Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχην αυτη η κουβεντα θα επρεπε να γινεται στο τοπικ του χβοχ series s. κατα δευτερον ποσα παιχνιδια εχουν τετοια Modes? Ελαχιστα και ακομη λιγοτερα ειναι αυτα που ειναι και στο gamepass. Engineer δεν ειμαι αλλα φανταζομαι το να παρεις μια εκδοση (performance) απο ενα παιχνιδι που παιζει στο One X και να την περασεις στο Series S μου φανταζει δυσκολο χωρις να επεμβεις στον κωδικα κατι που δεν γινεται στο BC στις κονσολες. οποτε η κανεις ολα τα παιχιδια στο Series S να παιζουν οπως στο One X το οποιο θα ειχε θεματα η κανεις αυτο που κανει τωρα και παιρνεις το προφιλ του S  κοινως play it safe. 

Εδω ερχεται βεβαια το FPS Boost αλλη μια ακομη μαγκια της MS . ηδη περιμενουμε το νεο patch για τα παιχνιδια που ανακοινωθηκαν. Prey dishonored skyrim παιχνιδαρες που θα μπορεις να τις παιξεις στα 60 fps μονο στο χβοχ.

Επεξ/σία από privateer
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Παμε αλλη μια μπας και γινω κατανοητος.

1) Χρεπι mode. Αυτο του xbox one/Ps4 σε 30fps και ας πουμε 1080p

2) Performance mode. Επιλογη καποιων παιχνιδιων σε xbox one x/ps4 pro για 60fps σε ας πουμε 1080p

3) Quality mode. Επιλογη καποιων παιχνιδιων σε xbox one x/ps4 pro για 30fps και ας πουμε 4Κ

Το Quality mode το απορριπτουμε λογω των assets που αναφερεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να μη τρεχει το performance mode σε αυτα τα παιχνιδια που ηδη υπαρχει. Ουτε patch χρειαζεται ουτε καποιο μαγικο. Ιδια assets εχει. 

Anyway δε το τραβαω παραπανω. Θα κανω αυτο που ειπα και σε παλικαρι στο διπλανο thread. Υπομονη και θα του δωσω τη δυνατοτητα να μου δειξει πραγματα στο μελλον. Εξαλλου ειναι αγορα για αρκετα χρονια εφοσον το κρατησω.
Για την ωρα παντως σαν ενα glorified emulator το αντιμετωπιζω. Εξαιρεση αποτελει το Gears 5 που φαινεται στα 5' που το ειδα AAAA και οχι μονο σε επιπεδο γραφικων.

Να σου κανω μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση ειλικρινα και χωρις να εχω σκοπο να ανεβασω τους τονους..Αφου δε σου αρεσει σχεδον τιποτα σε αυτη τη κονσολα γιατι την αγορασες?Γιατι ως τριτος παρακολουθωντας αυτη τη συζητηση ,μου μοιαζει οτι την αγορασες μονο και μονο για να μας τονισεις οτι δε σου αρεσει τιποτα και οτι εκανες λαθος που την αγορασες.Και παλι χωρις παρεξηγηση ,αλλα αυτο μου δειχνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κανει κ λεει τι δε του καθετε καλα. Εμενα πχ με έσωσε απο πεταμενο 300αρι γτ πηγαινα για το s καθως δεν ειχα καταλαβει ότι το fps boost ειναι μονο για το Χ οποτε θα περιμενω κ αλλο. Να μη λέμε μονο  wow κανει αυτο καλο ειναι να λέμε κ τι δε κανει το καθε τι συγκριτικα . Ακομα κ βλακεια να γραφουμε μεσα απο συζήτηση βοηθιεται κόσμος  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

καλα κανει κ λεει τι δε του καθετε καλα. Εμενα πχ με έσωσε απο πεταμενο 300αρι γτ πηγαινα για το s καθως δεν ειχα καταλαβει ότι το fps boost ειναι μονο για το Χ οποτε θα περιμενω κ αλλο. Να μη λέμε μονο  wow κανει αυτο καλο ειναι να λέμε κ τι δε κανει το καθε τι συγκριτικα . Ακομα κ βλακεια να γραφουμε μεσα απο συζήτηση βοηθιεται κόσμος  

Το fps boost δεν ειναι μονο για το χ . Ειναι και για τα 2

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisgewrgi είπε

Το fps boost δεν ειναι μονο για το χ . Ειναι και για τα 2

 τότε συνεχίζω να μη καταλαβαινω 😂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

 τότε συνεχίζω να μη καταλαβαινω 😂 

Στο frame boost ανηκουν τα games που ανακοινωνει η εταιρια. Νομιζω ηταν 5 και ερχονται αλλα τοσα και καθε βδομαδα θα μπαινουν καποια.. αν παιξεις ομως ενα ασχετο game που δεν ανοικει στο frame boost η δεν το εχει κανει enchanted  ο developer για s/x τοτε θα παιξεις την εκδοση του one.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sndev είπε

