Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, kostiger είπε

 

Δεν το νομιζω. Δεν ειναι τετοια η διαφορα στη cpu που να μην επιτρεπει 60αρια. Στην αναλυση θα πεσει πετσοκομμα αν και και το super resolution εργαλειο της AMD ειναι προ των πυλων και λογικα θα κανει δουλεια. Σε καθε περιπτωση οταν στρωσει η διαθεσιμοτητα εχεις την εναλλακτικη να το δωσεις και να παρεις το μεγαλο..

Kαλοπαιχνιδο να ειναι οπως και να εχει.

Δεν έχω digitalfoundry εμμονές οπότε αν έχω τα μέγιστα frames που μπορώ να έχω στα microsoft/gamepass games και διατηρήσω το PS5 για τις όποιες day one exclusive/multiplatform αγορές θεωρώ ότι θα καλυφθώ πλήρως χωρίς να έχω 2 "μεγάλες" κονσόλες. Συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί νομίζω έχει υπάρξει παράδειγμα σε BC game με το XSX να είναι 60άρι και το XSS 30άρι χωρίς να θυμάμαι ποιο.

Εν τέλη πάντως να πω ότι δεν έχει αλλάξει η οπτική μου στη Microsoft vs Sony κόντρα. Συνεχίζω να πιστεύω τα ίδια και θα συνεχίσω να λέω τα ίδια. Απλά είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος και έχω την οικονομική δυνατότητα να έχω και τις δύο ή τέλος πάντων την 1,5/2. Αν με ρωτήσει κάποιος με το ίδιο mindset ποια 1 κονσόλα να πάρω και έχει τα ίδια θέλω με εμένα πάλι PS5 θα προτείνω. Αλλά και στο παρελθόν στο νήμα "ποια κονσόλα να αγοράσω" έχω προτείνει σε παλικάρι το XSS με βάση τα δικά του θέλω όπως τα αντιλήφθηκα εγώ. 

Σ'ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δεν έχω digitalfoundry εμμονές οπότε αν έχω τα μέγιστα frames που μπορώ να έχω στα microsoft/gamepass games και διατηρήσω το PS5 για τις όποιες day one exclusive/multiplatform αγορές θεωρώ ότι θα καλυφθώ πλήρως χωρίς να έχω 2 "μεγάλες" κονσόλες. Συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί νομίζω έχει υπάρξει παράδειγμα σε BC game με το XSX να είναι 60άρι και το XSS 30άρι χωρίς να θυμάμαι ποιο.

Εν τέλη πάντως να πω ότι δεν έχει αλλάξει η οπτική μου στη Microsoft vs Sony κόντρα. Συνεχίζω να πιστεύω τα ίδια και θα συνεχίσω να λέω τα ίδια. Απλά είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος και έχω την οικονομική δυνατότητα να έχω και τις δύο ή τέλος πάντων την 1,5/2. Αν με ρωτήσει κάποιος με το ίδιο mindset ποια 1 κονσόλα να πάρω και έχει τα ίδια θέλω με εμένα πάλι PS5 θα προτείνω. Αλλά και στο παρελθόν στο νήμα "ποια κονσόλα να αγοράσω" έχω προτείνει σε παλικάρι το XSS με βάση τα δικά του θέλω όπως τα αντιλήφθηκα εγώ. 

Σ'ευχαριστώ!

Θα δειξει για το αν θα επαληθευθουν οι ανησυχιες σου. Ευχομαι να μην επαληθευτουν. Εχω γραψει πολλοστως οτι το series S ειναι πολυ τιμιο για χρηστες οπως εσυ ας πουμε, αλλα η πραγματικη vfm προταση μεταξυ των 2, κακα τα ψεματα, ειναι το μεγαλο. 

Τα υπολοιπα που αναφερεις τα βρισκω θεμιτα και αναμενομενα. 

Να εισαι καλα. Να ευχαριστιουνται ολοι τα συστηματα και τις ζωες τους γενικοτερα ευχομαι, συμβαινουν πολυ πιο κρισιμα πραγματα εκει εξω απο τα κονσολαδικα VS..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι είναι 4k60 στο X, θα είναι και 1080p60 και στο S. Το πρόβλημα είναι όταν κάτι είναι 4k30/1080p60 στο Χ και δε θα τραβάει η gpu του S οπότε παίζει να έχεις 1080p30 με το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George7Byron είπε

Διάβασα ότι θα είναι το skyrim,το dishonored και το prey,μάλλον θα μου διαφεύγει και κάποιο αλλο

νομίζω ότι θα γίνουν 60fps με update, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτοιμα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το menu UI είναι λίγο τσίρκο και δύσχρηστο ή fanboyιζω και θα το συνηθίσω?

