Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, D.Luffy said:

Έπαιξα λίγο Gears of War 4 με αφορμή τη νέα λίστα με παιχνίδια που υποστηρίζουν fps boost και με απογοήτευσε. Μόνο 1080p για 60fps? Την ώρα που στην ίδια λίστα έχουμε το Shadow of Tomb Raider με καλύτερα γραφικά να τρέχει σε πολύ υψηλότερη ανάλυση με BC mode? Το Gears 4 έτρεχε native 4K30 στο One X και δεν μπορεί να τρέξει έστω 2Κ60 στο Series X?

Η MS καλό θα ήταν να φροντίσει λίγο περισσότερο τους 1st party τίτλους της. 

Και γενικά παρατηρώ αρκετούς FPS Boost τίτλους με πετσόκομμα στις αναλύσεις για να πιάσουν το 60άρι. Και όλα αυτά ακόμα και στο Series X... Μάλλον η τακτική αυτή μέσω Direct X τελικά δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με ένα κανονικό patch. Είναι λίγο hit or miss προς το παρόν.

Καταρχήν οι κονσολες δεν ειναι PC. Αυτο που κανει η BC ομαδα της MS ειναι εντυπωσιακο και δεν εχει ξαναγινει ποτε στην ιστορια των κονσολων. Θα πρεπει να τους ευχαριστουμε διοτι θετουν δεδομενα που απο εδω και περα θα γινουν στανταρντ για ολες τις κονσολες στο μελλον. Ναι ενα patch θα ηταν καλυτερο αλλα τις περισσοτερες φορες αυτο δεν γινεται οποτε να ανεβαζεις τα framerate χωρις να πειραζεις τον κωδικα ειναι απλα "μαγικο". Το ιδιο θα λεμε εαν οπως λενε θα κανουν το ιδιο και με την αναλυση. Παντως λιγα παιχνιδια εχουν off απο default (καμια 20αρια απο τα 100). Πως το tomb raider ξεχωριζει τοσο μονο αυτοι το ξερουν αλλα πιστευω θα δουμε και αλλες τετοια παρομοιες περιπτωσεις. Οσο για τα παιχνιδια της ΜΣ που ειπες μην ξεχνας πως απο την προηγουμενη γενια η ΜΣ προωθουσε το 60αρι στα παιχνιδια της. Και τωρα δικαιωνεται μιας και ξαφνικα ολοι οι κονσολακιδες μου γινανε 60fps master race 🤣

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, privateer είπε

Καταρχήν οι κονσολες δεν ειναι PC. Αυτο που κανει η BC ομαδα της MS ειναι εντυπωσιακο και δεν εχει ξαναγινει ποτε στην ιστορια των κονσολων. Θα πρεπει να τους ευχαριστουμε διοτι θετουν δεδομενα που απο εδω και περα θα γινουν στανταρντ για ολες τις κονσολες στο μελλον. Ναι ενα patch θα ηταν καλυτερο αλλα τις περισσοτερες φορες αυτο δεν γινεται οποτε να ανεβαζεις τα framerate χωρις να πειραζεις τον κωδικα ειναι απλα "μαγικο". Το ιδιο θα λεμε εαν οπως λενε θα κανουν το ιδιο και με την αναλυση. Παντως λιγα παιχνιδια εχουν off απο default (καμια 20αρια απο τα 100). Πως το tomb raider ξεχωριζει τοσο μονο αυτοι το ξερουν αλλα πιστευω θα δουμε και αλλες τετοια παρομοιες περιπτωσεις. Οσο για τα παιχνιδια της ΜΣ που ειπες μην ξεχνας πως απο την προηγουμενη γενια η ΜΣ προωθουσε το 60αρι στα παιχνιδια της. Και τωρα δικαιωνεται μιας και ξαφνικα ολοι οι κονσολακιδες μου γινανε 60fps master race 🤣

Καταρχήν οι κονσόλες τίνουν να γίνουν PC's και εσωτερικά σε επίπεδο hw αλλά και σε θέμα πολιτικής (BC, FPS Boost, fps unlock patches, crossplay). 

