Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, chncynic είπε

Ναι , πιστεύω το οτι να έχεις "απαιτήσεις" για κάτι που είναι απλά ένα option στην κονσόλα και είναι ΤΖΑΜΠΑ είναι αστείο.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι σου δινουν κατι δωρεαν?

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τι σε κανει να πιστευεις οτι σου δινουν κατι δωρεαν?

Το ότι δεν ψάχνεις την απόδειξη από το δισκάκι του fifa21 για να πάρεις το  next gen upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις βγηκε και ειναι και στο pass.

Κατεβαστε

 

Χαχαχ φαση εχει το game..πρωτο ματς τους ξεμπερδεψα στις μπαλονιες..μου θυμιζει λιγο κινησεις και τετια απο fortnite. 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις προτάσεις όσοι απαντήσατε. Βλέπω αρκετοί πρότειναν σαν λόγο αγοράς το BC. Αφού είναι τέτοιος, γιατί την πέσατε στον @D.Luffy αν έχει απαιτήσεις για αυτόν;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Αν δεν πιάσει 90 στο metacritic δεν μαγαρίζω τον δίσκο με σκουπίδια του gamepass, αναμένω reviews.

Μωρε εχεις παιξει και 3 4 ματσακια λεω εγω τωρα που μιλαμε🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θετικά xbox:

1) Πολύ φθηνό Gamepass με ένα σωρό παιχνίδια που δεν είναι προφανώς indie (ea sports, remedy, rockstar κλπ)

2) Διαθεσιμότητα κονσόλας πολύ καλύτερη

3) Πιο δυνατό hardware

4) Πολλά fps boosts

5) Πλήρης συμβατότητα με παλιά παιχνίδια

... και πλήρης συμβατότητα για φόρτιση ηλεκτρονικών τσιγάρων :D

Αρνητικά:

1) Όχι τόσο πολλά exclusives

 

Το haptic feedback είναι κάτι το υποκειμενικό. Εγώ προσωπικά απενεργοποιώ άμεσα τέτοιου είδους τεχνολογίες γιατί τις θεωρώ ενοχλητικές.

Η εμφάνιση επίσης υποκειμενική αλλά προτιμώ το xbox γιατί μου θυμίζει pc ή server :PΛιτό και απέρριτο.   

To ps5 το θεωρώ άσχημο. Κάτι πήγαν να κάνουν δημιουργικά με το design αλλά δεν τους βγήκε. Πολύ πιο ωραίο το ps4.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έφαγε την Κονσόλα ο Κωτσόβολος απο μένα XSX , να πάνε στο διάολο οι CEO τεμπέληδες !
Έκανα Δευτέρα την παραγγελία ιντερνετικά και δεν προχώρησε ποτέ. Τι να μου πει και ο άνθρωπος σήμερα Σαβατιάτικα μάλλον δεν είχε ανανεωθεί το διαδικτυακό σύστημα ! Στην ΠΥΡΑ οι ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΡΑΔΕΣ !
Το σίγουρο είναι ο,τι θα περιμένω .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, REWIND84 είπε

Την έφαγε την Κονσόλα ο Κωτσόβολος απο μένα XSX , να πάνε στο διάολο οι CEO τεμπέληδες !
Έκανα Δευτέρα την παραγγελία ιντερνετικά και δεν προχώρησε ποτέ. Τι να μου πει και ο άνθρωπος σήμερα Σαβατιάτικα μάλλον δεν είχε ανανεωθεί το διαδικτυακό σύστημα ! Στην ΠΥΡΑ οι ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΡΑΔΕΣ !
Το σίγουρο είναι ο,τι θα περιμένω .........

Θα παραγγέλνεις μόνο από Πλαίσιο για να τα έχεις την επόμενη ημέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου σκεπτικό με την αγορά XSX +  gamepass  παντως είναι, ότι με 60κατι ευρώ στα 2+ plus χρόνια , όλο και κάποια games θα βγουν τα οποία θα έπαιρνα στο pc (το οποίο δεν μπορώ να τελειώσω, γιατί αναβάθμιση gpu=2500€) πχ τώρα παίζω outriders. Υστερα θα βάλουν κανα nier replicant η τίποτα άλλο ΑΑ, και φυσικά ότι first party υπάρξει. Άσε που τα multiplats τα οποία θα τρέχουν καλύτερα στο XSX θα αγοράζονται και φθηνότερα. Τέλος,  μιλάμε για  πολύ δυνατό στιβαρό και ποιοτικά φτιαγμένο  μηχάνημα. Προσωπικά με καλύπτει πλήρως.Το μόνο που σκεφτομαι είναι να αγοράσω το Dolby atmos, γιατί το spatial sound του Windows Sonic είναι για πέταμα. 

