements, 60% δεν έχουν νικήσει ούτε το πρώτο boss! 11% το έχουν τερματίσει!

εγω αυτο το θεωρω υπερβολη..Μιλαμε για παιχνιδια που πρεπει να χαιρεται ο κοσμος,οχι να πρεπει να σπουδασει για να παιξει ενα παιχνιδι ...Τι ελιτιστικες βλακειες ειναι αυτες...Ας κανουν ενα hardcore mode για τους πορωμενους να ειναι δυσκολο εως απιθανο να χαιρονται οτι το εβγαλαν ,αλλα το παιχνιδι πρεπει να δινει χαρα οχι εκνευρισμο....Δε λεω να ειναι περιπατος αλλα καταλαβαινεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

εγω αυτο το θεωρω υπερβολη..Μιλαμε για παιχνιδια που πρεπει να χαιρεται ο κοσμος,οχι να πρεπει να σπουδασει για να παιξει ενα παιχνιδι ...Τι ελιτιστικες βλακειες ειναι αυτες...Ας κανουν ενα hardcore mode για τους πορωμενους να ειναι δυσκολο εως απιθανο να χαιρονται οτι το εβγαλαν ,αλλα το παιχνιδι πρεπει να δινει χαρα οχι εκνευρισμο....Δε λεω να ειναι περιπατος αλλα καταλαβαινεις

Δεν ξέρω σε ποια πλευρά είμαι. Πιστεύω ότι πρέπει ο πολύς κόσμος να χαρεί τόσο προσεγμένα και με βάθος παιχνίδια, αλλά από την άλλη, το βασικό συναίσθημα του παιχνιδιού δεν θα βγει έτσι. Θα προτιμήσω μάλλον να μείνουν ως έχουν, γιατί εκτός από τα υπόλοιπα, δοκιμάζεις και τον εαυτό σου σε βασικά στοιχεία (υπομονή, επιμονή, ψυχραιμία, άγχος, αυτοσχεδιασμός, κλπ).

Υ.Γ. (ΕΚΤΟΣΑΠΟΤΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟΚΩΛΟBOSSΤΟΥSEKIRO!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Δεν ξέρω σε ποια πλευρά είμαι. Πιστεύω ότι πρέπει ο πολύς κόσμος να χαρεί τόσο προσεγμένα και με βάθος παιχνίδια, αλλά από την άλλη, το βασικό συναίσθημα του παιχνιδιού δεν θα βγει έτσι. Θα προτιμήσω μάλλον να μείνουν ως έχουν, γιατί εκτός από τα υπόλοιπα, δοκιμάζεις και τον εαυτό σου σε βασικά στοιχεία (υπομονή, επιμονή, ψυχραιμία, άγχος, αυτοσχεδιασμός, κλπ).

Υ.Γ. (ΕΚΤΟΣΑΠΟΤΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟΚΩΛΟBOSSΤΟΥSEKIRO!)

Εγω διαφωνω σε αυτο, σε flight simulator που ειναι κατι ιδιαιτερο το δεχομαι αλλα σε τετοια παιχνιδια το θεωρω υπερβολη.Οπως ειπα ας ειχαν ενα hardcore mode.Και εμενα δε μου αρεσουν τα ευκολα παιχνιδια αλλα οχι να φτανουμε και στο αλλο ακρο.Πιο ευκολο ειναι να γινεις κανονικος σαμουραι...χαχα

4 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Εγω διαφωνω σε αυτο, σε flight simulator που ειναι κατι ιδιαιτερο το δεχομαι αλλα σε τετοια παιχνιδια το θεωρω υπερβολη.Οπως ειπα ας ειχαν ενα hardcore mode.Και εμενα δε μου αρεσουν τα ευκολα παιχνιδια αλλα οχι να φτανουμε και στο αλλο ακρο.Πιο ευκολο ειναι να γινεις κανονικος σαμουραι...χαχα

Εστω να σου δινει την επιλογη πως θες να το παιξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, jimtriol είπε

εγω αυτο το θεωρω υπερβολη..Μιλαμε για παιχνιδια που πρεπει να χαιρεται ο κοσμος,οχι να πρεπει να σπουδασει για να παιξει ενα παιχνιδι ...Τι ελιτιστικες βλακειες ειναι αυτες...Ας κανουν ενα hardcore mode για τους πορωμενους να ειναι δυσκολο εως απιθανο να χαιρονται οτι το εβγαλαν ,αλλα το παιχνιδι πρεπει να δινει χαρα οχι εκνευρισμο....Δε λεω να ειναι περιπατος αλλα καταλαβαινεις

Κάτι τέτοιο είπα για το bloodborne πριν λίγο καιρό και ένα παλικάρι από εδώ μέσα μου απάντησε μέσες άκρες "αν δεν μπορείται μην το παίζεται, δεν θέλουμε να γίνει εύκολο για σένα ή τύπους σαν εσένα", ένιωσα δλδ σαν να προσέβαλα κάποιον ή κάτι λέγοντας πως θέλω ένα ευκολότερο mode..τι να πω, έχει και φανατικό κοινό που πωρόνεται με τα δύσκολα..