Επίσης, όταν clickάρω κάτι είναι νορμάλ που για μισό δευτερόλεπτο το text είναι low resolution και blurry και μετά είναι σαν να το κάνει upscale?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το menu UI είναι λίγο τσίρκο και δύσχρηστο ή fanboyιζω και θα το συνηθίσω?

Επίσης, όταν clickάρω κάτι είναι νορμάλ που για μισό δευτερόλεπτο το text είναι low resolution και blurry και μετά είναι σαν να το κάνει upscale?

Το μενού - ερχόμενος απο PS4 τον Απρίλιο που μας πέρασε με δυσκόλεψε και εμένα και καθόμουν ολόκληρα λεπτά για να βρω μια συγκεκριμένη επιλογή/ρύθμιση, όπως ολα τα πράγματα στη ζωή όμως, θα το συνηθίσεις και αυτό μετά απο λίγο.
Επίσης : οπως και στο PS4, μπορείς να κάνεις "folders", δεν λέγονται folders βεβαια αλλά "pins".
Kάνε 2-3 pins με - λέω τώρα - "Gamepass games", "Owned games" ή "backwards compatible" για να μην χάνεσαι στην γενική  λίστα παιχνιδιών οπου και θα αρχίσει να γίνεται χαμός με το που αρχίσεις να κατεβάζεις/αγοράζεις παιχνίδια.

Το τελευταίο που αναφέρεις δεν το έχω πετύχει (?), μήπως είναι θέμα της TV σου ? Ίσως σου πει κανα' άλλο παιδί...
To UI πάντως να ξέρεις ειναι στα 1080p (ακόμα και στο XSX) ίσως σ'αυτό αναφέρεσαι ? 

Επεξ/σία από red1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, red1 είπε

Το μενού - ερχόμενος απο PS4 τον Απρίλιο που μας πέρασε με δυσκόλεψε και εμένα και καθόμουν ολόκληρα λεπτά για να βρω μια συγκεκριμένη επιλογή/ρύθμιση, όπως ολα τα πράγματα στη ζωή όμως, θα το συνηθίσεις και αυτό μετά απο λίγο.
Επίσης : οπως και στο PS4, μπορείς να κάνεις "folders", δεν λέγονται folders βεβαια αλλά "pins".
Kάνε 2-3 pins με - λέω τώρα - "Gamepass games", "Owned games" ή "backwards compatible" για να μην χάνεσαι στην γενική  λίστα παιχνιδιών οπου και θα αρχίσει να γίνεται χαμός με το που αρχίσεις να αγοράσεις παιχνίδια.

Το τελευταίο που αναφέρεις δεν το έχω πετύχει (?), μήπως είναι θέμα της TV σου ? Ίσως σου πει κανα' άλλο παιδί...
To UI πάντως να ξέρεις ειναι στα 1080p (ακόμα και στο XSX) ίσως σ'αυτό αναφέρεσαι ? 

Άρα μάλλον έκανα παπαριά στην αρχή που διάλεξα 4K λόγω τηλεόρασης. Θα το γυρίσω σε 1080p μήπως αυτό φταίει.

Thanks και για τα υπόλοιπα tips για τα folders γιατί τώρα μπαίνω μέσα στα settings για να βρω τα downloads που το έχω βάλει να κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Άρα μάλλον έκανα παπαριά στην αρχή που διάλεξα 4K λόγω τηλεόρασης. Θα το γυρίσω σε 1080p μήπως αυτό φταίει.

Thanks και για τα υπόλοιπα tips για τα folders γιατί τώρα μπαίνω μέσα στα settings για να βρω τα downloads που το έχω βάλει να κάνει....

Αν το βαλεις 1080p μηπως δεν κανει τπτ upscale μετα; δεν ξερω δεν εχω ασχοληθει με το s. Το menu με δυσκόλεψε και μενα ερχομενος απο το ps5 αλλα μετα απο μια δυο μερες δουλεύεται πανεύκολα 

Τα download  πατα my games και θα δεις πιο κατω queue.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Άρα μάλλον έκανα παπαριά στην αρχή που διάλεξα 4K λόγω τηλεόρασης. Θα το γυρίσω σε 1080p μήπως αυτό φταίει.

Thanks και για τα υπόλοιπα tips για τα folders γιατί τώρα μπαίνω μέσα στα settings για να βρω τα downloads που το έχω βάλει να κάνει....

Να ξέρεις οταν πας στο "my games and apps" (το οποίο είναι ΠΑΝΤΑ στη 1η στήλη του dashboard), μπορείς να δείς ΟΛΑ τα παιχνίδια σου/apps και μάλιστα, έχει και ωραίο φιλτράρισμα καθώς μπορείς να τα κάνεις να εμφανίζονται ανάλογα με την κονσόλα/πλατφόρμα (XONE/Series/OG Xbox κτλπ), με το είδος τους (racing/RPG κτλπ), μέγεθος τους ή/και με το που είναι εγκατεστημένα (εσωτερικό/εξωτερικό δίσκο).
Μπορείς επίσης να αλλάξεις το μέγεθος των tab/εικονιδίων.