καλα κανει κ λεει τι δε του καθετε καλα. Εμενα πχ με έσωσε απο πεταμενο 300αρι γτ πηγαινα για το s καθως δεν ειχα καταλαβει ότι το fps boost ειναι μονο για το Χ οποτε θα περιμενω κ αλλο. Να μη λέμε μονο  wow κανει αυτο καλο ειναι να λέμε κ τι δε κανει το καθε τι συγκριτικα . Ακομα κ βλακεια να γραφουμε μεσα απο συζήτηση βοηθιεται κόσμος  

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο και οτι ολα ειναι καλα, αλλα συγκριτικα εχουν βγει .Ξερεις πανω κατω τι παιρνεις αν ασχολεισαι εστω και στο ελαχιστο....Δεν ειπαμε να αποθεωνουμε τα παντα  αλλα εμενα μου φανηκε οτι γινεται αυτο που περιεγραψα σε αυτο που ρωτησα το παιδι,γιατι ετσι μου φανηκε.Ειναι σα να παω να αγορασω εγω τωρα PS5 και να παω στο νημα του PS και να ρωταω γιατι δεν εχει game pass ,γιατι δεν εχει auto HDR κτλ και να τα βλεπω ολα αρνητικα ....Πριν το παρω πχ δεν ηξερα πανω κατω τι αγοραζα?Αυτο λεω. Μια απορια εξεφρασα.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Να σου κανω μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση ειλικρινα και χωρις να εχω σκοπο να ανεβασω τους τονους..Αφου δε σου αρεσει σχεδον τιποτα σε αυτη τη κονσολα γιατι την αγορασες?Γιατι ως τριτος παρακολουθωντας αυτη τη συζητηση ,μου μοιαζει οτι την αγορασες μονο και μονο για να μας τονισεις οτι δε σου αρεσει τιποτα και οτι εκανες λαθος που την αγορασες.Και παλι χωρις παρεξηγηση ,αλλα αυτο μου δειχνεις.

Δεκτο. Ριχνω τους τονους.

Οχι sndev δε μιλαω για το fps boost. Δε θελω να ξαναναφερω του τι λεω γιατι κυκλους κανουμε και δεν εχω διαθεση να το συνεχισω. Αν πραγματικα θες τη γνωμη μου στειλε pm.

Στη προκειμενη περιπτωση συμφωνω με τον jimtriol οτι μαλλον ξεφυγα λιγο παραπανω στη γκρινια. Παντως οχι jim οσο ανετος και να ειμαι οικονομικα δεν εδωσα 4 κατοσταρικα για να την πω σε μερικα avatars στο forum 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δεκτο. Ριχνω τους τονους.

Οχι sndev δε μιλαω για το fps boost. Δε θελω να ξαναναφερω του τι λεω γιατι κυκλους κανουμε και δεν εχω διαθεση να το συνεχισω. Αν πραγματικα θες τη γνωμη μου στειλε pm.

Στη προκειμενη περιπτωση συμφωνω με τον jimtriol οτι μαλλον ξεφυγα λιγο παραπανω στη γκρινια. Παντως οχι jim οσο ανετος και να ειμαι οικονομικα δεν εδωσα 4 κατοσταρικα για να την πω σε μερικα avatars στο forum 

Ουτε εγω νομιζω οτι κανεις αυτο ,για αυτο στο ειπα εγω για να προλαβω καποιο κακοπροαιρετο που θα αρχιζε τα κλασικα ,γιατι αρχιζε να δινει αυτη την εντυπωση...Ειλικρινα τωρα,δεν ειμαι συγκρουσιακος ουτε φανατικος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο και οτι ολα ειναι καλα, αλλα συγκριτικα εχουν βγει .Ξερεις πανω κατω τι παιρνεις αν ασχολεισαι εστω και στο ελαχιστο....Δεν ειπαμε να αποθεωνουμε τα παντα  αλλα εμενα μου φανηκε οτι γινεται αυτο που περιεγραψα σε αυτο που ρωτησα το παιδι,γιατι ετσι μου φανηκε.Ειναι σα να παω να αγορασω εγω τωρα PS5 και να παω στο νημα του PS και να ρωταω γιατι δεν εχει game pass ,γιατι δεν εχει auto HDR κτλ και να τα βλεπω ολα αρνητικα ....Πριν το παρω πχ δεν ηξερα πανω κατω τι αγοραζα?Αυτο λεω. Μια απορια εξεφρασα.