Έπειτα, προσωπικά ανέκαθεν ήμουν πρωτίστως PC gamer και όχι αποκλειστικά κονσολάς που μέχρι εχθές ήταν ευχαριστημένος με τα "cinematic 30fps". Οπότε τυχαίνει να έχω κάποιες απαιτήσεις εφόσον το hw φαίνεται να τις σηκώνει.

Προφανώς είναι καλύτερα που έχουμε έναν τρόπο να παίξουμε στα 60fps αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει απλά να πούμε ευχαριστώ στην MS και να μην έχουμε την παραμικρή απαίτηση για ό,τι γίνεται από δω και πέρα. Εφόσον ξεκινάμε μία δουλειά καλύτερα να γίνεται με τον πιο σωστό τρόπο. Kαι προς το παρόν το FPS Boost θα μπορούσε να βελτιωθεί σημαντικά. Και μάλιστα όχι μόνο fps boost αλλά και resolution boost (αντί για μείωση), γιατί όχι.

Τέλος, το Gears of War 4 που ανέφερα δεν είναι τυχαίος τίτλος. Είναι 1st party τίτλος της MS που για μένα τουλάχιστον, θα έπρεπε να κάτσουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω και όχι απλώς να συμβιβαστούν στα 1080p για 60fps. Θα μπορούσαν να το αφήσουν έξω από τη λίστα και να κυκλοφορήσουν αργότερα ένα κανονικό patch. Πρόκειται για παλιό αλλά εμπορικό τίτλο.

@chncynic είπα κάτι αστείο και δεν το κατάλαβα?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Καταρχήν οι κονσόλες τίνουν να γίνουν PC's και εσωτερικά σε επίπεδο hw αλλά και σε θέμα πολιτικής (BC, FPS Boost, fps unlock patches, crossplay). 

Έπειτα, προσωπικά ανέκαθεν ήμουν πρωτίστως PC gamer και όχι αποκλειστικά κονσολάς που μέχρι εχθές ήταν ευχαριστημένος με τα "cinematic 30fps". Οπότε τυχαίνει να έχω κάποιες απαιτήσεις εφόσον το hw φαίνεται να τις σηκώνει.

Προφανώς είναι καλύτερα που έχουμε έναν τρόπο να παίξουμε στα 60fps αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει απλά να πούμε ευχαριστώ στην MS και να μην έχουμε την παραμικρή απαίτηση για ό,τι γίνεται από δω και πέρα. Εφόσον ξεκινάμε μία δουλειά καλύτερα να γίνεται με τον πιο σωστό τρόπο. Kαι προς το παρόν το FPS Boost θα μπορούσε να βελτιωθεί σημαντικά. Και μάλιστα όχι μόνο fps boost αλλά και resolution boost (αντί για μείωση), γιατί όχι.

Τέλος, το Gears of War 4 που ανέφερα δεν είναι τυχαίος τίτλος. Είναι 1st party τίτλος της MS που για μένα τουλάχιστον, θα έπρεπε να κάτσουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω και όχι απλώς να συμβιβαστούν στα 1080p για 60fps. Θα μπορούσαν να το αφήσουν έξω από τη λίστα και να κυκλοφορήσουν αργότερα ένα κανονικό patch. Πρόκειται για παλιό αλλά εμπορικό τίτλο.

Είναι μία λύση μέχρι να δωθεί patch ή τέλος πάντως βρεθεί μία καλύτερη λύση. Αν δεν μας την έδινε καθόλου, τότε θα λέγαμε "μα καλα, ένα frame boost μέσω direct x είναι τόσο δύσκολο;". Τον καταναλωτή δύσκολα τον πιάνεις παντού. Καλά κάνεις και έχεις απαιτήσεις, αλλά πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με λίγο περισσότερη λογική. Πιστεύεις ότι η Microsoft δεν θα ήθελε να κάνει τα πάντα ώστε ΟΛΟΙ να παραμιλάνε; 

Και στο κάτω, κάτω, είναι υποχρεωμένη η Micrtosoft καθε φορά που βγάζει νέα κονσόλα να γυρίζει να πατσάρει ΟΛΑ τα παιχνίδια της;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Καταρχήν οι κονσόλες τίνουν να γίνουν PC's και εσωτερικά σε επίπεδο hw αλλά και σε θέμα πολιτικής (BC, FPS Boost, fps unlock patches, crossplay). 

