Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Voodoo21 είπε

Θα ήθελες να μου προτείνεις καποια μοντελα τηλεόρασης που να υποστήριζει DV?

Ο λόγος που το θέλω είναι για να μην μου σπανε μπαλες τα hdr sliders πέραν της σαφως όποια καλυτερης εικονας.

ευχαριστώ

 

Όσον αφορά το gaming κομμάτι δεν έχεις πολλές επιλογές από τα περσινά μοντέλα.

Μόνο οι oled  της LG μπορούν να σε καλύψουν απόλυτα.Οι υπόλοιπες είχαν αρκετά προβλήματα.

Στις φετινές έχουν βάλει αρκετοί κατασκευαστές hdmi 2.1 slots, αλλά ακόμα οι τιμές είναι αρκετά υψηλές λόγω πρόσφατου λανσαρίσματος.

Αν θέλεις να αγοράσεις κάποια άμεσα θα σου πρότεινα B9S/BX/CX/GX αν είναι κοντά στο budget σου.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Όσον αφορά το gaming κομμάτι δεν έχεις πολλές επιλογές από τα περσινά μοντέλα.

Μόνο οι oled  της LG μπορούν να σε καλύψουν απόλυτα.Οι υπόλοιπες είχαν αρκετά προβλήματα.

Στις φετινές έχουν βάλει αρκετοί κατασκευαστές hdmi 2.1 slots, αλλά ακόμα οι τιμές είναι αρκετά υψηλές λόγω πρόσφατου λανσαρίσματος.

Αν θέλεις να αγοράσεις κάποια άμεσα θα σου πρότεινα B9S/BX/CX/GX αν είναι κοντά στο budget σου.

Τέλεια σε ευχαριστω ρε φιλε - μια τελευταια ερώτηση.

Σε ultrawide PC monitor παίζει το xbox να δειχνει full screen ή το εχουν κλειδωσει ή δεν υποστηρίζεται;

Ειμαι ήδη κατοχος series S αλλα αυτο πήγε σε 32" στο παιδικό δωμάτιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα τωρα το μεσημερακι το knockout city ! Το δινει δωρεαν το game pass χθες νομιζω κυκλοφορησε κ κανει κανονικα κανα 20€

Ειναι παρα πολυ καλο ρε πολυ χαβαλε χωρις πολυ πολυ σκεψη! Αμα το παρει χαμπαρι ο γιος μου την κατσαμε δεν θα με αφησει να ξαναπαιξω με τιποτα 😆

Αυτο ειναι ενα απο τα καλα του game pass πχ παιζει αν δεν εμπαινε να μην του εριχνα ουτε μια ματια ενω τωρα ιδα οτι αξιζει !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Voodoo21 είπε

Τέλεια σε ευχαριστω ρε φιλε - μια τελευταια ερώτηση.

Σε ultrawide PC monitor παίζει το xbox να δειχνει full screen ή το εχουν κλειδωσει ή δεν υποστηρίζεται;

Ειμαι ήδη κατοχος series S αλλα αυτο πήγε σε 32" στο παιδικό δωμάτιο.

Κανονικά δεν υποστηρίζει  ultrawide monitor αλλά ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:

https://www.gfinityesports.com/console-news/xbox-series-x-s-aspect-ratio-calibrate-settings-change-how-to-guide/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, malias4 είπε

Κατεβασα τωρα το μεσημερακι το knockout city ! Το δινει δωρεαν το game pass χθες νομιζω κυκλοφορησε κ κανει κανονικα κανα 20€

Ειναι παρα πολυ καλο ρε πολυ χαβαλε χωρις πολυ πολυ σκεψη! Αμα το παρει χαμπαρι ο γιος μου την κατσαμε δεν θα με αφησει να ξαναπαιξω με τιποτα 😆

Αυτο ειναι ενα απο τα καλα του game pass πχ παιζει αν δεν εμπαινε να μην του εριχνα ουτε μια ματια ενω τωρα ιδα οτι αξιζει !