Εγώ έχω κάνει τα εξής pins :
-"Quick Apps" - έχω βάλει μέσα το "settings" για γρήγορη πρόσβαση, MS accessories, Netflix, Dolby app, Spotify, Web browser κτλπ.
- "Μy owned games" - ό,τι έχω αγοράσει.
- " game pass favorites"
- " game pass favorites external HDD"
- " backwards compatible games"



Pro-tip : Oποιος έχει εξωτερικό σκληρό, μπορεί να τον ορίσει ως το default μέρος εγκατάστασης - και δώστε βάση - τα παιχνίδια τα οποία είναι ΜΟΝΟ για series S|X θα κάνουν εγκατάσταση αυτόματα στον εσωτερικό καθώς το σύστημα αναγνωρίζει πως ειναι "next-gen only" και δεν μπορούν να τρέξουν απο εξωτερικό.
Αυτό είναι ενα προσωρινό workaround μέχρι να βάλουν επιλογή το που θα θέλεις να κάνεις install το εκάστοτε παιχνίδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μενου ειναι πολυ καλο οταν το μάθεις. είναι οπως οταν πας πχ απο android σε ios. προφανως και θα σου παρει καποιο χρόνο να τα βρεις όλα αλλα οταν τα βρεις κ το μαθεις θα καταλαβεις ποσο εύκολα δουλευει. γενικα ειναι τεραστια βελτιωση σε σχεση με το αρχικο του X1. κ το γεγονός οτι σε αφήνει να το παραμετροποιήσεις παρα πολυ ειναι υπεροχο, το φερνεις ακριβως στα μετρα σου.

Οπότε λίγο υπομονή κ θα το μάθεις. Σιγουρα βεβαια δεν ειναι τέλειο, εχει κ αυτο πραγματα που σηκωνουν βελτιώσεις (κ προσωπικα θα ηθελα πολυ να μπορω να σουταρω την διαφήμιση στη πρωτη σελιδα.)

 

υγ: που να δεις του PS5. που φαινεται αρχικα να ειναι πολυ κοντα στο ps4 αλλα μετα απο λιγη ωρα βλέπεις οτι του εχουν αλλάξει τα πέταλα σε διαφορα πραγματα. κ καποια ειναι σε καλο, κάποια ειναι σε πολυ κακο (δλδ θες ενοχλητικα πολλα click και οθόνες για να κλείσεις κονσολα ή να δεις downloads, φιλους κλπ). Σιγουρα θα δουμε μεγαλες αλλαγες κ βελτιωσεις κ εκει στη πορεία γιατι ειναι πραγματα που δε τους έχουν βγει.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα δυο menu μ ενοχλει το verticality νομιζω και γενικα τα βρισκω φορτωμενα.

Μια μπαρα πανω, απειρα πραγματα κατω, μια ακομη μπαρα η τερμα κατω(ps5) η στα αριστερα(xbox).

Ελεος ρε μαγκες. Τι κιτσαριο ειναι αυτο;  Παιχνιδια θα παιξουμε κυριως και μια στο τοσο χρειαζομαστε τη friendlist τα settings και τα downloads.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να καταλαβω τι σε μπερδευει και σε ενοχλει. Μεχρι και την σειρα του τι θες να βλεπεις πρωτο σου δινει την δυνατοτητα το UI, προσωπικα εχω πανω πανω τα Games που με ενδιαφερουν, απο κατω τα Apps και μετα Recents, Game Pass, Games with Gold κλπ. Εχω κανει και το shortcut για τα settings και οτιδηποτε χρειαζομαι ειναι 1-2 button press away.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν μπορω να καταλαβω τι σε μπερδευει και σε ενοχλει. Μεχρι και την σειρα του τι θες να βλεπεις πρωτο σου δινει την δυνατοτητα το UI, προσωπικα εχω πανω πανω τα Games που με ενδιαφερουν, απο κατω τα Apps και μετα Recents, Game Pass, Games with Gold κλπ. Εχω κανει και το shortcut για τα settings και οτιδηποτε χρειαζομαι ειναι 1-2 button press away.

Καλα μην υπερβαλουμε. Ισως ημουν λιγο υπερβολικος. Δεν ειναι και deal-breaking. Ουτε τρωω κανα μισαωρο να κανω αυτο που θελω. Απλα δεν κου αρεσε.

Περιμενα μετα τη καγκουρια της Sony κατι πιο minimal απο τη Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...