Έπειτα, προσωπικά ανέκαθεν ήμουν πρωτίστως PC gamer και όχι αποκλειστικά κονσολάς που μέχρι εχθές ήταν ευχαριστημένος με τα "cinematic 30fps". Οπότε τυχαίνει να έχω κάποιες απαιτήσεις εφόσον το hw φαίνεται να τις σηκώνει.

Προφανώς είναι καλύτερα που έχουμε έναν τρόπο να παίξουμε στα 60fps αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει απλά να πούμε ευχαριστώ στην MS και να μην έχουμε την παραμικρή απαίτηση για ό,τι γίνεται από δω και πέρα. Εφόσον ξεκινάμε μία δουλειά καλύτερα να γίνεται με τον πιο σωστό τρόπο. Kαι προς το παρόν το FPS Boost θα μπορούσε να βελτιωθεί σημαντικά. Και μάλιστα όχι μόνο fps boost αλλά και resolution boost (αντί για μείωση), γιατί όχι.

Τέλος, το Gears of War 4 που ανέφερα δεν είναι τυχαίος τίτλος. Είναι 1st party τίτλος της MS που για μένα τουλάχιστον, θα έπρεπε να κάτσουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω και όχι απλώς να συμβιβαστούν στα 1080p για 60fps. Θα μπορούσαν να το αφήσουν έξω από τη λίστα και να κυκλοφορήσουν αργότερα ένα κανονικό patch. Πρόκειται για παλιό αλλά εμπορικό τίτλο.

Ναι , πιστεύω το οτι να έχεις "απαιτήσεις" για κάτι που είναι απλά ένα option στην κονσόλα και είναι ΤΖΑΜΠΑ είναι αστείο. Αυτό που έχουν κάνει είναι πρωτοποριακό και δεν υπάρχει σαν concept πουθενά αλλού στην αγορά - έχουν κάνει μια βιβλιοθήκη πόσων γενεών playable. Θα μπορούσαν να κάνουν remasters να αρμέξουν αλλα δνε το κάνουν. Οπότε μπράβο τους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Είναι μία λύση μέχρι να δωθεί patch ή τέλος πάντως βρεθεί μία καλύτερη λύση. Αν δεν μας την έδινε καθόλου, τότε θα λέγαμε "μα καλα, ένα frame boost μέσω direct x είναι τόσο δύσκολο;". Τον καταναλωτή δύσκολα τον πιάνεις παντού. Καλά κάνεις και έχεις απαιτήσεις, αλλά πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με λίγο περισσότερη λογική. Πιστεύεις ότι η Microsoft δεν θα ήθελε να κάνει τα πάντα ώστε ΟΛΟΙ να παραμιλάνε; 

Παιδιά εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι σήμερα τα 1080p (ή τα 900p στο Anthem) είναι αποδεκτή ανάλυση για μια κονσόλα όπως το Series X και ότι θα έπρεπε να ζητωκραυγάζω και να λέω ευχαριστώ κιόλας.

Για μένα τουλάχιστον είναι σαν να μην κυκλοφόρησε καθόλου FPS Boost για παιχνίδια που τρέχουν σε τόσο χαμηλή ανάλυση. Είναι λίγο δώρον άδωρον.

Σίγουρα πολύ θετική η πολιτική της MS αλλά υπάρχει πολύς χόρος για βελτίωση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

θα έπρεπε να ζητωκραυγάζω και να λέω ευχαριστώ κιόλας.