Εμενα το καψανε σημερα μαυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsakalos! είπε

Δευτερα - Τριτη παραλαμβανω και γω το s … 

νομιζω για esports και racing που παιζω ειναι σουπερρρρρ…

 

Με το καλο. Α για αυτα που λες ειναι το game pass τιγκα. Fifa 21 Pes 21 Nba2k21 Need for speed Dirt5 Forza δεν εχει αφησει κ τιποτα εξω η microsoft ☺️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, malias4 είπε

Με το καλο. Α για αυτα που λες ειναι το game pass τιγκα. Fifa 21 Pes 21 Nba2k21 Need for speed Dirt5 Forza δεν εχει αφησει κ τιποτα εξω η microsoft ☺️

Ναι ναι ναι το ξερω! Και μ αρεσει!! :-)

 

Μονο ο χωρος με προβληματιζει λιγακι .. ελπιζω να φτανει..γιατι η αληθεια ειναι οτι μ αρεσει να χω 5-6 παιχνιδια μονιμα εγκατεστημενα. εχω και εναν usb3 ssd 512Gb εξωτερικο, ελπιζω να μπορεσω να τον χρισημοποιησω αν χρειαστει.

 

εχω και στο pc μια 1650super, μου αρκει μια χαρα και για κανα pc game αν χρειαστει.. οποτε θεωρω ειμαι κομπλε για 2-3 χρονακια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Ναι ναι ναι το ξερω! Και μ αρεσει!! :-)

 

Μονο ο χωρος με προβληματιζει λιγακι .. ελπιζω να φτανει..γιατι η αληθεια ειναι οτι μ αρεσει να χω 5-6 παιχνιδια μονιμα εγκατεστημενα. εχω και εναν usb3 ssd 512Gb εξωτερικο, ελπιζω να μπορεσω να τον χρισημοποιησω αν χρειαστει.

 

εχω και στο pc μια 1650super, μου αρκει μια χαρα και για κανα pc game αν χρειαστει.. οποτε θεωρω ειμαι κομπλε για 2-3 χρονακια..

Aν εχεις εξωτερικο τοτε μια χαρα αφηνεις τα optimised στον εσωτερικο κ στον εξωτερικο κατεβαζεις ολα τα αλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αν έχεις fiber 100+ δεν χρειάζεσαι εξωτερικό σκληρό δίσκο ακόμα και στο Series S. 

γεμίζει πολυ γρήγορα... και λόγω gamepass  θέλεις να έχεις πολλά να δοκιμάζεις. Επίσης αν παίζεις παιχνίδια sports ή multiplayer, αυτα συνήθως τα άφηνεις πολλούς μήνες μεσα.

Είναι πλέον και πολλά τα παιχνίδια με 100gb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

γεμίζει πολυ γρήγορα... και λόγω gamepass  θέλεις να έχεις πολλά να δοκιμάζεις. Επίσης αν παίζεις παιχνίδια sports ή multiplayer, αυτα συνήθως τα άφηνεις πολλούς μήνες μεσα.

Είναι πλέον και πολλά τα παιχνίδια με 100gb...

Στο Series S δεν είναι λιγότερα gb οι εκδόσεις των games; Δεν έχω, αλλά αυτή την εντύπωση είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

γεμίζει πολυ γρήγορα... και λόγω gamepass  θέλεις να έχεις πολλά να δοκιμάζεις. Επίσης αν παίζεις παιχνίδια sports ή multiplayer, αυτα συνήθως τα άφηνεις πολλούς μήνες μεσα.

Είναι πλέον και πολλά τα παιχνίδια με 100gb...

Ετσι ειναι… θα υπαρχει μονιμα ενα pes ενα nba ενα dirt ενα forza και ισως κανα αλλο..  θα βγει και το flight simulator…

θα δουμε.. 

πειτε μ κατι ακομα, υπαρχει remote control για το s? Να ειναι ποιο ευκολη-απλη η χρηση για media χρηση..

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 21/5/2021 στις 11:52 ΜΜ, Agent_Orange είπε

Thanks για τις προτάσεις όσοι απαντήσατε. Βλέπω αρκετοί πρότειναν σαν λόγο αγοράς το BC. Αφού είναι τέτοιος, γιατί την πέσατε στον @D.Luffy αν έχει απαιτήσεις για αυτόν;

 

Στις 22/5/2021 στις 12:25 ΜΜ, D.Luffy είπε

Για μισό λεπτό ρε παιδιά. Επειδή δηλαδή η MS είναι σοβαρός αντίπαλος και κινείται δυνατά αυτή τη γενιά σημαίνει αυτόματα ότι αν γράψουμε για κάτι που μας χαλάει είμαστε "μπλε", Sony fan-boys και μπήκαμε εδώ μέσα να κράξουμε ασταμάτητα?Έγραψα εχθές με επιχειρήματα και από προσωπική εμπειρία, ότι με χάλασε η 1080p ανάλυση σε κάποια boosted games και βγήκανε διάφορα άτομα να μου πούνε ότι είμαι αχάριστος κιόλας και ότι θα έπρεπε να λέω και ευχαριστώ στην MS επειδή μου προσφέρει κάτι free. Εφόσον είναι πρωτοπόρο και free δηλαδή βγάλε το σκασμό! Μη κοιτάς τον γάιδαρο στα δόντια.