15 λεπτά πριν, REWIND84 είπε

Την έφαγε την Κονσόλα ο Κωτσόβολος απο μένα XSX , να πάνε στο διάολο οι CEO τεμπέληδες !
Έκανα Δευτέρα την παραγγελία ιντερνετικά και δεν προχώρησε ποτέ. Τι να μου πει και ο άνθρωπος σήμερα Σαβατιάτικα μάλλον δεν είχε ανανεωθεί το διαδικτυακό σύστημα ! Στην ΠΥΡΑ οι ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΡΑΔΕΣ !
Το σίγουρο είναι ο,τι θα περιμένω .........

Είπαμε Public και Κώτσος, μακρυά. Πλαίσιο και Γερμανός σε αυτά τα θέματα καλύτεροι βγήκαν τελικά.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, nekrik είπε

Το δικό μου σκεπτικό με την αγορά XSX +  gamepass  παντως είναι, ότι με 60κατι ευρώ στα 2+ plus χρόνια , όλο και κάποια games θα βγουν τα οποία θα έπαιρνα στο pc (το οποίο δεν μπορώ να τελειώσω, γιατί αναβάθμιση gpu=2500€) πχ τώρα παίζω outriders. Υστερα θα βάλουν κανα nier replicant η τίποτα άλλο ΑΑ, και φυσικά ότι first party υπάρξει. Άσε που τα multiplats τα οποία θα τρέχουν καλύτερα στο XSX θα αγοράζονται και φθηνότερα. Τέλος,  μιλάμε για  πολύ δυνατό στιβαρό και ποιοτικά φτιαγμένο  μηχάνημα. Προσωπικά με καλύπτει πλήρως.Το μόνο που σκεφτομαι είναι να αγοράσω το Dolby atmos, γιατί το spatial sound του Windows Sonic είναι για πέταμα. 

Είπαμε Public και Κώτσος, μακρυά. Πλαίσιο και Γερμανός σε αυτά τα θέματα καλύτεροι βγήκαν τελικά.

Υπάρχει και η εφαρμογή DTS που στα δικά μου αυτιά έχει καλύτερο αποτέλεσμα για gaming. Την είχα αγοράσει BF στα 9€.

Dolby Atmos license μπορείς να βρεις φθηνότερα στο eBay.

Σημειωτέον οι εφαρμογές αυτές είναι δωρεάν για home cinema/soundbar, για headset πληρώνεις.

Όσον αφορά το XSX σαν κονσόλα συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενά σου, ειδικά αν έχεις και κάποια oled με HDMI 2.1 αντιλαμβάνεσαι τι TV έχεις αγοράσει και εκμεταλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητές της.

Το PS5 από την πλευρά του έχει καλύτερο UHD Blu-ray player. Να λέμε τα πράγματα όπως είναι.

Επεξ/σία από Lobo10
Ι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μισό λεπτό ρε παιδιά. Επειδή δηλαδή η MS είναι σοβαρός αντίπαλος και κινείται δυνατά αυτή τη γενιά σημαίνει αυτόματα ότι αν γράψουμε για κάτι που μας χαλάει είμαστε "μπλε", Sony fan-boys και μπήκαμε εδώ μέσα να κράξουμε ασταμάτητα?

Έγραψα εχθές με επιχειρήματα και από προσωπική εμπειρία, ότι με χάλασε η 1080p ανάλυση σε κάποια boosted games και βγήκανε διάφορα άτομα να μου πούνε ότι είμαι αχάριστος κιόλας και ότι θα έπρεπε να λέω και ευχαριστώ στην MS επειδή μου προσφέρει κάτι free. Εφόσον είναι πρωτοπόρο και free δηλαδή βγάλε το σκασμό! Μη κοιτάς τον γάιδαρο στα δόντια.

Α και ότι αν δεν είμαι ευχαριστημένος, ε ας σταματήσω τότε να παίζω Xbox! Αυτό θα πει λογική!

Δηλαδή μερικοί εδώ απ' ότι κατάλαβα όταν αγοράζουν την κονσόλα που γουστάρουν το βουλώνουν. Δεν τους χαλάει απολύτως τίποτα, αποδέχονται τα πάντα και όλα είναι ρόδινα και η εμπειρία τέλεια.. 

Αρχίστε λίγο να αποδέχεστε την αρνητική κριτική. Το ότι γράφω για κάτι που με ενοχλεί εμένα προσωπικά δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει τίποτα στο XBox (που και αυτό να ίσχυε είναι δικαίωμα μου). Ούτε βέβαια και ότι πρέπει να σας ενοχλεί και εσάς. 

Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι free ή όταν δεν το προσφέρει ανταγωνισμός, θα το βουλώσω και δεν θα γράψω κάτι αρνητικό. Την κονσόλα στο κάτω κάτω την πλήρωσα. Δεν μου την έδωσε δωρεάν η MS.

Και κάτι τελευταίο. Μιας και το BC της κονσόλας είναι major selling point και διαφημίζεται πολύ από την εταιρία, εννοείται ότι θα έχω και τις αντίστοιχες απαιτήσεις. Οι υπόλοιποι που δεν σας χαλάει η ανάλυση, κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζετε να το παίξετε συνήγοροι υπεράσπισης. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις προφανώς.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...