Βασικά, όταν είναι Optional και όχι υποχρεωτικό, ακριβώς αυτό θα έπρεπε να κάνεις - όλα τα άλλα δεν έχουν καμία βάση εφόσον ούτε το πληρώνεις, ούτε στο επιβάλλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ναι , πιστεύω το οτι να έχεις "απαίτησεις" για κάτι που είναι απλά ένα option στην κονσόλα και είναι ΤΖΑΜΠΑ είναι αστείο. Αυτό που έχουν κάνει είναι πρωτοποριακό και δεν υπάρχει σαν concept πουθενά αλλού στην αγορά - έχουν κάνει μια βιβλιοθήκη πόσων γενεών playable. Θα μπορούσαν να κάνουν remasters να αρμέξουν αλλα δνε το κάνουν. Οπότε μπράβο τους.

ΟΚ, μπράβο τους 👍.

Στην τελική όποιος είναι ευχαριστημένος, προφανώς και μπορεί να την αράξει και να απολαύσει τα εν λόγω παιχνίδια στην συγκεκριμένη ανάλυση.

Δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ δεν είμαι τόσο ενθουσιασμένος η MS θα σταματήσει την πολιτική του fps boost. Μη φοβάστε.

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

Βασικά, όταν είναι Optional και όχι υποχρεωτικό, ακριβώς αυτό θα έπρεπε να κάνεις - όλα τα άλλα δεν έχουν καμία βάση εφόσον ούτε το πληρώνεις, ούτε στο επιβάλλουν.

Όχι, δεν συνηθίζω να ζητοκραυγάζω κάτι το οποίο δεν με εξυπηρετεί πουθενά. Ακόμα και αν είναι optional και free. 

Όπως είπα όμως, αυτός που γουστάρει να παίξει στο Series X του το Gears 4 σε 1080p, μπορεί να βγει στο μπαλκόνι και να φωνάζει ευχαριστώ όσο θέλει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όχι, δεν συνηθίζω να ζητοκραυγάζω κάτι το οποίο δεν με εξυπηρετεί πουθενά. Ακόμα και αν είναι optional και free. 

Όπως είπα όμως, αυτός που γουστάρει να παίξει στο Series X του το Gears 4 σε 1080p, μπορεί να βγει στο μπαλκόνι και να φωνάζει ευχαριστώ όσο θέλει.

Λολ οκ! Gears 1+2+3+4? Αν σου τα βγάζανε απο ένα remaster σε κάποια λογική τιμή για remaster, ας πούμε 40e έκαστο, θα τα χτύπαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chncynic είπε

Λολ οκ! Gears 1+2+3+4? Αν σου τα βγάζανε απο ένα remaster σε κάποια λογική τιμή για remaster, ας πούμε 40e έκαστο, θα τα χτύπαγες?

Αν έριχναν καλή δουλειά στο remaster? Φυσικά. Ειδικά η 1η τριλογία είναι έπος. Μακράν καλύτερη από 4 & 5.

Στην παρούσα μορφή δεν θέλω να τα παίξω. Είναι σαν να μην τα έχω έτσι κι αλλιώς. 

Και στο κάτω κάτω όπως λες κι εσύ, δεν ειμαι υποχρεωμένος να τα αγοράσω. Είναι "optional". Θα μπορούσα να περιμένω σε εκπτώσεις (ή στο Gamepass ;)) και να μην πληρώσω ούτε 40.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Τι? Μόνο να τους ευχαριστήσουμε? Το πρωτότοκό μου θα τους δώσω που μου επιτρέπουν να παίξω στο XSS το The Surge 2 και το Outer Worlds (2 από τα ελάχιστα παιχνίδια που βρήκα ενδιαφέρον στο τιτανοτεράστιο gamepass με τα 289723984723947 games) στα 30 fps ενώ κονσόλες προηγούμενης γενιάς το τρέχουν στα 60.

Αλλά είπαμε αφού είναι τσάμπα δε μιλάμε.

Ντάξει ας μην κανουμε υπερβολές. Το δευτερο παιδι μια χαρά ειναι :P Εγώ προσωπικά είμαι καπου ενδιάμεσα. Δεν θα τους αποθεώσω αλλά και δεν θα τους κραξω. Ειναι μια πολυ καλη υπηρεσια, που γινεται καλυτερη λογω μηδενικου κοστους. Αλλά μεχρι εκει. Ναι παιρνει βελτιώσεις αλλά δεν παραπονιέμαι. 