Α και ότι αν δεν είμαι ευχαριστημένος, ε ας σταματήσω τότε να παίζω Xbox! Αυτό θα πει λογική!

Δηλαδή μερικοί εδώ απ' ότι κατάλαβα όταν αγοράζουν την κονσόλα που γουστάρουν το βουλώνουν. Δεν τους χαλάει απολύτως τίποτα, αποδέχονται τα πάντα και όλα είναι ρόδινα και η εμπειρία τέλεια.. 

Αρχίστε λίγο να αποδέχεστε την αρνητική κριτική. Το ότι γράφω για κάτι που με ενοχλεί εμένα προσωπικά δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει τίποτα στο XBox (που και αυτό να ίσχυε είναι δικαίωμα μου). Ούτε βέβαια και ότι πρέπει να σας ενοχλεί και εσάς. 

Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι free ή όταν δεν το προσφέρει ανταγωνισμός, θα το βουλώσω και δεν θα γράψω κάτι αρνητικό. Την κονσόλα στο κάτω κάτω την πλήρωσα. Δεν μου την έδωσε δωρεάν η MS.

Και κάτι τελευταίο. Μιας και το BC της κονσόλας είναι major selling point και διαφημίζεται πολύ από την εταιρία, εννοείται ότι θα έχω και τις αντίστοιχες απαιτήσεις. Οι υπόλοιποι που δεν σας χαλάει η ανάλυση, κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζετε να το παίξετε συνήγοροι υπεράσπισης. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις προφανώς.

 

Νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνετε γιατί μπαίνουμε να τον φάμε. Μπαίνετε στο topic του xbox, διαλέγετε ένα παλιό παιχνίδι που παίζει προφανώς με BC ( ΤΟ ΜΕΙΤΖΟΡ ΣΕΙΛΙΝΓΚ ΠΟΙΝΤ ) άψογα απο την πρώτη μέρα χωρίς μαιμουδιές και διαφημίστικά stunts.

Κάποια στιγμή, οι προγραμματιστές του xbox, οι οποίοι δεν έχουν καμία επαφή με το στούντιο, βγαίνουν και λένε: Φτιάξαμε κάτι καινούριο - παιχνίδια που παίζανε στα 30fps, μπορούμε με διάφορες τεχνικές να τα κάνουμε να τρέξουν στα 60 ΧΩΡΙΣ PATCH. Ουσιαστικά κάναν κάτι που το υπόλοιπο industry δεν έχει δεί ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΥΑΛΙΑ ακόμα. Ακόμα και σε PC.

Όταν λοιπόν σε αυτό το context ένας άνθρωπος μπαίνει και γράφει πράγματα του τύπου "μέτρια υλοποίηση - καλύτερα να μην το είχαν κάνει" γιατί 1 διαλεγμένο γκειμ απο αυτά πλέον έχει 1 ΕΠΙΠΛΕΟΝ option, τα πράγματα είναι κονσολογουορικά σε επίπεδο κωμωδίας.

Επειδή υπάρχει σύσταση απο moderator και αυτήν τη φορά δεν έγινε το χάλι του παρελθόντος που σβήνονται τα πάντα, ας σεβαστούμε την κατάσταση και ας αποφύγουμε να μπαίνουμε και να γράφουμε τόσο εξώφθαλμα handpicked πράγματα, γιατί είναι προφανες φλειμ για όσους ασχολούνται με το θέμα.

Όσοι είστε εδώ μέσα καιρό, ξέρετε πολύ καλά τι θα συνέβαινε αν έμπαινε κάποιος στο PS νήμα και έλεγε "Καλό χρυσό το Returnal αλλα 1080p το 2021- καλύτερα να μην το βγάζανε, τι το διαφημίζουνε για next gen" κτλ.

Ατυχής η σύγκριση προφανώς, το ένα είναι αγορασμένο παιχνίδι και το άλλο είναι optional feature της κονσόλας, αλλα θα ήταν οφθαλμοφανής κονσολογουορ επίθεση στο νήμα.

tl;dr Ας σεβαστούμε λίγο τις συνεχόμενες προσπάθειες της κάθε εταιρίας που καινοτομεί να δίνει καινούρια features που αλλάζουν την αγορά. Καλό θα κάνει σε όλες τις πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...