Η αληθεια ειναι οτι λιγοι θα το σκεφτουν αυτο πριν το αγορασουν και ομολογω ερχεσε λιγο προ εκπληξεως κατοπιν εορτης. Και ο λογος που δεν σου παει στο μυαλο ειναι γιατι ξερεις οτι και το χ και to s ειναι ανωτερα του one x. Ειναι λιγο καπως να βαλεις πχ rdr2 και να το παιξεις 900p παραδειγμα λεω. Βεβαια ξερεις οτι,οτι υποστηρίξη εχει το x εχει και το s. Δεν θα μεινει κανεις απογοητευμενος

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Η αληθεια ειναι οτι λιγοι θα το σκεφτουν αυτο πριν το αγορασουν και ομολογω ερχεσε λιγο προ εκπληξεως κατοπιν εορτης. Και ο λογος που δεν σου παει στο μυαλο ειναι γιατι ξερεις οτι και το χ και to s ειναι ανωτερα του one x. Ειναι λιγο καπως να βαλεις πχ rdr2 και να το παιξεις 900p παραδειγμα λεω. Βεβαια ξερεις οτι,οτι υποστηρίξη εχει το x εχει και το s. Δεν θα μεινει κανεις απογοητευμενος

Ειναι πολυ απλο για μενα και χωρις να δεις 100 συγκριτικα ,Αν εισαι απο αυτους που σε ενδιαφερουν οι αναλυσεις ,οι φωτοσκιασεις κτλ πας στο χ.Αν δε σε ενδιαφερουν πας στο S .To ξεκαθαρισαν απο την αρχη ,θα εχουμε ανεβασμενα frame rate και στα 2 αλλα η ποιοτητα θα ειναι στο X .Περα απο τις λεπτομερειες αν κοιτας αναλυσεις κτλ δε πας στο s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δεκτο. Ριχνω τους τονους.

Οχι sndev δε μιλαω για το fps boost. Δε θελω να ξαναναφερω του τι λεω γιατι κυκλους κανουμε και δεν εχω διαθεση να το συνεχισω. Αν πραγματικα θες τη γνωμη μου στειλε pm.

Στη προκειμενη περιπτωση συμφωνω με τον jimtriol οτι μαλλον ξεφυγα λιγο παραπανω στη γκρινια. Παντως οχι jim οσο ανετος και να ειμαι οικονομικα δεν εδωσα 4 κατοσταρικα για να την πω σε μερικα avatars στο forum 

ειχα σκοπο να σου εστελνα ούτος η αλλως αφου περασεις 3ς βδομαδες το λιγότερο με αυτο, καθε τι νεο θέλει χρόνο προσαρμογης. Ηθελα/ θελω το S καθως το 4k δε με νοιαζει τοσο καθως παιζω απο τα 4,5 μετρα , gamepass εχω για 2 χρονια , κ το θελω για την ωρα κυρίως για τη βιβλιοθηκη του, τη πλειωνοτητα οσον εχει κ με ενδιαφερουν καλως η κακος κουτσα στραβα τα ειχα παιξει στην ωρα τους. Απο την αλλη επειδη  ανοιξαν τα στραβα μου με το 60fps δε θα θελα να πεταξω 300ε, να αρχισω να σκευτομαι τα 500, αλλα απο οσο καταλαβαινω αν ενα παιχνιδι δε δωσει  ο developer patch για 60fps δε θα παρει ουτε το Χ σωστα? εκτος αν δωσει η ms με το fps boost που θα παρουν κ το S κ το Χ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sndev είπε

 αλλα απο οσο καταλαβαινω αν ενα παιχνιδι δε δωσει  ο developer patch για 60fps δε θα παρει ουτε το Χ σωστα? εκτος αν δωσει η ms με το fps boost που θα παρουν κ το S κ το Χ?

 

Ναι εκτος απο τα games της προηγουμενης γενιας που ηταν enchanted  για one x και ειχαν perfmance mode η uncapped frames και παιζουν 60αρι.βεβαια βλεπω οτι το enchant για series x /s προχωραει με καλους ρυθμους.

Ναι το frame boost ειναι και για τα 2. Απλα καποιο game μπορει να παιζει με frame boost sto x 120frames και στο s 60

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, sndev είπε

ειχα σκοπο να σου εστελνα ούτος η αλλως αφου περασεις 3ς βδομαδες το λιγότερο με αυτο, καθε τι νεο θέλει χρόνο προσαρμογης. Ηθελα/ θελω το S καθως το 4k δε με νοιαζει τοσο καθως παιζω απο τα 4,5 μετρα , gamepass εχω για 2 χρονια , κ το θελω για την ωρα κυρίως για τη βιβλιοθηκη του, τη πλειωνοτητα οσον εχει κ με ενδιαφερουν καλως η κακος κουτσα στραβα τα ειχα παιξει στην ωρα τους. Απο την αλλη επειδη  ανοιξαν τα στραβα μου με το 60fps δε θα θελα να πεταξω 300ε, να αρχισω να σκευτομαι τα 500, αλλα απο οσο καταλαβαινω αν ενα παιχνιδι δε δωσει  ο developer patch για 60fps δε θα παρει ουτε το Χ σωστα? εκτος αν δωσει η ms με το fps boost που θα παρουν κ το S κ το Χ?

 

Ακριβώς. Συνήθως το πάτερν είναι αν δώσουν quality και performance να δώσουν τα ίδια fps και στα δύο με διαφορετικές αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...