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Κάτι τέτοιο είπα για το bloodborne πριν λίγο καιρό και ένα παλικάρι από εδώ μέσα μου απάντησε μέσες άκρες "αν δεν μπορείς μην το παίζεις, δεν θέλουμε να γίνει εύκολο για σένα ή τύπος σαν εσένα". Έχει και φανατικό κοινό που πωρόνεται με τα δύσκολα..

Για παιχνιδια μιλαμε οχι για για σπουδες στη NASA...Ποσοι εχουν τον χρονο να κατσουν να σπουδασουν ενα παιχνιδι?..Για αυτο λεω πρεπει να υπαρχουν επιλογες για ολους ,και για τους casual και για τους HARDCORE για να χαιρονται οτι ειναι οι καλυτεροι.Αλλωστε οι πωλησεις και η επιτυχια ενος game δεν εξαρταται απο τους Hardcore.Τα νουμερα τα ανεβαζει η casual μαζα που δεν εχει παρει διδακτορικο στο Nιτζουτσου

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Επίσης, όταν clickάρω κάτι είναι νορμάλ που για μισό δευτερόλεπτο το text είναι low resolution και blurry και μετά είναι σαν να το κάνει upscale?

Ναι, είναι expected. Ουσιαστικά κάνει upscale τα vector elements σε 4K.

Το μενού και εγώ προερχόμενος από PS4 δεν καταλάβαινα που πάνε τα 4, σε λίγες μέρες θα σου είναι flawless

Έχε στο νου σου οτι το UX χωρίζεται σε

1. Home που είναι fully customizable τα rows που θες,
2. Guide, πατώντας το Xbox button, που είναι πάλι customizable τι θες να βλέπεις / με τι σειρά

Shortcuts για τα system apps, μπορείς να έχεις και στο Home και στο Guide, εμένα αυτό με μπέρδευε στην αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Για παιχνιδια μιλαμε οχι για για σπουδες στη NASA...Ποσοι εχουν τον χρονο να κατσουν να σπουδασουν ενα παιχνιδι?..Για αυτο λεω πρεπει να υπαρχουν επιλογες για ολους ,και για τους casual και για τους HARDCORE για να χαιρονται οτι ειναι οι καλυτεροι.Αλλωστε οι πωλησεις και η επιτυχια ενος game δεν εξαρταται απο τους Hardcore.Τα νουμερα τα ανεβαζει η casual μαζα που δεν εχει παρει διδακτορικο στο Nιτζουτσου

Συμφωνώ απόλυτα, να χαλαρώσουμε θέλουμε, να περάσουμε ωραία την ώρα μας, να διασκεδάσουμε, να νιώσουμε ευχάριστα συναισθήματα, κι όμως, Shekiro, Bloodborne, Nioh ή τα Souls like games, έχουν αρκετούς οπαδούς λόγω της δυσκολίας τους. Θα ήθελα να τα παίζω αλλά το επίπεδο δυσκολίας σε συνδιασμό με την έλλειψη χρόνου μου λέει όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, jimtriol said:

εγω αυτο το θεωρω υπερβολη..Μιλαμε για παιχνιδια που πρεπει να χαιρεται ο κοσμος,οχι να πρεπει να σπουδασει για να παιξει ενα παιχνιδι ...Τι ελιτιστικες βλακειες ειναι αυτες...Ας κανουν ενα hardcore mode για τους πορωμενους να ειναι δυσκολο εως απιθανο να χαιρονται οτι το εβγαλαν ,αλλα το παιχνιδι πρεπει να δινει χαρα οχι εκνευρισμο....Δε λεω να ειναι περιπατος αλλα καταλαβαινεις

 

11 minutes ago, music_lover said:

Κάτι τέτοιο είπα για το bloodborne πριν λίγο καιρό και ένα παλικάρι από εδώ μέσα μου απάντησε μέσες άκρες "αν δεν μπορείται μην το παίζεται, δεν θέλουμε να γίνει εύκολο για σένα ή τύπους σαν εσένα", ένιωσα δλδ σαν να προσέβαλα κάποιον ή κάτι λέγοντας πως θέλω ένα ευκολότερο mode..τι να πω, έχει και φανατικό κοινό που πωρόνεται με τα δύσκολα..

Δεν χρειάζεται βέβαια να είναι όλα τα παιχνίδια για όλους ούτε χρειάζεται να αλλάζουν οι δημιουργοί το όραμά τους για να καλύπτουν όλα τα γούστα. 

Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια για να καλύψουν και όσους θέλουν κάτι πιο εύκολο. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...