33 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Παιδιά εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι σήμερα τα 1080p (ή τα 900p στο Anthem) είναι αποδεκτή ανάλυση για μια κονσόλα όπως το Series X και ότι θα έπρεπε να ζητωκραυγάζω και να λέω ευχαριστώ κιόλας.

Για μένα τουλάχιστον είναι σαν να μην κυκλοφόρησε καθόλου FPS Boost για παιχνίδια που τρέχουν σε τόσο χαμηλή ανάλυση. Είναι λίγο δώρον άδωρον.

Σίγουρα πολύ θετική η πολιτική της MS αλλά υπάρχει πολύς χόρος για βελτίωση. 

 

Δεν το εχω παίξει ακομα να ξερω αλλά σε βίντεο που ειχα δει στο Youtube ελεγαν οτι το Gears 4 ειναι 4K 30 στο campaign και 4K 60 στο multiplayer. Aν κανω λαθος διορθωσέ με.

17 λεπτά πριν, chncynic είπε

Λολ οκ! Gears 1+2+3+4? Αν σου τα βγάζανε απο ένα remaster σε κάποια λογική τιμή για remaster, ας πούμε 40e έκαστο, θα τα χτύπαγες?

Προσωπικά οχι. Ειμαι κατά των remaster. Τα έπαιξα οταν βγήκαν. Δεχομαι να κανεις remaster σε παιχνιδια που ειναι 25-30 χρονια γιατι ειναι εντελως αλλη η τεχνολογία πλεον. Αλλά εχουμε φτάσει να κανουμε remaster σε παιχνιδια που ειναι λιγοτερο απο 10 χρονια. Ειναι αυτο που δεν γουσταρω στην SONY. Οχι μαγκες δεν θελω να πληρωσω ΠΑΛΙ το Χ παιχνιδι που επαιξα πριν 9 χρονια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Δεν το εχω παίξει ακομα να ξερω αλλά σε βίντεο που ειχα δει στο Youtube ελεγαν οτι το Gears 4 ειναι 4K 30 στο campaign και 4K 60 στο multiplayer. Aν κανω λαθος διορθωσέ με.

Προσωπικά οχι. Ειμαι κατά των remaster. Τα έπαιξα οταν βγήκαν. Δεχομαι να κανεις remaster σε παιχνιδια που ειναι 25-30 χρονια γιατι ειναι εντελως αλλη η τεχνολογία πλεον. Αλλά εχουμε φτάσει να κανουμε remaster σε παιχνιδια που ειναι λιγοτερο απο 10 χρονια. Ειναι αυτο που δεν γουσταρω στην SONY. Οχι μαγκες δεν θελω να πληρωσω ΠΑΛΙ το Χ παιχνιδι που επαιξα πριν 9 χρονια

Το Gears 4 στο Series X χωρίς το FPS Boost έχει 2 επιλογές στο campaign. 4K30 ή 1080p60. Με το FPS Boost στο On, το παιχνίδι χάνει τις επιλογές και κλειδώνει σε 1080p60. Δηλαδή δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. Είναι σαν να μην υπάρχει καν η επιλογή μιας και πριν το boost ήδη υποστήριζε 1080p60 :lol:.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να βγαίνουν remasters παιχνιδιών. Αρκεί βέβαια να μην θυσιάζονται νέες κυκλοφορίες παιχνιδιών για χάρη των παλαιών. 

Υπάρχει πάντα κατάλογος από πίσω με παιχνίδια που έτυχε να χάσω στον καιρό τους και θα ήθελα πολύ να μου δίνεται η δυνατότητα να τα παίξω με την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω κάτι αρκεί το αποτέλεσμα να είναι ποιοτικό και να μείνω ικανοποιημένος στο τέλος. Δεν είμαι της νοοτροπίας δώστε μου free κάτι και ας είναι ό,τι να ναι. 

Εννοείται όποιος έχει παίξει κάποια παιχνίδια και θέλει να προχωρήσει παρακάτω, δεν τον απασχολεί στην τελική καθόλου το θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι συμβαίνει κάτι τέτοιο:

  • Gears 1 - 4k HDR
  • Gears 2 - 4k HDR
  • Gears 3 - 4k HDR
  • Gears 4 - Campaign 4k/30 ή 1080/60, multiplayer 4k/60
  • Gears 5 - Campaign 4K/60 , multiplayer 4K/120

Και κάποιος σε ένα xbox thread είναι απογοητευμένος λόγω του 1080/60 σε ένα handpicked free boosted game όταν γενικά ακόμα βγαίνουνε games 1080 σε διάφορα platforms, το βλέπω λίγο κάπως δεν νομίζετε? Λίιιιιγο κούρασε - λίιιιιιγο 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα για μενα μετα απο ολα τα παραπανω η μονη σκεψη που μου δημιουργειται στο μυαλο ειναι η εξης, μιλαμε οτι ενα παιχνιδι που βγηκε το 2016, ειναι one x enhanced που σημαινει 4k@30, και δυστυχως για καποιο λογο αν θελεις να παιξεις 60 πεφτει στα 1080. Ναι δεν λεω μαλακια εν μερη τα 1080 μιας και ηταν επιλογη και τοτε, μαλλον τωρα κλειδωνει καλυτερα στο 60αρι, αλλα μιλαμε για ενα παιχνιδι 5ετιας, που μπορεις να το παιξεις στα διπλα fps, απο το να εισαι κολλημενος στο 30αρι.
Σιγουρα μπορουσε ΙΣΩΣ να γινει καλυτερη δουλεια, ισως και οχι γτ δεν ξερουμε τι limitations υπαρχουν απο μερια κωδικα. Αλλα το να καθομαστε στην καναπεδαρα μας και να λεμε α τους μαλακες δεν εκαναν καλη δουλεια για κατι που ουσιαστικα δεν το πληρωνεις και δεν σου κοστιζει κατι, απλα ισα ισα ειδικα αν ερχεσαι απο περιβαλλον pc gaming που το 60αρι επιβαλλεται, ειναι πιο κοντα σε οτι εχεις συνηθισει τοτε νομιζω οτι μαλλον καπου το χασαμε, γτ δεν βλεπω και τπτ αλλο αντιστοιχο στην αγορα που να μην θελει την συνεισφορα του Developer μεσα, και σιγουρα δεν υπαρχουν πολλα στουντιο που θα πληρωναν εργατοωρες developer για ενα παιχνιδι 5ετιας ενω εχουν παει τοσα πολλα new releases πισω για διαφορους λογους.

Απο εκει και περα, τζαμπα ειναι, αλλου στην αγορα δεν υπαρχει, αν θελεις το απολαμβανεις, αν οχι παλι νταξει, στην τελικη ομως δεν το πληρωσες, και το να μην εισαι ευχαριστημενος με κατι που δεν πληρωσες για μενα ειναι λιγο καπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chncynic είπε

Το οτι συμβαίνει κάτι τέτοιο:

  • Gears 1 - 4k HDR
  • Gears 2 - 4k HDR
  • Gears 3 - 4k HDR
  • Gears 4 - Campaign 4k/30 ή 1080/60, multiplayer 4k/60
  • Gears 5 - Campaign 4K/60 , multiplayer 4K/120

Και κάποιος σε ένα xbox thread είναι απογοητευμένος λόγω του 1080/60 σε ένα handpicked free boosted game όταν γενικά ακόμα βγαίνουνε games 1080 σε διάφορα platforms, το βλέπω λίγο κάπως δεν νομίζετε? Λίιιιιγο κούρασε - λίιιιιιγο 

Πρώτα απ όλα το Gears 4 δεν είναι αρκιβώς handpicked. Υπάρχει πληθώρα 1080p και 900p σε boosted games. Ο λόγος που ανέφερα αυτό είναι επειδή τυχαίνει να είναι ένα παιχνίδι στο οποίο η MS έχει απόλυτο control. 

Εσύ προσωπικά έχεις παίξει στο Series X σου τα παιχνίδια στην λίστα που αναφέρεις? (γιατί εγώ παίζω στο δικό μου αρκετά BC). Φαντάζομαι πως ναι και είσαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα εφόσον υποστηρίζεις τόσο σθεναρά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, D.Luffy said:

Καταρχήν οι κονσόλες τίνουν να γίνουν PC's και εσωτερικά σε επίπεδο hw αλλά και σε θέμα πολιτικής (BC, FPS Boost, fps unlock patches, crossplay). 

Έπειτα, προσωπικά ανέκαθεν ήμουν πρωτίστως PC gamer και όχι αποκλειστικά κονσολάς που μέχρι εχθές ήταν ευχαριστημένος με τα "cinematic 30fps". Οπότε τυχαίνει να έχω κάποιες απαιτήσεις εφόσον το hw φαίνεται να τις σηκώνει.

Προφανώς είναι καλύτερα που έχουμε έναν τρόπο να παίξουμε στα 60fps αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει απλά να πούμε ευχαριστώ στην MS και να μην έχουμε την παραμικρή απαίτηση για ό,τι γίνεται από δω και πέρα. Εφόσον ξεκινάμε μία δουλειά καλύτερα να γίνεται με τον πιο σωστό τρόπο. Kαι προς το παρόν το FPS Boost θα μπορούσε να βελτιωθεί σημαντικά. Και μάλιστα όχι μόνο fps boost αλλά και resolution boost (αντί για μείωση), γιατί όχι.

Τέλος, το Gears of War 4 που ανέφερα δεν είναι τυχαίος τίτλος. Είναι 1st party τίτλος της MS που για μένα τουλάχιστον, θα έπρεπε να κάτσουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω και όχι απλώς να συμβιβαστούν στα 1080p για 60fps. Θα μπορούσαν να το αφήσουν έξω από τη λίστα και να κυκλοφορήσουν αργότερα ένα κανονικό patch. Πρόκειται για παλιό αλλά εμπορικό τίτλο.

@chncynic είπα κάτι αστείο και δεν το κατάλαβα?

οταν μιλας οτι τεινουν εννοεις το χβοχ φανταζομαι διοτι οι υπολοιποι σε αυτα τα θεματα ειναι πολυ πισω. Καλα κανεις και εχεις απαιτησεις αλλα πρεπει να εχουμε και επαφη με το τι ισχυει/ισχυε στον κοσμο των κονσολων. Καταρχην κανενας μεχρι τωρα δεν εκανε αυτο που κανει η ΜΣ. Δωρεαν updates και αναβαθμισεις σε παλια παιχνιδια. Καμια λοιπον ΕΑ καμια Activision δεν θα σου δωσει το παλιο της παιχνιδι δωρεαν αναβαθμισμενο. Οποτε καλα κανεις και εχεις απαιτησεις αλλα να ειμαστε και ρεαλιστες παραλληλα. Η σονυ πχ εβγαλε patch για το Last of us 2 και δεν ανεβασε την αναλυση. Προφανως δεν ειναι ευκολο ποσο μαλλον στο xbox που δεν πειραζουν κωδικα. Εχουν πει παντως πως και αυτο ειναι στα σκαρια περιμενω ανακοινωση στην Ε3. 

οποτε ναι η δουλεια που κανει η ΜΣ αξιζει πολλα μπραβο γιατι αλλαζει το status quo που ισχυε τοσα χρονια στις κονσολες. Θελει βελτιωση? ναι γιατι οχι φανταζομαι και σιγουρα και οι ιδιοι το πιστευουν για αυτο και μιλανε και για resolution boost. Θεμα χρονου ειναι να το δουμε και αυτο. Επισης μην σνομπαρετε το 1080π γιατι ηδη εχουμε παραδειγματα σε τετοια αναλυση και δεν θα μου φανει περιεργο στο μελλον να δουμε και αλλα.

Jason Ronald on Twitter: "After 500K+ hours of testing, we're are excited  to share that all Xbox, Xbox 360 and Xbox One games playable on Xbox One  today, except for the handful

 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...